ma.AquaFans.ru

16 Видови на koi carps за аквариум

16 типа копи карпи за аквариумот16 типа копи карпи за аквариумот

Јапонскиот крап кои е неверојатна голема риба, која често се наоѓа во езерца. Искусните акваристи чуваат аквариум крапови, чија големина е многу помала од онаа на езерцето. Карпите потекнуваат од исто семејство со златна рипка, додека имаат различен род. Родот на крап е кои, родот на златна рипка е раскошен.

големина на краи крап

големина на краи крап

Одгледувачите го оценуваат изгледот на копи крап. Делови од телото мора да бидат предмет на одредени пропорции.

Делови на телото

Повеќето видови имаат голема, широка глава со тапа форма на носот. Пекторалните перки се многу развиени. Телото се стеснува околу дорзалната перка. Кога се гледа одозгора, телото изгледа рамномерно и пропорционално. Одгледувачите ја разгледуваат кожата, бојата треба да биде светла, кожата треба да биде здрава, а местата на телото треба да бидат јасно ограничени, треба да бидат рамномерно распоредени низ целата површина. Цртеж на телото на пропорционален крап.

Колку живи краи живеат

Декоративни крапови се долготрајни, живеат во заробеништво до 35 години, со добра грижа живеат до 100. Постојат случаи на достигнување на 220 години.

Видови

Кои изгледаат разновидни и интересни. Бои кои преовладуваат во боја:

 1. црвено
 2. крем;
 3. црна
 4. бело
 5. крем;
 6. сина.

Познати се повеќе од 80 раси. Кај карпите се поделени во 16 групи според слични карактеристики.

сорти на кои

сорти на кои

 1. Кохаку. Бела риба со црвено-портокалови дамки.
  кохакукохаку
 2. Таис Санскеу. Бели крап кои со црвени и црни точки.
 3. Сева Санчеку. Црн крап со црвени и бели дамки.
 4. Утсуримоно. Црн крап со обоени дамки.
  УтсуримоноУтсуримоно
 5. Беко Боја на каросеријата: црвена, портокалова, бела или жолта боја. Темните дамки се рамномерно распоредени на телото.
  задникзадник
 6. Танте Карактеристична карактеристика е црвена дамка на главата. Особено е ценето рамномерно место. Боја различна.
 7. Асаги Кои со синкава и сива скала на грбот и црвена или портокалова стомак.
  асагиасаги
 8. Шусуи Еден вид огледало крап со два реда големи размери од глава до опашка.
 9. Коромо Кои со црвени и црно-црвени дамки. Однадвор личат на kohaku, разликувајте ги местата со темна граница.
  коромокоромо
 10. Кингринрин Карпи со различна боја со бисер и златен прелив. Сјајот се постигнува со посебната структура на вагата. Постојат поединци од златна и сребрена сенка.
  царинтринцаринтрин
 11. Каваримоно. Својствени за трупови кои не се релевантни за постојните стандарди за раса.
  каваримонокаваримоно
 12. Оган. Бојата на светлата е цврста, има риби со жолта, портокалова, црвена и сива боја.
  оганоган
 13. Hikari moemono. Кои со метален сјај и разни бои.
  Hikari moemonoHikari moemono
 14. Гошики. Црниот крап пресечен со црвена, жолта или сина боја.
  гошикигошики
 15. Дојтсу-гојем. Сорти без вага или со редови на големи размери, како огледални карпи.
  доитсудоитсу
 16. Кумориу Името се преведува како „риба змеј“. Црн кој со бели дамки.
  КумориуКумориу


Има случаи на чување на кои не само во импровизирани езерца, туку и во осветлени градски фонтани. Дозволено е да се задржи кој крапот во аквариумот со квалитетно и постојано одржување. Не правете без скапа опрема. Јапонските трупи бараат чиста вода. Параметри на вода:

 1. температура 15-30 степени;
 2. pH 7–7,5; за време на третманот со риби, дозволено е зголемување до 8;
 3. цврстина 1-7.

Избегнувајте нагли промени во параметрите на вода. Со неправилно одржување, на телото се формираат рани и мали рани. Лошиот квалитет на водата доведува до гниење на жабри и други фатални заразни болести. Знак за појава на болеста е намалување на апетитот и летаргија. Тие се подложни на ихтиофтироидизам, за време на кој цилијаторот се паразитира во кожата. Кај заразените риби, оток се појавува на местото на пенетрација на паразитот во кожата. Се третира со раствор на натриум хлорид или малахит зелено.

Димензии на езерцето

Кои - риба што се движи, за нормален развој им треба многу простор. За секој сантиметар од телото на рибата се троши најмалку 5 литри вода. Имајте на ум дека рибите растат со текот на времето. Кои содржан во аквариум од 500 л.

