ma.AquaFans.ru

Anubias: содржина, опис, слика, репродукција, видови

Анубија е мал род на тропски водни или мочуришни растенија од семејството Ароид. Некои видови се одгледуваат како акварум, сепак, многу претставници на родот Anubias растат подобро во влажна стаклена градина или палдуариум.

Анубија расте во тропски шуми, мочуришта и карпести терени покрај потоците и реките. Претставници на родот се наоѓаат во африканските тропски предели: Гвајана, Гана, Брегот на Слоновата Коска, Мали, Либерија, Заир, Габон, Ангола, Кејп Верде, Конго, Сиера Леоне, Екваторска Гвинеја.

Во природата, растение од време на време може да биде целосно во водата, но, како по правило, нејзините лисја се наоѓаат над неговото ниво. Затоа, развојот на анубиите е помалку активен кај аквариумите, тие се значително инфериорни во растот од нивните колеги, кои се наоѓаат во палдуари или стаклена градина.

Фабриката има неколку лисја. Нежните ливчиња, понекогаш со ретки мали шила. Лебни плочи со различна форма: овални, лансиолатни, елипсоидни, триаголни, полу-стрела, уво во форма, полу-срце. Листовите обично се кожени, мазни, понекогаш на долната страна со испакнати примарни и средни странични вени. Латералните примарни вени се цирус, а секундарните вени се циркусни-паралелни, додека терциерните вени се нормални на нив..

Карактеристики

Многумина слушнале дека подлогата на Анубија ќе бара посебен вид почва, многу се пребирливи за живеалиштето. Ова е мит. Всушност, Анубија се доста скромен растенија. Тие ќе растат и во стерилна почва и во стара, скоро анаеробна почва.

Постојат задолжителни услови што можат да го зачуваат животниот век на растението во внатрешноста на аквариумот.

 1. Не само што можат да преживеат во сенка, тие дури и претпочитаат сивата состојба. Во силна светлина (околу 1 Watt на литар или повеќе) се развиваат со деформирани лисја со чудна форма.
 2. Во вода, која е премногу богата со органски нечистотии, растението ќе направи дупки во лисјата, така што мора да се грижите за состојбата на аквариумот. Ова се случува кога неправилно го „сифонирате“ дното, ја преполнувате рибата, или филтерот е валкан, или заборавивте да ја промените водата долго време.
 3. Здраво растение одеднаш може да изгние и да ги спушти гранките. Ова обично се случува кога квалитетот на живеалиштата брзо се промени на полошо. На пример, ова се случува ако температурата нагло се зголеми за краток временски период. Процесот на распаѓање се јавува кога температурата достигнува 40 Целзиусови степени во околината.

Структура, изгледВисината на растението во зрелоста достигнува 15 см Другите претставници на овој вид, како што е Anubias barter, растат до 45 см во висина. Но, предметниот вид не е најмал од семејството. Постои anubias nana petit, која расте до 7 см во висина, има грмушка структура и обично го покрива дното со своето живо платно. Листовите имаат голема, овална форма долга 6 см и ширина 4 см. Моќните лисја се преклопуваат едни со други и формираат густ слој на зелен простор. Листовите се наоѓаат на кратки стебла што се протегаат од основата, насликани во светла, сјајна зелена боја со голем број вени, стеблата се тенки и кршливи. Кореновиот систем е притаен, разгранет и моќен, не влегува длабоко во почвата.

Улога во дизајнот на аквариумот

Непретенциозноста, малата големина и привлечниот изглед ја натераа Анубија да не само еден од омилените детали за точното украсување на аквариумите, туку и важен елемент на комплексни водни композиции.

Нискиот раст ви овозможува да поставите џуџе хидрофит во преден план - тука нејзините зеленили изгледаат најимпресивни. Способноста да се формираат густи густини се користи за создавање чувство на темно зелен тревен трева, симулирајќи долини и рамнини.

Во комбинација со високи растенија поставени во позадина, недоволно големата грмушка совршено ја нагласува перспективата, визуелно додавајќи простор.Dуџестите анубија растат бавно, така што еднаш создаден состав за многу долго време не претрпува никакви посебни промени. Ова во голема мерка ја олеснува задачата за дизајн на аква..

Во прилог на прицврстувачот, големиот камен или елементот за украсување, Анубија Нана станува светла акцент на целокупниот дизајн на аквариумот. И можноста да се живее во влажен воздух овозможува да се потопи во вода половина, па дури и над работ на водата.

Тоа е, Нана е во состојба да го покрие себеси и вертикалниот простор на резервоарот, и на која било висина. Таквата техника често се користи во украсувањето на палдуари и аквариуми без капаци..

