ma.AquaFans.ru

Аквариумски растенија: болести и третман

Почнувајќи акваристи, обрнувајќи повеќе внимание на рибите, целосно забораваат на грижата за растенијата, поради ова, тие престануваат да растат, почнуваат да болат и умираат полека. За да се спречи смртта на зеленилото, подобро е навремено да се идентификуваат и лекуваат болестите. Ајде да разговараме малку за најчестите болести на аквариумските растенија, причините и методите на лекување.

Причини за заболување:

  1. Недостаток или прекумерна потрошувачка на осветлување. Со недостаток на светлина, растот запира, бојата згаснува, стеблото станува потенка, а долните лисја изумрат. Со прекумерна потрошувачка, врвовите се значително проширени, листовите стануваат мали.
  2. Несоодветни температурни услови. За аквафлората, како и за рибите, температурата игра важна улога. На ниски температури, фабриката може да замрзне. Колку е поголема температурата на водата, толку побрзи се случуваат метаболичките процеси и на повеќе зелена флора му е потребна светлина и ѓубрење.
  3. Неправилно избраната почва може да предизвика зацрнување и заболување на коренот. Максималното закрепнување на екосистемот може да се постигне со целосна замена на почвата или воведување на додатоци во исхраната.
  4. Несоодветно филтрирање.
  5. Несоодветен хемиски состав.
  6. Нерамнотежа на микро-, макроцели.
  7. Други жители на аквариум (полжави, aphids, паразитски алги, итн.).

Болест и третман

За да одредите што точно им требаат на растенијата, треба внимателно да ги испитате. Ако растот едноставно престана, но листовите не ја губат својата боја и не паѓаат, тогаш можеби е потребна нова почва едноставно. Ова главно се јавува 2 години по неговото заменување..

Хранливи нарушувања

Со недостаток на азот, растот се забавува, листовите стануваат кафеаво-жолта нијанса со жолти ленти. Оваа болест се нарекува азотно гладување. Треба да ја намалите температурата и да додадете 4 пати месечно 10 мг азот на 1 литар.

Недостаток на фосфор може да се забележи со силно затемнување и извртување на млади лисја и пука. Се појави кафеави дамки на листовите постепено се претвораат во дупки. Нормата за воведување на елементот е 10 мг на 1 литар, 4 пати месечно.

Недостаток на калиум може да се забележи на лисја со знаци на хлороза. Додавањето на недостаток на калиум ќе помогне да додадете 10 мг калиум на литар во вода..

Ако на лисјата се појават лесни дамки, но лисјата не умираат, тогаш ова најверојатно е недостаток на магнезиум. Придонесете 5 мг од елементот на литар. Во зависност од тежината на болеста, постапката се повторува 2 до 4 пати месечно.

Со недостаток на бор, хлороза на млади лисја од рабовите и основата, се забележува оцрнување на топичните точки на раст. Се третира со 0,1 mg / 1 L, 2-3 пати месечно.

стрелаШто друго што треба да знаете за акваристите за почетници, прочитајте во статиите:

Необични растенија на аквариум и

Аквариумски растенија за почетници

Знак на недостаток на манган е појавата на мали лесни и кафеави дамки на лисјата. Се третира со манган со иста доза и регуларност како и со недостаток на бор..

Знаците на недостаток на калциум вклучуваат заоблени жолтеникави лисја со рабови свиткани до врвот, како и зацрвнување на точките на раст. Недостатокот е составен во дел од 10 мг / литар.Бледо зелена или жолта боја на лисја со бели области меѓу вените се наоѓа во растенија со недостаток на железо. Со оваа дијагноза, се препорачува да се направи 0,1 мг супстанција на литар вода 2-3 пати месечно.

Недостатокот на бакар во водата се карактеризира со бланширање на целиот ловоров лист, растението почнува да коприва. 0,05 мг бакар на литар се додава во вода 3 пати месечно..

Недостаток на јаглерод диоксид е забележан кај растенијата, на лисјата од кои се појави вар вага. Можеби ова се должи на погрешен сооднос на бројот на риби и растенија. Можете да излезете од оваа ситуација со прицврстување на уште неколку риби или додавање на обична пенлива вода.

Болести поврзани со алги

Црната брада од алги е најчеста болест. Тие најмногу се соочуваат со него. Оваа алга во форма на црни влакна се населува не само на theидовите на аквариумот, туку и на вегетацијата. Покрај грдиот естетски изглед, значително го забавува растот. Предизвикувачкиот агенс на оваа болест може да се воведе со нови растенија или да биде во стомакот на риби. Така што црната брада не влезе во аквариум, подобро е да се купат очигледно чисти растенија.

Како да се ослободите? Изведете механичко чистење со тврда четка. Во случај на сериозно оштетување на болести, подобро е да се замени вегетацијата со брзо растење. Пловечките растенија можат да се чуваат во раствор со водород пероксид со брзина од 1 ml на литар вода. Ограничете ја рибата во хранењето. Препорачливо е да ги хранат со жива храна секој втор ден. Двапати неделно, сменете 30% од водата. Ако ова исто така не помогна, купете го готовиот производ во продавницата за миленичиња..

Црна брада што ја погоди фабриката.

Црвени алги (шарлах). Знак на шарлах е појавата на лисјата на мали снопови или индивидуални црвени влакна. Како по правило, ова болно се појавува во аквариуми со ладна вода. Сомики и Антстристри помагаат во борбата против неа.

Ефективно во борбата против црвените алги, вклучително и црната брада, сијамскиот алги јадеч се етаблира. Оваа риба активно ги јаде од theидовите, растенијата и аквариумската опрема. Пловечки растенија како што се елоода или хорворт може да бидат поставени во аквариумот. Тие апсорбираат големи количини на органски материи од водата, правејќи опиплива конкуренција со микроскопски алги.

Сино-зелени алги. Болеста започнува со појава на точки со темно зелена боја. Тие ја покриваат почвата, theидовите на аквариумот, чаршавите. Со текот на времето, точките растат, формирајќи густа кора, која потоа е многу тешко да се отстрани. Растенијата го забавуваат растот, започнува распаѓањето на индивидуалните лисја. Може да има неколку причини за појава на сино-зелени алги: нестабилна вода, претерано силно осветлување, покачена температура, лоша аерација на вода, воведување со жива храна.

За да се ослободите од сино-зелените алги, треба темелно да ги исчистите растенијата, wallsидовите и дното на аквариумот. Може да имате жители што јадат зелена фаул. Зголемената аерација на вода и намаленото осветлување исто така имаат позитивен ефект во борбата против нив. Во екстремни случаи, вреди да се користи пеницилин.

Хорнворт.

Aphids

На лебдечки растенија, како што се фстаци или хиацинт на вода, aphids можат да започнат да се хранат со нивните сокови. За брзо да се ослободите од тоа, треба да ги трансплантирате погодените примероци во тегла вода. Одделно, подгответе раствор: 1 литар вода, 1 g бакар сулфат, 20 g зелен сапун. И испрскајте ја површината со овој раствор. Постои уште еден начин: 1 лажичка лушпа од лук истурете чаша врела вода и инсистирајте 3 дена.

Грижете се за растенијата со редовно менување на вода и чистење на почвата. Внимавајте на биолошката рамнотежа. Оплоди и оплоди со целиот спектар на основни микро и макро елементи. Со создавање услови блиски до природните, на тој начин им обезбедувате нормален раст, развој и репродукција.

Во видеото можете да видите како aphids изгледаат во аквариумот:

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Аквариумски растенија: болести и третман