ma.AquaFans.ru

Ампули за полжави во аквариум

Полжави ампуларија - светли и необични миленичиња кои ќе им се допаднат на секој кој е делумен во подводниот свет.

Тие можат да се чуваат сами, во мали групи или во заеднички аквариум со риби.

Како и сите миленици, полжавите бараат внимание и грижа. Откако решивте да ги набавите, треба однапред да знаете како да ја нахраните ампулата, во каков капацитет да ги задржат и како тие се однесуваат во заробеништво.

Опис на ампулата

Кои се овие егзотични миленичиња? Аквариум полжав Ампуларија, роден во реката Амазон. Во дивиот свет, тие се наоѓаат во тропските предели. Удобно живеат во таква клима. Поголемиот дел од времето полжавите поминуваат во вода, но исто така им треба и сушење. Тие се на брегот да дишат воздух или да положат јајца. За време на сушата, ампулата се крие во мијалникот и се затвора со капакот од рог, така што неповолните услови не го нарушуваат. На ист начин што прави и кога е во опасност..аквариум за полжави

Постојат неколку бои на овие полжави во аквариум. Најпопуларниот е жолт. Може да најдете и кафеави лица, бели, црни, па дури и сини. Грижата и одржувањето ќе бидат исти за полжави од сите постојни бои..

Главната карактеристика на овие миленици е големината. Тие се многу големи. Добро хранети и здрави ампули можат да пораснат до 8-10 см, иако во моментот на купување нивната големина едвај може да достигне 3 см.

Колку полжави живеат? Expectивотниот век и однесувањето зависат од температурата на водата. Колку е понизок, толку подолг ќе биде животот на домашните миленици. На + 20 ° C ќе бидат поактивни и ќе живеат 2 години. На + 30 ° C тие ќе станат бавни и ќе умрат за 1 година.

Ако акваристот одлучил дека полжавите од ампуларија се погодни за него, чувањето такви домашни миленици нема да биде кавга. Како прво, важно е да се напомене дека тие не го знаат квалитетот на водата. За да го направите ампулариумот во аквариумот да се чувствува удобно, доволно е да се филтрира и ажурира водата.

нега на вода
Ампуларијата е скромен, за нивното постоење им треба само чиста вода

Вреди да се обрне внимание на температурата, да се знае колку ампула живее и какви услови го скрати неговиот животен век. На + 20 ° C, неговиот метаболизам е побавен. Но, не можете да ја направите водата постудена, бидејќи полжавот може да умре. Исто така е важно да се напомене дека премногу мека вода може да му наштети на мијалникот..За ампули дома, потребен ви е голем капацитет. Едно лице треба да има минимум 12 литри. Вреди да се размисли ова ако планирате да пропагирате ампули. Важно е миленичињата да можат да ползат за да слетаат. За да го направите ова, оставете малку простор помеѓу површината на водата и капакот. Доста и 10 см. Ампулите можат да излезат од аквариумот, па затоа мора да бидат покриени. Така што полжавот не можеше да го крене капакот, можете да користите мал товар.

Треба да зборуваме и за компатибилноста со рибите. Агресивните месојадни лица не би биле погодни како ампули.

Тие можат да малтретираат полжави, да гризат делови од телото или дури да ги убијат. Ампуларија има способност да се регенерира и може да ги поврати дури и изгубените очи. Новиот орган ќе биде со помал обем, но ќе може да функционира нормално. Не можете да засадите ракчиња и ракови во ампула. Тие извлекуваат полжави од школки и ги јадат. Во овој случај, самиот ампулар не им штети на соседите. Тие можат да јадат мртва риба, но никогаш не ги убиваат..

ампуларна агресија
Агресивните риби залакуваат тендер ампули

Неопходно е да се осигура дека мртвиот полжав не е во аквариум. Ако не се движи неколку дена, треба внимателно да го отстраните и да го проверите мирисот. Ампулеуријата брзо започнува да гние по смртта, затоа, останувајќи во вода со други полжави или риба, ќе ја уништи водата и ќе ги уништи сите подводни жители.

Придобивките или штетите на ампулите во аквариум? Првиот е повеќе, затоа што полжавите јадат храна што паѓа на дното. Тој нема време да гние, така што водата останува чиста подолго. Ова е главната придобивка. Точно, има и штета од ампуларија, тие ги расипуваат растенијата. Полжавите не само што се хранат со нив, туку можат и, ископувајќи ја почвата, да ги оштетат корените. Тие исто така тежат и кршат алги со својата тежина.

