ma.AquaFans.ru

Содржината на пајакот тарантула brachypelma вагани дома

Најчесто, оние што сакаат да имаат егзотично милениче застануваат на пајакот на тарантула наречен вагани на брахипелма. Ова е еден од најпопуларните типови за одржување на домот, но сепак може да предизвика проблеми ако немате доволно знаење..

Отровот на пајакот не е опасен за луѓето
Не се препорачува пајаци на семејството Брахипелма да се започне како прв пајак

Дури и пред да стекнете домашно милениче, најдобро е да ги проучите достапните информации за пајакот.

Прикажи го описот

Брахипелма ваганите или мексиканската црвена коса тарантула припаѓа на родот Брахипелма.

Во природата, тој живее во Гватемала, Мексико, Ел Салвадор. Пајакот најмногу го привлекува тропските шуми од дожд, каде ископа вистински дупки за себе длабоко до два метра во легло под корените на дрвјата. Рабовите на живеалиштето тој ткае во пајажина и демнат внатре чекајќи плен.

Инсектот ретко излегува - само во периоди на висока влажност или по дожд, кога куќата е поплавена.

Телото на пајакот е насликано главно во црна боја, особено длабока сенка во основата на нозете. Сепак, абдоменот е покриен со светло црвени влакна, што му дава необичен изглед. Поради оваа карактеристика пајакот го доби своето име.

Целото тело на пајакот е покриено со густи црни или црвени влакна.

Spенски пајак ваган станува сексуално зрел на возраст од две - три години, машки малку порано - на една и пол до две години.

Возрасен може да се движи во големина од пет до седум сантиметри, а со целосно проширени нозете, оваа вредност се зголемува на петнаесет сантиметри. Во овој случај, телото на машките е малку помало од женското, но нивните шепи се многу подолги.

Мексиканско размножување на пајаци
Пубертетот се јавува кај мажи во 2-3 години, кај жени порано - во 1,5-2 години

Expectивотниот век е доста долг - кај женките може да достигне петнаесет или дури дваесет години. Мажјаците живеат многу помалку - само 3-4 години. Затоа, при стартување на овие тарантули, важно е не само да се земат предвид вашите моментални желби, туку и да се оценат вашите планови за иднината, во кои миленичето сè уште ќе биде живо и ќе бара подеднакво внимателна грижа.

Имиња и хибриди

Кога пребарувате информации за овој пајак, важно е да знаете под кои имиња може да се најде. Покрај латинското и руското говорно име на пајакот, Можете да ги најдете следниве имиња:

 1. Мексикански црн кадифе.
 2. Мексикански црвен ѓубре.

Можете да ги користите за да најдете информации за тарантула во сегментот на англиски јазик на Интернет. Покрај тоа, тој често се нарекува не црвенокоса, туку едноставно црвена мексиканска тарантула.

Хабитат хало
Пајакот на Тарантула живее во Јужна Северна Америка

Покрај тоа, други слични пајаци се вклучени во родот Brachypelma, вклучувајќи го и најпознатиот претставник на родот Brachypelma albopilosum. Тој е тој што ја завзема првата линија во хит-парадата на популарноста, дури и пред тагантите на ваганите. Конфузија не се појавува не само со овој вид, туку и со другите, на пример:

 • Brachypelma sabulosum.
 • Brachypelma angustum.

Тие често се продаваат под маската на тарантула ваганите. Не е толку лесно за почетниот lубовник да прави разлика меѓу нив.

Некои дури тврдат дека сите пајаци што се достапни во ЗНД не се тапи од брахипелма, туку само претставници на овие два вида и хибриди од Б. вагани и Б. албопилосум. За жал, ваквите хибриди се далеку од секогаш здрави и може да имаат развојни пречки. Многу често, тие дури и не живеат до зрелоста заради лошата здравствена состојба. Можете да ги препознаете со споредување на пајакот со двајцата претставници на соодветните видови и откривање на обични карактери со едниот и другите видови..

Однесување на пајакот

Овој вид има многу разлики од другите пајаци кои припаѓаат на родот Brachypelma. На пример, тој сака да копа дупки и го прави ова дома ако дозволува слој од подлогата. За овој инсект се нарекува пајак за копање. Сепак, не секогаш се наоѓа во внатрешноста на дупката и честопати оди на прошетка на површината на земјата..

