ma.AquaFans.ru

Најголемата риба во светот

Добро е познато дека најголемите претставници на копнената фауна не живеат на копно, туку во вода. Поточно, во длабочините на морињата и океаните. Честопати кога се прашуваат која е најголемата риба во светот, на многумина им е тешко да одговорат или погрешно го нарекуваат синиот кит. Во меѓувреме, кит воопшто не е риба, туку цицач. Но, ајкулата на кит е најголемиот претставник на рибниот свет. Willе разговараме за овој гигант, како и за другите најголеми претставници на свежа вода и домашни резервоари..

Просечната должина на овој подводен жител варира помеѓу 10-12 метри, а индивидуалните лица можат да достигнат од 18-20 метри. Според должината, тежината на рибата исто така варира - во просек, овој вид ајкула тежи 12-14 тони.

Но, на пример, во 90-тите години на минатиот век беше откриен гигант со должина од дваесет метри со тежина од 34 тони!

Благодарение на развојот на човечките длабочини на вода користејќи ги сите видови подводни уреди и возила, се прошири неговото знаење за начинот на живот на морскиот гигант, неговите живеалишта, диетата и повеќе. Ова овозможи да се дополнат и систематизираат фрагментарни информации и детално да се опише формуларот.

Појавата на кит ајкула може да инспирира ужас и да создаде слика на морска грабливи чудовиште, уништувајќи ги сите што ќе се осмелат да му пријдат. Всушност, ова гигантско суштество има крајно мирно расположение и не претставува апсолутно никаква опасност за луѓето. Како по правило, рибите не обрнуваат внимание на нуркачите кои пливаат во близина, дури им дозволуваат да возат најхрабрите од нив на грб.

Иако последното треба да се запомни дека, откако добив удар со огромна опашка од риба, барем може да останете оневозможени.

Да препознаете риба едноставно по својата карактеристична боја: жолтеникави или бели дамки на темно сива или кафеава позадина на гигантско тело.

Theивотниот стил на китските гиганти е прилично лежерен, тие обично се движат во горната водена колона со брзина од околу 5 км на час.

Ова често ги прави жртви на судири со бродови. Омиленото живеалиште на овој вид ајкули е плитките пространства на тропските мориња, каде што може да се најдат и во стадото (брои до сто лица), и индивидуално.

Според ихтиолозите, гигантските ајкули живеат и до 50-60 години, додека зрелоста и можноста за размножување се јавуваат на возраст од 25 години.Исхраната на џиновска риба се состои од планктон, мали ракови и риби. Ваквите преференции се должат на анатомските својства на устата на ајкулата - неговите бројни заби не се во можност да мелат посериозна храна. Процесот на хранење на гладен гигант се јавува со филтрирање на планктонот, ракови, риба и други содржани во проголта вода. Во исто време, водата излегува низ жабри со ајкули.

Тоа е причината зошто нуркачите честопати мораат да гледаат стада од китови ајкули во близина на стадата мали риби или колонии на планктони..

Gиновска слатководна риба

Не само во солените води на морињата и океаните може да сретнете огромна риба во големина. Гиганите се наоѓаат во помалите слатководни тела на вода - во реките и езерата..

Секако, ова е далеку од обемот што се наоѓа во морска или океанска вода, но сепак, димензиите на слатководните гиганти се исто така импресивни.

Да се ​​задржиме на еден од најголемите подводни претставници на јужноамериканските слатководни резервоари - на Арапаима Пираруку (Arapaima gigas).

Изгледот на слатководниот гигант е извонреден - на дневна светлина, моќното тело на рибите фрла со сите нијанси на црвена боја, ова е најизразено во регионот на опашката.

Само за овој атрактивен имот, мештаните го дадоа второто име Arapaima gigas - piraruk. Преведено од локалниот дијалект, тоа значи црвена риба.

Главната боја на телото на arapaima може да биде различна, почнувајќи од зелена со сребрена до сино-црна боја. Должината на телото на рибата може да достигне три метри, а нејзината тежина е 200 килограми..

Карактеристиката на анатомска адаптација - способност на џиновска риба да дише атмосферски воздух преку уникатно ткиво што ги обвива фаринксот и мочниот меур за пливање - не му дава конкуренција на хранливи ресурси. Овој важен механизам беше формиран во Пирарук како последица на сиромаштијата на амазонските води со кислород.

