ma.AquaFans.ru

Најголемата сом во русија и во светот: тежина, големина, должина

Навивачите на светски записи ќе бидат заинтересирани да знаат за големината на најголемата сом досега фатена од луѓето, затоа што не е никаква тајна дека овој речен жител е инфериорна во големина до само таков претставник на есетра како белуга, која ја има и во руските резервоари. Во исто време, мустахискиот предатор може да се најде не само во големи реки и езера на евроазискиот континент, туку и во скоро сите други региони на планетата, иако не на таков обем.

Прочитајте повеќе: однесување во природата и вредноста на белуга.
голема сом
Во однос на димензиите, сом е втор по белуга

Habивеалиште и потенцијална закана

Омиленото живеалиште на риби со големи мустаќи се топлите езерца, па најголемо население може да се забележи во централниот и јужниот дел на Евроазија. Изгледа како сосема безопасен жител на реката, сом не е толку едноставна како што изгледа и, за жал, ситуациите не се невообичаени кога луѓето не ја ловат оваа риба, која има вкусно бело месо, туку повеќе.

Интересни факти за животот на рибите

Научниците долго време го набудувале ова уникатно животно од ваков вид, како резултат на што тие можеле да состават прилично забавна компилација од најинтересните факти за нив:

 1. Големината на балеинската риба директно зависи од тоа колку е голем езерцето во кое живее. Затоа најголемите примероци се наоѓаат во најдлабоките езера на слатководните езера и реките..

изгледа како голема сом
Големината на сом зависи од резервоарот во кој живее
 • Сома loveубов длабочина и претпочитаат да водат седентарен животен стил. Оваа карактеристика има директен ефект врз нивната исхрана, како резултат на која рибите претпочитаат да јадат морков. Како што стареат и ја зголемуваат сопствената телесна тежина, предаторот е принуден да премине на нешто посериозно. И ако на почетокот се користат мали риби, мекотели, па дури и жаби, тогаш со тек на време сом оди на голем лов, што претставува сериозна закана не само за штука и другите големи жители на резервоарот, туку и за луѓето.
 • Потребна е долга, дебела сон мустаќи, така што тој може да мириса на својот плен дури и во темнината на теренот, карактеристичен за голема длабочина и во каллива вода со калливо дно. Наспроти популарното верување, сомката нема еден, туку три пара мустаќи, кои тој умешно ги користи како мамка, закопувајќи се во речен песок и оставајќи ги надвор, со што предизвикува интерес за други риби.
 • Не е тешко да се фати сом за риболов справи, бидејќи незаситното чудовиште спремно пука на речиси секоја мамка, додека влечењето на брегот е далеку од секогаш можно. Значи, многу риболовци се пожалија дека предаторот на реката ја раскина својата риболов линија или дури ја скрши риболовната шипка на половина, смирено враќајќи се во нивното подводно кралство.
 • Во овој случај, не брзајте да ја набавувате сом со голи раце, потценувајќи ја заканата што ова чудовиште на слатководни води со вас, затоа што можете да слушнете многу страшни приказни од реалниот живот, чиј главен учесник беше сом.

  Опасност од големи претставници

  Треба да се признае дека мали примероци од овие риби не претставуваат сериозна опасност за луѓето, како и претставници на семејството сом, кои се со средна големина. Сепак, ова не може да се каже за огромна сом, чија маса надминува 100 килограми..

  џиновска сом
  Многу големи индивидуи можат да бидат штетни за луѓето.

  На пример, во една мала турска населба уште во 1970 година, рибарите успеаја да фатат двометарски чудовиште, во матката на кој во никој случај не беше мала риба, туку труп на жена, која исчезна пред неколку дена. По некое време, во истата област исчезнаа уште две лица, а жителите на околните села брзаа да ја обвинат џиновската сом што живее на дното на резервоарот.  Но, и покрај фактот дека случаите на присуство на човечки остатоци во стомачните риби не се изолирани, некои научници се прилично скептични во однос на теоријата на канибална сом, лов на оние кои одлучуваат да пливаат во длабочина. Што се однесува до труповите во матката на рибата, истражувачите сугерираат дека сомните ги јаделе како морков, односно, всушност, ние зборуваме за удавени животни, а не за жртви на речен предатор.

