ma.AquaFans.ru

Вредноста на мекотели во природата и за луѓето

Мекотели се еден вид основно без`рбетници животно. Liveивеат на копно, во морињата и океаните, некои видови имаат развиено лоши водни тела. Земјиштените мекотели се наоѓаат во градините и кујните градини - шлајки, полжави од грозје. Школки, октоподи, лигњи и други припаѓаат на длабоко море. Со оглед на повеќекратноста на видовите, состојбите и живеалиштата, практичното значење на мекотели во светот и за животот на човекот е големо.

рибизла
Со оглед на разновидноста на видови на мекотели, големо е практичното значење на мекотели за животот на луѓето.

Карактеристики на часовите за мекотели

Animивотните од класата на мекотел или меко тело се разновидни не само во живеалиштата, туку и во анатомската структура, големината, однесувањето. Тие се поделени во класи:

 • гастроподи;
 • бивалва;
 • цефалоподи.

Гастроподи - најбројната класа. Зафаќа околу 80% од видовите. Тие се наоѓаат во различни климатски зони, на големи длабочини и во крајбрежните зони на морињата. Тие не живеат во услови на континуирана глацијација и на рамни пустини. Гастроводите лазат по дното, понекогаш водат начин на копање, а поединци кои ја изгубиле својата школка пливаат (одред на нозе, килагогија). Тие се хранат со вегетација и органски остатоци. Во морињата живеат конуси, мурекс, рапани, во свежа вода - тревници, езерца, калеми.

фулика двојка
Гастроводите лазат по дното, понекогаш водат начин на копање, а поединците кои ја изгубиле својата школка пливаат.

Земјишните видови лесно толерираат ненадејни промени во температурата и неповолни временски услови, закопувајќи во почвата. Полжавот е вовлечен во мијалникот и ја затнува устата со филм кој се состои од зацврстена слуз со варовни честички. Вдлабнатини се кријат во земјата или gnaw шуплини во печурки и растенија.

Околу 19% се најмалите, неактивни, исклучиво водни животни од класата на бивалва. Телото на мекотелите е затворено во школка од две крилја. Некои поединци се подолго време во мирување. Лежат на морското дно, закопаат во земја или се закачуваат на алги и карпи, за на крај растејќи цврсто на нив со затворач за школка. Познати мекотели од оваа класа вклучуваат лушпи, остриги, школки. Во свежа вода, вообичаени се балони, без заби и перловка..

октопод
Повеќето цефалоподи се предаторски морски животни кои пливаат слободно во долниот слој.

Огромни големини можат да достигнат до претставниците на цефалопод класата. Повеќето лица се предаторски морски животни кои слободно пливаат во долниот слој. Во моментов живеат мекотели од овој вид, има околу 1% - октоподи, наутилус, лигњи, рибастинка. Должината на телото со продолжени пипала може да се движи од неколку сантиметри до 19 m.

Тие се хранат со мали мекотели, ракови, риби и други животни. Претставниците на часот немаат надворешна обвивка, освен женски октопод-аргонаути и наутилуси. Моќни пипала се наоѓаат околу устата, со помош на кои животните се движат, грабнуваат храна и ја испитуваат околината. Некои поединци се отровни. Може да ја промени бојата на каросеријата.

Улогата на безрбетниците во светот

Неверојатните жители на подводните длабочини секогаш привлекуваа навивачи да ги истражуваат тајните на океаните со необични форми и начин на живот. Како резултат, им беа дадени имиња на различни микроорганизми, поделени во групи и ја утврдија нивната улога во екосистемот и во животот на човекот. Школки признати како најмистериозни и корисни..

Вредност во природата

Softивотните со меко тело можат да преживеат во сол и свежа вода, на ниски и високи температури, да се прилагодат на различни околини и на која било почва. Ова се случува затоа што од нив зависи целата микрофауна на водната површина..

Улогата на бивалвите во природата е да ги исчистат водните тела. Тие се природни филтритори, хранат со филтрирани организми лоцирани во водната колона (минерални честички, бактерии и измет на живи организми, алги). Еден остриги на час филтрира околу 10 литри вода, миди околу 4 литри, морски сунѓер поминува околу 30% од биомасата низ себе.

Бивалва мекотел
Улогата на бивавите во природата е да ги исчистат езерцата.


Школки служат како храна за многу животни:

 • жаби се хранат со жаби, треви жаби, молови, ежи;
 • во свежа резервоара, рак, црна трева крап, лов на крапски крап за нив;
 • вода јаде риба, starвезда;
 • долните јадат моржови и октоподи;
 • слатка вода - хранлива храна за птичји птици и мускарат;
 • бивалите кои се прицврстени на која било површина стануваат плен на гастрономските мекотели (рапани);
 • повеќето видови се користат како храна за домашни миленици;
 • цефалоподиите се нападнати од китови на сперма, ајкули, заптивки, пингвини, албатрози.

Седиментни карпи се формираат од акумулацијата и фрагментите лушпи од без`рбетници, а се формираат и некои видови на долни седименти. Од седиментни карпи, распространети се тиња од длабоки мориња од птропод и школка (школка варовник)..

Употреба на школки, школки и нивни деривати

Човекот научи да користи морска храна пред многу време. Во индустријата не се користат само цели лушпи и нивните фрагменти. Од голема вредност се биогени формации во школки - бисери, мајка на бисер, виолетова, ситна постелка.

