ma.AquaFans.ru

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до вездите!

Ништо не е толку инспиративно како процесот на создавање, кога се стремите кон целта без разлика што! Во моментите на креативност, нашиот свет исчезнува, се наоѓате на друг простор. Времето застанува тука, не се чувствувате уморни, како што велат креативните луѓе - ова е поинаков свет!

Концентрација, решеност, чувство за живот, чувство на поврзаност со природата, чувство на создавање - ова е смислата и причината за тоа што го правам.

Јас верувам за да го зачувате она што го имате, треба да го дадете и откриете, да имате корист, да им помагате на другите. Во оваа статија, приказната за моето патување во светот на аквакапирањето е мојот пат низ трње до вездите. И ако оваа приказна помага да се открие, ако е пример за некој друг и јас помогнав со ова - тоа ќе биде подобра сензација, подобро од многу други чувства на планетата.

Моето долго патување започна со идеја. Такаши Амано нели! Секое човечко достигнување започнува со идеја. Идејата што живее во вас ве фаќа, толку многу што веќе не можете да јадете и да спиете мирно! На самиот почеток на патувањето, моето размислување беше како што следува: во мојата акваскапа не сакам да видам многу умитилишта во стилот „Форест Тхекет“, сакам да добијам аквариум со камења - во стилот Ивагуми, но во исто време за да не изгледа стандардно - текстурирани камења во расчистување растенија за заземјување. Сакав да ја истакнам „сериозноста“ на каменот, да ја истакнам нејзината моќ, но во исто време треба да биде и хербалист, а не машарник, имено, хербалист со растенија што би го надополниле и обвиткале составот на каменот.

Во еден момент, мојата глава е зрела хардскејп и во тој момент рацете бараа нејзино спроведување, но како? Во тоа време во мојот арсенал имаше околу пет гроздови од грозје и околу 20 килограми камења!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Ги извртував, ги извртував и ги ставив на овој начин и тоа ... не е лошо, но ако погледнете внимателно, тоа не е состав, туку „пекол со лак на страна“.

Да ја направам мојата приказна конструктивна, периодично ќе давам забелешки.

Забелешка бр. 1.

Во почетната фаза, аквакуарот треба да ја постави својата идеја. Не брзајте кон спроведувањето. Нека трае еден месец, два, една година, ова не е за што да се грижите, затоа што веќе сте во процес на градење, не брзајте да ги скратите овие моменти. Размислете, замислете, пренесете сè на хартија.

Она што жалам денес е што на самиот почеток го видов само скелетот на хардкејп, но не дадов детали, не размислував за јасен план за садење растенија. Следниот пат, ќе размислам низ сè, до најмалите детали, веднаш до позадината, какво осветлување ќе биде зад аквариумот. Идеално, пред да започнете со работа, треба да имате готово цртање на идната акваскап на рака.

Зборувајќи на форумот, многу момци велат: „Не знам како да цртам“. Добро! Направете скици, скици, не ... сликајте од Интернет и обидете се да ја копирате.

Откако идејата созрева, втората важна точка е потрагата по материјали за аквакапирање. Имајќи оскудно снабдување со камења, прилепниот акваскапер ја турка рамката во себе - тој почнува да не го прави она што го сакаше. И тоа произлегува од она што е и „прицврстува ловче“.

Сфаќајќи го она што беше речено во забелешката, отидов во потрага по камења. Мојот избор падна на габро-дијабазата - можеби ова е најстариот буџетска и достапна опција од целата сорта на камења. Во продавницата за хардвер купив 40 килограми. габро дијабаза, се продава како „камења во бања“.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Вреди да се напомене дека во "пакувањето за бања" се различни камења. Постојат добри примероци, но има и искрено sizzling камења, со `рѓосан слој и вени. Бидете подготвени за фактот дека 1/3 од камењата ќе бидат несоодветни за употреба во аквариумот. Во исто време, цената на пакет од 20 килограми е 200-300 рубли, можеби ова е најевтината набавка за аквакапирање. Но, ова не беше крајот на моето купување камења. Факт е дека големината на „камењата за бања“ варира од 5 до 20 см. Во мојот случај, овие камења беа соодветни само како ситни и украсни камења. Главниот и помошен камен требаше да биде голем, моќен. Ги најдов во базата каде што продаваат: школка, песочник, гранит, мермер и други камења. Мислам дека во секој град има такви бази. Се сеќавам дека влегов на територијата на базата, скокнав до куп дијабаза и ајде да се буткаме наоколу како поле воле, копајќи минка на нива =) Човек излегува како чувар и ме гледа нечујно, како идиот. Му реков: „Како, не мислиш ништо лошо, само ми требаат текстурирани камења за аквариумот“. Погледот на селанецот се смени, сега тој ме погледна самоуверено, како на личност која „сите не се дома“, но е изговорливо ... со кого не се случува.

Како резултат, избрав четири моќни камења со вкупна тежина од 60 кг. И тоа веќе чини неколку пати поскапо, се чини 3200r. Одам дома со овие камења, а жаба ме гуши од грлото. Таа жаба би знаела дека сето ова е сепак такви ситници ... Јас не би ласкав, туку тивко ќе го гледав низ прозорецот.

Забелешка бр. 2

Прашател за почетници треба да разбере уште од самиот почеток дека работата на аквариумот е скапа, па дури и повеќе, толку аквакапи. Во последната статија што ја напишав за хербалистот, Зборував за тоа како дури и почетниците можат да направат убав аквариум со живи растенија од самиот почеток. И навистина е! Во тој напис, докажав дека дури и со минимални инвестиции, "Седи на каша" може да пораснете шик килим коцки на hemianthus и да се добие аквариум со бујна вегетација. Но, времето минува, а вие разбирате дека ова беше вашето основно искуство, што беше многу потребно. Но, во исто време, ова не значи дека не треба да се развивате понатаму. Да, може да растете хербалист на домашна СО2-брага, но во исто време треба да бидете тврдоглави и да ги издржите сите маки на „епската борба“.

Во клучот на горенаведеното, ќе кажам дека додека ручав камења, заедно со партнерот на нашата страница Веднаш.руи, Наредив опрема што недостасува, систем на балони CO2, самиот аквариум, кабинет, ѓубрива и други мали нешта. И сега дојде долгоочекуваната премиса ... конечно, скоро сè е подготвено да го започне аквариумот.

