ma.AquaFans.ru

Канадски сфинкс - мачки без влакна

Канадскиот Сфинкс е раса домашна мачка, чие создавање започна уште во 1960 година. Главната нијанса на расата е без влакна, иако овие не се сите позитивни квалитети. Кожата треба да се чувствува како велур на допир, да има палто од волна.

Може да има и вибриса (мустаќи), целосно или делумно, не може да има воопшто. Кожата прикажува шема што треба да биде на палтото, а мачките имаат одредени дамки (комбе, таби, торти, точки и цврсти). Бидејќи немаат волна, тие даваат потопло од обичните мачки и се чувствуваат потопло на допир.

45122
3ссв

Слики од мексиканска мачка без влакна се појавија во списанието Книга на мачката, објавена во 1903 година од Франц Симпсон. Симпсон напиша, тоа беше брат и сестра, кои Индијанците ги дадоа, тие велат дека ова се последните мачки на Ацтеките, а тие се одгледувани само во Мексико Сити. Но, никој не ги интересираше и тие потонаа во заборав.

Други случаи забележани во Франција, Мароко, Австралија, Русија.

Во 1970-тите, откриени се две различни мутации на мачки без влакна, и двајцата ги поставија темелите на сегашниот канадски Сфинкс. Современиот сфинкс се разликува од слични раси, како што се Питербалд и Дон Сфинкс, првенствено генетски.

Канадските сфинги потекнуваат од две природни мутации:

  • Дермис и Епидермис (1975) од Минесота, САД.
  • Бамби, Панки и Палома (1978) од Торонто, Канада.


Во 1966 година, во Онтарио, Канада, еден пар домашни мачки со кратки влакна роди потомство, вклучувајќи маче без влакна по име Пруне..

Мачето било донесено кај неговата мајка (назад), како резултат на што се родени неколку мачиња без влакна. Програмата за развој на раса започна, и во 1970 година, CFA додели привремен статус на канадскиот Сфинкс.

Сепак, следната година беше отповикано поради здравствени проблеми кај мачките. На оваа линија скоро исчезна.Во втората половина на 70-тите години, сијамскиот одгледувач на мачки, Ширли Смит, пронајде три мачиња без коса на улиците на Торонто.

Се верува дека ова се наследници на тие мачки, иако за тоа нема директен доказ. Мачката била кастрирана, а мачките Панк и Палома биле испратени кај доктор Хуго Хернандез во Холандија. Овие мачиња се развивале во Европа и Америка, со вкрстување со Девон Рекс, а потоа дошле во САД..

Во исто време, во 1974 година, земјоделците Милт и Етлин Пирсон, Минесота, пронајдоа три мачиња без влакна кај мачиња родени од нивната кафеава тајби мачка.Тоа беше мачка по име Епидермис и мачка прекар (Дермис), тие на крајот биле продадени на Орегон, одгледувачот Ким Муске.

Првиот обид на Муске да ги меша овие мачки со американската Shorthair даде само мачиња со нормална коса. По совет на д-р Солвег Пфлугер, Муске го преминала Епидермис со едно свое потомство, што резултирало во три легло мачиња во легло. Ова докажа дека генот е рецесивен и мора да биде кај двајцата родители за да се пренесе на потомството..

Во 1978 година, Georgianорџија Гатенби, Минесота, ги стекна трите преостанати мачиња од земјоделците на Пирсон и започна да ја развива сопствената раса преминувајќи ги со Рекс. Здравствените проблеми ја принудија да ги продава во осумдесеттите години на минатиот век, но овие мачки придонесоа и за развојот на канадскиот Сфинкс..

Постепено, овие мачки почнаа да треперат во различни списанија, а многу обожаватели ја поздравија новата раса. Но, противниците сметаат дека биле навредени од идејата за гол мачка или исплашена од потенцијални здравствени проблеми.

Дебатата за ова не беше жешка како што се очекуваше, а здруженијата ја регистрираа оваа раса побрзо и полесно од другите постари и попопуларни..

Самото име на Сфингата, расата го добила името по статуата на Сфингата, која се наоѓа во Гиза, Египет. TICA му дава статус на шампион на раса во 1986 година, а во 1992 година ЦЦА. ЦФА регистрира нови, здрави канадски сфинги и му дава шампионски статус во 2002 година.

Во моментов, сите американски организации ја препознаваат шампионската раса, а истата е призната и во европските организации како што се GCCF, FIFe и ACF.

ОписВеднаш штом ќе го поминете шокот на видот на овие голи мачки, ќе видите дека тие се разликуваат не само во отсуство на коса. Уши со големина што се чини дека можат да примаат сателитски сигнали, а она што е најимпресивно, е дека канадскиот Сфинкс, збрчкан човек.