Школки се држат на карпи и врежани алги со густи црни нишки - бисес. Тие се произведени од специјална жлезда, која се наоѓа на подножјето на мекотел. Со одредена обработка на навои, се добива силен и лесен материјал - фино постелнина. Денес, во мали количини, ткаенина се произведува во јужна Италија, особено за туристи..

Школки се познати како производители на природни бисери и накри. Бисерите се користат во накит, а уникатни занаети и предмети за внатрешни работи се создадени од мајка-бисер. Femaleенски накит, копчињата се направени од лушпи од лушпа.

меурчиња школки
Jewelryенскиот накит и копчињата се направени од обвивките на некои мекотели..

Содржината на торбата со мастило од лигњи и сипаници се користи за производство на природна кинеска маскара и кафеава боја - сепија. Китовите на спермата се извор на ароматична супстанција - килибар, која се формира во органите за варење на животно. Восочна супстанција се користи во индустријата за парфеми за да му се даде на мирисот парфем..

Фрагментите од школки се мелени на дробили за тапани до одредена големина и се користат како добиточна храна во индустриските живинарски фарми. Рокот Шел се користи во градежништвото за создавање скулптури.

Некои видови на школки се користат во алтернативната медицина за лекување на разни болести. Краставицата е главната суровина за подготовка на лекови во борбата против ХИВ. Врз основа на трепанг, тие прават биоактивни лековити мешавини, тинктури и екстракти.

Како извор на здрава храна

Уште од античко време, деликатесите со морско потекло се сметале за здрави и богати со храна. Месото на безрбетници на морски животни има избалансиран состав, низок процент на јаглени хидрати и масти, помалку загаден од токсините отколку копнените производи.

Вредноста на мекотели за луѓето:

 1. Јадењата со морска храна содржат голема количина калциум, фосфор, селен, јод, бакар, железо, како и лесно сварливо протеини и минерали..
 2. Остриги се извор на цинк и кобаламин (витамин Б12), што е важно за човечкото тело..
 3. Водач на јод - Шлаг.

  Јадења од мида
  Месото на безрбетници морски животни има избалансиран состав, низок процент на јаглени хидрати и масти.

 4. Trepang има зачинет вкус. Токму хранливите квалитети на овој мекотел се издвојуваат од голем број други видови. Ткаени ткива содржат повеќе од 200 хранливи материи.
 5. Најголемиот дел од вредните супстанции (таурин, витамини растворливи во вода и маснотии) се наоѓаат во крвта на мекотел. Се користи во прехранбената индустрија за производство на производи од типот хематоген; во медицината базирана на крв, се добиваат лековити екстракти.
 6. Од 210 сорти на лигњи, може да се јаде само таква лигњи: Аргентинец, Пацифик и Перуанец. Претставници на десет вооружени животни од класата на цефалоподи се користат во диетална храна. Неговата главна предност е корисноста на производот заради неговата висока содржина на хранливи материи во споредба со другите месни производи.
 7. Во европските земји, постојат фарми за одгледување полжави од грозје за нивна последователна употреба при готвење.
 8. Сите 9 основни аминокиселини содржани во месо од месо.

  месо од месо
  Месо од месо ќе ги вклучи сите потребни аминокиселини.

Морската храна е совршена за кулинарски експерименти. Супи, суши, салати се подготвуваат врз основа на месото на морски жители. Тие користат мекотели во различни услови и со разни производи:

 • суровини
 • слатко
 • сушен;
 • задушени;
 • пушеле;
 • печено во тесто;
 • скара;
 • со зеленчук и овошје;
 • со разни сосови и зачини;
 • конзервирана и кисела;
 • breaded до златно кафеава;
 • полнети или зовриени во кокосово млеко (пипала од октопод).

Штетен за меките животни

Се разбира, улогата на мекотели во природата и за луѓето е непроценлива. Но, покрај позитивните аспекти, безрбетните животни прават штета.

Значително го намалува бројот на школки и остриги предаторски мекотел - рапана. Бродоградилка (shashen) ги расипува дното на бродовите, го нарушува интегритетот на дрвените делови на пристанишните објекти, правејќи дупки. Бивалскиот мекотел на Дрејзен, приврзувајќи се на подводните делови на бродовите, ги прави потешки и се мешаат во патувањето. Садовите се периодично натоварени и исчистени од факулирање..

Полжавите им штетат на земјоделските култури. Шлаканиците се предавател на опасни хелминтијази за домашни миленици, а исто така уништуваат цвеќиња, жито, зеленчук и технички култури. Шлаканите не се рамнодушни кон насадите од агруми и грозје..

Рапана
Значително го намалува бројот на школки и остриги предаторски мекотел - рапана.

Некои мекотели се сместуваат во водоводните цевки, затнувајќи ги. Големите езерца уништуваат вегетација и мали животни во езерца. Лековите мекотели јадат алги, месо, протозои, јајца од риба, мртви полжави и риба. Полжавите се паразитираат на морска fishвезда и ежи.

Опасноста од јадење морска храна е можните несакани ефекти и присуството на соединенија на жива во школки. Еколошките проблеми се рефлектираат во водата, предизвикувајќи вкрстена инфекција од вегетација до грабливи риби. За да се заштитите и да спречите употреба на морска храна со низок квалитет, треба да купите школки од доверливи добавувачи кои внимателно го следат времето и квалитетот на стоката.

Подводните длабочини се голем и интересен свет. Секогаш ќе привлече со необични бои и мистериозни животни, и без оглед на оддалеченоста, игра важна улога во природата и човечкиот живот..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Вредноста на мекотели во природата и за луѓето