  Познати светски рекорди

  И покрај фактот дека фаќањето голема сом од реката не е толку едноставно, како што може да изгледа првично, некои професионални риболовци и обични loversубовници сепак успеале да го направат тоа.

  Топ 10 речни гиганти

  Секоја година, луѓето успеваат да поставуваат нови рекорди во неизговорениот рејтинг „Најголемата сом фатена“. Следниве десет уникатни случаи се наоѓаат на овој список., кои припаѓаат на најтешката категорија на тежина:

  1. Апсолутниот носител на рекорди денес стана огромен чудовиште, фатен уште во 19 век во водите на познатото езеро Исик-Кул, кое во тоа време беше во сопственост на Руската империја. Изненадувачки, тежината на најголемата сом фатена во Русија изнесуваше дури 347 килограми, додека нејзината должина надминува 4 метри. Во чест на гигантот, локалните жители решија да подигнат мал лак во форма на рибини вилици, од каде до денес нема ни најмала трага.

   голема сом
   Најголемата сом достигна големина од 4 метри

  2. Втор во Топ најголема сом во светскиот врв беше гигантот од полското езеро Одер, кој е со иста должина како и претходниот примерок, но еден и пол пати помал од тежината, во износ од 200 кг. Покрај големата тежина, оваа сом го привлече вниманието на истражувачите со уште две карактеристични карактеристики, од кои првата укажа на импресивната возраст на животното (над 100 години), додека втората беше сведена на фактот дека е пронајден труп во стомакот. Сепак, по извршените сите релевантни анализи, откриено е дека починатиот прво се задавил и само тогаш бил проголтан од огромен предатор.
  3. „Бронзата“ отиде кај една од најголемите сом во Русија, за која успеа да се извлече од реката Сеим, која лежи покрај брегот на регионот Курск. Оваа риба тежела и 200 килограми, но нејзиниот раст само малку ја надминал ознаката од 3 метри. Приказната за фаќањето е исто така неверојатна, затоа што рибарите успеале да ја застрелаат рибата под вода од харпун, но не можеле да ја кренат на површината, како резултат на што морале да повикаат помош на локалниот возач на тракторот, заедно со неговата опрема.

   џиновска риба
   Тежината на огромна сом може да достигне 200 килограми и погоре

  4. Друг мустаќичен гигант, чија карактеристика беше белата боја, беше фатен од водите на Меконг во егзотична Тајланд. Во тоа време (2009 година), риба со тежина од 275 килограми со должина од над два метра се сметаше за најголема во светот, што му овозможи да се навлезе во познатата Гинисова книга на рекорди, сепак, не беше можно да се спаси животот на овој шампион бидејќи не можеше да го издржи стресот и починал скоро веднаш по мерењата.
  5. Во 2007 година, локалните рибари имаа доволно среќа да фатат навистина голема риба тешка 130 килограми во казахстанската река Иле. Вреди да се одбележи дека должината на предаторот, како и оној на Меконг албино, достигна 2,7 метри.
  6. Уште еден рекорд беше поставен на рускиот ентузијаст за риболов Јурис Грисенди, кој отиде да ги истражи речните води на Франција. Како резултат на тоа, коцкарски турист успеа да повлече огромна риба тешка 120 килограми и должина поголема од два и пол метри на бреговите на реката Рона.