Не е само повеќе збрчкана од другите сфинги, се чини дека е составена само од брчки. Возрасните мачки треба да имаат што е можно повеќе брчки, особено на главата, иако тие не треба да се мешаат во нормалниот живот на мачка, на пример, да ги затворат очите.

И покрај минималното присуство на волна, канадските сфинги доаѓаат во сите бои и бои, вклучувајќи ги и акромеланските бои. Само бои што зависат од ефектите на волната, како што се чад, сребро, крлежи и други, не се дозволени и невозможни. Сите знаци на мамење - фризури, кубење, бричење се причина за дисквалификација.

Сфинковите можат да бидат голи. Иако е повеќе точно - без влакна, бидејќи нивната кожа е покриена со мала пената, до допирот што наликува на велур. Телото е топло и меко ако е допрено, а текстурата на кожата наликува на праска во сензации. Кратката коса е прифатлива на нозете, надворешниот дел од ушите, опашката и скротумот. Појавата и состојбата на кожата се проценува на 30 од 100 можни точки во ЦЦА, ЦФА и ТИЦА - други здруженија даваат до 25 поени, плус 5 поени за боење.

Цврсто, изненадувачки мускулесто тело со средна должина, со широк, заоблени гради и полн, заоблен стомак. Мачката се чувствува топло, меко на допир, а текстурата на кожата наликува на праска.

Нозете се мускули и исправени, со задните нозе малку подолги од предните. Влошките на шепите се тркалезни, дебели, со палци. Опашката е флексибилна и се прикрива кон врвот.

Возрасните мачки со сфинкс тежат помеѓу 3,5 и 5,5 кг и мачки 2,5 до 4 кг.

Главата е во форма на модифициран клин, малку подолг од широк, со истакнати јаготки. Ушите се невообичаено големи, широки во основата, стојат исправени. Гледано од напред, надворешниот раб на увото е на ниво на очите, тие не се поставени премногу ниски ниту се наоѓаат на круната на главата.Очите се големи, широко распоредени, имаат форма на лимон, односно широк во центарот, а аглите на очите се спојуваат до точка. Поставете малку наведнат (надворешен раб над внатрешниот). Бојата на очите зависи од животното и секоја е дозволена. Растојанието помеѓу очите е барем еднакво на ширината на едното око.

CFA дозволува прелистување со американски Shorthair или домашни шортер или сфинги. Канадските сфинги родени по 31 декември 2015 година ќе треба само да имаат родители на сфинкс. ТИЦА овозможува прегласување со американски Шортаир и Девон Рекс.

Карактер

Канадските сфинги се делумно мајмун, делумно на кучиња, дете и мачка, ако зборуваме за карактер. Чудно е што звучи, и без оглед колку е тешко да се замисли, но аматерите велат дека овие мачки обединуваат сè одеднаш. Некои додаваат и дека делумно се диви свињи, за добар апетит и лилјаци, за големи уши, кожа без коса и навика да висат од дрво за мачки. Да, тие сè уште се во можност да летаат до највисоката точка во собата.

Посветени, lубовни и лојални, канадските сфинги сакаат внимание и го следат сопственикот насекаде на мозочен удар, добро или барем за забава. Па, и покрај изгледот, во тушот тие се меки мачки кои одат сами.

Си ја заборавил сфингата? Проверете ги врвовите на отворените врати. Одеднаш, можете да ги најдете таму, затоа што скривањето и барањето е омилената игра на канадскиот Сфинкс.

Поради нивните долги шепи со упорни прсти кои не се мешаат во волна, сфинзите можат да кренат мали предмети, што привлекоа внимание. Многу curубопитни, тие често повлекуваат сè од нивните паричници за да добијат подобар изглед..

Сфинковите имаат силен карактер и не толерираат осаменост. И ако канадскиот Сфинкс е несреќен, тогаш никој нема да биде среќен. Пријателска мачка, ова е добар начин да се ослободите сфингата од здодевност, додека не сте дома.

Вообичаена заблуда е дека сфинзите не можат да ја контролираат нивната телесна температура. Да, заради недостаток на волна, за нив е потешко да се одржат топло, и кога ќе замрзнат, тие бараат потопло место, како што се колената на сопственикот или батеријата.

И, тие исто така можат да изгорат сончање, така што тие ќе бидат подобро на отворено за кратко време. Воопшто, овие мачки се наменети само за одржување дома, само затоа што честопати стануваат предмет на внимание на крадците.

Дали сакате да купите мало канадско Сфинкс? Запомнете дека ова се чистокрвни мачки и тие се повеќе чудни од обичните мачки. Ако не сакате да купите мачка, а потоа да одите кај ветеринари, тогаш контактирајте со искусни одгледувачи, во добри расадници. Willе има поголема цена, но мачето ќе се навикне на послужавникот и ќе се вакцинира.

