ma.AquaFans.ru

Аквариум во georgiaорџија - името на најголемиот аквариум во светот

Некои луѓе се воодушевени од мачки и кучиња, додека други едноставно не живеат на аквариум риби. Тие можат да се забавуваат да стојат без работа со часови пред голем стаклен wallид и да им се восхитуваат на овие суштества. Можете да доживеете уште повеќе емоции ако навлезете во најголемиот аквариум во светот, кој ги воодушевува своите гости не само со својата неверојатна големина, туку и со нејзините необични жители..

океанот
Најголемиот аквариум ги импресионира своите гости не само со својата неверојатна големина, туку и со своите необични жители.

Голема конструкција

Најголемиот аквариум во светот се наоѓа во САД во државата Georgiaорџија. Неговиот волумен е 23,8 милиони. Вкупно, во овој капацитет живеат 120 илјади лица, чија вкупна цена е околу 290 милиони американски долари. Аквариумот за голема Georgiaорџија се вика.

Малку историја

Оваа гигантска зграда е создадена во 2005 година. и може да се пофали со прилично интересна историја на нејзината изградба. Најбогатиот човек во државата Georgiaорџија во тие години беше Берни Маркус. Тој реши да ја донира владата на градот Атланта 250 милиони долари. Тие, пак, беа збунети, не знаејќи за што да ги искористат донираните средства..

И тогаш самиот Маркус ја изложи идејата за изградба на најголемиот аквариум во светот, кој треба да биде во неговата држава. Факт е дека самиот Берни уште од детството сакал да ги гледа животните во аквариумот. И тој сакаше жителите на неговиот роден град да можат исто така да им се восхитуваат на овие суштества.

Пред појавата на аквариумот во Атланта, најголем на светот се сметаше оној што беше во Јапонија на островот Окинава. Но, областа на аквариумот на Georgiaорџија беше 200 илјади квадратни метри и стана многу поголема од јапонската. Изградбата на овој објект траеше 27 месеци.

Општ опис

Обликот на гигантскиот аквариум на Атланта потсетува на голем крстаречки брод, поделен на 60 одделни камери. Во центарот на самата зграда е биста на човекот кој ја иницираше изградбата на ова чудо. Сите камери се поделени во посебни тематски зони.. Има многу малку од нив:

 1. Подводниот свет на Georgeорџ, изграден првенствено за мали деца.
 2. Habителите на ладни езерца, каде можете да сретнете многу интересни претставници на фауната.
 3. Тропска зона со пингвини, ракови и морски лавови..
 4. Сали до реката, каде се сконцентрирани претставници на локалните реки.
 5. Областа на океанот - вистински жив гребен со корали.

Севкупно, целиот капацитет на комората изнесува 34 милиони тони вода. Исто така, постојат одделенија исполнети само со сол или само свежа вода.

Аквариум на Georgiaорџија
Обликот на гигантскиот аквариум на Атланта наликува на голем крстаречки брод, поделен на 60 одделни камери.

Покрај тоа, во аквариумот има тунел, поставен 30 метри длабоко во стаклените структури. Кога некое лице шета по овој ходник, над главата може да се види ајкула од кит пливање долга 7 метри..Гостите дури можат да го хранат ова суштество самостојно, што, патем, само планктон јаде. Кога луѓето хранат ајкула, дрско мала риба што плива во близина, која е неколку пати помала од џиновската риба, мирно ја јаде својата храна. Ајкулата не прави ништо, само злобно ја закачува опашката. Ако мала риба случајно плива во нејзината уста, таа едноставно се гуши. И за 300 долари можете дури и да пливате веднаш до ајкула од кит..

Различни големи изложби и настани од највисоко ниво, насочени кон промовирање на зачувување на водната средина, исто така често се организираат на градилиштето..

