ma.AquaFans.ru

Односот на лепење риба со ајкула и опис на паразитот

На отворениот океан има многу различни морски суштества, постоењето на кои понекогаш не можете ни да претпоставите. Еден од овие жители е лепење риби. Некој можеби слушнал такво име, но, за жал, не секој знае од каде потекнува и како изгледа таквата риба..

заглавен
Чаша со вшмукување риба се држи на грбот..

Карактеристика на риба

Приврзаниците припаѓаат на семејството на редот на перка како што е зрачење. Обично суштество достигнува должина од 30-40 сантиметри, но индивидуалните примероци можат да пораснат до еден метар. Карактеристика на таква риба е предната перка во форма на пијалок лоцирана на главата, обликот на телото и можноста за брзо менување на бојата. Можете да најдете лепливи различни нијанси: од кафеава до сина боја. Но, ако рибата е во опасност, таа лесно може да ја промени својата боја за да го доведе во заблуда предаторот.

Тесното долго тело, срамнети со земја од двете страни, исто така ви овозможува брзо и тивко да се скриете од гонителот. Но, иако природата ја наградуваше адхезијата со брзина, умешност и други корисни квалитети, рибите не сакаат да се движат самостојно. Нејзините омилени средства за транспорт се строги, ајкули, желки и други морски организми. Таа им се придава со помош на својот пијалок и се движи со својот „господар“ на кое било растојание.

ремора
Стики сака да патува на грб или дури и на жабри на ајкули.

Во целиот свет, постојат седум видови на лепила:

 • обични шарени;
 • Белопера;
 • долго;
 • ресорп на ајкули;
 • јужен (ремисија, кит се придржува);
 • краткооперативно;
 • марлин.

На територијата на Русија се пронајдени само два вида: ремора на ајкули и обичен стап. Најпопуларна и најчесто се среќава ајкулата Ремора. Рибите добија такво име заради нејзината loveубов кон овие предатори.

Односот на лепење риби и ајкулиПостојат некои видови кои се чувствуваат одлично, без да користат чаши за вшмукување, и живеат слободно во топлите горните слоеви на морињата сами. Но, во основа таа заглави обидувајќи се да најде „господар“ со кого не е разделена целиот живот. Во исто време, рибите забораваат како да постојат самостојно.

Само на таквите суштества може да се припише на ремора, која дури и не може да живее без блиска врска со цицач. Таквиот живот на неопходната врска го докажаа научниците со помош на едноставен експеримент. Прилепалу беше отстранет од телото на ајкула и остана сам, за да не може да дојде во контакт со цицачи. Како резултат, по краток временски период, рибите почнаа да недостасуваат кислород, а потоа целосно умреа. Се испостави дека рибите се лепеле и ајкулата needed требале едни на други.

Ремора прикачена на телото на предатор, без никаков проблем управува воздухот со помош на жабри, но одделно од тоа практично не успева. Целиот ров на лепење може да постои на телото на ајкулите, а вториот не предизвикува непријатности. Напротив, реморите ги ослободуваат ајкулите и китовите паразити јадејќи ги.Домашна содржина

Постојат леплива риба која може да се чува во едноставни аквариуми дома. Сом се придржуваше до ваков вид (Антстрист), луѓето ја нарекуваат рибата едноставно пијалок. Однадвор, не се држеше како неговите морски колеги. Суштеството има тркала за вшмукување во форма, со која се прикачува на чашата на аквариумот, јадејќи плакета и микроалги.

Домашна сом се појави на територијата на Русија во седумдесеттите и по 10 години се здоби со голема популарност кај населението. Постојат неколку видови лепење сом:

 • Златен албино. Овие стапчиња со риба имаат светло златна боја, но честопати се случува сом да стане бледа и да стане албино. Оваа сорта е особено популарна кај loversубителите на егзотични.
 • Црвен сом. По потекло од Германија, се одгледувало во вештачки резервоари. Може да биде црвена или портокалова.
 • Антстрист Кларо. Рибата заглавена во Русија беше увезена од Бразил. Рибата со големи бели дамки има темно сива до црна боја..
 • Catвезда сом. Погледот потекнува од Амазон. Има иста боја како и Claro, само белите точки се со кафеава боја со тек на време.

Поради фактот дека сом е одличен чистач, може да се најде во скоро секоја куќа каде има аквариум. Покрај тоа, со добра грижа, рибите живеат во просек до 8 години.

Нега на сом

Одржувањето сом дома не е толку тешко како што изгледа, бидејќи суштеството не е премногу пребирливо. Потребно е само да се создадат некои услови:

 • Резервоарот треба да се избере имајќи го предвид фактот дека за една риба ви требаат 50 литри вода, а за двојка, соодветно, 100 литри.
 • Вие не можете да задржите две мажјаци во ист аквариум, бидејќи можат да бидат повредени напаѓајќи едни на други. Подобро е ако се лица од спротивни пол или две жени.
 • Оптималната температура за лепење се смета дека е од +17 ⁰C до +30 ⁰C.
 • Неделен дел од водата во аквариумот треба да се менува секоја недела.
 • Дури и покрај фактот дека Антистрис совршено го чисти својот дом, мора да има филтер за вода во резервоарот.
 • Бидејќи рибите водат ноќен животен стил, таа треба да изгради засолниште во кое ќе се крие во текот на денот.

Возрасните треба да се хранат не повеќе од еднаш на ден. Во исто време, обична добиточна храна купена во специјални продавници е погодна како храна.

Но, главната исхрана на пијалокот е растителна храна, па можете да користите изматена зелена салата, краставици, тиква, зелка и многу повеќе.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Односот на лепење риба со ајкула и опис на паразитот