Сценографија

Кога го украсувате аквариумот, фокусирајте се на шарените жители. Рибите изгледаат поволно на обична позадина. Рибите сакаат да копаат земја и да се движат накит. Однапред размислете за комбинација на бои: светли риби изгледаат спектакуларно на темна позадина.Ограничете се на минимум растенија и додатоци - вишок во дизајнот го одвлекува вниманието од размислувањето за кои и зафаќајте го просторот на аквариумот. Изберете песочна или ситна почва од чакал.

Опрема

Од опремата ќе ви требаат:

 1. Филтер За голем аквариум ви треба моќен филтер. Изберете надворешни уреди. Тие се помоќни и обезбедуваат висококвалитетно филтрирање. Можеби ви требаат неколку уреди за нормално филтрирање..
 2. Компресор Кај карпите потребни заситеност на кислородот на водата. За филтрација и аерација, купете два различни уреди. Не ја наполнувајте аерацијата на филтерот..
 3. Светилката. За осветленоста на бојата на кои, потребно е интензивно осветлување и набудување на режимот на светлина на денот.

Вегетација

Воздржете се од садење растенија во земјата - трупови копаат зелена боја. Ставете неколку висечки садови на 15 см од дното во аквариумот. Поставете пластични растенија.

Нега

Како и другите жители на акумулациите, брокатниот крап бара внимание на чистотата на водата и на составот и хранливите стандарди.

Хранење

Кои е сештојади. Комбинирајте сува и жива храна. Не дозволувајте храната да се смирува на земја; трупите треба да јадат храна 5 минути. Количината на истури на добиточна храна не надминува 3% од вкупната тежина на аквариум риби. Нахранете 2-3 пати на ден во мали порции. Од храна одговара:

 1. житарки;
 2. зелена салата;
 3. глуварче;
 4. Црви
 5. ракови циклопи и дафнија;
 6. Ракчиња
 7. пилешки јајца.

хранење кој трупови

хранење кој трупови

Во студ

Обезбедете крап за удобна зима. Со ладењето, трупите се подготвуваат за хибернација, апетитот се намалува, а алги преовладуваат во исхраната. Во езерце, не ја спуштајте температурата на водата под 4 степени, удрете неколку дупки во мразот кои обезбедуваат грејач и аератор. Зимувањето е полесно во аквариум.

Компатибилност

Кои не се компатибилни со многу видови риби. Изберете соседи со слична природа и големина:

 1. златна риба;
 2. ancistrus;
 3. плектостом.

компатибилност на крап кои

компатибилност на крап кои

Најголема компатибилност останува со останатите трупи од брокат. Littleе се изедат мали цимери.

Карпите се мирни и подвижни. За време на адаптација на аквариумот, срамежлива, но наскоро станете активна риба.

Одгледување

Карпите ретко се одгледуваат во аквариум. За да се одгледува кој дома, потребен ви е огромен резервоар. Репродукцијата се јавува во пролет и лето на температура од 20 степени. Изберете ги најубавите производители. Сексуално зрелите лица достигнуваат 23 см, машкото е различно од женското:

 1. моќни пекторални перки;
 2. помалку тежина на телото;
 3. тесна форма на главата;
 4. појава на израстоци на жабри (туберкули).

Кога се размножувате, нахранете копи крап со живи протеини и честопати променете ја водата. Запомнете дека родителите имаат тенденција да јадат кавијар и пржени. Подгответе однапред сад во кој ќе ги поставите јајцата. Фрај започнуваат да се раѓаат една недела по положување јајца. Поради посебната структура, пржете го прицврстувањето на почвата или растенијата и лежат таму додека не се отворат целосно. Кога младите лица учат да пливаат сами, тие повремено пливаат на површината на водата, а потоа започнуваат да се хранат. Грижете се за аерација и чиста вода.

Совети

 1. Бидете сигурни дека површината на која стои аквариумот може да ја издржи тежината на езерцето. Одржувањето на кои во аквариумот бара силни подови.
 2. Кога купувате храна за домашни миленици, обрнете внимание на датумот на истекување и усогласеноста со условите за складирање. Избегнувајте хранење по тежина.
 3. Вода во аквариум - без заматеност и мирис. Ако квалитетот на водата е слаб, зајакнете ја филтрацијата и аерацијата; проверете ја водата со специјални тестови.
 4. Рибите спијат во целосен мрак. Не заборавајте да ги исклучувате светлата ноќе.
 5. Комбинирајте биолошка и механичка филтрација. Прочистувањето на водата користејќи колонии на корисни бактерии ќе обезбеди миленичиња целосна егзистенција.

Кај карпите се паметни и шармантни аквариум риби. Тие се сеќаваат на сопственикот, се хранат од рацете, па дури и си дозволуваат мозочен удар. Хранењето на рибата може да биде придружено со некаков звук, на пример, чешма на чашата на аквариумот. Тогаш трупите ќе одговорат на звукот, сфаќајќи дека е време за ручек.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » 16 Видови на koi carps за аквариум