Проблеми со влажност
Ако пајакот не е доволно влажен, може да се појават проблеми со немир.


Неговата природа може да биде различна. Многу искусни професионалци го тврдат тоа стартување на тарантула не се препорачува за почетници, бидејќи се однесува агресивно и непредвидливо. Навистина, некои индивидуи покажуваат агресија дури и во незначителни прилики, веднаш станувајќи став и се обидуваат да каснат. Сепак, тоа не се случува секогаш, а неколкумина претставници на видовите вагани имаат мирна и мирна диспозиција.

Ако постои желба да се одгледуваат овие членконоги, тогаш треба да обрнете внимание на тоа лош карактер - наследна особина. Ако барем еден од родителите ќе биде негов носител, тогаш веројатно е дека сите потомци ќе го наследат. Затоа, за одгледување, треба внимателно да изберете лица со најсоодветно однесување.

Оние кои веќе започнаа не толку убав тарантула, треба да се надеваат дека ликот ќе се смени по стопењето. Но, под дејство на следниот молт, може да се врати назад.

Можни тешкотии

Ваганите не само што можат да бидат многу агресивни, туку и да се движат брзо и активно, дури и малку нервозно. Затоа, може да биде доста тешко за необична личност да го фати. Подобро е почетниците да знаат за оваа карактеристика или да изберат многу порелаксиран претставник на родот како нивни миленици, или да не го пуштаат пајакот надвор од куќата без посебна потреба и внимателно да го следат.

А опиплив плус ќе биде тоа отровот на тарантула не е опасен за луѓето, па дури и со залак, ништо страшно нема да се случи. Чувството ќе биде слично на ефектите од убодот на пчела..

Мексикански пајак со црвена коса со птици
Должината на телото на возрасен е 6-7 см

Сепак, сè уште е нешто опасно за луѓето. Ако го исплашите или го налутите, што се случува доста често кај овој вид, тој станува во поза искажува агресија и почнува интензивно да ги чешла влакната од абдоменот. Ова не е само нервен гест - убодните влакна имаат иритирачки ефект, слично како шила од коприва. Станувајќи на кожата, тие предизвикуваат сериозно црвенило и чешање. Оваа алергиска реакција не е премногу опасна за повеќето луѓе, но за некои може да предизвика многу непријатни последици..

Така, почетниците можат да го содржат овој пајак. Но, сепак, ваганите од брахипелма повеќе ќе одговараат на искусен чувар.

Одржување и грижа

За задржување на вагините од Брахипелма во заробеништво, погоден е терариум или инсектариум со површина од најмалку два целосна должина на шепите на тарантулата. Оптималните димензии се 30 * 30 * 30 сантиметри или повеќе.

Бидејќи овој пајак сака да копа дупки, вреди да се земе предвид дека тој ќе биде среќен да го стори тоа дома. Правото опкружување барем делумно ќе го ослободи од стрес, затоа треба да се трудите да му обезбедите удобен живот. За да го направите ова, треба да го покриете подот на терариумот со подлога со дебелина од најмалку седум сантиметри. Како материјал, кокосовите снегулки се идеални. Покрај тоа, можете да ги користите следниве компоненти:

 • зимзелена пилевина и кора;
 • мов сфагнум;
 • вермикулитис;
 • лишаи.


Оваа вагана сè уште не е доволна за да ископа полноправна дупка, па затоа вреди да се стави мала вештачка пештера за него во која може да се засолни ако сака. Theе уживаат пајакот и дрвото дрво поставено во терариумот. Ова ќе го натера да се чувствува речиси дома. Ако не е можно да се обезбеди сето ова, тогаш треба некако да ја опремите тарантулата со мало засолниште каде ќе се скрие за време на стопењето или да седат во заседа.

Важно е да се одржат потребните атмосферски услови за домашно милениче. Температурата треба да биде од 23 до 28 Целзиусови степени, влажноста - 70−80%. Ако овие вредности се значително надминати, терариумот ќе биде идеално опкружување за различни патогени бактерии и вируси. Ако е премногу суво во него, пајакот може да има проблеми кога ќе започне периодот на топење.

За да го навлажнете воздухот до посакуваната вредност, доволно е секогаш да се задржи пијалокот исполнет: водата испарена од него постепено ќе ја менува влажноста на воздухот без ненадејни скокови. Доколку е потребно, можете периодично да го навлажни подлогата со вода од шприц.

