ma.AquaFans.ru

Опис, репродукција, однесување во природата и вредноста на белуга

Една од најневеројатните риби што привлекува внимание со својата големина и начин на живот е Белуга. Пред неколку децении, оваа личност беше пронајдена во водите на Каспиското и Азовското Море, во Јадранското Море. До денес, неговото живеалиште е намалено. Постојат риби во Црното Море и Урал. Во Волга и Азов има многу сличен, но различен подвид, кој во 90% од случаите се одгледува вештачки. Благодарение на ова, можно е да се одржи популацијата.

Белуга
Theивеалиштето на белуга се намалува секоја година

Опис на морскиот гигант

Рибата Белуга се смета за еден од најголемите и најистакнатите претставници на семејството на есетра.. За разлика од другите видови, тој има изразени надворешни карактеристики:

 • досаден мал нос со зашилен крај, малку про translирен, како резултат на отсуство на коски;
 • широка уста со задебелена долна усна;
 • многу густо и добро хранено тело со цилиндрична форма;
 • мала бубачка (шила) на дорзалниот ред;
 • сиво-темна сенка на гигантско тело, бел стомак.
Просечната тежина на белуга е 90-120 кг

Најголемата белуга која некогаш била фатена, беше изненадена од тежината од 1,5 тони и должината на телото од 4,2 метри. Трофејот се чува во Музејот на Татарстан, каде годишно се собираат илјадници аматери и професионални риболовци за да го видат ова чудо. Невозможно е да се фати сличен голем примерок во наше време, бидејќи уловот е во голем индустриски размер. Денес најголемата белуга фатена во Волга тежи не повеќе од 450-500 кг. Максималната тежина на незрели млади животни е во рамките на 40 кг. Во просек, масата на риба испратена за мрестење е 100-120 кг (женки) или 90 кг (машки).

Гигантскиот есетра живее повеќе од сто години, ако не спаѓа во мрежата на безмилосни рибари. Населението е под заштита на Црвената книга, меѓутоа, забраните за ентузијасти во екстремни риболов не се грижат. Во Русија, уловот на белуга е казнет со голема казна.

Опис на Белуга
Белуга е наведена во Црвената книга

Тешко е да се посочи околината и местата каде што може да живее огромен есетра, затоа што се смета за вид што поминува. Може да се најде и во морињата и во реките, каде треба да плива за да профитира од вкусен и достапен плен. За време на мрестење, белуга оди на брегот на Крим или на места за слатководни места, каде што може брзо да ги уништи локалните жители.

Исхрана и однесување во природата

Белуга изгледа застрашувачко, а не залудно. Таа не презира никакви жители на резервоари. Сите кои приоѓаат на рибата во екстремно близок ранг веднаш се наоѓаат во огромниот стомак. Сештојади морски гиганти најмногу претпочитаат во својата диета:

 • морски гости;
 • харинга;
 • хамсу;
 • сите претставници на семејството ципранид;
 • Крпски крап;
 • руд;
 • роуч.
Храна Белуга
Белуга не е писклива и може да јаде сè што доаѓа на свој начин


Во природата, има случаи кога белуга јаде вода стаорци и глувци. Кога некои лица се отвориле, дури и сопствените младенчиња биле откриени во стомачната празнина, што неодамна се појави од јајца. Младите раст можат да се хранат со мекотели и разни без`рбетници, како и со расип и роуч.

Мрестење и размножување

Карактеристиките на репродукција на белуга на Волга се објаснуваат со присуството во природата на нејзините две различни раси (форми): пролет и зима. Еден бран, зима, оди во мрест во Волга или на брегот на Црното Море во септември-октомври. Втората, пролет, оди во мрест од март до средината на април. Активно движење на риба се забележува кога температурата на водата во реката е 7-8 степени, а поплавата достигнува максимум.

