ma.AquaFans.ru

Како да се грижи за аквариум

Аквариум и негово одржување

Неодамна, се случи да бев сведок на разговор на неколку жени за тоа која од домашните миленици е најлесно да се задржи. Папагали - има многу ѓубре, мачки, кучиња - волна, чешлање и сл. И еден од нив вели: Да, неодамна сум во посета и има аквариум со риба! Така, сопственикот на аквариумот told рекол дека има филтер, и затоа повеќе не е потребно да ја смени водата во аквариумот. Во принцип, убавина: ја стартуваше рибата, ги храни редовно и уживај!

Слушнав такви митови многу често во последно време. Некои, како што реков, се сигурни дека водата во аквариумот воопшто не може да се смени, додека други, напротив, ако ја промените водата, тогаш целата, а аквариумот треба целосно да се измие.

Јас самата не сум најискусната акваричарка сè уште, но сега имам три успешни аквариуми кои се лансирани, кои ме прават многу среќен, а и нивните жители, така што врз основа на моето искуство ќе се обидам да ви кажам како правилно да се грижите за аквариумот и каде е вистината и каде е митот.
И, ќе започнам, можеби, со опрема неопходна за аквариумот за нејзино безбедно постоење.

Опрема за аквариум

Главниот, основниот и природниот филтер на аквариумот е аквариумска почва. Тоа мора да биде задолжително. Во аквариумската почва ќе се смират бактериите што се потребни за подводниот свет. Неговата фракција може да биде од 0,1 до 0,8 мм, во зависност од присуството на растенија, нивните видови и големината на аквариумот.

Следната незаменлива работа за аквариумот е аквариумски филтер. Избрана е во согласност со обемот на вода, видот на аквариумот и неговата популација. Надворешно или внатрешно - ова зависи од вас. Во моите аквариуми со живи растенија, има внатрешни кинески филтри и еден Акваел, и сите ми одговараат совршено - за овој вид аквариум со мала популација е доволно. Главната задача на таков филтер е да создаде проток, редовно мешање на вода, механичка и биолошка филтрација (биолошка поради бактериите што го населуваат филтскиот сунѓер).

Ако има филтер - компресор во аквариумот, како по правило, не е потребен. Прво, модерните филтри имаат функција на аерација на вода, и второ, ако аквариум со живи растенија не е пренаселен, аерацијата не е неопходна.



Аквариум бојлер - не најпотребно нешто во аквариумот, но е потребно за топлина--уби-сè риба и треба да биде во случај температурата на водата во аквариумот да падне под 21 степен.

Светлина во аквариум - 0,5 - 2 вати на 1 литар, во зависност од растенијата.

Аквариумски растенија - Јас сум за тоа што ги имам во аквариумот без неуспех, какви било, дури и најнеобичните - рогови, мов, папрат. Исклучок се аквариумите со некои циклиди и солена вода.

Ако сето погоре е таму и лансирањето на аквариумот беше успешно, тогаш треба само правилно да се грижите за аквариумот, да одржите просперитетен живот. Опрема потребна за ова: кофа, сифон, вода од чешма.

сифон



кофа

Чекор-по-чекор грижа за аквариум:

1. Ние подготвуваме вода. Ден пред да ја смените водата во аквариумот, истурете вода и оставете ја да отстои, топло за собна температура. Доволно е еден ден за решавање - за ова време поголемиот дел од хлорот ќе испари, а водата ќе се загрева до саканата температура. Нема смисла да се задржи водата подолго, а приказните дека водата треба да се издржува 3 дена, па дури и неколку недели во целина, се фикција. Во екстремни случаи, водата може да се истури и од чешмата само ако не е студена - падот на температурата е многу поопасен за рибите отколку хлорот во вода.

2. Еднаш неделно, со употреба на сифон, спуштаме 25-30% од водата од аквариумот. Почнуваме да исцедуваме вода од дното со сифон, додека собираме остатоци од активност на риби, вишок на добиточна храна и сè што има акумулирано на дното. Треба да ја сифонирате целата површина.

како да сифоните аквариум

3. Ние го извадуваме филтерот, го отвориме и внимателно исплакнете (без детергенти) материјалот за филтрирање во водата исцедена од аквариумот. Поставете го филтерот повторно во место.

4. Theидовите на аквариумот може да се исчистат со чиста крпа за миење садови или пластична картичка. Лесно ги чисти алгите на wallsидовите и трагите од водената пареа. Или користете специјална стругалка.

5. Истурете чиста вода.

6. Нахранете ја рибата 1-2 пати на ден секој ден во мали делови, така што целата храна се јаде за 5-10 минути. Еднаш неделно може да имате гладен ден.

Важно е!

Комплетно променете ја водата, излезете и измијте ја почвата само со целосно рестартирање на аквариумот.

И тоа се! Грижата за растенијата е тема за посебна статија, нема да зборувам за тоа овде.

Но, дали е навистина тешко? Во мојот аквариум од 30 литри, оваа постапка трае околу 15 минути, а не повеќе. Со голем волумен, треба да потстрижете малку подолго. Но, ако редовно вршите промени во водата, не претерувајте со риби, не насевајте премногу риби во аквариумот - никогаш нема да има проблеми, а рибите ќе бидат среќни и ќе ги израдуваат нивните сопственици.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Како да се грижи за аквариум