Значи, веројатно, дојде време да ја опишеме потребната опрема.

Тетра Акварта Еволуција Линија 130 л - комплет за аквариум.

Современ дизајн за искусни и почетни акваристи.

Карактеристики:

- Аквариум со висок квалитет на стакло, димензии (77х38х62 см), волумен 130 литри-

- 8-милиметарско стакло против дисторзија-

- Модерен дизајн со панорамски преден прозорец-

- Силен капак со две трајни флуоресцентни светилки Т5 (24 W)-

- Големи, удобни отвори, благодарение на што можете лесно да нахраните риби и да добиете пристап до опрема-

Комплетот вклучува:

- Тетра EasyCrystal FilterBox 600-

- Грејач на тетра ХТ 100 (100 вати)-

- 2 заменливи касети (Tetra EasyCrystal FilterPack 600C)-

- Компресор за воздухот Тетра АПС 150-

- Тетра AS 35 High Pore распрскувач-

- Црево за компресор Тетра АХ 50-400-

- Неповратен вентил тетра ЦВ 4-

- TetraMin 100 ml - главна храна за сите видови тропска риба-

- Лек за вода Тетра АкваСафе 100 ml - ја прави агресивната вода од чешма безбедна и погодна за риби-

- Лек за вода Тетра лесен баланс 100 ml - овозможува поретки промени во водата-

- Дизајн на Аквариумска брошура Тетра.

Зошто го избрав овој аквариум? Прво, вреди да се каже дека таков аквариумски комплет е само божји дар за почетник акварист! Сè, до најмалите детали, е во овој сет. Второ, квалитетот на аквариумот и неговата погодност ќе го цени секој сезонски акварист. Трето, јас лично барав нестандарден аквариум за мојот акваскап (стандарден 45 * 90 * 45), напротив, ми требаше висок аквариум за да можам да инсталирам камени блокови. Линијата Tetra AquaArt Evolution има висина од 77 см. И ова е она што ми требаше. Четврто, ми се допадна удобната, конвексната и пространа покривка на овој аквариум. За да растете „густ хербалист“ ви треба многу моќно осветлување од 1 Watt / l или 100Lm / l. Првично, го сфатив ова и планирав да додадам 4-6 флуоресцентни ламби со рефлектори. Под капакот на аквариумот Tetra AquaArt Evolution Line, осветлувањето што го избрав беше совршено поставено и беше многу лесно за инсталирање. И, конечно, петто, партнерот на страницата е онлајн продавница Веднаш.руи Ми даде значителен попуст на овој комплет, плус тој понуди и пиедестал за овој посебен аквариум. Невозможно беше да се одбие =)

Забелешка бр. 3

Аквариумот е вашиот простор за креативност! Планирајте aquascaping врз основа на можностите и карактеристиките на овој простор. Аквариумот што го избрав е панорамски, ми се допаѓа. Но, поради некоја причина, честопати слушам негативни мислења на форуми и прегледи: „Како, пипа, нема панорама веднаш!“ Но извинете, панорамата на панорамата е различна! Во овој случај, не гледам никакво нарушување, згора на тоа, секој што ја изразува својата огорченост, нека види IAPLC 2015 година (меѓународен и најпопуларен конкурс за дизајн на аквариуми), и така во победниците на ТОП 100 се работи направено токму во панорамски аквариум ... и ова е од 2500 дела !!! Стручното жири на толку сериозно натпреварување, без никаков „стереотипиран фу“, ја ценеше работата во панорамски аквариум.

Застанете Тетра Акварта Водолија 100/130Л.

Стилски кабинет специјално дизајниран за аквариуми Tetra AquaArt Evolution.

Карактеристики:

- Многу стабилна благодарение на 30 мм дебели потпори-

- Со практични дупки за кабел и црева-

- Во кабинетот има доволно простор, како за опрема, така и за храна и производи за нега на вода-

- Современ дизајн со млечни стаклени врати-

- Големина на кабинетот: висина 773 mm x длабочина 383 x должина 748 mm-

- Достапно во две бои: антрацит и бука.-

Во однос на тротоарот, воопшто нема зборови! Го сакав !!! Тоа е монолит. Оваа карактеристика беше многу важна за мене, бидејќи аквариумот, земајќи ги предвид камените блокови, ќе биде многу тежок. Табела со дебелина од приближно 50 мм. - го провери, скокна, се возеше на тоа ... не се наведнува. Standsубителите на групите се многу пространи, удобни - ова е многу важно! На крајот на краиштата, хербалистичкиот аквариум бара поврзување на голем број опрема, складирање на алати, ѓубрива, препарати, итн. Безусловно почитување на производителот за таков кабинет за аквариум!

Филтрирање на билки.

Многу може да се каже за филтрација во хербалистичкиот аквариум. Но, повеќе за тоа подоцна. Тука ќе ги опишам главните карактеристики на опремата за филтрирање што ја применив.

Аквариумскиот комплет Tetra AquaArt Evolution Line веќе го вклучува филмот Tetra EasyCrystal FilterBox 600. Ако сте почетник на акваристот, овој филтер ќе биде доволен. Но, ми требаше филтрирање со надворешен филтер, за да го зголемам просторот во аквариумот и да го прилагодувам - ова е многу важен процес.

Инсталирав надворешен филтер Tetra EX 600 Plus. Еве ги неговите карактеристики:

Технологијата за филтрирање тетра IEX ви овозможува сигурно и безбедно отстранување на вишокот хранливи материи од водата, одржувајќи го неговиот висок квалитет.

- Обезбедува кристално чиста и безбедна вода-

- Брзо и лесно чистење на медиумите за филтрирање-

- Екстремно моќен и тивок филтер-

- Комплетот вклучува сè што ви треба за брза и лесна инсталација, вклучувајќи ги сите филтрирани медиуми-

- Вклучува систем за пумпање вода за да се започне филтерот и вентилите за прецизна контрола на притисокот-

- Брз и безбеден систем за изолација на филтерот од циркулацијата на водата-

- Прилагодливи врски за лесно поврзување на цревото-

- Опремени со функција пред филтрирање за да се намали одржувањето-

- Погоден за аквариуми од 60 до 120 литри-

Надворешниот филтер за аквариум Tetra IEKS 600 Plus овозможува ефикасно филтрирање на вода во секој аквариум со волумен од најмалку 60 литри. Загадената вода од аквариум се прочистува благодарение на 5 различни типа на филтер-медиуми. Водата минува низ керамички прстени, био-топки, традиционален сунѓер, полнење со јаглерод и влакнести рампа, кои отстрануваат разни честички од нечистотија и обезбедуваат биолошка, механичка и хемиска филтрација. Чистењето на филтерот и заменувањето на филерите се олеснува со присуство на удобни рачки на секој од корпите на филтерот. Одводната цевка и цревото можат лесно да се прилагодат на која било големина на аквариумот. Вентилите инсталирани на влезот и излезот на водата ви овозможуваат да го прилагодите неговиот проток во согласност со специфичните барања. За чистење, едноставно затворете ги вентилите целосно, а потоа исклучете го адаптерот од самиот филтер. Во исто време, водата останува во цревата, што овозможува да не ја пумпате повторно следниот пат кога ќе се поврзе филтерот.

