ma.AquaFans.ru

Мариса полжав во аквариум

Се повеќе и повеќе луѓе чуваат миленичиња во своите станови. Толку е убаво кога некој те чека дома. Никој нема да изненадите со мачки и кучиња во станот. Многумина, обидувајќи се да ги импресионираат пријателите, започнуваат егзотични полжави, но со нив има многу проблеми, посебна грижа и што е најважно, е потребен посебен режим на температура.

Изглед

На прв поглед, се чини дека нема ништо невообичаено кај овие жители на реките, сите се исти и без зборови. Но, вистинските loversубовници тврдат дека секој полжав има свој карактер и свои зависности..

На пример, полжавот наречен убаво и романтично мариза е мекотел што дојде кај нас од свежите реки во Јужна Америка. Во сите езера, мочуришта и реки на Бразил, Венецуела, Панама, Хондурас и Костарика, можете да најдете голем број на овие полжави.

Тие сакаат области со богата вегетација и дарежлива тропска клима. Имаат исклучително привлечен изглед: голема спирална обвивка насликана во деликатни бои на топол спектар е украсена со неколку надолжни ленти.

Телото на полжавот е жолтеникаво-бело со сива, црна и зелена шема, често е дво-тон: врвот е беж, а дното е темно кафеава. Големите бракови можат да достигнат 5 см.

Специјални процедури за задржување

Содржината на овие мекотели во аквариумите во домот е малку проблематична, затоа што за целата нивна убавина бараат посебни услови.Треба да се поддржи:

  • температурата на водата не е пониска од +21 и не е повисока од +25 степени;
  • ригидност - од 10 до 25;
  • киселост (pH) - 6,8-8,0.

Не бараат повеќе! Многу аквариум риби, исто така, се содржани во овие параметри на вода, што е, само треба да ги комбинирате овие риби со полжави, и ќе биде многу полесно да ги одржувате потребните услови..

Треба да се запомни дека маривите се чувствителни на пониските температури на водата, затоа што се навикнати на суптропска и тропска клима..

Хранење

Во никој случај не треба да ја оставате маризата гладна. Нејзината диета е доста широка:

  • остатоци од храна од риби;
  • протозои;
  • бактерии
  • мртви животни;
  • кавијар од други мекотели.


Задоволство е да се јаде стандардна и таблетирана храна со спирулина. Ако полжавите се гладни и не најдат ништо за јадење, тогаш сите растенија во аквариумот ќе ја разгледаат храната. И ќе ги јадат во корен, за да не остане ништо.

Во принцип, марисот е прилично безобразни суштества и јадат сè што ќе најдат, дури и парчиња тоалетна хартија.

Затоа, за да избегнете да јадете скапи растенија во аквариум, постојано треба да ставате јасни мешавини во форма на таблети на дното.

Одгледување

За разлика од многу други мекотели, мачениците се бисексуалци, а нивниот пол можете да го погодите по боја. Мажјаците имаат светло беж тело со мали кафени точки, а женките имаат темно кафеава или чоколада со дамки.

Овие полжави растат брзо. Кавијарот е поставен под долната страна на листот на кое било растение во аквариум. Изгледот на листот не е важен. Јајцата достигнуваат дијаметар од 2 до 3 мм.

После две, две и пол недели, тие стануваат транспарентни и од нив се појавуваат млади полжави. Неопходно е рачно да се регулира растот на населението во аквариумот: отстранете го вишокот кавијар или пренесете ги младите лица во посебен резервоар.

Ова не значи дека мекотелите што штотуку се родени се одржливи. Многу голем процент од нив умираат.

Компатибилност

Важно е да се напомене дека капацитетот на аквариумот не е од фундаментално значење за животот на мекотели. Мариса - мирни и мирни суштества кои се придружуваат добро со некои видови риби.

Но, ако сакате да ги зачувате своите марис, не треба да ги решавате заедно со лавиринти, циклиди, тетраодони, ботови и други видови аквариум риби, кои имаат тенденција да јадат школки.

Како и повеќето други мекотели, мариза не е компатибилна со предаторски полжави хелена.

Интересни факти

  • Мажените полека и непречено се движат низ аквариумот, и задоволство е да ги гледате, што навистина маѓепсаат и смируваат не полошо од релаксација на сесиите со психолог.
  • Лекарите не забележале ниту еден случај на алергија на полжави. И се верува дека мукозата на мукозата се лекува: исечениците и малите рани на рацете заздравуваат многу побрзо ако дозволите полжавите малку да ползат по оштетената површина.

Оние кои не се осмелуваат да добиваат миленичиња поради страв од нечистотија, мирис или бучава, треба да знаат дека мекотелите на Мариза не мирисаат, прават бучава, не пикаат дома чевли и мебел, не ги гребеат подовите и не треба да шетаат со нив наутро или навечер. Многу loversубители на школки се шегуваат дека жителите на аквариумот се живи суштества за мрзливите.

Дури и ако на почетокот идејата за добивање полжави ви се чини смешна, помислете, можеби овие мали суштества ќе ви откријат нешто ново за светот околу вас!

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Мариса полжав во аквариум