ma.AquaFans.ru

Anubias barter (anubias var. Barteri)

Анубија Бертери Нана

Anubias barter (Anubias var. Barteri) е едно од најпопуларните растенија во хоби во аквариумот заради неговата издржливост и лесната грижа. Се користи како аквариумско растение од преден и среден план, прицврстено на камења и загради, се користи многу често во аква дизајн.

Потекло и опис

Татковината на Анубаја е југоисточна Нигерија, Камерун и Биоко се западниот дел на Африка. Anubias barter моментално се дистрибуира во Европа, Азија и САД. Во дивината, живее во многу мали привремени езерца, ровови, езерца, потоци и реки, во мочуришта и расте, како по правило, покрај брегот на калливо дно со променливо ниво на водата. Исто така, честопати расте на големи камења и грицки. Денес, низ целиот свет, се одгледува во аквариуми и полуариери..

Anubias barter е исклучително силна и флексибилна фабрика, многу популарна кај многу loversубовници. Ризомот е густ и разгранет, може да порасне до 20 см во должина. Листовите се убави, темно зелени. Стеблото е дебело, листните плочи достигнуваат 8 см во должина, 3 см ширина, елипсовидна во форма со остри краеви. Долната страна на листот е светло зелена; вените се јасно видливи.

Anubias barter може да достигне висина од 20 см. Редуцирана разновидност на anubias barter е џуџести anubias или nana, високи само 5-10 cm. Anubias barter nana е исто така позната како џуџест анубија (џуџе Анубија.Цврсти лисја го прават Anubias barter идеално растение за аквариум со риба, познато по нивната страст за јадење растенија, со неколку исклучоци, се разбира. Исто така од ова растение се добива добро засолниште за мали риби и пржени. Anubias размената може да пука странични пука и расте хоризонтално. Стеблата и лисјата растат од централниот корен или ризом. Фабриката лесно се размножува со соодветна грижа. Оваа сигурна фабрика може да постои во вашиот аквариум многу години. Anubias размената може да прерасне како целосно потопено, така и делумно.

Anubias barter (Anubias barteri var.) Прв пат е опишан во 1857 година, припаѓа на семејството на ароиди. Anubias има многу видови. Овој вид има неколку синоними: anubias barter тесно-листопан, anubias lanceolate. Не во Црвената книга.

Одржување и грижа

Anubias barter е едно од најпопуларните растенија на аквариумите и е една од најпознатите омилени од почетниците и искусните акваристи. Ова растение е многу прилагодливо, издржува широк спектар на цврстина и pH на вода, како и услови за осветлување.

Претпочита умерено осветлување, цврстина на водата од 3 - 8 dGH, pH 6,0 - 7,5, температура од 22-28 степени целзиусови. За да има доволно светло, светилките треба да обезбедат осветлување од 0,5-1 W на литар вода, дневните часови траат 10-14 часа на ден.Почвата во резервоарот треба да биде дел од 2-3 мм или груб песок од фракција од 1-2 мм. Anubias barter nano е идеално растение за аквариум за нано аквариум.

Анубија Бертери Нана Снаг

Препорачливо е да се засадат растенија не под директни зраци на светилки, туку во сенка, така што листовите не се обраќаат со алги. Anubias barter nana расте хоризонтално во една насока, и доста бавно. Добро е под влијание на издишаниот CO2 од риба, не е потребно дополнително снабдување со СО2.

Но, на ова аквариумско растение му требаат редовни промени во водата и единечна доза течно ѓубриво, со макро и микро елементи - ова ќе помогне во одржувањето на здравјето на растенијата. Anubias barter е совршен за аквариум со тревопасна риба и циклиди. Широките лисја ќе обезбедат мала и срамежлива риба, како и ракчиња, засолниште. Било какви алги што можат да се појават на лисјата, ќе уживаат полжави и ракчиња..

Осветлување: 0,5-1 W / литар;
Параметри на вода: 18-28 степени Целзиусови-KH - 2-15- pH 6-7,5;

Дизајн на вода

Anubias размената може да се користи во аквариумот како растение од средното и преден план, многу често се засадува околу или помеѓу камења, или врзано за прицврстувачи. Ова растение ќе додаде убавина, боја во вашиот аквариум и ќе го подобри квалитетот на водата во резервоарот..

Врзете ги анубите на грицките со памучна нишка или тенка риболов линија и избегнувајте оштетување на растенијата.

Каде да се купи Анубија

Бидејќи размената на Anubias е исклучително популарна, многу е лесно да се купат. Ова може да се направи на пазарот, во продавниците за миленичиња, онлајн продавници за миленичиња и од рацете на ентузијастите на аквариумот. Честопати, таа се пушта во продажба со штипки или камења кои им се зголемуваат..

Анубија расте многу бавно, затоа е релативно скапа.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Anubias barter (anubias var. Barteri)