Покрај овој главен филтер, користев мал внатрешен филтер - пумпа со чаша што се полни со полиестер за подлога. Зошто, ќе ти кажам малку подоцна.

Цилиндричен CO2 систем за билкар.

Ви благодариме повторно Веднаш.руи, Набавив буџетски, кинески ISTA систем, опис: беспрекорен алуминиум ЦО2 цилиндер, комплетна основа за цилиндарот СО2, редуктор со електромагнетниот вентил обезбедува точна мерна мерка СО2, електронски тајмер со два независно програмабилни излези, компактен 3-во-2 дифузен CO2-облик во форма 1 ”со бројач за меурчиња и неповратен вентил, вклучена налепница за повторна употреба во боја, држач за црево за воздух.

Покрај овој систем, набавен е и резервен цилиндри од 3 литри со цел да го наполниме исцрпениот цилиндер без гужва.



Овој систем, ми се допадна. Тој е многу сличен на JBL-системите, чини само неколку пати поевтино. Лесно се инсталира и работи. Единствено што го заменив редовниот дифузер со дифузорот ТМ Флувал.

Willе зборуваме и за поставување на снабдување со CO2 во аквариумот, малку подоцна, во процесот на опишување на лансирањето на аквариумот. Во овој дел од статијата, останува да се каже дека системот СО2 + дополнителен цилиндар од 3 литри чинеше 20.000 рубли. Пред неговото купување, жаба разумно полуде цела недела и се смири само две недели подоцна, кога го цени шармот на работата на овој систем СО2.

Осветлување на Акваскапе.

Претходно, напишав дека решив да инсталирам дополнителни флуоресцентни ламби со рефлектори под капакот на аквариумот „Тетра“. Но, поради некоја причина, во еден момент јас pereklinilo. Факт е дека аквариумот Тетра по мој избор има декоративен, пластичен раб одозгора. На овој раб е поставен капак. Не знам зошто, но решив дека овој украсен раб ќе се меша во фотографирање на аквакапи. Веќе по „целосното rocверство“ ... сфатив дека аквакапите се фотографирани не според нивото на аквариумот, туку од нивото на површината на водата ... Во принцип, не знам што беше пекол во мене, но почнав внимателно да го раскинам декоративниот раб од аквариумот. Ако мислите дека е толку едноставно ... хм ... го пресеков и го избрав два дена, рабчето беше цврсто седено на силикон! Беше многу тешка и макотрпна работа, важно беше да не се оштети самиот аквариум. Ве советувам да не повторувате таков изглед со ушите, во овој случај - ова е лош пример =) Во принцип, до крајот на вториот ден, декоративниот раб подлегна и јас успеав внимателно да го отстранам.

Патем, зборувајќи за отстранување на раб, јас бев убеден дека аквариумот е со висок квалитет, производителот во целина, благо речено, не го поштеди силиконот ... зошто има толку многу од него под раб ?! Веројатно, дека такви умни луѓе како што не сум хемиски =) И уште една работа, честопати се вели дека „брендираните“ аквариуми се кревки. Како и, силиконските споеви се слаби. Не ќе го кажам за секого, но се потврдувам во однос на аквариумот Тетра - аквариумот е залепен цврсто! Аквариум Тетра AquaArt Evolution Line 130 l. нема засилувачи (што е плус за акваскаперот), со отстранување на горниот раб за прицврстување, јас, всушност, ја нарушив технологијата на производителот, аквариумот е висок, камењата се тешки, има многу почва ... и ништо !!! Аквариумот е симпатична. Нема навестување дека аквариумот ќе оди на шевовите!

Каква врска има осветлувањето со тоа? И покрај фактот дека после ваквите манипулации морав да ги напуштам флуоресцентните ламби, бидејќи капакот без декоративен раб веќе не може да се стави на.

Можеше да се залепи сè назад, но во тој момент, прилично уморен од отстранување на раб, решив дека еднаш ќе се искинам, па нека биде.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквариумска ламба JBL Solar Ultra Color T5, 28 W, 60 cm

Од осветлувањето, јас набавив два рефлектори на Ферон, LED LL-843: 70W, 7000LM, 6400K, AC220V / 50Hz, 235 * 200 * 67mm, IP65 вкупно 14000Lm. Цената на 7000r. за двојка. Плус, инсталирав една BL Solar Ultra Color T5 флуоресцентна светилка (беше на залиха) над аквариумот.

Осветлувањето испадна многу моќно!

Друга голема аквизиција беше системот за обратна осмоза. Дефинитивно ќе ви кажам за неговата употреба подолу. Leaveе оставам линкови овде: "Осмоза во аквариум", „Стекнување на осмоза за аквариум“. Неговата цена чини 13000r.

Од малите работи: криви ножици, пинцети - купени во медицинската технологија. Fубрива Tetra PlantaPro Macro, Tetra PlantaPro Micro, Tetra CO2 Plus, Tetra Planta Start, Tetra Crypto, Tetra Plant InitialSticks. Подлога и буквар Tetra CompleteSubstrate, Tetra ActiveSubstrate.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Фув, се чини дека сè е со опрема.

И потоа дојдоа минути, часови, денови, недели, месеци креативност ... ова беа моменти на радост, бес, замор и духовност. Јас - моите ангели и демони летав преку аквариумот.

Инсталација на аквариум и постаменти.

