ma.AquaFans.ru

Колку обични животи веќе: факти за влекачи

Дури и во век пред минатиот, обичен можеше смирено да живее во дворот на селанецот и да не се плаши за неговиот живот. Селаните се плашеле да убијат непоканет гостин, мислејќи дека ќе повикаат проблеми на нивната куќа.

веќе
Многумина сè уште се плашат од обичната змија, сметајќи ја дека е опасна

Веќе се смета за змија која припаѓа на класата на влекачи. Повеќето стравуваат од змии, но дали е опасно??

Карактеристика на обична змија

Скоро две третини од змиите на планетата припаѓаат на семејството на истата. Денес, има околу еден и пол илјади различни видови, и секој од нив има свои карактеристични карактеристики.

И, иако обичниот бришач е многу сличен, првиот се разликува од отровниот роднина во мирна и мирна природа.

Претходно, змиите се чуваа како домашни миленици наместо мачки, бидејќи тие беа подобри во фаќањето глувци и други глодари.

Пред неколку стотици години во Украина постоеше такво верување дека ако ве навредите веќе, тогаш ќе успеете. Името на градот Ужгород зборува и за популарноста на змиите, сместена во западна Украина, која остана до денес недопрена.

Различни карактеристики

Разликата помеѓу обичните змии и другите змии е „жолти уши“, изразени знаци на главата, честопати жолти, но има и бели и портокалови. Многу ретко, ознаките се отсутни или слабо изразени. Alesенките се поголеми од машките. Како по правило, должината на змијата е еден метар, но има поединци кои достигнуваат должина од еден и пол метри.

Кожата на влекачи е темно сива, црна или светло сива. На лица со сива кожа темните дамки се многу забележливи. На лесниот стомак од опашката до вратот тече темна лента. Веќе има заоблени очи, но се среќаваат лица со пресек на „мачка“. Опашката е 3-5 пати пократка од телото и има разновидна форма - остра, стрмна, заоблена. Некои влекачи имаат мазна кожа, други имаат ребра..Описот на змија не би бил комплетен без да се споменат забите на влекачи. Наоѓа на горниот дел од устата, некои од нив се зголемуваат кога ќе се отвори грлото. Постојат влекачи со неподвижни мали заби, а кај некои се наведнуваат. Јазикот е веќе вилушка.

Диета на влекачи и животен век

Понекогаш обичните се хранат со инсекти, мали птици и цицачи. Омилена храна - разни амфибии:

 • лажички;
 • гуштери;
 • новости.

Но, сепак, најомилена деликатес е жаби, кои влекачи влегуваат во лов во секое време од денот или ноќта. Онаму каде има многу змии, популацијата на жаби исчезнува.

Expectивотниот век на влекачи во заробеништво не се разликува од тоа колку години живее во дивината. Како дома, влекачот живее слободно скоро дваесет години. Одржувањето на влекачи дома не е добра опција., во овој поглед, би било подобро ако добиете помалку опасно милениче.

Одгледување живеалишта

Влекачите можат да пливаат добро и можат да бидат под вода повеќе од половина час. Како по правило, сезоната на парење се одвива во пролет во април-мај и многу ретко во есен.

Додворувањето на змиите се одвива без комплексни елементи; за едно положување, женката носи од осум до триесет јајца. За садење јајца, таа го избира најдоброто место, на пример, еден куп суво зеленило, тресет или пилевина. Терминот за потомство е од еден до два месеца.

веќе подготвени
Сезоната за парење започнува во пролет

Контакт со човечки рептили

Насловот на рептил му бил доделен на титулата добро-животно, затоа што многу ретко ги користи забите против луѓето, и покрај тоа, совршено коегзистира со другите животни.

Веќе е лесен за скроти, тој совршено се вкорени во заробеништво. Забележувајќи го човекот, тој веќе се обидува да избега, и кога е фатен, активно се брани: тој започнува да се кине и ја фрла главата напред. Ако тоа не помогне, тој лачи дебела, бесмислена течност од клоакалните жлезди и се преправа дека е мртва. Таквата имагинарна смрт е одбрамбена реакција на влекачи. Ако влекачот е оставен сам или потопен во вода, оживува. Груба течност и миризлива течност го обесхрабрува апетитот на грабливци со четири нозе.

Тој ретко каснува, а неговиот залак не му штети на некоја личност, освен тоа мали гребнатини.

Опасни непријатели

Пред да зајде сонцето, влекачот мора да се крие, во спротивно, брзо ќе се олади и не може брзо да се скрие од своите непријатели, и има многу од нив:

 • месојади цицачи - лисица, ракун, плеска и еж;
 • околу четириесет видови големи птици - штрк, хернија;
 • глодари, вклучително и стаорци;
 • водоземци како што се жаби и жаба;
 • пастрмка (јаде млад);
 • земјата бубачки и мравки (уништи јајца).

  змијата
  Веќе треба да се кријат пред зајдисонце, во спротивно може да падне на предатори

За да ги исплаши непријателите, влекачите на влекачите и, преправајќи се дека се отровна змија, ја изедначува пределот на вратот, неговото тело се преклопува во цик-цак, а врвот на опашката нервозно се трепнува. Постои уште една опција за спасение - веќе се обидува да избега.

Ваквиот број непријатели и опасности значително влијаат на тоа колку животи живеат во дивината. Влекачи имаат постојан недостиг на сигурни, добри засолништа, поради што тие се многу задоволни што ги населуваат човечките куќи, пилешкото дрвца, бањите, подрумите, бараките, мостовите, депонијата и ѓубрето..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Колку обични животи веќе: факти за влекачи