Алергија

Канадскиот Сфинкс нема да посипете волна на троседот, но сепак може да ве натера да кивнете, дури и мачките без влакна можат да предизвикаат алергии кај луѓето. Факт е дека самата коса не е мачка што предизвикува алергија, туку протеин наречен Fel d1, излачува заедно со плунка и од лојните жлезди..

За време на време кога мачката се лиже, се носи и верверички. И канадските сфинкси се лижат себеси толку често како обичните мачки, а тие го произведуваат Fel d1 не помалку.

Всушност, без коса што делумно ја апсорбира плунката, канадскиот Сфинкс може да предизвика потешки алергиски реакции отколку редовните мачки. Важно е да поминете некое време да разговарате со оваа мачка пред да купите, дури и ако имате блага алергија.

И запомнете дека мачиња произведуваат Fel d1 во многу помали количини од зрелите мачки. Ако е можно, посетете расадник и поминете време во друштво на зрели животни.

Здравје

Севкупно, канадските Сфинкси се здрава раса. Од генетските заболувања, тие можат да страдаат од хипертрофична кардиомиопатија. Хипертрофична кардиомиопатија (HCMP) е автозомно доминантно заболување кое се карактеризира со хипертрофија (задебелување) на theидот на левата и / или повремено десната комора..

Кај погодените мачки, ова може да доведе до смрт на возраст меѓу 2 и 5 години, но студиите покажуваат дека постојат варијации на болеста што доведуваат до уште порана смрт. И симптомите се толку заматени што смртта го фаќа животното одеднаш.

Бидејќи оваа болест е една од најчестите кај сите раси на мачки, многу организации, расадници и аматери работат на изнаоѓање решенија за откривање и третман на HCM.

Во моментот, постојат генетски тестови кои откриваат склоност кон оваа болест, но за жал само за расите Рагдол и Меин Кон. Бидејќи различните раси на мачки имаат различна генетика, истиот тест не работи за сите раси..

Покрај тоа, некои Девон Рекс и канадски сфинги може да страдаат од наследно заболување кое предизвикува прогресивна мускулна дисфункција или мускулна дистрофија..

Симптомите обично се развиваат помеѓу 4 и 7 недели од животот, иако некои мачиња не покажуваат до 14 недели, и паметно е да не купувате канадски сфинкси пред оваа возраст. Погодените животни ги држат ножевите на рамото високо, а вратот им се спушти..

Оваа состојба ги спречува да пијат и јадат. Тешкотии во движењето, намалена активност, летаргија исто така може да се развие. Нема лек, но постојат тестови за да им се помогне на сопствениците на стока да идентификуваат мачки склони кон болести.

Горенаведеното не треба да ве исплаши, тоа не значи дека вашата мачка ќе добие една од овие болести. Како и да е, ова е повод да размислите да се пристапиме кон изборот на маче и расадник, да ги прашаме сопствениците за историјата на животните и наследноста. Идеално, треба да купите таму каде ќе ви бидат дадени писмени гаранции за здравјето на маче.

Нега

Иако немаат волна, и затоа не бледнеат, тоа не значи дека грижата за нив е целосно непотребна. Маснотијата што кожата мачката ја испушта обично се апсорбира од косата, а во овој случај едноставно останува на кожата. Како резултат, треба да ги капете еднаш, па дури и двапати неделно. И за време на паузите, нежно избришете.

Како што веќе споменавме, неопходно е да се ограничи нивната изложеност на директна сончева светлина, бидејќи нивната кожа прима изгореници. Во принцип, ова се чисто домашни мачки, тие немаат никаква врска на улица, заради ранливоста на сонцето, кучињата, мачките и крадците.

И во станот, треба да ги следите нацртите и температурата, бидејќи тие замрзнуваат. Некои сопственици купуваат или шијат облека што им помага да се загреат..

Канадските сфинги, исто така, бараат повнимателна нега на ушите од другите раси на мачки. Тие немаат волна што може да заштити големи уши, и можат да добијат нечистотија, како и да акумулираат маснотии и сулфур. Тие треба да се чистат еднаш неделно, во исто време со капење на мачката.

Стандард за раса

  • Глава во форма на клин со истакнати јаготки
  • Големи, лимонови очи
  • Екстра големи уши, без коса
  • Мускулен, моќен врат, средна должина
  • Торзо со широки гради и заоблен стомак
  • Влошките на шепите се подебели од другите раси, оставајќи впечаток на перници
  • Камшик-опашка опашка на врвот, понекогаш со ресница на крајот, личи на лав
  • Мускулно тело
Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Канадски сфинкс - мачки без влакна