Постои таков знак, првиот што започна мачка во куќата ... Те молам -)

Iousубопитни преклопете Стефани го одобри мојот избор и цело време гледав дали правам сè правилно -)
Јас нема да се занимавам со правилата за инсталирање на кабинет и аквариум, тие веќе биле повеќе пати опишани, на пример, овде. Забележувам дека аквариумот на аквакуарот е малку различен во грижата од обичниот. Затоа, препорачливо е да го инсталирате така што ќе имате пристап до него од сите страни.

Подготовки за лансирање на акваскапи.

Централно - главниот камен во мојот состав тежи 20 кг., Десно и лево, исто така има и камења, а исто така некаде со вкупна тежина од 20 g. За да се заштити аквариумот, под аквариумот беше ставен густ подлога. Дното на аквариумот беше полнето со решетки. Но, до оваа точка, ја залепив целата внатрешност на аквариумот со лента за маскирање и ја разнесев монтажната пена во аквариумот, обидувајќи се рамномерно да ја дистрибуирам пената по дното и задниот дел на аквариумот.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Кога се исуши пената, лесно го извадив од аквариумот и го исеков „воздушното перниче“ што ми требаше, на кое ќе стојат камењата. Исто така, како „перница“ користев пена, која, како пена, беше фиксирана на дното и wallsидовите на аквариумот на силикон. Завршени се подготвителните работи.

Хардскејп.

Можеби ова е најважната фаза во аквакапирањето. Основа од која зависи сè. Сите веќе научиле како да растат растенија, нема да изненадите никого со бујни, вкусни растенија. Тоа е хардскеп што разликува едноставен хербалистички „Градина“ од ремек-дело! Правилата за уредување камења, и навистина законите за дизајн на аквариум, се добро опишани во овие статии: "Дизајн на аквариумски ред во хаос", Камен хардСикад.

Еве што го добив овој пат.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Првите денови по лансирањето

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Забележувам дека во мојот случај, потпирачот за глава се искачува до задниот дел на аквариумот. Со оглед на наклонот, не беше практично да се користи „мрсен, земјен подлога“. Ја користев подлогата Tetra CompleteSubstrate (тоа е како песок со хранливи материи). Јас ја мешав оваа подлога со тетрата растение InitialSticks, рамномерно ги дистрибуирав таблетите „Тетра Планта старт“, „Тетра Крипто“ таблетите и ја истурив главната буквар за тетра ActiveSubstrate на врвот (лесна, порозна, слична на проширена глина). Се покажа добра „слоевит торта“. Подоцна, во процесот на уредување на аквариумот, периодично ставам и таблети Крипто со пинцети.
Јас целосно заборавив, сепак, по дното на аквариумот што го расфрлав Тетра Бактозим (земја за одгледување бактерии), и бидејќи немало „суви бактерии“, испрскале 100 мл од дното. Тетра најбезбеден (течност со бактерии). Јас, исто така, мелени и попрскана јаглен од кокос - сорбтент и извор на удо за тестирање. И, исто така, како експеримент, истурив градинарска почва за агруми во десниот агол на аквариумот, каде што нема наклон ... Идејата беше - кисело или не кисело? Не кисело =)

Малку трик. Залепив неколку камења заедно со супер лепак и силиконот. На пример, овие висечки камења се меѓусебно поврзани..

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Ова е направено за структурна јачина, затоа што водата и каменот се заоструваат! Затоа, пред да го наполните аквариумот со вода, сите камења беа фиксирани така што немаше ниту навестување дека се движат.

Садење аквариумски растенија.

Многу е важно да се разбере како ќе бидат засадени растенијата. Важно е да се знае како расте растението. И како ќе погледне во одредена точка.



Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Напишав погоре дека не размислував за план за слетување, но тоа не е целосно точно. Се разбира, избрав список на растенија за себе и направив скица каде ќе се засади растението.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Сепак, во иднина, за време на зреењето на аквариумот, јас постојано го менував планот за садење. Не „играв доволно со растенијата“, не замислував целосно што ќе се случи ... На крајот на краиштата, сето ова доведе до макотрпна трансплантација на растенија во постоечки аквариум.

Список на растенија што се користеле во овој аквариум:

Вода путер

Погостимон Хелфер

Eleoharis parvula и мини

Глосостигма

Бразилецот Лилеопсис

Хидрокотил трипартит

Стаурогин

Микроантем Монте Карло

Hygrophilus araguay и Didiplis Diandra

Мос Феникс и Јавански

Анубија Бонсаи и Буцефаландра

Echinodorus tenullus, echinodorus rubra

Сите овие растенија беа меристемични (освен ануби и буцеви) и нарачав од компанијата Акварелум. Можете да прочитате повеќе за меристемските растенија овде.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Сè што гледате во мојата акваскапа, порасна од „теглите на меристем“ што ми беа доставени за околу 4 дена од Москва и уште 4 дена чекаа во крилја пред да слета во аквариумот. Не морав да се грижам за растенијата да се расипуваат. Покрај тоа, беше многу погодно да се засадат растенија меристем директно во аквариумот. Во мојот аквариум, растенијата се наоѓаа на различни нивоа, па јас прво го засадив долниот ред, потоа додадов вода и ги додадов растенијата од среден ред, потоа горниот ред.
Мислам дека многу луѓе знаат дека садењето насади со растенија е прилично мачна задача, меристемот го олеснува овој процес.!
Забелешка бр.4
Дали некогаш сте размислувале за компатибилноста на аквариумските растенија? Во процесот на создавање на хербалист, морав да се соочам со фактот дека некои растенија беа добри во аквариумот, додека други беа лоши. Која беше причината за ова? На пример, растенија како што се лилјапса и старогин растат бавно, и да речеме, Монте Карло расте доста брзо. Како резултат на нивното заедничко садење, се појавува искористување на ѓубрива - некои консумираат CO2, MICRO и MACRO полека, други брзо. Според тоа, на некои растенија им е потребна голема концентрација на ѓубрива, додека на другите не им треба толку многу. Плус, осветлувањето игра огромна улога - некои растенија како интензивно осветлување, други умерено. Покрај тоа, во ова прашање, мува во маста се додава со садење растенија на различни нивоа, т.е. пониско или поблизу до изворот на светлина.
Што надворешно го изрази овој колапс. Фактот дека против позадината на моќното осветлување и добра доза на ѓубрива, микроантемот во Монте Карло изгледаше прекрасно, но стаурогинот и лилепсата беше покриена ксенокрокус. Намалување на дневните часови и дозата на ѓубрива, побавните растенија беа обновени, но Монте Карло започна да се „забавува“ во растот.
Кога садите растенија, размислете за нивната компатибилност. Полека растенијата по можност се засадени на самото дно или во сенка, а растенијата што брзо растат се обратно.
Во мојот случај, лошо замисленото садење и употреба на горенаведените растенија доведе до постојани манипулации и трансплантација.