ХранењеПравилната грижа и редовната квалитетна исхрана се важни за здравјето на вашето домашно милениче. Важно е да се земе предвид дека ампулата се храни со она што паѓа на земја. Ако, покрај тоа, риба, исто така, живее во аквариум, тогаш добиточната храна може да не го достигне дното. Со јадење помалку храна, полжавот ќе започне да ги уништува алгите. Поради оваа причина, изворите што лебдат на површината нема да работат..

храна за домашни миленици
Обидете се да не ги преполнувате вашите миленици

Како да нахрани ампула? Како прво, треба да земете храна, која тоне веднаш до дното. Оној што рибите не јадат е исто така погоден. На пример, зеленчук.

Едноставно не можете да истурите повеќе храна, бидејќи преостанатите подводни жители можат да јадат целата храна додека се хранат, а тоа ќе доведе до дебелина и заболување, затоа што рибите не можат да се пренатрупаат.

Можно е да додадете зебрафиш во ампулите, кои ќе јадат храна само од површината на водата. Тогаш оној што ќе падне на дното, ќе оди на полжави.

Како да се хранат полжави ампуларија? Тие ќе бидат среќни да јадат скоро секоја храна. Соодветна храна за риби или сом. Може да им дадете зеленчук, но прво треба да ги врие. Тиквички, тикви, па дури и краставици ќе сторат. Неопходно е да се осигурате дека зеленчукот не е во аквариум повеќе од еден ден. Тие треба да се отстранат, во спротивно водата ќе биде облачна.Повеќе детали, видете го ова видео:

Поради оваа причина, на ампулите не треба да се дава премногу храна истовремено. Ако немаат време да ја јадат, таа ќе ја уништи водата. Можете да ги нахраните полжавите со крвен црв или тубула. Важно е зеленчукот да е присутен во исхраната, во спротивно сите растенија во аквариумот ќе бидат уништени.

Одгледување

Одгледување ампуларија е прашање во кое човечката интервенција не е потребна. Едноставно купете полжави и ставете ги во аквариум. Важно е да се напомене дека тие немаат родови разлики видливи за луѓето. Со цел да се случи множење на ампули, треба да започнете 5-7 лица одеднаш. Тогаш ќе има шанса меѓу нив да има жени и машки.

Како растат ампулите? Тие лежат јајца на копно. Во дивината, полжавот ќе го стори тоа на брегот, но во домашниот аквариум, theидовите и капакот ќе ги вклопат..

Важно е да се осигурате дека mидањето на ампулата не се прегрее, репродукцијата во овој случај ќе биде невозможна. Подобро е да не ги допирате јајцата додека не се појават бебињата, но ако женката го избрала местото што постојано ја запалува ламбата како положување на јајце, внимателно отсечете го, ставете го на парче полистиренска пена и оставете го да лебди на површината на водата.одгледување кавијар

Аквариумот за полжав од полжави лежи розови јајца, што брзо се калцифицира и постепено ја менува бојата. Секој ден станува потемна. По 2-3 недели веќе ќе биде можно да се видат голем број на мали ампули. Важно е рибите во аквариумот да немаат пристап до кавијар, во спротивно тие ќе го уништат. Поради оваа причина, полжавот прави лежење на копно. Можете да направите мала транспарентна полица над водата. Тогаш полжавот секогаш ќе положува јајца на неа.

За да може ампулата да се репродуцира без проблеми, важно е да се следи температурата на водата и влажноста. Ако е студено, времето на зреење на јајцата ќе се зголеми.

Со недоволна влага, потомството дури може да умре, бидејќи theидањето едноставно се суши. Сè уште е невозможно да се спречи навлегување во аквариум вода и кондензат врз јајцата. Знаејќи како да се одгледува ампулариум, може да имате здраво потомство.

Енката лежи јајца во текот на целата година. Вреди да се размисли ова при купување аквариум. Полжавите можат да се размножуваат брзо, тогаш тие ќе станат преполн. Во овој случај, треба да имате неколку аквариуми и редовно да ги закачувате возрасните во добри раце. Не смее да им се дозволи да живеат во преполни услови..

Ампулите се погодни и за искусни акваристи и за почетници. Овој полжав е скромен и сеприсутен. Можете да изберете индивидуа од кафеава или црна боја и да користите бел песок како земја за да ја потенцирате бојата. На темно тло, жолтите или белите ампули ќе изгледаат убаво. Знаејќи како полжави растат, можете веднаш да изнесете многу разнобојни деца кои ќе станат украс на аквариумот.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Ампули за полжави во аквариум