ma.AquaFans.ru

Аквариумска ајкула: прашања по избор

Поголемиот дел од обичните луѓе, далеку од ихтиологијата, на споменување на ајкула најчесто потсетува на фрагменти од филмови или дела на фикција за крвожедното морско чудовиште со гигантска големина, со уста и заби. Единствената цел на таков актер на уметнички креации е да проголта сè и сешто, вклучително и личност.

Меѓу жителите на аквариумот, овој вид риби се издвојуваше во посебна група миленичиња со експресивно име на ајкула. 

Однадвор и всушност, нејзините претставници наликуваат на ајкули од морско чудовиште. Сепак, нивното однесување, карактер со задоволително постоење нема никаква врска со квалитетите на морските арамија.

Декоративната ајкула е мирна, скромен, се однесува, како по правило, мирно, без агресија во однос на другите миленичиња и вегетацијата на резервоарот. Ваквото расположение на овие жители на длабокото море овозможи да ги задржат дома..

Сорти на ајкули од аквариум

Во домашните резервоари, вообичаено е да ги содржи следниве видови ајкули.

Ајкула со мачки (лат.Scyliorhinus canicula)

Овие риби достигнуваат максимална големина од 1 метар, но почесто тие се помали. Резервоарот на аквариумот треба да има волумен од 1000-1500 литри на температура на вода од 27 ° C.

Ајкулата со мачки изгледа прилично необично - мали точки на леопард и темни вертикални ленти се расфрлани низ неговото благодатно, витка тело. Има долна уста со пар антени, а во начинот на пливање е повеќе како сом отколку застрашен морски предатор.

Ајкула со мачки.

Рогови ајкули (лат. Heterodontidae)

Овие морски жители го добија своето име поради необичната форма на черепот - тврди испади се наоѓаат над очите на рибите. Не помалку интересна е формата и структурата на оралниот апарат на ајкулата - предните заби се мали и остри, помагајќи му на предаторот да го зграби пленот. Задните се тапи и широки, помагајќи им на ајкулата да уништи тврда храна, како што се морски ежови и мекотели со трајна обвивка. Поради устата за уста, толку непокарактеристична за рибите, овие ајкули се познати како одонтоди.

Најголемиот претставник на родот - австралиската бик-ајкула (лат.Heterodontus portusjacksoni) расте до 1,5 метри, а најмалиот - ајкулата од бикови од Мозамбик (лат.Heterodontus ramalheira) достигнува должина од 60 см.Слепен Бул ајкула.

Ајкула од блекфин (лат.Carcharhinus melanopterus)

Најпопуларната ајкула во аквариум, во форма на тело, најмногу слична на нејзините опасни и гигантски колеги, но расте во исто време на само 1,5 метри. Карактеристична карактеристика на оваа морска убавина се црните дамки на врвовите на перките..

Црно-белата ајкула се храни главно со морска риба и претпочита да плива во водната колона, поминувајќи го скоро целиот свој живот во движење.

Ајкула на блекфрин.

Пангасиј (лат. Пангасијандон хипофталмус)

Убовници аквариум на слатка вода можете да советувате пангасиј - риба слична на ајкула од редот Сомоформ. Има облик на тело сличен на торпедо сличен на ајкулата и има сребрена боја, и расте на 1,5 метри.Пангасиј.

Содржината на украсни ајкули

Професионалните акваричари забележуваат дека чувањето ајкули во домашно езерце не е голем проблем, само треба да им обезбедите резервоар со соодветни параметри:

Волумен и форма на резервоарот мора да му обезбеди на домашно милениче слободно движење. Ограничени во движење, тие доживуваат глад на кислород, нивниот раст запира, проследено со смрт на риби.

За дното видови украсни ајкули, потребно е големо дно. За лице со должина од 50-70 сантиметри, минималниот волумен на аквариумот треба да биде од 500 литри. Аквариум во форма на прстен е идеален за ајкули, шест-октагонален, исто така, ќе работи.

`Рскавицата риба, која вклучува ајкули, нема мочен меур за пливање. Затоа, ако животното не се движи, тоа ќе оди на дното. Ако овој факт не е проблем за долните видови, тогаш за големите поединци кои живеат во колоната за вода мал мал простор може да се заканат со стрес и смрт, затоа што тие треба да го поминат скоро целиот свој живот во постојано движење.

Параметри на водата. Филтрацијата и аерацијата на вода во резервоарот е многу важна за оваа разновидност на миленичиња во аквариум, а најсигурен, подобро со присуство на хемиски и биолошки филтри.

Сите видови ајкули се чуваат во морски аквариум, водата за која се подготвува однапред и се користи специјална сол. Соленоста треба да биде 33-35 ppm.

Облекување аквариумот е минимален. Дното е покриено со камчиња или среден песок од ритам. Theидовите на контејнерот и декорацијата треба да се насочат така што миленичето не му штети на деликатната површина на абдоменот.

Температура на вода оптимален во опсег од 28-30 ° С.

Тип осветлување аквариумот за украсни ајкули е рамнодушен, секаков вид светилка е прифатливо.

Хранење

Природната исхрана на предатори, кои вклучуваат, се разбира, аквариумски ајкули, главно се состои од морска храна, па затоа не треба да се враќате назад во аквариумот. Директно одмрзнати од продавницата ќе се вклопат:

  • филе од морска риба;
  • Ракчиња
  • лигњи;
  • лушпи, други мекотели.

Младите се претпочитаат да се хранат со претходно варено мелено месо за подобра сварливост на производите, а возрасните можат едноставно да ја мелат храната така што парчињата храна соодветствуваат со големината на устата на ајкулата. Фреквенцијата на хранење во секој аквариум е индивидуална, сепак, треба да се запомни дека гладувањето на овие риби е неприфатливо, бидејќи тие можат да паднат во агресија и да ги нападнат соседите во аквариумот.

Одгледување

Во заробеништво, ајкулите расипуваат неволно. Со цел да се постигне репродукција на миленичиња од овој вид во резервоар за дома, тие треба да создадат најудобни услови за нив. И ова значи дека:

  • храната треба да се избере со голема содржина на силикон (остриги, лушпи), бидејќи неговото присуство го поддржува репродуктивниот систем на морскиот предатор;
  • Вреди да се надополни диетата со витамини;
  • Важно е да се создаде систем на вештачки проток во резервоарот и да се подобри аерацијата;
  • потребно е да се збогати аквариум вода со јони јод.

Кога јасно се следат овие препораки, можеби ќе можете да ги притиснете ајкулите да се парат, по што ќе бидат поставени капсули со јајца кои не бараат посебна грижа. По 3-4 месеци, ќе се раѓаат ајкули, за одгледување на кои ќе се бара дополнителна површина и посебна грижа.

Оние кои претпочитаат да гледаат дури и џуџе, но сепак предатори во нивните домашни води, треба да запомнат дека никој не ги откажал правилата за безбедност при хранење на овие миленици и комуницирање со нив.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Аквариумска ајкула: прашања по избор