Забелешка бр. 5
Сакам да кажам неколку зборови за некои растенија. Погостимон Хелфер - прекрасна, нежна, аквариумска starвезда. Сите описни статии велат дека ова растение е нежно, ја сака „старата“ вода, бара „мрсен подлога“. На 80% се согласувам со ова, но има коментари. Погостимон Хелфер е навистина слабо примен на ново место, но после еден месец, во поволни услови, почнува да „пука“, растението почнува активно да дава растенија ќерки. Издржете еден месец, бидете исклучително внимателни на растението во овој период, и ќе ви се заблагодариме со својата убавина и раскош. Исто така, сакам да напоменам дека „аквариумската starвезда“ не е особено барана на „мрсна почва“. Некои грмушки, јас засадив во камена блокада, каде присуството на почва беше минимално (1-2 см), па дури и повеќе, па немаше подлога. Со текот на времето, растението се вкорени и независно вкоренето во карпите - копа во камења.
Буцефаландери. Многу бавно расте растение, скромен, бара умерено осветлување. Го зедов ова растение од мојот друг аквариум, каде осветлувањето беше минимално и немаше снабдување со СО2. На мое изненадување, добивање под интензивно осветлување, добро снабдување со СО2 и одо ... буталовандер не беа покриени со ксенокрок, туку почнаа да цветаат активно. Односно, за разлика од анубиите, бутоводандата не треба да биде особено скриена во сенка, фабриката поволно перцепира интензивно осветлување.
Micrtemum Монте Карло. Обично од ова растение се прави килим. Како и да е, сè почесто во конкурентни IAPLC дела може да се забележи висечка каскада од Монте Карло. На пример, еве фотографија од натпреварувачко дело што се одржа на првото место на IALPC 2015

Micrantemum Монте Карло на IAPLC 2015 година

Микроантем Монте Карло

Во овој случај, микротемот Монте Карло е фиксиран на прицврстувачи и виси. Но, како, како да го направите тоа? Како да го поправите ова растение на дрво, камен, кој било друг декор? Ова прашање се појави на самиот почеток на создавање на акваскап и одговорот на кој, изненадувачки, не го најдов на Интернет.
Емпириски го пронајдоа одговорот. Излегува дека Монте Карло, ако можам да кажам така, расте по принципот на мов. Земете еден куп на растенија и насочете го со риболов линија до snags, можете дури и да го врзете многу цврсто. Вол, за една недела друго растение ќе оди во ширина и само ќе треба да се обликува. Во однос на камењата, малку поинаков пристап. Завиткав микроантем од Монте Карло на не`рѓосувачки челик и го фиксирав супер лепак до каменот.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Забелешка 6
Обрнете внимание на тоа како растенијата растат во природа. На шумски тревник не постои такво нешто што во прво време расте кревет од наводнување, потоа товар, а потоа трн. Сите растенија, како што беа испреплетени. Да, има граници, на пример, што го покриваат целиот тревник, можете да кажете: „Тука растат пеперутките, а таму се и пченкастите цвеќиња“, но нема јасна граница помеѓу овие растенија.
На нашиот ресурс, постојат многу материјали за правилата за садење аквариумски растенија:
Подземна покривка, недоволно големи аквариумски растенија за садење преден план.
Аквариумски растенија за позадината.
Но, во исто време, мора да разберете дека таквото садење не е догма. Можете дури да изградите акваскапа на таков начин што високи растенија ќе бидат во преден план, а ниските растенија ќе бидат во позадина и тоа ќе ја зголеми можноста за состав на аквариум.
Самото садење не треба да има јасно зонирање. Во мојот аквариум, се уверив дека echinodorus tenullus се преплетува со бразилската lileopsis и вода во форма на ливчиња во нивните дуети. Стаурогин расте во посебна лента, но опкружена е со глосестигма, исто така копа во микроантемот Монте Карло и Марсилија. Или, на пример, арагвајскиот хигрофил седи веднаш до ехинодорус рубра и, ако не се приближувате близу, не е јасно каде завршува едно растение и каде започнува друг.

Вода во аквариум со растенија.

Обично, кога акваристите наидуваат на појава на појава на алги во аквариум, потрагата по проблем започнува со мерења на азотни соединенија, поточно концентрација на нитрати, тогаш се анализира моќноста на осветлување, потоа се разгледува концентрацијата на фосфати, микро-ѓубрива, се разгледува прашањето за зачестеноста на водата и сл..
Сите овие дејства се точни, но обично акваристите го пропуштаат најважното прашање - прашањето за параметрите на аквариумската вода (dH, kH, pH).
Претходно, растејќи добри билкари, не размислував многу за тврдоста на карбонат или за „киселоста на водата“. Знам дека не сум единствениот, многу искусни акваристи, исто така, не се мачат да тестираат вода од аквариум, сè е направено од око. Ова е во основа точно. Самите растенија им покажуваат добро или лошо. Но, сепак треба да ги знаете и контролирате параметрите за вода.
Околу еден месец по стартувањето на аквариумот, се соочив со фактот дека секоја недела целиот аквариум беше диво обраснат со ксенкокус. Камења, aqидови на аквариум, апсолутно целиот аквариум стана зелен за една недела!!!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Она што јас едноставно не го направив. Најпрво згреши дека има толку малку растенија и тие не растат посилно - ги намали дневните часови и дозата на ѓубрива. Мислев дека има магла на Макро (Фосфат: нитрат - 1/15), некаде го прочитав тој ксенококус што брза поради недостаток на фосфати, се препорачува да се донесат фосфати до 2 мг / л ... Но, на крајот, се покажа дека Во мојот регион, индикаторите за вода од чешма се променија многу! gH беше 16, pH 8, kH исто така се искачи на 10. Со вакви параметри на вода, без разлика колку и да се обидете, ксенокрокусот сепак ќе доминира во аквариумот. Навистина, можеме да кажеме дека „алгите сакаат алкална вода“. Следниот процес се јавува - со овие параметри растенијата не се во можност целосно да трошат ѓубрива, така што процесот на раст се забавува, а алгите кои се повеќе прилагодени да преживеат во неповолни услови користат вишок ѓубрива.
Погледнете повеќе детали: „Удобни параметри на вода за аквариумски растенија“.
Тестирање со тестови за капки вода, реализирајќи го проблемот, почнав да правам промени во водата користејќи дестилирана вода. И во исто време нареди систем за осмоза. Параметри на водата за осмоза gH, kH на 0, pH 5,5, TDS 0, ако има реминератор TDS 30. Шик вода за замена! Со мешање на осмотска вода со вода од чешма, за две недели ги постигнав следниве показатели во мојот аквариум: kH 3, gH 6-8, pH 6,5-7,0, TDS 120. Со бран на магично стапче, аквариумот се оживеа, ксенококусот се повлече, растенијата почнаа да растат!
Постојат различни методи на употреба на осмоза во аквариум, некој како мене го меша со вода, некој истура чиста осмоза и ги држи вистинските параметри на водата со помош на корпи. Но, во секој случај, осмотскиот филтер е пријател и придружник на акваскаперите.

