ma.AquaFans.ru

Гупи срј: карактеристики за одржување, грижа и хранење во раните денови

Гупите се идеална риба за акваристи за почетници. Тие се мобилни, скромен и имаат светла боја. Лесно се одгледуваат дома. Рибите од овој вид се живописни. Тие не лежат јајца, женката веднаш раѓа полноќни младенчиња. Гупи СРЈ бараат посебни услови. Тие се засадени во посебен аквариум, бидејќи возрасните можат да јадат деца.

гулпи
Гупите се риби што живеат. Тие не лежат јајца, но веднаш пржат

Основни правила

Фрај често се храни - до 6 пати на ден. Во еден оброк, треба да јадат колку што можат повеќе храна. Не го давајте во големи количини, бидејќи честичките ќе се населат на дното на аквариумот и ќе изгниет. Како резултат, прекумерна количина на азот ќе се појави во водата и ова ќе доведе до смрт на СРЈ.

Истата храна како возрасните е погодна за бебиња. Главната работа е дека тој беше мал во големина, бидејќи глупостите имаат мали усти на оваа возраст. Сувите гранули најдобро се мелат со прстите до прашина..

Свадбата со глупи може да се храни со готови извори во раните денови. Тие ги произведуваат некои фирми. Тие се избалансирани, а сопственикот нема да мора да додаде витамини и минерали во исхраната на бебињата.

Водата во аквариумот се менува седмично, и подобро е да се додаде од резервоарот за родители.

Почеток на хранењеПравилното одржување и грижа за пржени од глупици започнува првиот ден од животот. Нивното здравје и развој зависи од тоа.. Во првата недела не можете да го исклучите осветлувањето на аквариумот во спротивно децата ќе умрат. Важно е да се обрне големо внимание на хранењето..

Идеална храна за пржени од глупици е жива прашина („чевли цилијати“ и други). Се користи само во првите три дена.. Потоа додадете:

  • ситни црви - се продаваат во продавница за миленичиња или се одгледуваат независно на сецкани моркови;
  • rotifers, artemia, naupilii - сето тоа е темелно распарчено;
  • сува храна дозволена еднаш неделно.
што да се хранат СРЈ
Гупи СРЈ треба да се хранат до пет пати на ден

Децата треба да јадат 5 пати на ден. За погодност на сопственикот, се користи автоматски фидер. Но, неговото присуство не ослободува од потребата за чистење на аквариумот. Дозволено е да се користат замени за жива храна: омлет, жолчка од пилешко месо, јогурт и други производи.

Во втората недела од животот, СРЈ се додаваат со сецкан тубифекс, крвни црви, нематоди. Бројот на добиточна храна е намален на 4 пати на ден.

Замени за во живо хранаАко е невозможно да се добие готовиот добиток, можете сами да ги направите. Но, производите бараат посебна подготовка. Јогуртот се истура со врела вода - ова ќе им овозможи на казеинот да витка. Згрутчувањето е фатено во мрежа со мали ќелии. Потоа внимателно се мие во вода од остатоците од серумот. Тие ја даваат на СРЈ преку мрежата - ја спуштаат во водата и малку ја тресат. Мали честички на тромб паѓаат во вода. Јогурт не гние и не го расипува аквариумот.

Можете да нахраните гипти пржете дома со варено јајце. Треба да биде кул. Theолчката е земјата во лажица или газа со малку вода. Потоа тоне во аквариум. Децата јадат прашина од јајца. Овој вид на извори за храна брзо, а водата треба да се менува почесто..

Омлет е направен од две јајца и две лажички суво коприва. Понекогаш малку херкули се додава во масата. Сите состојки се мешаат со 100 ml зовриено млеко. Добиената мешавина добро се меша и се победи. Оставете да се излади и да ја нахрани рибата многу. Омлетот не може да се чува долго време.

Млечниот прав е одличен извор на протеини. За да се добие прав, млекото се испарува неколку часа во водена бања. Како резултат на сувиот остаток се дава на бебиња. Не се раствора во вода и се јаде без трага од риба.

Гупите сакаат сирење. Важно е да се изберат благи сорти. Се нанесуваат на најмалиот ренде. Споени сорти треба да се исушат малку. Голема количина на производ не треба да се дава истовремено, бидејќи брзо се расипува.

Комерцијални производи

Грижата за СРЈ не е толку тешка. Многу производители произведуваат подготвена храна за бебиња. Во Русија има следниве опции:

  • Тетра БиоМин;
  • Тетра МикроМин;
  • JBL;
  • Сера.

Добро воспоставена Тетра БиоМин. Се произведува во форма на паста, во која се содржани сите потребни хранливи материи - риба и говедско месо црниот дроб, артемија, жолчка, ларви од комарци, итн.. Процесот на хранење е многу едноставен. - цевката паѓа во вода, лесно се компресира, а мал дел е во водата.

Марката Tetra MicroMin е една од најчестите. Теглата содржи сув прав. Вклучува витамини, каротин, калциум и други корисни материи. Сите компоненти се третираат со ултравиолетова светлина, и ова дава дополнителна дезинфекција.

Компанијата JBL се појави на рускиот пазар не толку одамна. Неговите експерти развија специјална храна за риби што живеат. Содржи не само хранливи компоненти, туку и протеини.

Компанијата Сулфур создаде единствена храна за пржени од новороденче. Кога влегува во вода, формира тенок филм на неговата површина. Секое лице може да го јаде..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Гупи срј: карактеристики за одржување, грижа и хранење во раните денови