Цена на билетите и жителите

Секој што сака да го посети аквариумот во Грузија, ќе биде заинтересиран за цената на билетите. Цената за обичен возрасен човек е скоро 30 американски долари. За да влезе во оваа зграда на пензионер, ќе мора да плати 21 долар. Цената на билет за деца е 19 долари. И покрај толку мала цена за посета на аквариумот, тој плати за себе во рекордно време - буквално 3 месеци по отворањето. За тоа време, еден милион посетители веќе беа таму. Во летото 2009 година, аквариумот во Georgiaорџија го пречека својот 10-ти милионити гостин. По овој настан, администрацијата на зградата повеќе не чува запис за посетители.

Покрај вообичаените жители на аквариумите, таму може да се сретнете со многу егзотични морски суштества:

 • голем морски бас;
 • бели китови;
 • китови ајкули кои никогаш не се виделе надвор од Азија.

Вкупно, повеќе од 500 видови на суштества живеат во аквариумот, така што луѓето секогаш можат да видат нешто ново за себе..

Програми и активности

Аквариумот е дизајниран на таков начин што сите гости можат да го извлечат максимумот на позитивните емоции и да ги зачуваат сеќавањата на оваа посета до крајот на животот. Една од целите на аквариумот во Georgiaорџија е да го зголеми образованието на посетителите, без оглед на нивната професија и возраст. Тука, гостите ја проучуваат различноста на морскиот живот, добиваат огромна количина на интересни и корисни информации за овие лица. Во најголемото одделение живеат две ајкули од кит, кои се во фокусот на посетителите.

Администрацијата организираше изложба на артефакти пронајдени на дното на Атлантскиот океан по уривањето на познатата постава „Титаник“. Покрај тоа, посетителите во Georgiaорџија можат да видат разни информативни видеа, дисплеи и околу 200 предмети подигнати од дното на океанот. Внатрешноста на бродот што потона во 1912 година беше целосно копирана..

На гостите им е претставена целата хронологија на животот на лагер. На изложбата и помогна фирмата со седиште во Newујорк РМС Титаник, која има право да собере предмети пронајдени од мртов брод, како и формално да снима фотографии и видеа. Персоналот на оваа компанија организираше 7 експедиции на длабочина од околу 3 километри.

Топ 10 огромни аквариуми во светот

Постојат и други огромни аквариуми кои привлекуваат голем број туристи секоја година. Секој од нив е единствен на свој начин..

Топ 10 најголеми аквариуми во светот:

 1. Аквариум на Georgiaорџија. Држи околу 30 кубни тони морска вода. Неколку китови, четири млади ајкули, четири китови белуга и голем број ретки претставници на морската фауна живеат на територијата на оваа структура. Да ги направат сите животни да се чувствуваат удобно, специјалистите создадоа познати услови за живеење за нив. Аквариумот е поделен на 60 тематски зони што одговараат на одредени видови морски животи. Пред неколку години, во овој аквариум беше организирана изложба, каде може да се восхитувате на необични жаби. Еден од омилените гости на изложбите е мезоамериканскиот гребен, каде се претставени 100 илјади разновидни претставници на флората и фауната..
 2. Аквариум во Дубаи. Капацитетот на структурата е 10 милиони литри вода. Ова чудо се наоѓа на територијата на трговскиот центар Дубаи. Тука живеат повеќе од 30 илјади различни морски суштества. Океаријариумот беше наведен во Гинисовата книга на рекорди, благодарение на стаклената плоча, чија дебелина е 75 см. Точно, во 2010 година се појави мала пукнатина на површината, што предизвика паника на публиката, но сите беа евакуирани и го затворија празнината со времето.

  Аквариум во Дубаи
  Градежниот капацитет во Дубаи е 10 милиони литри вода.