Applicationубриво апликација во билен аквариум.

Општите постулати во врска со концентрацијата на ѓубрива постојано се потпишани на нашата веб-страница и форум, особено преку упатување „Удобни параметри на вода за аквариумски растенија“ Детален одговор има од нашата модераторка Јулија Мокеева. Дополнителен материјал: "Аквариумски растенија за почетници", Ertубрива за аквариум растенија Тетра.
Рудникот Забелешка бр. 7 по ова прашање ќе биде како што следи. Сите аквариуми се индивидуални, затоа, сите бројки и податоци во врска со ѓубрива се просечни, општо прифатени. Треба да се фокусирате на нив, но во исто време да ги земете предвид спецификите на вашиот аквариум и вашите растенија. Ако сте почетник акварист и во вашиот аквариум умерено осветлување, едноставни растенија (вализерија, едноставни криптокорења), тогаш не треба да бркате ѓубрива MICRO и MACRO. Можете да користите, на пример, сложени ѓубрива Тетра ПлантаМин и тоа се сите! Ова ќе биде доволно за раст на едноставни растенија. Можете да ставите каша како извор на CO2 или да користите Тетра СО2 Плус. И само, ако станува збор за густ хербалист, треба да размислите за следниве теми, чија важност е опишана подолу по редослед на приоритет: осветлување, CO2, макро-удо, микро-одо.
Во мојот случај, користев систем на балон CO2, комплексни микро и макро ѓубрива + моно соединенија на нитрат (N), фосфат (P) и калиум (K) - за точно прилагодување на NPK (ака Макро). Тестирав аквариум вода за содржината на овие елементи, но само на самиот почеток, да разберам како, во која количина и во кој период на време растенијата „јаделе“ ѓубрива.
Во мојот случај, растенијата јадеа НПК на нула за три дена. Затоа, јас применував ѓубриво секој втор ден. И во иднина, јас бев водена од состојбата на растенијата и бев одвратена од манипулациите што ги извршив (намалено дневно време = намалена доза на ѓубрива).
Посебно внимание треба да се посвети на снабдување на СО2 во аквариумот. Концентрацијата на СО2 во аквариумот со растенија во текот на дневните часови треба да биде 10-40 mg / l. Не користев никакви специјални тестови, туку се фокусирав само на машина за пиштол. Во исто време, принуден сум да не се согласувам со општото мислење дека снабдувањето со СО2 во аквариумот треба да биде 2-3 меурчиња во секунда. Јас не користам меур за меурчиња и мислам дека ова е многу релативна мерка за потребното снабдување со СО2. Прво, сето тоа зависи од масата на растенија во аквариумот, некој има 5 смреки, а некој има градини на Семирамис, соодветно, потрошувачката на ѓубрива во секој аквариум е различна. И второ, многу зависи од начинот на кој се снабдува СО2 и атомизаторот на СО2.
Има лудо количество CO2 атомизери - дифузери, атомизери, скали ... сепак, секој поединечен атомизатор од различни производители има свои карактеристики и својства. Секој таков атомизатор испушта различни CO2 меури во дијаметар. И ова значи дека се појавуваат различни интензитети и продуктивност на растворање на СО2 во вода, соодветно..
Во овој аквариум, испробав различни дифузери: кинески, дојдов комплетен со инсталација на CO2, дифузор Денерле и, сепак, се вратив на мојот стар, добар спреј Флевовалов. Кинескиот дифузер веднаш се стави на полицата, даде само мега-меурчиња, дифузерот Деннер е добар, но сепак. Но, Fluval дифузорот, кој е мал пластичен случај со керамичка таблета, стана неопходен асистент.

Овој дифузер е „многу затегнат“, т.е. да речеме, кашата нема да го „пробива“. Но, ако имате балон, тогаш овој дифузер започнува да произведува CO2 во форма на најквалитетна прашина од меурчињата. Меурчиња се толку мали што дури и водата не ги турка на површина, меурчињата се движат нагоре, додека од какво било вибрации на водата меурчињата висат од една до друга, правејќи сложена траекторија. Се разбира, со ова прскање, продуктивноста на растворање на јаглерод диоксид во вода значително се зголемува..

Единствениот недостаток на овој дифузор е што тој често е „затнат“, додека снабдувањето со СО2 може да не се случи воопшто, или цревото го расипува дифузерот. За да го спречите ова, треба да го расклопувате дифузерот неделно и да ја натопите керамичката таблета во бела боја (15 мин.)), Потоа исплакнете ја таблетата потоа и тријте ја со четка неколку минути. Понекогаш дури и овие манипулации не помагаат. Во вакви случаи, се зема шкурка (минимум жито ~ 10), на неа се става таблета и нежно се фаќа во кружно движење (малку, кратко, без фанатизам).
Постои уште една тајна. Обично, CO2 дифузор е инсталиран на самото дно на аквариумот и тоа е сè. Но, ако го инсталирате дифузерот исто така под протокот на вода од филтерот, меурчиња почнуваат да летаат низ аквариумот, тие стигнуваат до површината на водата уште подолго време.

Во мојот аквариум, инсталирав дифузор (1) под флејта (2) од надворешниот филтер Тетра Екс, флејтата е целосно потопена во вода, сите нејзини дупки се вклучени со натпревар, освен во последните два, под кои има дифузор. Резултатот е одлична атомизација на СО2 и, во исто време, растенијата не се појавуваат со проток на вода. Под број 3, на сликата е прикажана мала пумпа со чаша, која може да се користи како ноќно аерација или филтрација преку синтетички зимализатор по чистењето во аквариумот.

