ma.AquaFans.ru

Најинтересните факти и необични информации за рибите

Дебелината на океаните крие навистина мистериозни суштества со необични бои и големини, од многу ситни до гигантски, со неверојатни способности и импресивна возраст. Тоа беше во вода што пред милиони години се роди првиот живот, но дури и денес може да се најдат примери на најстарите претставници на риби. Рејтингот ги содржи најинтересните факти за рибите, записите и историските податоци..

риба од мандарина
Во водите на морињата и океаните дури и денес можете да најдете примероци од најстарите претставници на риби.

Невообичаен рејтинг на риби

Меѓу огромниот број риби има поединци кои се истакнуваат за нивниот бизарен, а понекогаш и застрашувачки изглед. Претставниците на оваа категорија не се секогаш опасни, но го користат својот егзотичен изглед за да исплашат предатори или лов.

Севкупни шампиони

Климатската еволуција и промената доведуваат до целосно или делумно модифицирање на поединците, ова важи и за морските жители. Еднаш, одамна, огромни и величествени примитивни видови беа уништени или изумрени, некои се сменија во изгледот, научија да дишат на копно или целосно престанаа да пливаат и се прилагодија да одат по перки.

Наведен Интересни факти за гигантската и џуџестата риба:

 1. Најголемата риба во целиот океан се смета за ајкула од кит. Должината на нејзиното тело може да достигне 12-18 метри. И покрај неговите димензии, се храни со мали роднини и планктони и е апсолутно безбеден за луѓето, дури ви овозможува да пливате до себе и да допирате. Ајкулата е носител на рекорд во однос на миграцијата. Студиите покажаа дека една жена по име Ана пловела 841 дена 20142 км од брегот на Панама до ровот Маријана.

  кит
  Најголемата риба во целиот океан се смета за ајкула од кит..

 2. Истражувачите ја нарекоа Белуга најголемата слатководна риба. Неговата должина е 4,3 м, а нејзината тежина е до 1,5 тон, побарувачката за риболов со есетра доведе до истребување на видовите, затоа е забрането нивно фаќање.
 3. На второ место се најде слатководната сом, која достигнува 3-4 метри со тежина до 500 кг. Во XIX век, на сокот од 4,5 метри и тежина од 347 кг биле заробени на реката Исик-Кул, но податоците за тоа не биле официјално запишани. Да се ​​биде предаторска риба по природа, сом може да ги нападне луѓето и големите животни. Во Турција во 1970 година, откако копаше во стомакот сом, беше пронајдено тело на жената, а дури подоцна две деца беа пронајдени во телото на една голема личност. Научниците велат дека долните жители не ги напаѓаат живите луѓе, туку јадат удавени луѓе.
 4. Меѓу големите примероци на слатководни води спаѓаат арапаима кои живеат во водите на реката Амазон, најголемата река во светот со неверојатна флора и фауна. Должината на рибата е 2,5 метри, а тежината е 200−250 кг, а тоа не е нејзиното главно достигнување. Арапаима е жив фосил и спаѓа во списокот на антички, предисториски риби. Покрај тоа, таа може да дише воздух.
 5. Најмалите риби се: џуџест губи (телесна должина 8,9 мм), риба-фин риба - 7 мм, панамска фотокорина - 6 мм.
 6. Мала слатка вода - џуџести пандаци. Оваа мала риба живее во езерата на островот Лузон на Филипините. Мажјаците од Пандаки се долги само 7,5 мм, со максимална висина од 9 мм. Видот е на работ на истребување и се користи како жители на аквариум.
 7. Синарапан се зборува за ситни трговски риби. Овие претставници се исто така од Филипините и исто така се загрозени. И покрај големината од 10-13 мм, Синарапан е деликатес и се јаде суво. Брикет сушени деликатеси со тежина од 450 грама ќе бараат околу 70 илјади лица.

Поради побарувачката за морски плодови, секој ден се фаќаат големи серии риби од морињата и океаните, што доведува до намалување на нивната популација и доведува до истребување на видови.

Водните тела на Европа стануваат сè посиромашни, а насловот на најживата река оди на Амазон, кој има повеќе од еден милион растенија и жители во неговите води. Според научниците, реката е проучена само 30% и крие многу интересни факти за популацијата на риби и реки..

Егзотични облека

Нуркачите ќе потврдат - океанот е убав. Невообичаени, светли и оригинални бои на жителите создаваат зачудувачка слика што е едноставно невозможно да се заборави. Појавата на некои видови морски жители е зачудувачка, а понекогаш и застрашувачка.Списокот на такви претставници вклучува:

 • Риба од лав. Нејзините развојни перки личат на грива на лав, но оваа убавина не е толку безопасна: острите перки содржат отров што е опасен за луѓето.
 • Кловн риба, херој на цртаните филмови на Дизни. Името е дадено заради светлиот боја и активното однесување. Интересни факти од животот на рибите ја вклучуваат неговата способност да го смени полот од машко во женско по смртта на жена.

  неми кловнови
  Името му било дадено на кловн рибата поради светлото боење и активното однесување.

 • Дискус, мавританскиот идол, кинескиот перка, синиот хирург, апогонот од тул и други, исто така, се сметаат за морски убави. Сите тие се користат за домашен аквариум..
 • Невообичаен и специфичен изглед капка риба, предизвикувајќи одредена одвратност при гледањето, но тоа е ретко и спаѓа во списокот на загрозени видови. Индивидуата има масивна глава со огромна уста, овенати усни и нос, мали очи, крајната сличност со човечко лице му дава бледо розова боја.
 • Море лилјак - најсмешниот жител на длабочините. Lивејќи на длабочина од 200-1000 m, рибите не можат да пливаат и не се рамнодушни кон кармин, се движат по перки, како на нозе, и имаат тело срамнето со чинија.
 • Скорпион Амбон - најубавата риба на планетата, како што мислат повеќето луѓе кои наидуваат на неа. Постојат долги шила низ целото тело на долниот предатор, отровот на кој може да убијат дури и луѓето.
 • Прекрасен изглед има рибар, или монах. Ова е жител на долниот дел што се движи по перките, почнувајќи од дното, за што го доби името на жаба.

