ma.AquaFans.ru

Anubias: чување и одгледување на аквариум растение

Во обид да го направат подводниот свет на аквариумот убав и единствен, акваристите се стекнуваат со најегзотична вегетација. Сепак, таквите растенија обично се многу тешко да се грижат и бараат за условите во кои се одгледуваат. Затоа вреди да се разгледаме одблизу на растението за аквариум на анубиа: содржината на оваа култура нема да предизвика проблеми, но уникатниот изглед пријатно ќе изненади многумина.

Видови на анубија
Содржината на Anubias нема да предизвика проблеми, но уникатниот изглед пријатно ќе изненади многумина

Популарни сорти

Овој претставник на ароидот го доби своето име во чест на античкиот грчки бог Анубис. Фабриката расте во тропски шуми со влажна клима, близу или во водни тела. За оваа карактеристика фабриката се здоби со популарност кај многу акваристи.

Специјализирани продавници нудат широк избор на Anubias, згора на тоа, изгледа како култура на тенџере и воопшто не личи на мочуриште или аквариумска вегетација.

Сите членови на ароидното семејство се многу различни, вреди да се земат предвид најпопуларните типови на анубии:

  1. Бартер е повеќегодишен, во висина може да достигне 50 см. Има многу силен и разгранет корен систем. На стеблото, интерните се формираат со 2 или 3 лисја со форма на срце, чија должина е 10 см, а ширината не надминува 5 см.
  2. Анубија Нана. Одржувањето во аквариум е лесно, само обезбедете го овој плевел со чиста вода и умерена светлина. Оваа сорта е најмала, ако ја засадите на дното на аквариумот, тогаш по некое време можете да добиете зелена цврста обвивка. Покрај тоа, оваа сорта е прилично лесна за размножување, овој настан може да се направи со помош на процесите што се формираат на ризом.

    Анубија Нана
    Главните барања за одржување на Anubias Nana се умерена лесна и чиста вода.

  3. Афсели - овој вид е исто така честа појава. Кога создавате акваскап, подобро е да го садите во задниот дел на аквариумот, бидејќи грмушките можат да пораснат до 50 см во висина. Се смета за скромен и напорна водна култура..


Aquarium anubias е уникатно растение, сите негови претставници имаат лисја од оригинална форма, секогаш многу густи и сјајни, па затоа е невозможно да се мешаат со друга вегетација во аквариумот. Можете да засадите неколку видови одеднаш, тогаш можете да создадете мулти-ниво состав.

Одржување на аквариум

Главната предност на аквариумската анубија е нејзината непретенциозност, таа бара минимална грижа. Сепак, сè уште треба да се придржувате кон некои барања., а исто така да се создадат климатски услови неопходни за добар раст и развој на жител на аквариум.

Анубија џуџе
Температура на вода за Anubias 25-27C

Температурата на водата во која ќе се задржи растението треба да варира од 25 до 27 степени. Иако во поладни услови Анубија нема да умре, единствено што може да се случи е забавување на растот на вегетацијата. Што се однесува до вкочанетоста, треба да биде 2-16 (dGH). Покрај тоа, потребно е да се следи киселоста, оптималниот индикатор е 6-7,5 (pH).

И, исто така, водната вегетација е исклучително ранлива на следниве нијанси:

  • Фабриката не толерира светла светлина. Затоа се препорачува да се инсталираат уреди за осветлување со мала моќност на аквариумот. Не можете да го задржите резервоарот на сончевиот прозорец, ова може да го уништи Анубија. Во екстремни случаи, плевелот може да се сади во сенка на друго високо растение..
  • Водата од аквариумот треба да биде транспарентна и чиста, ова се должи на фактот дека ова зелено милениче едноставно не толерира заматеност. Различни честички се населуваат на неговите лисја и го спречуваат да јаде нормално. Еден добар систем за филтрирање ќе помогне да се реши овој проблем. А.


Пред да слетате, треба да се грижите за почвата. Мешавина од чакал и песок е погодна за ова растение, ќе биде доволно да се постави слој од 8-10 см.

Покрај тоа, фабриката периодично се вентилира и редовно се додава со СО 2. Анубија претпочита пристојна околина, во него се чувствува најдобро. Што се однесува до горното облекување, дополнителна примена на ѓубрива не е неопходна, сите потребни растенија ги прима од вода. Леснотијата на грижа и привлечниот изглед ја одредуваат популарноста на оваа култура..

Анубија Бартерни
Анубија ги прима сите минерали што му се потребни од вода

Садење и репродукција

Овој зелен жител на аквариумот е засаден според некои правила. Кореновиот систем не е значително продлабочен, тој треба да остане скоро на површината на почвата. Корените се само малку попрскани со песок. Некои сорти на ануби, како што е Нана, добро се вкорени и растат активно на парчиња дрво, но во овој случај тие често се појавуваат. За да се спречи тоа да се случи, треба да врзете парче дрво или да го притиснете со камче.

Две недели подоцна, ќе се појави густо искоренување. Се случува, по садењето, горниот дел од растението целосно да умре. Не ископајте го и засадувајте нов саден материјал. Со Anubias, ова се случува доста често, тој наскоро ќе се прилагоди и ќе порасне ново зеленило.

Треба да се додаде дека скоро сите претставници на андроид растат многу бавно, а анубија не е исклучок. За една година, корените се зголемуваат за максимум 5-7 см, а во близина на коренскиот систем се формираат летоци. Веднаш штом ќе се појават, централниот дел на коренот се издолжува. Забрзајте го растот на тревата со прилагодување на температурата на водата и добра филтрација. Како по правило, по ова, кореновиот систем започнува разгранување и забрзан раст, зеленото милениче станува бујна и убава.

Но, сопствениците на аквариуми кои имаат желба да го намалат вегетативниот развој на грмушката, само треба да го исечете ризомот во близина на точката на раст.

Аквариум Анубија
Корените на анубите растат 5-7 см по година

Дома, водната култура може да се пропагира исклучиво на вегетативен начин. Ова се должи на фактот дека во растенијата што се целосно потопени во вода нема фаза на цветни, соодветно, нема да работи за да се добие семе. На коренот систем на возрасна грмушка секогаш има неколку гранки, тие треба да се поделат и засадат доколку е потребно саден материјал.

Креација на аква дизајн

Атрактивниот изглед на анубиите и неговата отпорност на стрес на разни штети го прават неопходен во украсувањето на водниот простор на аквариумот. Најпопуларен поглед е Нана.. Токму оваа сорта често станува главен елемент во составот, иако оваа култура изгледа прилично минијатурна во споредба со другите зелени жители.

Во основа, тревата е засадена во предниот дел, зеленото дно изгледа исклучително интересно. Растејќи, растението може да ги покрие со своите густили целиот целиот периметар на аквариумот. Покрај тоа, таквиот тепих визуелно го зголемува просторот. Со оглед на тоа што Анубија расте многу бавно, креираниот состав нема да се промени и нема да го изгуби визуелниот привлечност долго време.

И, ако садите анубија на големи камчиња или грицки, тогаш ова ќе додаде мистерија во подводниот свет. Може да пораснете неколку претставници на андроид одеднаш во аквариумот. Фабриката изгледа особено убава кога на неа се појавуваат лисја. Комбинацијата на светло зелена и темно зелена боја ви овозможува да создадете хармоничен состав во боја..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Anubias: чување и одгледување на аквариум растение