Чистење на аквариумот со билки.

Чистење на хербалистот е едноставна задача, со исклучок на времето. Косење, садење, бришење на wallsидовите на аквариумот со сунѓер, третирање на декор со четка за заби, користење пластична картичка за отстранување на алги, промена на вода ... на сето ова е потребно многу време. Со минимална манипулација, трае околу 1 час.

Па, сега ... ќе има еден вид животна хака, како што е модерно да се каже сега =)
Ви представувам електрична четка за заби на батеријата, која е изработена во Кина!

Изненадувачки, многу изненадувачки ... но оваа единица ја советуваше самиот маестро Такаши Амано !!! Сепак, поради некоја причина никој, никој на Интернет не зборува за тоа.
Како дојдов да користам електрична четка за заби во аквариум. Запомнете, ви кажав за „нападот на ксенокрикус“ поради лошите параметри на водата. Замислете како бев измачуван седмично кога исчистив 20-килограм, текстуриран блок од цутење на алги. Uuuu ... страшно да се запамети, може да застане два часа над аквариумот во позицијата Quasimoda. Тогаш, најдов на една стара, архивска локација на аквариум една статија од Такаши Амано, каде случајно зборува за четката Орал-Б Пулсар. Маестро, о Велики Маестро ... Немав друг избор освен да направам сакареи (длабок, почитуван лак во Јапонија) и да одам во алиекспрес за да порачам четка.
Која е убавината на оваа четка?!
- Работи на батерии со прсти. Телото на четката е запечатено. Со што практично се елиминира влегувањето на водата внатре. Неколку пати кога работев под вода долго време (половина час или час), четката се затвори. Во овој случај, го отворив купето со батерии, ги извадив, го тресев телото на четката, ги избришав батериите и ставам сè назад. Силва, можете да продолжите да работите!
- Главата на четката е заоблена и вибрира. Ова ви овозможува да навлезете во најмалите пукнатини на каменот, каде што вообичаената четка не ја достигнува. Тоа ви овозможува да не го триете каменот како луд и да не се врткате во аквариумот како епилептик. Ви овозможува да се справувате со најсложените елементи за украси. Исто така, добро ги чисти депозитите на алги на раскрсницата со вода и почва - не крева силна суспензија.
- Цената на четката, која ја купив 400 рубли. Постојат четки за 2000 рубли. Која е разликата не знам. Забележувам дека четката што ја избрав само вибрира, идеално би било убаво да се добие четка чија глава се врти. Ако некој знае такво, ве молиме оставете коментар на дното на статијата.

Драго ми е што имам таква алатка, затоа ве советувам за вас. Во исто време, веројатно ќе кажам дека ако имате едноставен аквариум и камењата не се особено врежани ... не земајте таква четка, можете да направите сè со обична четка. Исто така, не очекувајте директен Wow ефект, ќе мора да го фаќате како и да е. Јас би ја нарекол оваа алатка - четка за нежно чистење на аквариумот. Не ја земајте четката за батерии, имено батериите. Самите батерии траат долго, не ги сменив веќе три месеци, Амано рече дека веќе шест месеци има доволно полнење од пар батерии.

Брашно на креативност

Кога сфатив дека тврдокорот што го создадов е неисправен, кога растенијата почнаа да се обликуваат и не ми се допаѓаше оваа форма ... Морав да започнам со работа со подводни копачи. Откако се навлеков на гумена капа за пливање =), „фиксирав“ на грешки за коригирање: пресадување растенија, додавање на дрво, менување на позадината, отстранување на патеката Аманов ... Оох! Она што јас едноставно не го направив за да го внесам аквариумот во човечка форма, толку многу време поминав во потрага по „конечниот концепт“. Во еден момент, дури и размислував дали да закачам лосиони рогови на каменот.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Па, што !? Ако тоа не е прво место на IAPLC, сигурно е дека „незгодното ремек-дело“ ќе се памети засекогаш =) При фрлање, јас сепак ја испробав оваа идеја, иако не со рогови, но со грабнувања.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Алак Елк во Фотошоп.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Алја`.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Други фази на прошетка низ духовите на креативноста:

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Садење некаде во почетната фаза, обрнете внимание на позадината.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Една убава вечер, по предлог на нашиот модератор ФФ Сорка, скокнав дома од работа и, без да ги соблечам чевлите, фрлив црна јакна на задниот дел на аквариумот… стана подобро.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Без јакна =) Обрнете внимание и на корите, ... пробав со нив, како да го завиткам централниот камен.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Без грицки, без рогови, на темна позадина. Некако досадно.

Обрнете внимание на садење растенија. Се чини ништо, но, всушност, градината - кревети. Нема растенија за ткаење.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Во одреден момент, сè уште бев привлечен кон „Густа“. Ја добив „канџата зглоб“ од мојот гошник и силва плеј! ... Но, се појави проблем, јаготката го привлече целото внимание, смислата во камењата исчезна.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Продолжувајќи ја сагатата на елите, се обидов да воспоставам шмрка од мангрова во средина.

Во одреден момент, бев уморна од сето ова, диво уморен ментално и физички. Расправајќи се со една вечер, се присетив на друга мудрост од Амано: „Да се ​​изгради аквакапирање не треба да биде тешко, треба лесно да одите во аквариум, не треба да поминувате часови за мерење на положбата на овој или оној украсен елемент“, се сетив и на видеото каде на московскиот семинар Такаши Амано даде мастер час. Се сетив како инсталирал камења - тој крева камчиња во рацете, ги распрснува во аквариумот во слободен редослед, а потоа едноставно го отстранува вишокот...

Едно саботно утро, бев во состојба на шавасана (јога, состојба на длабока релаксација), отидов во аквариумот, направив неколку намасти (индиски поздрав), изведов неколку окултни манипулации =) и продолжив: „ја искорнавме“ целата десна страна, на местото на кое е лесно и со леснотија почнаа да прават камења камења. Во исто време, јас навистина не се обидов да мислам која страна од каменот е подобра, јас само го ставам каменот во аквариумот, размислувајќи само за неговата природна позиција. Потоа, во пукнатините меѓу камењата, истури земја, засади растенија, го зацврсти минто кало микромантумот на некои камења ... и, конечно, го доби првото задоволство од неговата акваскапа. Насипот беше комбиниран со главниот камен, во исто време давајќи мала, но сепак перспектива.

