ma.AquaFans.ru

Најголемиот аквариум во русија: каде да се најде и што да се види

Во нашата земја има многу експонати посветени на морињата и нивните жители. Тие се наоѓаат во големите градови. Најголемиот аквариум во Русија може да се најде на црноморското крајбрежје на Кавказ. Ова е Светскиот аквариум во Сочи Дискавери, отворен во 2011 година и заслужувајќи ја титулата најнеобична и најубава меѓу слични институции во Руската Федерација.

Големини на просторијата - зачудувачки

Музеј на морски животни

Светскиот аквариум на Сочи Дискавери е вистински музеј, на своите гости им покажува на жителите на двата резервоари за слатководни води (тие имаат втор кат) и длабокото море - аквариумите за нив се на првиот кат. Големината на аквариумот е импресивна:

 • територијата зафаќа шест илјади квадратни метри;
 • бројот на аквариуми е дваесет и девет;
 • вкупниот волумен на вода во сите резервоари е пет милиони литри.

Името е лесно да се претпостави каде е најголемиот аквариум во Русија. Неговата адреса: Сочи, одморалиште, улица Ленин, 219а / 4. Идеално е за посета со деца (младите гости ќе бидат заинтересирани да ја видат светлата риба), но возрасните ќе најдат таму многу забава по ваш вкус..

Аквариумот во Сочи е долг
Се наоѓа во Сочи

Од самиот почеток на инспекцијата, посетителите се сретнуваат со жици и најстрашен предатор на длабокото море - ајкула, а потоа ескалаторите стигнуваат до вториот кат. Инвалидните лица можат да го користат специјалниот лифт..

Freshителите на слатководни

Првиот дел од изложбата е светот на жителите на слатководни води. Креаторите на аквариумот, очигледно, имаат специјално дизајниран таков дизајн кој ќе им помогне на гостите да ги научат сите жители на вода и во исто време да не ја изгубат можноста да бидат изненадени.

На вториот кат има само аквариуми, туку и четири отворени езерца, каде пливаат светли кои, паку и аравана карпа, кои можат да се хранат. Покрај кои, има и други ретки риби, на пример, оклопни пике и африкански циклиди.

Во овој дел од аквариумот, посетителите се запознаваат со вистинските гиганти на свежа вода. Првите вредни за споменување се есетра, понекогаш достигнувајќи шест метри во должина, а можат да тежат и еден тон. И покрај фактот дека есетра сега се во опасност од целосно истребување, во аквариумот може да се видат неколку претставници на овој вид риба..

Сома достигнува импресивни големини, но тешко е да се споредат со есетра. И покрај тоа, колекцијата на аквариумот содржи доста интересни и убави лица, на пример, стаклена сом. Точно, нивната должина е само десет сантиметри.

Аквариумот Сочи Кој Кој
Голем број риби се наоѓаат во аквариумот

Од голем интерес за гостите се секогаш застрашувачките жители на Амазон - пирана. И покрај малата големина, оваа риба е многу лоша и е способна да зграби дури и остри птици со остри заби..Исто така, постојат патеки кои живеат во свежа вода. Неверојатна изгледа колекција од најразлични златни риби, меѓу кои можете да најдете меурче око, оранда и црн телескоп. И покрај рибите, во овој дел од експозицијата има и претставници на ихтиофауна, на пример, желки.

Едно од највпечатливите места што стана белег на најдобриот океариум во Русија е вистински водопад кој се наоѓа во топла шума. Еден мост доведува до него, се шири низ езерото. Следно, дефинитивно треба да ја посетите областа каде, иако нема живи риби, но има многу фрески и тродимензионални модели. 3Д холограми кои ја покажуваат ајкулата во целата своја слава и лавиринтните риби изгледаат многу импресивни.

Нуркајте во длабочините

По првиот дел од изложбата, се спушта надолу, и потсетува на вистински нуркање во длабочините на морето, исполнето со живот. Главното богатство на вториот дел од експозицијата е долг тунел опкружен од сите страни со вода. Откако таму, луѓето лесно забораваат дека се во аквариумот, некаде на дното на океанот, што се протега на илјадници километри.

