ma.AquaFans.ru

Anubias: содржина во аквариум и карактеристики на растенијата

анубија

Фановите на аквариуми често се во потрага по убави и ретки растенија. Но, во исто време, тие не треба да бараат особено внимателна грижа и сè друго што е поврзано со ова. Во овој случај, треба да обрнете внимание на Анубија. Тој има многу предности, а неговата појава е малку веројатно да остави никого рамнодушен.

Поради оваа карактеристика фабриката беше избрана при креирање аквариуми. И покрај ова, влажната стаклена градина е идеално опкружување за постоење на претставници на мочуриштата..

Во продавниците за миленичиња или на пазарот за птици, претставен е голем број украсни растенија. Во близина на нив е невозможно да се помине. По изглед, тие се целосно за разлика од аквариумот.

Аквариумските растенија на Анубија се многу различни. Некои претставници, со својот раскош и голем број лисја, личат на бонсаи дрво. Некои се покриени со лисја со мал дијаметар, додека други постојано се протегаат со лисја-лопатки. Анубија е единствената фабрика од ваков вид. Не може да се меша со други „жители“ на аквариумот, анусите може да се препознаат по нејзините лисја. Тие се многу густи и покриени со сјаен филм. Нивната текстура е многу издржлива, за разлика од разгалените аквариумски растенија.

Loversубителите на аквариумите најмногу ја претпочитаат Анубија Нана.

Одржување на аквариум

Првото нешто што може да нè поттикне да го избереме ова растение е нејзината непретенциозност во грижата. Поради неговата висока прилагодливост не бара екстремно внимание. Сепак, постојат барања за аквариумот во кој ќе `ртат. Има тропска клима..

Анубија во аквариум

На прв поглед, може да изгледа дека Анубија нема да издржи нагло менување на условите, но тоа не е така. Прифатлива температура е од 24 до 27 степени. Во пракса, потврдено е дека тие преживуваат на температури пониски или повисоки од наведените вредности. Сепак, ова може да влијае на нејзиниот раст. Спуштањето на температурата ја забавува вегетацијата. Цврстина на водата за Anubias е од 2 до 15 ° (dGH), киселоста е од 6 до 7,5 (pH).

Фабриката е ранлива на следниве нијанси:

  1. Анубија не толерира светла светлина. Најпогодни услови за тоа се слабо осветлените аквариуми. Ако нема такво место во куќата, прашањето може да се реши едноставно - тоа е засадено во сенка на друго растение.
  2. Не треба да има заматеност во водата. Habивеалиштето на Ануба треба да биде чисто. Ако го запоставите ова правило, тој може да умре. Честички се населуваат на лисјата, кршење на диетата. За да се поправи ситуацијата, неопходно е да се инсталира филтер што нема да го дозволи овој процес.

Не треба природна вентилација и СО2. Повеќе претпочитаат искрено опкружување. Прима хранливи материи од вода, затоа не треба дополнително хранење. Затоа, Anubias, содржината во аквариумот, што не предизвикува проблеми, станува се попопуларна.

Како да се засадиСлетувањето мора да се изврши во согласност со правилата. Коренот никогаш не е закопан длабоко. Доволно е малку да се процесираат мали процеси. Централното стебло на коренот е оставено на површината. Ако тоа не е сторено, тогаш коренот ќе изгние. Улогата на почвата обично ја играат фини камчиња или песок..

Практиката покажува дека нана може да расте на варовнички и делови од дрвјата. Сепак, грмушката може да се појави. За да се спречи ова, тоа е малку притиснато со камен или врзано. По 12 дена, грмушката цврсто ќе се вкорени во подлогата избрана за тоа. Ако после трансплантацијата, горниот дел умира кај Нана, не треба да брзате да ја фрлите. По некое време, Анубаја ќе се сети и ќе создаде ново.

Одгледување на анубија

Стапка на раст и методи на репродукција

За жал, Нана не може да се пофали со висока стапка на раст. Една година подоцна, нејзиниот корен систем се зголемува за само неколку сантиметри, од 5 до 10. Растот на лисјата започнува во коренот. Кога се појавуваат нови лисја, централниот дел на коренот исто така се издолжува. Условите за загадување може да влијаат на големината на новите лисја, тие стануваат поголеми од претходните..

Ако сакате, овој процес може да се запре, само го пресековте ризомот близу самата точка на раст. По ова, се забележува разгранување на коренот и анубиите почнуваат да растат побрзо. Со текот на времето, дури и самата грмушка станува се повеќе прекрасна.За домашна употреба, вегетативниот метод на репродукција не е погоден. За да добиете ново растение, треба да ги отсечете коренските процеси со новонастанатите лисја и да ги садите на ново место.

