ma.AquaFans.ru

Што јадат ракчињата во природата?

Рак е популарен кај многу луѓе. Некои луѓе сакаат да го јадат, бидејќи таквото месо се смета за вкусно. Други сакаат да одат на риболов. И некои расаат членконоги дома. Но, излегува дека малку луѓе знаат што јадат ракчиња. Навистина, поради неточни информации, многу луѓе мислат дека нивната главна храна е карион и гниење, но ова е далеку од случајот, бидејќи исхраната на рак е многу разновидна.

ракови
Постојат многу видови на рак.

Видови на карцином

Ракот е рак на безрбетниот претставник на класата на членконоги. Постојат многу видови во природата., но најчести се само неколку:

  • Далечен исток
  • Европски
  • Флорида
  • Кубански
  • џуџе;
  • Мексикански
  • мермер.

Ракови се распространети низ целиот свет. Нивното главно живеалиште е реки, езерца и езера. Покрај тоа, во едно езерце обично живее само еден вид. Во зависност од сортата во природата, има рак од разни бои од зелена и кафеава до сина и црвена боја.

Во ова видео, ќе дознаете повеќе за тоа што јадат рак:

Но, без оглед на бојата, за време на готвењето, сè станува црвено. Нивното месо се смета за деликатес низ целиот свет, во него практично нема маснотии, но има многу корисни материи: калциум, јод, витамини од групите Б и Е.

Карактеристики на диетаВо зависност од полот, количината на јадење храна е значително различна. На пример, машкото јаде храна 1-2 пати на ден, а женката еднаш на секои три дена. Но, во исто време, една жена во обем јаде поголема количина на храна од машка. Хранењето треба да се направи во вечерните часови., бидејќи ракот живее ноќен живот.

И, исто така вреди да се гледа фидер, веднаш штом ќе стане празен, можете да додадете нова храна во неа.

родово специфичен карцином
Оваа личност има посебна диета.

Почесто, додавањето додатоци не вреди, бидејќи полу јадената храна само ќе го заглави аквариумот и ќе мора почесто да се чисти. Во спротивно, тоа ќе влијае на животот на домашните миленици, па затоа треба да ја следите состојбата на фидерот. И така што водата во резервоарот останува чиста колку што е можно подолго, најдобро е да се користат т.н. чиста храна, на пример, земјотреси. И, се разбира, не смееме да заборавиме дека остатоците од храна не треба да бидат во аквариум повеќе од два дена, во спротивно ќе започне процесот на распаѓање.

Исхрана во природа90% од исхраната на членконоги е растителна храна, а само 10% е храна за животински протеини. Во дивината, исхраната на рак вклучува растенија, алги, мали безрбетници, фитопланктон и многу повеќе. Ракчиња јадат различно по природа, сето тоа зависи од времето од годината и карактеристиките на периодот. На пример, по стопењето, во зима или за време на парењето, речните претставници претпочитаат повеќе хранлива и хранлива храна, како полжави, ларви, црви и лажици. Малку ракчиња успеваат да слават риби и жаби поради нивната бавност..

Исто така се случува тоа членконоги треба да јадат морков, но ова е исклучително ретко. Рак има голема разновидност во растителна храна, бидејќи сè се користи - и лисја и ризоми од разни растенија, особено затоа што артродите бараат храна не само во вода, туку и на копно.

Најактивната фаза на исхрана на рак се јавува во текот на летото, особено пред самата зима, бидејќи тие ќе мора да јадат ништо до пролет.

Домашно одгледување

Одгледување ракови дома не е толку тешко како што изгледа.. Само треба да знаете некои карактеристики на одгледување:

  1. Потребно е потребно езерце со чиста вода. Можете да купите базен со висина не повеќе од седум метри или да направите вештачко езерце со свои раце, под услов да има река или езерце во близина. Ако во близина нема природен резервоар, тогаш изградбата ќе чини неколку пати повеќе.
  2. Температурата на водата во лето треба да биде од 15 до 20 ⁰C.
  3. Две или три контејнери со вода треба да бидат инсталирани во близина на езерцето. Ова е направено со цел да се заштитат младите од истребување од страна на нивните постари другари. Во мали аквариуми, женките треба да се пресадат за положување јајца.
Одгледување ракови
Постојат неколку нијанси на рак на размножување

Главната работа во изградбата на резервоар е дека дното е водоотпорно. Експертите ве советуваат да купите специјален резервоар, кој се одликува со неговата издржливост и долг работен век..

Заробеничко хранење

До денес, одгледувањето на членконоги стана многу популарно. Постојат дури и цели фарми на водни тела. Затоа, многумина се прашуваат што рак јаде дома и како правилно да се грижи за тоа. Во меѓувреме, диетата за заробеници е значително различна од она што го јадат во природа.

Дома, ракови трошат билки, леб, зеленчук, какво било месо, житарки. Но, експертите советуваат внимателно да ги следат и служат на делови од храна во обем не повеќе од 3% од нивната тежина. Во спротивно, ракчињата едноставно нема да можат да ја јадат целата храна, и ќе почнат да изгние. И ова ќе влијае на животот на членконоги кои едноставно почнуваат да изумираат. Се случува индивидуалните претставници да се одгледуваат во обични мали аквариуми, а потоа можете само да купите специјална храна во продавница за миленичиња. Но, вие не можете да купите, туку да нахрани какво било месо, црвенило на земја, алги или коприви.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Што јадат ракчињата во природата?