ma.AquaFans.ru

Тестови за капнување на аквариум валадокс: преглед, упатства, прегледи

Тестовите за капење во аквариум VladOx

Тестовите за капење во аквариум VladOx

Оваа година, на домашниот пазар на аквариуми, се појави нова линија на тестовите за капење VladOx од Medos. FanFishka не можеше да го игнорира овој настан. И од кои причини:

Прво, цена Денес, во онлајн продавницата Aqua-Logo, тестовите на VladOx се продаваат на: pH, kH, gH - по 181 руби, NO3 - 247 рубли, NO2 - 203 рубли, NH4 - 276 рубли, PO4 - 305 рубли. Целиот комплет од 1407 рубли. Се согласувам многу ниска и привлечна цена!?

Второ, Конечно, на домашниот пазар се појави конкурентен ривал на добро познатата НИЛПА.

Ние сме за фер конкуренција =)

Ние сме за фер конкуренција =)

Останува само да се процени квалитетот на тестовите и резултатите да се достават до судот во заедницата ФанФишки. За да може прегледот да биде сеопфатен и објективен, дистрибуиравме комплети за тестови VladOx меѓу членовите на ФФ-форумот и ја дадовме единствената задача - да ги тестираме во нашите аквариуми, да ги споделиме нашите впечатоци. Овие впечатоци ќе бидат снимени овде, на форумот.

Подолу е мојот официјален извештај, како администратор на ресурси, за тестирање на тестовите на VladOx.

Значи, за почетниците, би сакал да ја изразам идејата дека со години известувам за FF ресурсот: „Секогаш треба да се обидете да го почувствувате и гледате вашиот аквариум!“ Тестови, ѓубрива, клима уреди, итн. - Сите овие се посебни алатки кои ни помагаат да ги прилагодиме процесите во аквариумот. Но, само ние луѓето можеме да ја видиме целата „слика на аквариумот“ како целина! Аеробатика аеробатика - ова е кога, врз основа на визуелна инспекција, искуство, други компоненти, почнуваме да го разбираме, чувствуваме вашиот аквариум.

Лично, јас користам тестови, обично на самиот почеток - при стартување на аквариумот, кога постои поголема веројатност од „нарушувања“ поради тоа што станува биолошка рамнотежа. И, исто така, кога ќе се формира „хербалистот“ и треба да измерите постојана доза на макро-ѓубрива. Сето тоа е! Остатокот од времето, се обидувам да не користам тестови и да управувам самостојно. Но, тие секогаш се на дофат на раката!

За мене, како аквариум билкар, најважните тестови се тестови за фосфат и нитрат, бидејќи нивниот сооднос е многу важен во аквариумот на растенијата. Да почнеме со нив.

Капка тест PO4 VladOx за аквариум

Тестирања VladOx фосфати

Тестирања VladOx фосфати

Односот на P до N кај хербалистот треба да биде приближно 1: 10-20. Можете да дознаете повеќе за ова од нашите "Аквариум Навигатор за почетници број 4", исто така овде.

Нултање фосфати во аквариум на растенија е полн со проблеми. Бидејќи Ц-јаглеродот, Н-азотот, П-фосфорот се три китови во светот на аквакапирањето! Важно е да се следат нив и да се спречат нарушувања..

Значи, ги визуелизираме тестовите VladOx PO4, тука е видео-упатство.

Упатство за PO4 VladOx.pdf [167,99 Kb] (преземања: 32)

Опсегот на мерење за овие тестови е од 0 до 2. Во зголемувања од 0, 05 / 0,1 / 0,25 / 0,5 / 1/2 mg / L. За мене лично, ова е доволно за да работам со овие тестови во хербалистот. Бројот на анализи декларирани од производителот е 60 пати. Што е многу добро!

Ги споредив резултатите од тестот PO4 VladOx со резултатите од чувствителните и скапи тестови JBL. Тест на аквариум вода VladOx PO4 покажа 0,25+, односно бојата што тече од 0,25 до 0,5. Тестот JBL PO4 покажа просечна боја помеѓу 0.2-0.4. Така, можеме да кажеме дека двата теста се фосфат и дадоа слични вредности.

Тестирања VladOx фосфати

Тестирања VladOx фосфати

Како што реков погоре, тестот за фосфат е многу важен за мене! Затоа, решив да го проверам PO4 VladOx повторно со зависност - на осмоза. Во крајна линија експериментот е едноставен. Јас постигнав 10л. осмоза (каде што вредностите на N и P се нули). Го зедов моно-составот на ѓубриво AquaBalance P, според упатствата за кои: 10 ml. Удо го зголемува PO4 на 0,45 mg / L. во 100л. вода.



