ma.AquaFans.ru

Европска риболов риба: опис и видови на монахот

Monkfish се однесува на грабливи видови риби. Нејзината карактеристика е исклучително непривлечен изглед. Постои верзија дека рибите добиле толку силно име поради својот изглед. Риба се наоѓа на дното на езерцето, што се крие меѓу камењата и во песокот. Аголот го населува скоро целиот свет..

монах предатор
Monkfish - предаторска риба со страшен изглед.

Општи информации

Monkfish припаѓа на греди семејство на ангери. Возрасна риба расте до 2 метри во должина и тежи најмалку 20 кг. Но, најчесто поединците се среќаваат со големина до 1 метар и тежат до 10-12 кг. Морскиот ѓавол има срамнето со несразмерно тело и многу голема глава, која може да зафаќа 2/3 од телото. Насликана е кафеава со зеленикава или црвена нијанса. Абдоминалната празнина е бела.

Устата е голема и широка со остри и конкавни внатрешни заби. Кожата нема вага. Очите се прилично мали, не гледајќи скоро ништо, чувството за мирис е исто така многу слабо развиено. Устата на ангерот има набори околу устата, кои периодично се движат, создавајќи изглед дека е алги.

општи информации
Кршливата риба има несразмерно голема глава и достигнува прилично импресивна големина..

Посебна улога во животот на рибите игра предната перка. Има шест зраци, од кои половина растат одделно. Еден од нив виси напред и формира риболов шипка, поради што рибите добија различно име - европски рибар. Прачката е опремена со база, риболов линија (тенок дел) и светлечки мамка.

Живеалиште

Monkfish живее во многу мориња и океани. Европската риболов риба е широко распространета во Атлантскиот океан. Тука тој живее на длабочина од 20 метри или повеќе. Фатен е и по брегот на европските резервоари, во Барентс и Северното Море..

ангелско живеалиште
Monkfish главно живее во Атлантскиот океан, на длабочина од 20 метри.

Рибните видови на далеку исток често се наоѓаат во близина на Јапонија и Кореја. Тие живеат во морето на Јужна Кина, Yellowолта и Охотск. Длабочината удобна за нив е 40-200 метри.

Подмладените млади се различни од возрасните риби. Отпрвин, пржете храна со планктон, живејте во горните слоеви на резервоарот и кога ќе достигнат должина од 10 см, го менуваат изгледот. Потоа се приближуваат до дното и почнуваат да водат предаторски начин на живот. Во првата година по раѓањето, тие растат многу брзо..Не толку одамна, откриени се поврзани видови на риболовци. Почнаа да ги нарекуваат риболовци во длабоко море. Поединците можат да издржат многу висок притисок на вода и се наоѓаат на длабочина од околу 2 км.

Слика за исхрана

Во нивниот начин на хранење, морските ѓаволи се предатори. Нивната главна диета е дното од риба. Прво на сите, стомакот на ѓаволот спаѓаат во:

 • гербили;
 • треска;
 • мали падини;
 • погрешно;
 • црни глави;
 • лигњи;
 • разни ракови.

Понекогаш предатори се појавуваат во горната водена колона, каде ловат скуша и харинга.

Сите поединци ловат од заседа. Поради нивниот изглед, тешко е да ги забележите меѓу камења и алги. Потенцијална жртва е привлечена од светлечки мамка. Кога риба, рак или друг подводен жител ја допира прачката, монахот остро ја отвора устата, што резултира во вакуум. После тоа, жртвата, заедно со протокот на вода, завршува во устата.

што јаде по ѓаволите
Англер лови од заседа, привлекувајќи плен на светкава риболовна шипка..

Monkfish може да не се движи долго време, чекајќи ја жртвата. Покрај тоа, рибите можат да го задржат здивот, со паузи помеѓу вдишувањата кои траат околу 2 минути.

Луѓето веќе долго време веруваат дека рибата ја отвора устата само кога жртвата се приближува. Како и да е, научниците докажаа дека устата излегува автоматски кога секој предмет ќе плива.

Европската риболов риба е многу алчна и незаситна. Понекогаш ова доведува до смрт на поединецот. Со огромни вилици и стомак, рибата може да проголта голем плен.

Големите и остри заби едноставно не дозволуваат предаторот да ја ослободи жртвата, како резултат, тој се гуши и умира. Имало случаи кога рибарите пронашле жртва во стомакот на фатен рибар во стомакот, само 7-10 см помалку од самата монашка.

Видови риболов риба

Ангелската риба стана позната во средината на XVIII век. До денес, познати се 7 видови на овој жител. водена фауна:

 1. Европски морски видови или линофрин (пронајден 1758 година).
 2. Јужноевропски Англер (1807).
 3. Американски монахф (1837).
 4. Кејп Монкфис (1837).
 5. Јапонско море Ангер (1902).
 6. Јужна Африка Англер (1903).
 7. Западноатлантски поглед (1915).
ангелски видови
Постојат неколку варијанти на морски карактеристики кои се разликуваат во живеалиштата.

Американскиот жител на дното припаѓа на грабливи риби и има телесна должина од 0,8 до 1,3 м со тежина до 23 кг. Огромна глава прави рибата да личи на лавче. Долната вилица е широка и овена. Интересно е што, дури и со затворена уста, се видливи огромни остри заби, кои се распоредени во три реда. Рибата живее до 30 години. Livesивее покрај брегот на Атлантскиот океан до длабочина од 650 метри. Предаторот се чувствува пријатно на температура од 0 до 23 ° C.

Европскиот предатор расте до 2 m во должина, тежи повеќе од 20 кг. Телото е срамнето, несразмерно. Главата може да заземе 75% од вкупната должина на рибата. Телото нема скали, но има секакви израстоци на кожата и шила на коските. Itsичките парчиња се наоѓаат веднаш зад широките пекторални перки, кои им овозможуваат на поединците да се движат и копаат во земјата. Опсег - Атлантскиот океан, миејќи ги бреговите на европските земји, водите на Балтикот, Барентс, па дури и Црното Море.

сорти на монашки
Должината на некои видови варира од 0,8 до 2 метри.

Риба од далечен исток е типичен претставник на јапонските, жолтите и источните кинески мориња. Преферираната длабочина на живеалиштата е помеѓу 50 и 2 км. Предаторите на овој вид растат до еден и пол метри. Како и сите видови на риболов риба, изгледот на Далечниот Исток има срамнето тело. Единствената разлика е во должината на опашката - на јапонски е подолг. Остри и конкавни внатрешни заби се распоредени во два реда. Телото има цврста кафеава нијанса.

Одгледување риба кај возрасни

За мрестење, возрасните се спуштаат до длабочина од 400 метри и подолу. Целата постапка оди кон крајот на зимата - рано лето. Во северните региони, овој период се префрла на средината на пролетта. Потонувајќи до длабочините, женките почнуваат да фрлаат јајца, додека мажјаците го покриваат со млеко. По постапката, поединците се појавуваат поблиску до плитката вода, каде што се хранат до доцна есен..

Кавијарот формира лента што е покриена со слуз. Во просек, ширината на јајцата достигнува 50–90 мм, а дебелината е 40–60 см. По некое време, по таложењето, destroyedидовите на клетките се уништуваат, а јајцата започнуваат слободно да се движат во колоната за вода. Неколку дена подоцна, ларвите се извеваат од таму.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Европска риболов риба: опис и видови на монахот