 3. Аквариум Окинава Чурауми. Обемот е 7,49 милиони. Се наоѓа во паркот „Експо океан“, изграден во Јапонија. Отворањето се случи во 2002 година. Главниот резервоар е морето Курошио. Така што водата не ја турка чашата, таа беше направена многу издржлива. Дебелината е околу 60 см.
 4. Аквариум Л`Оцеанографски. Капацитетот на оваа структура е 7 милиони литри. На територијата на комплексот „Град на уметностите и науките“, лоциран во Валенсија, не се концентрирани само научни експонати, туку и огромен аквариум, кој го дизајнираше познатиот архитект Сантијаго Калатрава. Тој е населен со повеќе од 45 илјади морски жители.
 5. Аквариум на Туркуаз. Капацитетот е 4,9 милиони литри вода. Турски аквариум беше отворен во 2009 година на територијата на трговски центар во Истанбул. Поделена е во неколку зони, во кои живеат повеќе од 10 илјади жители на океаните и морињата. Исто така, постои голем тунел што работи веднаш под водата..
 6. Аквариум на заливот Монтереј. Обемот е 4,5 милиони. Овој објект се наоѓа на територијата на веќе фабриката во мирување, која некогаш се занимаваше со производство на риба со конзервирана калифорнија. Аквариумот е познат по огромните резервоари, чиј обем е 1,2 и 4,5 милиони.
 7. Море свет Ушака. Обемот е 3,8 милиони литри. Тематски парк се наоѓа во Дурбан. Тука гостите можат да им се восхитуваат на жителите кои живеат во огромен аквариум, поделен во 32 зони. Најживописен впечаток ќе бидат ајкулите кои пливаат веднаш до гостите за време на вечерата во пријатниот ресторан сместен во резервоарот.

  Тематски парк на Усак
  Тематски парк Ушак се наоѓа во Дурбан.

 8. Аквариум во Шангај Капацитетот на оваа зграда е 3,8 милиони литри. Може да се припише на еден од најголемите океариуми во Азија. Структурата е поделена на 9 тематски зони, во кои спаѓаат австралиската, Антарктикот и кинескиот опсег. Сепак, најзаборавниот дел е под 155 метри долг подводен тунел.
 9. Аквариум на Genенова. Обемот на структурата е 3,78 милиони литри. Овој аквариум е изграден за отворање на познатата изложба на Експо. Има 70 резервоари во кои живеат различни морски жители. Вкупниот број на морски суштества изнесува повеќе од 6 илјади лица. Сите тие беа увезени од различни скриени агли на Земјата..
 10. Аквариумот за Западна Австралија ги затвора првите десет најголеми аквариуми во светот. Неговиот волумен е 3 милиони литри. Сместено е на океанскиот брег на австралискиот град Перт. Однадвор, структурата изгледа како голем сад со должина од 40 м и ширина од 20 м. Внатре е долг подводен тунел со должина од 98 м. Тука може да одите и нуркање во нурка..
Аквариум во Адлер
Постојат и други огромни аквариуми кои привлекуваат многу туристи секоја година..

Tителите на резервоарот

Вреди да се напомене дека само оние што можат да задржат повеќе од 200 литри вода се нарекуваат големи резервоари. Тоа е на територијата на простор од таков обем што можете да создадете екосистем на апсолутно секој агол на нашата планета. Во овој случај, еко-рамнотежата ќе се одржува сама по себе, без притоа да се предизвикаат проблеми на организаторите.

Во голем аквариум не треба да биде празен и досаден. Целото семејство треба да живее во таква зграда или барем неколку големи риби кои секогаш ќе бидат видливи за посетителите. Исто така, вреди да се размисли дека некои сорти на големи суштества водат активен животен стил само во текот на ноќта и за време на самракот. Попладне, таквите лица имаат тенденција да се кријат. Овие жители ги вклучуваат оригиналните црни нозе или црни духови..

Во огромните аквариуми, неколку видови на риби со мала големина, кои претпочитаат да пливаат во средна вода, се во можност да опстојуваат мирно. Но, на малите им се препорачува да не се закачуваат за големите, за да не станат третман на големи лица. Главното правило во аквариумот е дека ако рибата може да се вклопи во устата на својот сосед, тогаш не е закупец. Покрај тоа, изборот на жители се врши не само врз основа на големината, туку и во однос на карактеристиките на однесувањето, условите за живеење и темпераментот на поединците.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Аквариум во georgiaорџија - името на најголемиот аквариум во светот