ma.AquaFans.ru

Африканска циклидна содржина

Шарена слатководна риба веќе долго време се одгледува дома. Светли африкански циклиди се многу curубопитни и пријателски за луѓето, па затоа тие се добро заслужени меѓу loversубителите на аквариумот. Не постојат универзални правила за чување соодветни за секој поединец. Така што миленичињата не предизвикуваат проблеми, важно е да се разберат барањата на еден или друг вид.

Прочитајте повеќе: Аквариум цихлиди.
карактеристики на размножување на циклиди
Светли африкански циклиди се многу curубопитни и пријателски расположени кон луѓето..

Опис на ботаниката

Величествените убавици од Африка имаат индивидуалност и интелигенција што ви овозможува да се сеќавате на сопственикот, да станете приврзани за него. Предците на уникатни суштества живееле во солена вода, иако сега повеќето од видовите преферираат да живеат во свежи сливови.

Голема група ги окупира источните региони на жешкиот континент, а голема разновидност се среќава во Големите езера. Локалните жители го користат овој вид како комерцијална риба. Најголемата индивидуа расте со должина од скоро 1 m, а најмалата едвај надминува 2,5 см.

Многу видови на африкански циклиди живеат во такви резервоари.: Nyasa, Tanganyika, Victoria. Езерото Нијаса е формирано по грешка на подвижна тектонска плоча, така што водата е алкализирана и содржи огромна количина минерали. Тангањика е големо езеро кое честопати се нарекува море. Заситен медиум со кислород со стабилни параметри. Басенот на Викторија е плитко, а многу риби групи изумреле од мешање во човечкиот екосистем..

Повеќето африкански циклиди се сметаат за предатори, иако се наоѓаат и вегетаријанци. Претставниците можат да бидат препознаени по нивното издолжено тело и забележлива боја. Во природата, поединците живеат до дваесет и пет години, но во аквариум, постоењето е намалено и трае од 5 на 17.

Популарни сорти

Огромна разновидност на риби зависи од областа. Постојат и „ексклузивни“ раси на еден резервоар и „универзални жители“. Шарените претставници на езерото Нјаса се поделени во две групи на волумен:

 1. Мбуна Безопасните тревојади риби претпочитаат да се населат на карпи со густи густини. Во потрага по добиточна храна, тие го „олабавуваат“ дното и ја искоренуваат вегетацијата. Овие вклучуваат сорти како што се псевдотрофеј, лабидохромис, трофеи и други.
 2. Месојадни претставници ги сакаат крајбрежните делови на езерата и подводните гребени. Тие се хранат со мали „соседи“, не се презираат да се вклучат во канибализам. Тие растат до дваесет и пет сантиметри во должина, така што за удобен живот ви е потребен волумен аквариум. Во оваа група спаѓаат миленичиња како што се букохромис, летринопс и аулонакара.
Маландија зебра
Мбуна - безопасни тревојади риби претпочитаат да се населат на карпи со густи густини.

Езерото Танганика е населено со африкански цихлиди, чии видови претпочитаат да живеат и во зоната на сурфање и во калливиот долен слој.. Homeубителите на домот ги знаат овие раси, како:

 • "Сина принцеза";
 • трофеи;
 • школка лампрологи.


Претставниците на езерцето Викторија добро се здружуваат со соседите од езерото Нјаса, но тие се однесуваат агресивно со рибите од Танганика. Најпознати се Црниот нанохромс и Браун Хаплохромис.

Видовите џуџе потекнуваат од езеро од Западна Африка. Светли миленичиња кои не сакаат мир, лесно се прилагодуваат на животот на ограничен простор и не ги тероризираат другите лица. Меѓу ситни примероци, карлицатахими и крвенцерис се многу популарни..

Правила за нега

Светли африкански циклиди, чија содржина нема да предизвика големи проблеми за акваристите, развиваат без проблеми во аквариум. На големите видови им треба многу простор (од 100 литри по пар), во спротивно тие постојано ќе се судираат. Минијатурните сорти се населуваат во долните слоеви, така што капацитетот од педесет литри е доволен за нив.

Просечниот индикатор за киселоста на водата за риби е 8,5 единици. За претставниците на езерото Nyasa, pH е поставена во опсег од 7,7 до 8,7, а жителите на Тангањика ја зголемуваат вредноста на 9,3. Ако течноста не ги исполнува барањата, тогаш миленичињата не се размножуваат, бојата се менува и болестите стануваат поактивни. Егзотиките што ја сакаат топлината не сакаат ладни и ненадејни промени, препорачаната температура е од +24 до +27 степени.

Подготовка на аквариумот за нови гости, неопходно е да се опреми со филтер. Циклидите не толерираат загадена течност, која се обврзува секоја недела да ја менуваат третина од волуменот на свежо. Пелвичакроми обожаваат да pиркаат наоколу во земјата, така што елементите на смесата не треба да имаат остри рабови. Растенијата цврсто се прицврстуваат на дното или избираат сорти со моќни корени, инаку активната риба ќе ископа сè.

Африканските гости се многу неактивни по природа, така што заедничката содржина е ограничена на јагули и ланец сом, ботови и буриња. Секоја личност има индивидуалност и темперамент и тешко е да се предвиди однесување. Забрането е садење во ист резервоар со златна рипка и долги перки скалари. Предаторите се опасни за малите соседи:

 • ракчиња
 • guppies;
 • неон.

Менито на месојадни претставници се состои од протеини, затоа, во услови на аквариум, дозволени се сите опции за жива и замрзната храна, суви мешавини. За да се зголеми интензитетот на бојата, во садот се додава каротин.

Вегетаријанците користат специјални готови диети и вегетација:

 • патка;
 • спирулина;
 • попарена салата;
 • зеленчук (моркови, краставица, тиквички).

Карактеристики на размножување

Предмет на сите правила на чување, одгледување африканска аквариумска риба во заробеништво не е тешко. Мрестење дури и во вкупен капацитет, иако е опасно за соседите. Ревносните родители агресивно го чуваат идното потомство и пржат, па професионалците ги ставаат поединците во посебен сад.

Некои видови лежат јајца на камења, додека други се влеваат во устата. Изречен инстинкт ве тера да ги украдете „суровините“ од останатите миленичиња и да се грижите за своите. Големите индивидуи честопати формираат стабилни парови за живот, а останатите се населуваат во заедниците со харем и алфа машко.

Ембрионите се развиваат како резултат на хранливи материи во јајцата, и по раѓањето тие почнуваат да јадат мал зоопланктон. Да не пржете без проблеми, подобро е да ја ставите „мајката“ со раѓањето во посебен сад. Ената станува помалку агресивна, а поголемите „роднини“ нема да ги уништат младите.

Циклиди со повеќе бои во африканските аквариуми се необични риби што ќе украсат домашно езерце. Знаејќи ги карактеристиките на содржината и исхраната, лесно може да се избегнат проблеми со одгледување. Iousубопитните егзотични миленичиња ќе го воодушеват сопственикот долго време.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Африканска циклидна содржина