  риболов риба
  Anglerfish - грабливи риби, се храни со други видови риби.

 • Не далеку зад себе и гоблинска ајкула (носорозна ајкула, ајкула од кафеава), таа е редок и загрозен вид.
 • Црвен паку - вистински егзоти, надворешно што не лачи индивидуа, има човечки заби и припаѓа на под-семејството на Пиранајеви.
 • Крокодил Белокровка - проucирен вид риби кои немаат црвени крвни зрнца со низок хемоглобин, така што нивната крв е јасна. Ледена риба може да живее во ладна вода и да дише низ порите на кожата, наместо жабри. Нејзината крв не замрзнува дури и на нула температура.
 • Стаклена риба - Салпа Маџоре. Апсолутно транспарентно суштество кое наликува на риба во форма, има срце и жабри, но припаѓа на голем број безрбетници.

Мутант микроб од ајкула со бикови е способен да го застраши. Еднаш на секои 50-100 години, научниците наидуваат на такви примероци, по природа тие се албиноси со едно око, кои не се во можност да преживеат во природната средина, затоа умираат веднаш по раѓањето.

Неверојатни способности и вештини

Покрај надворешните податоци, многу други таленти и вештини се кријат меѓу морските жители. Некои од поединците можат да бидат обучени, други гледаат ултравиолетови зраци, не знаат како да трепкаат или пливаат. Постојат многу поинтересни факти за рибите за деца., што дури и возрасните не го знаат.

 • Најопасната риба на целиот свет е пирана, која живее во водите на реката Амазон. Предаторот има остри заби, а силата на неговиот залак е толку голема што може да гризне стап како дебел како прст.
 • Најбрзиот е едриличарскиот брод, развивајќи брзина до 100 км на час заради структурата на неговото тело и огромната грбна перка.
 • Морскиот коњ се движи најбавно од сите, патем, единствената риба што може да се движи вертикално.
 • Според снимените податоци, најстара јагула се смета за европската јагула Пати, која живеела 88 години во аквариумот на швајцарскиот музеј. Во 1860 година бил фатен во река и сместен во аквариум, каде починал во 1948 година..
 • Длабоко морски видови - базогига, претпочитајќи да живеат на многу голема длабочина. Првпат бил фатен од истражувачки брод од длабочина од 8000 метри.
 • Најчестата риба е акупунктурата. Itивее во многу резервоари на длабочина од 200-400 метри. Нејзината висина не е поголема од 8 см, а телото се состои од уста и перки.
 • Ананасот што живее во водите на Југоисточна Азија има можност да се искачи на дрво, а овие лица можат да живеат и неколку дена надвор од езерцето, задржувајќи ја течноста во жабри или да се закопуваат во влажна тиња.
 • Тие знаат како да го променат полот не само кловн риба, туку и групчиња, империјалниот ангел, риба од папагали, помацентар и губановје.
 • Дишениците можат да дишат жабри, земајќи кислород од водата и воздух додека се на копно.
 • Најмногу отровна е камена риба (брадавица), има шила на неговата површина со отров, што може да ја парализира и да предизвика силна болка. Месото на овие лица се користи во националната кујна на Хонг Конг и Јапонија. Друга отровна деликатес е пуферовата риба. Ако се готви неправилно, може да добиете тешко труење или да умрете.

  брадавица
  Камената риба е мала, расте до 50 см, е предатор.

 • За разлика од сите видови риби, ајкулите и јужните зраци се живописни. Покрај тоа, ајкулите се во можност да го свртат стомакот одвнатре, ако не може да се справи со варењето на храната.
 • Способноста да пливаат им се дава на многу жители на длабокото море, но летаат - само на летачките риби, а висината на летот достигнува 5 метри.
 • Необичен вид лов е карактеристичен за расипничка риба, која ги сруши инсектите со проток вода.
 • Риба за петел е познат по својата злоба и борбени таленти..

Неверојатни вештини им се даваат на претставниците на длабоко море кои живеат на големи длабочини, каде има целосен мрак. Таквите лица го истакнуваат својот пат со уникатни органи - фотофори. Таквите жлезди имаат црн змеј, фарахии, риболовци, светлечки прицврстувачи, бразилски светлечки ајкули.

Покрај тоа, има многу поинтересно за рибите за деца..

Познати записи за риби

Еден од најскапите претставници на аквариумот се смета за риба змеј, чија цена е 80 илјади долари, но пред нејзиниот платина арован со цена од 400 илјади долари по индивидуа.

Претставник на античкиот свет се coelacanths и coelacanths - копии на примитивни праисториски риби.

Синиот кит, кој е поголем од сите животни на светот, е рангиран меѓу гигантите на цицачи. Неговата големина достигнува 33 метри, а нејзината тежина е 150 тони, мала харинга или пастрмка може да плива во нејзините крвни садови, дијаметарот на аортата е 25 см.

Електричните жици се познати по најголемо присуство на пупки за вкус - 27 илјади, кога едно лице има само 7 илјади.

Во 1989 година, бегалец на белуга со должина од 6 метри бил фатен во Русија. Штука фатена во езерцето Царитско близу Москва се смета за долг црн дроб; во нејзините жабри беше пронајден златен прстен врежан од Борис Гудунов, што овозможи да се воспостави својата возраст на 200 години.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Најинтересните факти и необични информации за рибите