Патувањето низ тунелот е навистина возбудливо и може да се исплаши, затоа што веднаш зад неговото неверојатно про transparentирно стакло, кое е дебело седум сантиметри, пливаат ајкули од различни видови. Не е изненадувачки, кога посетителите влегуваат во тунелот, им се чини дека предаторите можат да пливаат директно кон нив. Спектакуларни ајкули од дадилките, рифовите и мачките ајкули секогаш се придружени со жолти пилоти кои ја чистат кожата на нивните сопственици.

аквариум сочуен тунел
Патувањето низ аквариумот е фасцинантно

Убопитно е дека водата за аквариуми не се извлекува од морето, туку е направена вештачки со додавање на свежа морска сол. Избрана е оптимална соленост така што морските жители можат да живеат удобно во такво опкружување, а специјално обучени искусни нуркачи и акваристи ја следат чистотата на дното, одржуваат здрава микроклима неопходна за риби.

Покрај тунелот, во овој дел од најдобриот океариум во Русија има сала со тринаесет мини аквариуми. Еве ги најчудните жители на морските води.. Овие вклучуваат:

 • морски ежови;
 • stingrays;
 • топка риба;
 • крава риба.

При посета на аквариумот, вреди да се запамети дека многу од живите експонати претставени во него се доста опасни ако се најдат во дивината. Како прво, ние зборуваме за медуза. На пример, отровот од медуза со изрека „морска оса“ е смртоносна за луѓето.

Beе биде корисно да се запознаете со претставниците на фауната на Црвеното Море, особено пред да заминете таму, и да запомните за опасностите од омилената забава на туристите - пливање со маска и нуркање. Во колекцијата на аквариумот Сочи можете детално да учите такви опасни морски жители:

 • лавоница
 • активиран риба;
 • мафијашка;
 • морски еж;
 • циган.

Турнејата завршува во лагуна со жица и мали ајкули. Исто така постои и отворен аквариум каде живеат морски ежови и ракови од потковица.

Услуги за посетители

Посетата на Океанариумот во Сочи во никој случај не е скапо задоволство. Билет за возрасни чини шестотини рубли, билет за деца чини четиристотини, а билет за привилегирани категории граѓани чини триста и педесет. Снимањето на фотографии и видео се плаќа одделно, но тие чинат само сто рубли, ова е прифатлива цена со цел да се фати целата убавина.

Нуркачите во нуркање не треба само да погледнат во подводниот свет - за триста рубли, тие самите можат да нуркаат под водата и да поминат половина час таму.

Нуркање риби во аквариум во Сочи
Нуркање во аквариумот

Покрај овие услуги, можете да нарачате аудио-водич или водич кој детално ќе ви каже за секој претставник на слатководна и морска фауна. Уште поинтересно е заслужено признаено како шоу каде нуркачите нуркаат ајкули. Хранењето се спроведува два пати на ден, затоа треба да го знаете точното време однапред и да бидете сигурни дека заземате места во аквариумот.

За децата тоа ќе биде прекрасно забавно шоу „Подводна приказна“ со девојчиња во костуми на сирени. Исто така се спроведува двапати на ден..

Најголемиот аквариум во Русија не остана без пријатно кафе со соодветното име „Акулинка“, каде што гостите можат да се релаксираат и да јадат..

Пред да заминете, вреди да се посети продавницата за подароци, што само по себе е како изложба на занаети од подводни богатства. Прекрасна просторија во морски стил нуди најразлични сувенири и накит, како и маици со логото на аквариумот.

Нема сомнение дека Светски аквариум во Сочи Дискавери - најдобриот аквариум во Русија. Зачудува не само со огромната колекција која опфаќа риби и другите жители на морските и свежите води, туку и со посебен дизајн, благодарение на што аквариумот навистина ги потопува своите гости во светот на подводната фауна.

Во ова видео ќе дознаете повеќе за аквариумот:

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Најголемиот аквариум во русија: каде да се најде и што да се види