Место на животни пајаци
Овој вид пајаци живее во корените на дрвјата, каде што често копаат брегови во должина до 2 m

Не се препорачува да се навлажнува воздухот со пиштол за прскање. Ова ќе предизвика сериозен стрес кај ваганите, а прскањето вода дури може да навлезе во неговите дишни патишта. Тој нема да го сака ниту ненадејниот почеток на дождот, ниту остар скок на влажноста.

Терариумот не треба да биде изложен на директна сончева светлина. Најдобро е да го запалите со светло од месечината или црвена ламба.

Покрај тоа, треба да се осигурате дека терариумот е внимателно вентилиран, инаку во него може да започнат паразити заради застојан воздух.

Хранење на тарантула

Пајаците не јадат многу често: на возрасен му треба храна еднаш неделно. Најдобрата големина на храна е еднаква на стомакот на пајакот, но може да се обиде да нападне поголем плен, особено ако е многу гладен.

Тие се хранат со разни инсекти:

 • скакулци;
 • штурци;
 • лебарки од различни видови;
 • црви од брашно;
 • ларви од зофобас.

За возрасни тарантули, дури и таква храна како големи мадагаскар лебарки, мали жаби, па дури и глувци се соодветни.

Соодветен плен мора да биде жив и да се промешува, а потоа пајакот ќе започне да лови за тоа. Тој ќе биде среќен што ќе ја брка низ целата површина на терариумот и ќе доживее возбуда. Ова е природно однесување корисно за него..

Вреди да се запамети тоа возрасните вагани можат да прават без храна многу долго време - неколку недели и со добро здравје можат да гладуваат со месеци, до една година. Во исто време, неопходно е секогаш да има неограничена вода во близина. Се разбира, тие не треба специјално да организираат штрајкови со глад, но не треба да се грижи дека пајакот е гладен. Може да го зголемите периодот помеѓу добиточна храна до 8-10 дена. Хранењето со нив премногу често не вреди..

Црвен мексикански пајак
Второто име за тарантулата Brachypelma е мексиканската црвена коса тарантула.

Кај младите индивидуи, сè е различно. Тие активно растат, а им треба храна многу почесто од возрасните. Препорачливо е да ги хранат еднаш на секои два дена, а најмладите и воопшто, без да го ограничуваат нивниот пристап до храна. Секогаш треба да има нешто за јадење на терариумот.

Патем, на малку тарантули не им треба толку многу простор, а може да се чуваат дури и во мали контејнери. Така ќе им биде полесно да најдат храна..

Посебен период за секој пајак може да се нарече стопење - неговото тело се подготвува за тоа однапред и се прилагодува последователно. Затоа, извесно време пред почетокот на процесот, треба да престанете да го хранат инсектот. Може да продолжите со хранењето неколку дена по топењето.

Препораки за одгледување

Одгледувањето на овие членконоги во заробеништво не е толку тешко. Првично, секој пајак треба да се чува одделно, но за парење ќе мора да ги поставите во една терариум. Најчесто, процесот се одвива без никакви проблеми: ако жената е добро хранета, таа смирено му дозволува на мажјакот, кој брзо ја оплодува и се крие.

И покрај тоа, често се случуваат абнормални ситуации во кои женката не го сака машкото. Таа може да се однесува агресивно против него, па дури и да се обиде да јаде. Затоа, сопственикот на пајаците треба внимателно да го следи процесот и ако има сомневања, брзо да ги засади во различни терариуми.

Инаку, проблемите со одгледување обично не се појавуваат. Ваганите се погодни за почетници како прв пајак за одгледување.

Ова е многу плоден вид - по парењето, женката лежи од 600 до 1200 јајца во кожурец. Инкубациониот период е седумдесет дена. По овој период, првите пајаци почнуваат да се појавуваат. Неколку стотици лица изведуваат од јајцата на еден пар. Ова ја објаснува ниската цена на овој вид пајаци и леснотијата на нивното стекнување.

Новороденчињата тарантули растат доста брзо - нивната стапка на раст е значително повисока од онаа на повеќето други брахипелми и е само еднаква на онаа на Б..

Веднаш по изведувањето, пајаците можат да се хранат со најмали инсекти, постепено преминувајќи на поголема храна.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Содржината на пајакот тарантула brachypelma вагани дома