Останува само едно прашање, што да правиме со левата страна на аквариумот ?! Камењата стоеја добро таму, но некако рамни и не се мешаа многу добро со вистинскиот насип. Искрено, на почетокот не ни замислував што може да се додаде таму ... Еден убав момент имав увид - увид! Тој зеде шмрка, го испроба, го отсече потребниот дел, завиткаше анубии, мов и микроантем на Монте Карло на заплет. И го обеси на левата страна на аквариумот. Аквариумот стана комплетен и интересен. Останува да почекаме за моментот кога растенијата ќе го вратат сјајот и ќе можете да започнете да фотографирате.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Фотографијата е направена некаде веќе пред финалето. На десната страна веќе има камен блокада, но „елката прицврстување“ не исчезна =)

Фотографирање и снимање на аквариум

Драги мои читатели, ви благодарам што ги надминавте моите „мали будали“. Но, ова не е конечно =). За да ја смирите ситуацијата, погледнете го видео клипот што го снимив за мојот аквариум. Се надевам дека ќе уживате во тоа!

Што да кажам Убава !? Во оваа тема, останува само едно нерешено прашање - како да се фотографира со целата оваа убавина?
Основните принципи за фотографирање на аквариум се прикажани во ова тема на форумот. Сепак, во реалноста, сè се покажа како многу покомплицирано.
1. Најважната точка - треба да изберете најдобро осветлување и осветлување на аквариумот. Погледнете како аквариумот изгледа различно кога менувате извори на светлина, нивна инсталација висина, боја и интензитет на осветлување.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Мојата фото сесија траеше три вечери, секој пат кога ги менував поставките за осветлување и ја барав најдобрата опција. Многу е важно да не се расипе добра аквакапација со фотографии со слаб квалитет.
Еве го мојот алгоритам за фотографирање:
1. Подготовка: ставете ја фотоапаратот на статив, поставете ги поставките „за вас“ (стандарден ISO 800, F 8, област за вообичаен фокус, авто-откривање на извор на светлина или LL ламба). Потоа, менувајќи ги изворите на светлина, разликувајќи ја нивната висина, направете неколку фотографии. Изберете ја најдобрата опција.
Потребни се пробни фотографии за да не се преземат 1001 фотографии, така што во процесот на фотографирање уште еднаш да не се „фати прашина близу аквариумот“, туку да се концентрира и намерно да се работи на веќе избраната опција.
2. Околу една недела пред фотографирање, се спроведува маратон - лесно сечење на растенија.
3. За еден ден се изведува две генерално чистење на аквариумот: темелно се чистат wallsидовите на аквариумот, се бришат камења, се истура свеж песок (ако има патеки на Аман), конечно, ќе се погледне позицијата на растенијата, се прават лесни прилагодувања, се заменува 1/3 од водата. За најдобра филтрација на суспендирани материи и зголемена заматеност, по чистењето се става внатрешен филтер, во кој е поставен синтетичкиот зимајзер. Можете по избор да аплицирате Тетра КристалВитер.
4. На денот на пукањето, околу 6 часа ги мијам рацете - МАНДАТОРИЈА !!! И со влажни раце, внимателно отстранете ги надворешните цевки за филтрирање, термометар, грејач. Ние ги истегнуваме торбите на внатрешниот филтер со полиестер за подлога и внимателно го отстрануваме од аквариумот. Користејќи прсти или пинцети, внимателно отстранете ги остатоците од површината на водата, доколку ги има. Темелно избришете ги сите wallsидови на аквариумот однадвор со крпа, користејќи средство за чистење стакло или ацетон (отстранувач на лакови).
5. За време на снимањето, имате крпа, мрежа, пинцети, некои метални шипки на рака, чија должина е еднаква на висината на аквариумот.

Зошто се потребни сите овие скрупулозни активности? За време на пукањето, се соочив со „вабулиталошка ситуација“, кога се чини дека сè е подготвено да пука, но одеднаш гледам дека едно од смреките корени и ја расипува целата слика, се искачи со рацете за да се поправи, суспензијата се крена ... сè, чекате да прекине суспензијата. Или видов парче искинат лист на површината на водата, го отстранив листот, но потоа вили и прашина влегоа во водата од моите раце...
Зошто е метална шипка чија должина е еднаква на висината на аквариумот? Бидете подготвени за фактот дека самиот процес на пукање ќе ви одземе многу време. Прво, треба да ја фатите рибата во убава позиција, и ова е многу тешко да се направи. Второ, има риби што ја расипуваат целата слика, на пример, за време на снимањето, јас се натпреварував otocinclus - кој ќе го победи првиот =). Само поставете ја камерата, само подгответе се за фотографирање, а оваа инфекција се појавува и се држи до предниот ид на аквариумот. И седејќи на него по целиот пат, тропате на стаклото, мавтајќи со рацете не помагаат. Рацете во водата се непожелни ... Во принцип, не најдов ништо подобро од тоа како да го однесам копачот и да го бркам оттокарот кон него. И трето, зошто ни е потребна skewer ... да возиме полжави =) Во хербалистичките калеми, Одг и другите полжави се незаменливи пријатели! Но, се чувствува како веднаш штом ќе фотографирате, тие сакаат да лазат специјално за фотосесија ... и да дефилираат на сите theидови на аквариумот.

Веројатно, ова, драги пријатели, ќе ја завршам мојата приказна. Се разбира, не можат да се пренесат сите емоции; сите нијанси на градење на акваскупот не можат да се опишат во еден напис. Јас навистина се надевам дека мојата статија ве инспирираше. Затоа, искрено посакувам да одите по свој пат - преку трње до вездите!
Ја викнав мојата работа: „Некаде каде живее црвениот змеј Ка Риу“. Ка Риу е мал змеј, долг само седум метри. Неговата боја е црвена, огнена црвена. Некои извори дури велат дека целото тело е во пламен.

Конечни фотографии од финалната верзија.

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Аквакупација: преку трње до starsвездите!

Се надеваме дека нашите видео материјали ќе бидат корисни и ве охрабруваат да бидете креативни.!

Ви се допадна? Претплатете се на Чипови за вентилатори на канали на YouTube!

Да не пропуштите ништо: 104:

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Аквакупација: преку трње до starsвездите!