ma.AquaFans.ru

Риба од тигар голијат

goliath тигарска риба

На нашата планета, вклучувајќи го и подводниот свет, можете да запознаете вистински неверојатни суштества. Едно од овие суштества е goliath тигарска риба или Hydrocynus goliath, кое се преведува од латински како „џиновско водно куче“. Написот раскажува за тоа каде живее оваа необична слатководна риба во природата, како изгледа, што јаде. Исто така, ќе откриеме дали ова речно чудовиште може да се чува во домашен аквариум..

Гигантските хидроцини живеат во пакувања со поединци од нивните сопствени видови или слични предатори. Тие се алчни и ненаситни. Можеби само пираните се повеќе крвнички од нив. Тие фаќаат риби, водни животни, па дури можат да нападнат крокодил. Има случаи на напади врз некоја личност, но најверојатно станува збор за несреќа.

Првиот опис му беше даден во 1861 година.

Мештаните ја нарекуваат риба Мбенга. Риболов на него не е само популарно поминување на времето за нив, туку е и популарна привлечност за посетителите. Ова не е лесна задача, бидејќи ниту една риболов линија не може да издржи на напад на забите. Специјални многу силни челични поводници се користат за риболов..

Како изгледа риба тигарска риба

Нејзиното тело е моќно, силно, триаголно. Тој е покриен со големи размери, фрлен во сребро, а понекогаш и со злато. Перките се мали, зашилени, црвени или светло портокалови..

Главата е голема со огромна уста, во која има 16 големи остри огради, слични по големина со забите на бела ајкула (8 на врвот и 8 на дното). Со овие огради, голијатот го расплака пленот на парчиња. Во текот на животот, тие се заменуваат со нови, а старите испаѓаат.

Рибата има прекрасно уво и знае да ги чувствува вибрациите на ниска фреквенција од пленот. И не е тешко за неа да се движи во вода со брза струја.

Овој претставник на африканското семејство тетра може да порасне и до 180 см Тежината на таквата риба е 50 кг. Мажјаците се поголеми од женките. За овие огромни димензии, was го доби прекарот „Голијат“, кој, како што знаеме, беше голем скоро триметарски воин. И тигарот заради хоризонталните темни ленти на страните, многу слични на тигарот.

Гигантите живеат од 12 до 15 години.

Научниците сметаат дека голијатот е современик на диносаурусите. На местата каде што живее, многу е тешко да се преживее. Затоа рибата го помина својот еволутивен пат и стана опасно суштество. Сепак, не само предатори, туку и луѓето станаа закана за неа. Масовно фаќање, труење со хемикалии од крајбрежната вегетација значително го намали бројот на видови. Локалните власти и службите за животна средина се обидуваат да ја исправат ситуацијата.

Што јаде рибата тигар од голијатВо природни услови, храната за неа е мали цицачи, риби (главно камба, што е во изобилство во Конго). Таа не ја нарушува вегетацијата со детритус. И во случај на силен глад, ги напаѓа дури и крокодилите.

Моќен голијат едноставно може смирено да се движи против бранот, а послабите жители кои не се способни за ова, ќе паднат во неговата уста сами.

Може ли да го задржам Hydrocynus goliath во аквариум

Риба од тигар Голијат

Во светот на аквариумите, оваа риба е позната. Таа се смета за доста скромен. Сепак, поради големината и животниот век на пакувањето, таа има потреба од огромни количини (од 3 илјади литри) и многу храна.

Моќен филтер, способен да создаде брз проток, исто така, нема да го спречи. Затоа не може да се задржи дома.

Но, во зоолошки градини и изложбени аквариуми се наоѓаат. Тие секогаш имаат моќно филтрирање и опремени засолништа. На дното најчесто лежи песок, камења и дрво дрво. Растенијата се ретки. Температурата таму е 23-26, киселоста е 6,5-7,5.

Малку соседи ќе можат да преживеат во близина на голијатот, па најчесто за нив е опремен аквариум за видови. Или засадете големи и заштитени риби како арапеими.

Некои тврдат дека младата риба може да се чува во домашен аквариум, но рапидно расте и треба да се прицврсти некаде подоцна. Исхраната во заробеништво треба да се диверзифицира: жива риба, мелено месо, ракчиња, филе од риби, замрзнување и вештачка храна (гранули и пелети, ова се топчиња и цилиндри од различни компоненти).

За одгледување тигар риба голијат

Во заробеништво, тие не се разведуваат. СРЈ се фатени во живеалиштата на овие риби.

Во природата, мрестење се јавува за време на сезоната на дождови (декември-јануари) и трае само неколку дена. Голијатите се движат од големи реки до мали притоки, каде женките положуваат многу јајца во плитка вода во густо. За шрафирање со СРЈ, тука се идеални услови: безбедност, топла вода и многу храна. Тие растат и постепено ги носат назад во големи реки.

Можеби е интересно.

goliath тигарска риба

Фаќањето на овие ужасни слатководни риби често се споредува со лов на мечки во тајгата. Фаќањето голијат не е само опасна авантура, туку е и прашање на чест. Рибарите од целиот свет доаѓаат во Африка за ова..

Еден од среќниците што фати огромен гогант на тигар беше 52-годишниот ereереми Вајд, кој е експерт за слатководни риби и водител на програмата River Monsters. Патувањето до недостапните места на Конго и осум дена чекање беа наградени. Во неговите раце беше копија од 1,5 метри и 70 килограми. Фотографиите, во кои бестрашен човек со своите голи раце држи опасна риба, се полни со Интернет.

За жал, од очигледни причини невозможно е да се реши глиајт тигар риба во вашиот дом аквариум. И малку е веројатно да ги посетите нејзините живеалишта. Но, ако имате доволно среќа да бидете во зоолошка градина или на изложба со оваа „изложба“, не заборавајте да ја погледнете. Вреди.

Популарно научно видео за голијат риба:

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Риба од тигар голијат