Одгледување Белуга
Поголемиот дел од пржените на Белуга, едвај исфрлени, лебдат во Каспиското Море со возрасни

За фрлање кавијар, белуга избира места со длабочина од повеќе од 4 метри во долините на реките, претпочита карпесто дно. Една жена има над 200 илјади јајца, но најчесто нивниот број е од 5 до 8 милиони. Дијаметарот на едно јајце е 3-4 мм.

По мрестење, рибите многу брзо се враќаат во морската околина. Ларвите кои произлегуваат од јајца не остануваат во Волга долго време и, исто така, следат возрасни лица.

Употреба за готвење

Месото на огромен есетра во руската кујна се смета за важна деликатес. Од него подгответе неверојатно вкусни, хранливи и здрави јадења.. Овие ремек-дела се добиваат со кој било метод на готвење риба:

 • пржење;
 • сушење;
 • пушење;
 • печење;
 • пареа;
 • скара.

Belебарите од Белуга, особено го ценат гурманите: неверојатно тендерото месо, печено со чад, не може да остави рамнодушен дури и најискусниот познавач на јадења со риби.

Месо од Белуга
Месото од Белуга содржи голем број на корисни витамини и аминокиселини.

Голем претставник на есетра се цени не само за неговиот уникатен вкус, туку и за збир на здрави својства. Прво, нежното месо содржи голема количина на лесно сварлив протеин со јадења со малку калории. Деликатесот го заситува организмот со есенцијални аминокиселини (тие не се синтетизираат и може да се добијат исклучиво со одредена храна).

Второ, во морскиот живот, како и во другите морски плодови, има флуор, калциум и други елементи во трагови потребни за одржување на здрави коски, коса, нокти и убавина на кожата. Калиумот, кој е дел од месото, го поддржува срцевиот мускул, спречувајќи срцев удар и мозочен удар. Благодарение на витаминот А, употребата на вреден есетра може да ја зголеми визуелната острина, а витаминот Д спречува остеопороза и рахитис..

Вредност на кавијар

Кавијар, кој е добиен од огромните жители на морињата и реките, заслужува посебно внимание. Енките се во можност да фрлат јајца што е можно поголем. Како што знаете, црниот кавијар е скап, здрав деликатес, кој се препорачува и за деца и за возрасни. Природниот био-производ има позитивен ефект врз сите органски системи.

Кавијар Белуга
Високата цена на црниот кавијар се должи на времетраењето на растечките возрасни

Одгледувањето на Белуга во риболов трае околу 15 години за да се добие кавијар. Во природни услови, уловот на вредни примероци е забранет, така што цената на готовиот производ е импресивна. За 100 грама црн кавијар треба да платите од 10 до 15 илјади рубли, а цената на килограм на европските пазари често надминува 10 илјади долари. Повеќето производи на пазарот се појавуваат фалсификувани.

Прашања за зачувување на населението

Белуга се однесува на загрозени видови риби од планетата. Повеќето лица немаат време да растат до максимална големина, како што ги фаќаат ловокрадците и loversубителите на необични морски трофеи. Покрај рибарите, индустриските капацитети придонесоа и за намалувањето на населението. Поради активната изградба на хидроцентрали, чии брани се наоѓаат на патот на миграција на риби, тие создаваат пречки за нивното движење за мрестење. Поради хидрауличните структури и нивните брани, трасата на Белуга до реките Унгарија, Словачка и Австрија е целосно блокирана.

Население во Белуга
Населението во Белуга се намалува годишно

Друг проблем е постојаната влошена екологија. Бидејќи животниот век на една белуга е неколку години, па дури и достигнува еден век, отровните, штетни материи кои влегуваат во околината како резултат на човековата активност имаат време да се акумулираат во неа. Пестицидите, хемикалиите и хормоните негативно влијаат на репродуктивните способности на гигантските риби.

За да го спасите уникатниот крал на риби, ќе мора да вложите многу напори, во спротивно населението наскоро целосно ќе исчезне од планетата. Уникатен изглед не е само важна деликатес, туку е и важен ланец на синџирот на исхрана во морската околина.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Опис, репродукција, однесување во природата и вредноста на белуга