Според тоа, 1,1 ml. одо во 10 литри. осмозата треба да покаже ~ 0,5 мг / л. Истури, промеша, тоа! Директно расчистете 0,5 mg / L според VladOks!

Вкупно, задоволен сум, препорачувам. Сето тоа се собраа! Тестот е многу поевтин од странските колеги, можеби не е толку чувствителен и нежен како JBL, но лично, за мене, скалата Владокс е доволна.

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Важен аспект на тестовите за капење е нивното толкување, односно споредбата на бојата на добиената течност со скалата на бои што е вклучена.

Капки тестови VladOx за аквариум: преглед, упатства, прегледи

Важно е тестот да даде јасна боја за поправилно толкување..

Јас го споредив тестот VladOx NO3 со тестовите JBL и Tetra. За сите тестови добиле вредност од 10 мг / л.

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Но, јас постојано го поставував прашањето на форумот во врска со тоа што NO3 од JBL дава облачна боја поради талог, лично моите очи не можат да го толкуваат =)

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Капе тест NO3 VladOx за аквариум



Нитрадниот тест VladOx дава чисти розови бои, како тестот чист жолт тетра.

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Капе тест NO3 VladOx за аквариум

Но, VladOks има чекор од 0/1/5/10/20/50/80 mg / l. Тетра тестовите имаат чекор од 0 / 12.5 / 25/50/100 mg / L. Изборот е ваш!

Упатство NO3 VladOx.pdf [168.24 Kb] (преземања: 52)

Проверив и VladOx NO3, како и тестот PO4, со осмоза и монокомпозиција udo Aquabalance N.!

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

За мене се значајни тестовите за амонијак и нитрит. Ги користам во првата фаза од започнувањето на аквариумот, кога станува циклус на азот. Во стабилен аквариум, кој априори е густ, негувани билкар - овие тестови не се потребни. За аматерски аквариум, за почетници, за аквариум со густа населба на риби - овие тестови се исклучително неопходни. И секогаш треба да бидат при рака. Тие помагаат во контролата на екстремно опасните соединенија на азот и ја регулираат фреквенцијата на промените во водата, интензитетот на филтрацијата, аерацијата и другите компоненти кои помагаат нормално да се одржи циклусот на азот. Упатство за видео за тестови:

Упатство Бр2 VladOx.pdf [187.53 Kb] (преземања: 40)

Упатство NH4 VladOx.pdf [187.32 Kb] (Преземања: 25)

Содржина на амонијак и нитрит во мојот хербалист според тестовите VladOx, NILPA и JBL насекаде на нула!

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капки тестови на NH4 и NO2 VladOx за аквариум

Капка тестови kH, pH и gH VladOx за аквариум

Тестирање на вода за pH на kH е важно за растителните аквариуми затоа што повеќето растенија претпочитаат блага-малку кисела околина, а вредностите на pH на kH се исто така важни за loversубителите на ракчиња и сложените рибини со мека вода.

Јас ги споредив kH и pH од VladOx со NILP и ги добив истите резултати kH 3 pH 6,5.

Упатство за PH VladOx.pdf [187.46 Kb] (Преземања: 19)

Упатство kH VladOx.pdf [184,96 Kb] (преземања: 26)

Интересно е што манипулацијата со овие тестови во VladOx и NILPA се идентични. Но, контејнерите на NILP се пластични и не разбирате како да го разгледате тестот - покривни папрати одозгора, покривни панделки од страната (како што препорачуваат некои). Владокс има стаклени чаши - погледнете барем од една страна, дури и одозгора, дури и одоздола))).

Немаше ништо да се споредува со тестот gH со мене; лично, јас ретко го користам. Затоа само кратко видео.

Упатство gH VladOx.pdf [185,54 Kb] (преземања: 32)

Да резимираме. Дефинитивно можеме да препорачаме тестови VladOx, само затоа што целиот комплет од 7 тестови може да се купи по цена на еден увезен тест за аквариум.

Од критика, каде без тоа =)

- Мерната лажица е сè уште поудобна со JBL. Јас не успеав да соберам лажица на VladOx без слајд.

- Во пластичен сад има многу реагенс во прав. При отворањето, се добива доволно спиење и се држи во капа.

- Слика на чаша од 5 ml. не одговара на 5 мл. од шприц. Кога се однесуваше на Medos како производител, беа дадени објаснувања дека оваа околност не влијае на резултатот од тестот, но вети дека наскоро ќе ја поправи оваа визуелна маана.

Значи, драги пријатели, ова е мојот извештај. Знам дека корисниците на форумот исто така ги подготвуваат своите заклучоци, т.х.. чекајќи го нивното мислење, ќе биде интересно да се прочита, споредат, дискутираат!

Автор - Олег Мацевич

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Тестови за капнување на аквариум валадокс: преглед, упатства, прегледи