Каква риба може да се комбинира

Поради својата отпорност на механичко оштетување, можноста да постои во голем волумен на вода и голема прилагодливост на какви било услови, Нана е универзален сосед за скоро секој вид риба. Во дизајнот на аквариумот, анубиусот не се плаши од риби што јадат растително. Поради цврстината на листовите, тоа е премногу тешко за нив. Рибите кои сакаат да ја копаат почвата исто така не можат да оштетат силен корен.

Единствено што може да го оштети во овој случај е механичка суспензија. Обично овој феномен е забележан во аквариум со голем број риби. Сегашното ниво на филтрација не е доволно и порите на листовите се затнуваат многу брзо. За возврат, ова доведува до смрт на зелената грмушка.

Во аквариум каде живеат истовремено носители, златна рипка и оклопни сом во исто време, мора да се набудува умереноста во хранењето. Покрај тоа, следете ја чистотата на водата и периодично заменете го повеќето.

Нана воопшто не се плаши од полжави. Никогаш нема да можат да перфорираат такво растение. Поради фактот дека грмушките сакаат мрачни места, тие се придружуваат добро со риба од самрак, на пример, со сом. Plantsуџестите растенија можат да толерираат ниски температури и да живеат паралелно со loversубителите на ладна вода. Дискусот треба да се претпочита.

Анубии и риби

Отпорност на стрес

Аквариум Анубија може да се пофали со добра отпорност на стрес. Издржливоста и механичката отпорност му овозможуваат на грмушката да толерира долгорочен транспорт. Повредата е исто така многу добра. Со губење на неколку лисја, ова не влијае на благосостојбата на растението, освен самиот изглед. Но, не се вознемирувај за ова. На крајот на краиштата, Нана ќе испушти нови лисја. Во повеќето случаи, грмушките дури можат да толерираат фрактура на кореновиот систем..

Трансплантацијата е нормална. Како резултат на склоноста кон бавен раст, појавата на нови лисја може да потрае многу време. Се чини дека Нана е во состојба на спиење. Честопати, овој феномен е збунет со периодот на адаптација, а неискусните loversубовници почнуваат да го хранат растението.

Улога во дизајнот на „куќата“ за риби

Анубија игра важна улога во дизајнот на аквариуми. Атрактивниот изглед и непретенциозноста на условите за живеење ја прават Нана омилен детал за испрекината декорација на аквариуми. Нана може да стане еден од главните елементи на композициите со високо ниво на сложеност. И, дури и нејзината мала големина не влијае на овој факт..

Нискиот раст на џуџе само оди во нејзина корист. Поради ова, тие секогаш се обидуваат да ја средат грмушката во преден план. Потврдено е дека на такви места зелените изгледаат многу поспектакуларни. Анубиите во аквариумот можат да создадат цели густини, претворајќи го досадното дно во жив килим. Во големи аквариуми, можете да одгледувате цели долини со тоа, а во преден план, нана совршено ја потенцира перспективата. Овој аранжман на грмушки визуелно додава простор. Создадениот состав не се откажува од какви било промени долго време. Ова се должи на бавниот раст на растението. Но, ова е еден вид плус, бидејќи ја олеснува задачата на дизајнерот при завршување на нарачката.

Локацијата на голем камен или дрво дрво ќе додаде само мистерија во дизајнот на „куќата на риби“. Способноста да се живее во вода во целина или делумно ви овозможува да ја поставите насекаде. Нана е светла акцент на аквариумот. Грмушките изгледаат многу убаво, во кои се појавуваат нови лисја. Комбинацијата на темно зелена и светло зелена боја го надополнува составот на која било тема..

Достоинство на Анубија

<Предности и недостатоци

Придобивките вклучуваат:

  • тој често се нарекува удобен сосед, бидејќи може да се прилагоди на какви било услови, без оглед на другите жители на аквариумот;
  • Не бара посебна грижа, бидејќи нејзината издржливост „се грижеше“ за сè;
  • мала големина, но многу привлечен изглед ви овозможува да го користите во широк спектар на аквариуми.

Врз основа на овие предности, можеме да заклучиме дека Нана е универзален жител на аквариуми, но, како и сите други, има голем број на недостатоци, кои се, за среќа, незначителни. Постојат само две од нив:

  • многу ниска стапка на раст;
  • висока цена.

Не можете да се расправате со првиот, но со другиот тоа е можно. Но, дури и највисоката цена ќе се исплати наскоро. И покрај малите недостатоци, Нана е идеално водно растение. Затоа толку често се користи за да се даде на аквариумот убав и мистериозен изглед..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Anubias: содржина во аквариум и карактеристики на растенијата