Заситените зелени на возрасни грмушки хидрофит за разлика од нежната светло зелена нијанса на новите лисја можат да украсуваат скоро секој аквариум, без оглед на големината и дизајнот

Видови на анубиа во аквариум

 1. Anubias afseli - има издолжени или издолжени-елипсовидни лисја, долги 13-35 см, ширина 8-13 см. Матични степени 20 см. Фабриката достигнува висина од околу 55 см, но литературата се однесува на примероци пронајдени во природата, со висина од околу 1 m. Anubias afseli произведува голема inflorescence со коска од 5-12 см, со значително видлива и релативно кратка покривка (ова го разликува од другите видови освен фабриката на огромни anubias), исто така anubias afseli имаат краток цвет.
 2. Анубијата е ланзолат - со иста големина на пука со тесни и релативно лесни лисја. Постарите растенија можат да имаат лисја слични на бранови..
 3. Тесни лисја од Anubias afseli - листовите се многу тесни, висината на растението достигнува 40 см. Младите лисја се розово-кафеави.
 4. Iantиновска Анубија - котлети е малку помала од сечилото со лисја, околу 2,5 пати, до 83 см.Тој шутира стрела, ланзолирани лисја во должина од 13-30 см, ширина 5-14 см. Гигантот Анубија формира огромна подводна грмушка. Anubias е огромно прилично чуден растение, не сака валкана вода, затоа се препорачува да се инсталира моќен филтер за тоа. Параметрите за вода за аквариумот се следниве: цврстина од 2 до 5 dGh, киселост на водата 6,0-7,5 pH, температура 22-28 степени. Се препорачува да бидат засадени во аквариум каде живеат неонски и скалари, тие исто така сакаат голем простор.
 5. Anubias bartera var. Каладифолија е големо растение со тркалезни лисја кои се скоро под прав агол на ѓубриво. Должината на листовите е 10-12 см, каладифолија цвета со задоволство во аквариумот. Сепак, не расте нанадвор, туку вертикално. На неговиот ризом има мали зеле, подготвени да застанат. Откако ќе излезе од аквариумот, можете да го раскинете делот што е над водата и да го засадите до главниот пука, додека зелените ќе растат на повторно кон површината. Петиолот понекогаш е 2 пати подолга од листната плоча, 10-54 см. Самата плоча е овално-елипсовидна и остра, долга 10-23 см, ширина 5-14 см.
 6. Кофеолија - листовите имаат еден вид кафе, има брановидни контури во центарот на листот. Кофеолија има тесни и тврди лисја. Младите растенија имаат црвено-кафеави лисја. Ова растение е вообичаено во САД. Се карактеризира со бавен раст. Водната фабрика е засадена на средно ниво на резервоарот. Кофеолијата е добро прилагодена на подводни услови. Може да се чува во резервоари за вода, аквариуми и украсни езерца. Благодарение на тврдите лисја, може да се одгледува во аквариум каде живеат циклиди. Услови за вода за оптимален раст на растенијата во аквариумот: цврстина 2-15 °, pH 5,5-8,5, температура 22-26 ° C (кофеолија може да толерира продолжено намалување на температурата на водата до 18-20 ° C).
 7. Anubias minima (минимум) - засадена во хранлива почва на почвата од аквариум. Услови на вода: 24-27 степени, KH 2-15 °, киселост pH 6-8. Сила на осветлување: 0,3-0,5 W / l. Потребна е постојана обнова на вода. Растот е бавен. За да се засади, само корени се закопани во земјата, ризомот мора да биде над земјата. Длабоко поставениот минимум тешко расте. Репродукција на минимум - од страна на растенија ќерки кои се формираат од анекселните пупки до ризомот или откако ќе го поделите ризомот од пупки за спиење.

Услови на притвор

Нана е прилагодлива, лесно е да се грижи за него, но аквариумот во кој ќе се чува мора да биде тропски.

Сосема е прифатливо да се пренесе Анубија без прилагодување од една во друга состојба. Тие лесно толерираат дури и ненадејни промени..

Изненадувачки, индикаторите за вкупна цврстина на вода прифатливи за хидрофит варираат во опсег од 6 до 20 ° dGH, нивото на pH вредност може да биде 6-9.

Оптималната температура е 24-27 ° C, но Anubias успешно ќе се спушти до 18 и ќе се искачи до 35 ° C. Точно, екстремните температури можат да влијаат врз нејзината стапка на раст. Значи, намалувањето на температурата ја забавува вегетацијата.

Но, џуџестиот анубија има и слабости:

 • Не сака светла светлина. Тој е многу поубав што е во аквариуми со низок или среден осветлување. Во екстремни случаи, нана може да се стави во сенка на друго растение.
 • Исклучително важна состојба е чистотата на водата, отсуството на заматеност во неа. Во спротивно, суспендираните честички ќе почнат да се населуваат на лисјата на грмушката и да ја нарушат нејзината исхрана. Сигурен филтер и промена на водата ќе помогне да се избегне ова..

Фабриката успешно се развива без CO2 и без активна аерација. Преферирајќи ситилна подлога, хидрофитот сè уште може да апсорбира хранливи материи од вода, затоа, не е потребно специјално ѓубрење во почвата.

Anubias - одгледување

Во дивината, анубите се размножуваат со семе, но тоа не е можно во аквариум. Дури и во палудариумите е многу, многу тешко да се добијат семиња што подоцна ќе ртат. Како и да е, Анубијас многу лесно се пропагира со присилно раздвојување. За да го направите ова, треба да отсечете мал сегмент од 3-4 см (по можност земени корени) од ризом со 2-3 лисја и наместо едно растение веќе имате два.

Каква риба можете да одржувате со анубија

Анубиите можат да се чуваат со која било риба. Ова е едно од ретките растенија што преживуваат добро кај циклидите. Благодарение на тврдите, кожени лисја, рибите не се многу заинтересирани за нив. Сепак, со недостаток на растителна храна во исхраната на риби, ново-појавуваните лисја може да бидат „нападнати“. Во овој случај, листовите растат неправилно во форма - грицкаат. Малвиските циклиди (главно претставници на Мбуна) се особено склони да ги расипат младите пука..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Anubias: содржина, опис, слика, репродукција, видови