Theиновската риба - јужноамериканска абориџина - постепено прилагодувајќи се на овој неповолен фактор, може успешно да го чека сувото време. За да го направите ова, закопан во кал или влажен мочуришен песок, периодично голта нов дел од воздухот, заситувајќи го телото со кислород во пресрет на сезоната на дождови.

Theивотниот стил на Аргапаима гига е диктиран од потребата да се обезбеди сопствена храна. Основата на исхраната на гигантот за слатководни е:

 • риба од помали видови;
 • ракчиња кои живеат во слатководни тела на вода;
 • некои видови на речни животни и птици.

Предаторскиот пираруку плен главно на површината на водата, од ова носната дел од главата е малку зашилена. Како дополнителна алатка за лов, арапаимот ја користи опашката, потсетувајќи на бродски весла во форма. Тоа им овозможува на рибите да направат фрлање гром и да го фатат пленот.

Сепак, вкусното месо на овој џин на слатководни направи арапаима piraruku сама по себе предмет на ловокрадство. Ова ги принуди бразилските власти да го забранат риболов на риба од црвен гигант од амазонски..
Природниот животен век на слатководниот гигант е 18 години, сексуално зрелите малолетнички на оваа риба достигнуваат 5-7 години.

Iantинов Аквариум Пет

За многумина, домашен резервоар со миленичиња од големи димензии е најпосакуван од различни причини:

 • се почитува големината на рибата;
 • рибата се перцепира како носител на лични квалитети;
 • рибата се однесува поразлично, често покажувајќи ectionубов кон сопственикот.

Следниве гиганти на аквариумот се особено чести:

 • Оскар астронот (должина до 25-30 см);
 • пирана (до 30 см);
 • ланец пошта, ајкули, црвена опашка сом (до 50-60 см);
 • циклома пчела (до 30 см);
 • Аравана (до 100 см);
 • оклопна штука (до 80 см);
 • пангасиус (до 80 см);
 • тиркизна Акара (18-20 см) и други.

Да се ​​задржиме на фаворитите на многу акваристи, домородци на јужноамериканскиот континент - пирана (пигоцентрус натерери, пирана Натрера). На крајот на краиштата, ова аквариумско милениче веќе има своја историја на живеалишта - над 60 години - во домашни езерца. Ова не е изненадувачки: сексуално зрелата пирана Нутерера е едноставно луксузна убавина која може да украси било каков аквариум.

Боите на челикот задниот дел на рибата непречено се претвора во сребро торзото, засенчено од светло црвено анално перка, абдомен и вратот.

Големината на оваа најжестока сорта Pygocentrus nattereri достигнува 30-33 см во должина. Телото на рибата е силно, некаде компресирано латерално, долната вилица, опремена со триаголен облик на остри ѓубриња, е несразмерно масивна. Комплетирајќи го описот на предаторот со моќна опашка, добиваме портрет на софистициран, активен убиец.

Пирана Нутерера е пакет животни, затоа, препорачливо е да го чувате во домашен резервоар со јато од 4-10 лица, во зависност од големината на резервоарот.

Оближниот животен стил е апсолутно неопходен за малолетнички од пирана, чии претставници само се чувствуваат непријатно, се срамежливи и неактивни и лошо се развиваат.

Тешко е да се поверува, но овие застрашувачки предатори од амазонските резервоари, во природното опкружување бестрашно напаѓаат на секое живо суштество, честопати се кукавички во заробеништво. Неочекувано светло светло, потопување во резервоарот на објект со голема големина, гласно прислушување на капацитетот - сè може да предизвика страв и вистинска паника кај домашните миленици. Во таков момент, тие или паѓаат во агресија и можат да каснат, а потоа да брзаат во потрага по засолниште, а понекогаш и да се фрлаат во душка.

Expectивотниот век на грабливи миленичиња варира од пет до петнаесет години, во зависност од удобноста на условите во вештачки резервоар.

Ако имате желба да започнете аквариум со грабливи амазонски риби, треба да запомните дека аквариумските пирани се многу чудни суштества, управувани од инстинкти. Имајќи ги населени во вашиот аквариум, вие сте одговорни да им обезбедите удобно опкружување за живеење, а вие безбедни кога се грижите за овие тешки миленици.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Најголемата риба во светот