   голема
   Огромна сом со тежина од 120 килограми е фатена во Франција

  7. Можеше да се прошири сом со иста должина на италијанец по име Годи, иако тежината на ова животно беше само 113 килограми. Тешко е да се предвиди како можеше да се развие оваа ситуација ако не беа шесте пријатели на страствен ангел, кои одеа со него во реката за рибизла. Како и во претходниот случај, производството беше измерено, се мери, се фотографираше и се врати на слободно пливање.
  8. На осмото место му припаѓа на сом со уникатна жолта боја, која никој не мораше да ја фати, бидејќи зборуваме за почесен жител на централниот парк на еден од холандските градови. Оваа риба, која ја доби од локалното население смешниот прекар „Голема мама“, е заштитена со закон и сето она што е познато денес е зголемување од 2,3 метри.
  9. Во 2009 година, друг албино го фати британскиот турист Шефилд Крис во шпанската река Ебро, чија жива тежина достигна 88 килограми. Потребни беа половина час да се извлече чудовиштето што се тепа во речните води и, најверојатно, Британците не би можеле да се справат со задачата, ако не и за неговите верни пријатели.
  10. Ги затвора првите 10 со поскромни димензии двометарска сом со тежина од 60 килограми. Тој беше фатен од белорускиот аматерски рибар, кој мина цел час обидувајќи се да го спречи редок плен да не се лизне од мрежите. Овој пат, животното не беше во можност да се врати на дното и задоволен рибар со задоволство го стави на печење и котлети.

  Може само да се претпостави дали сите најголеми примероци на речна риба што луѓето некогаш биле во можност да ги фатат спаѓаат во овој рејтинг, затоа што многу записи едноставно не се фиксирани, останувајќи само во сеќавањето на среќните рибари.

  Риболов сом

  Постојат неколку корисни тајни, чие знаење ќе им помогне дури и на почетниот рибар да се повлече прилично голем сом на брегот, доста погодна за правење вкусна супа и многу други ароматични и богати јадења:

  1. Првата работа што треба да се научи е температурниот режим, затоа што најлесно е да се фати оваа риба во текот на летото, кога водата добро ќе се загрее (може да се обидете да рибите откако температурата во реката надминува 10 Целзиусови степени).

   огромна сом
   Најдобро е да се фати сом кога водата во езерцето се загрева

  2. Потребно е однапред да се подготви теренот за успешен риболов. Ова бара хранење со употреба на специјални супстанции со феромони, мали мекотели, земјотреси скриени во трева или дури и обичен леб. Секако, не вреди да се фрлаат миленици за сеење сом низ целата река, затоа што одамна е познато дека најголемите претставници на ова семејство живеат на најголеми длабочини. Таквите места се нарекуваат места за сом и, како по правило, таму е што професионалните рибари советуваат да извршат прелиминарни мамки. Неопходно е да се хранат голема риба неколку дена, бидејќи тогаш веројатноста за добар залак се зголемува неколку пати.

   огромна сом
   Хранењето е неопходно за фаќање сом

  3. Сок од сом најлесно за сушени скакулци, сите видови пајаци со бубачки, црви, жаби, свежа риба, па дури и месо. Голем сјаен мамка во форма на риба, исто така, ќе помогне да се привлече вниманието на сом..
  4. Избор на најдобра алатка за фаќање голема риба, почетниот рибар треба да знае дека дури и најквалитетниот риболов прачка не може да издржи на неговиот отпор. Затоа професионалците најчесто користат харпуни, големи екрани со метални рамки, мрежи со длабоко море и огромни мрежи за риболов кои помагаат да се повлече производството од водата до брегот или до дното на бродот.

  Одат на риба за сом, мора да запомните колку може да биде опасен и неконтролиран овој огромен предатор. И за да не страдате од неговите постапки, се препорачува да одите на риболов во голема дружба на пријатели и да не пливате до големи длабочини, дури и ако сакате да ги погледнете рибите одблизу.

  Сподели на социјалните мрежи:

  Слично
  » » Најголемата сом во русија и во светот: тежина, големина, должина