ma.AquaFans.ru

= Liveива прашина за срј =

жива прашина за одгледување риби

Liveива прашина за СРЈ - одгледување дома

Купување аквариум и добивање риба во него, почетник акварист обично не размислува за тоа што ќе се случи следно.

И тогаш, како по правило, се случува следново. За многумина, со правилно одржување на нивните миленичиња во аквариум, порано или подоцна, рибите почнуваат да се мрестираат и пржете неочекувано во вашиот дом резервоар. Веднаш се поставува прашањето, но зошто да се хранат толку мали жители на аквариумот, особено за прв пат деновите од нивниот живот?

Како што веќе разбравте, јас не бев исклучок, а пред мене, во догледно време, се појави ова прашање и задача. Морав да лопам многу информации за да го решам овој проблем. И денес, сакам да го споделам моето искуство.

Сега, во продавниците за миленичиња можете да најдете разновидна сува храна, вклучително и за СРЈ. Тоа е само нив во првата двојка што ја користев. Тетра MinBaby е генерално одлична храна за бебиња - храна од висок степен во форма на микро-снегулки, обезбедувајќи целосна диета за дневна исхрана и здрав раст на СРЈ на украсни риби долги 1 см.

Се хранат со аквариум риба СРЈВо исто време, ако имате можност или кревате СРЈ елитни риби, најдобро е да ги хранат во живо добиточна храна. Ова се должи на фактот дека СРЈ на многу видови риби јаде само жив плен, главно затоа што тие генерално не ја перципираат стационарната храна како храна, барем во почетокот.

Без оглед колку е прекрасна купената, сува храна за СРЈ, во живо секогаш ќе биде поздрава и подобра. Сувата сточна храна, во форма во која се продава, не може да се даде за пржење, тие прво мора да се залепат во прашина и да се даваат во минимални дози, така што добиточната храна е целосно јадена и не ја расипува водата, но ова не секогаш функционира. Нахранете го СРЈ 6-8 пати на ден. Не се согласувам многу удобен, особено кога има други одговорности, на пример, одење на работа))). А што е со живата храна? Во написите за одгледување риби, напишано е дека таканаречената почетна храна за СРЈ е LИВОТ ПРАШАА (цилити). Тоа е од ова, почнав да се градам натаму!

Што е жива прашина? И ова е само најмалите микроорганизми, меѓу кои има цилити. Околу 6000 видови на протозои се класифицирани како цилити, еден од нив е цилити.

структура на цилијати
жива прашина под микроскоп

Ciliates чевли (Paramaecium caudatum) - наједноставниот едноклеточен "животно", неговата големина е 0,1 - 0,3 мм. Се храни со бактерии. Пропагирани со делење на два - приближно еднаш на ден, на температура од 24 - 26 ° C. Може да се чува во сите стакларија на собна температура и се одгледува дома во текот на целата година. Ова е токму она што ќе го разгледаме како почетна жива храна за СРЈ.Постојат огромен број на рецепти и методи за одгледување цилити на сено, кора од банана, квасец, суво овошје, зеленчук, млеко, итн. Youе ви кажам за најлесниот, според мое мислење, методот на одгледување што го користев во пракса.

За ова ни треба инкубатор за цилијати - пластични или стаклени садови од 3 литри. Во мојот случај, ова е обична тегла од 3 литри. Истурете 2-2,5 литри зовриена вода на собна температура таму, ставете парче исушена кора од банана и капете 5 капки млеко (2-3 капки). Сега останува да додадеме култура на цилијати. Може да се земе од пријатели - искусни акваристи, само неколку капки се доволни. Но, немав таква можност и само зедов чаша вода од аквариумот и ја додадов во теглата - веќе има одреден број на цилијати во аквариумската вода. Потоа, лабаво покријте ја теглата со торба и ставете ја на засенчено место - под масата. Тоа е сè!

Следниот ден, теглата ми стана облачна, што укажува на тоа дека таму започнале да се развиваат бактерии, на кои се хранат цилиите. Како што споменавме погоре, цилијатите се размножуваат со делење на две еднаш на ден, според тоа, нивниот број двојно се зголемува секој ден. По околу една недела, водата на брегот осветли и видов огромен број бели точки на движење - ова се цилиите. Можете да започнете да го хранате СРЈ, но прво јас ферментирав друга конзерва жива прашина, земајќи ја веќе постојната колонија на цилијати.

За хранење жива прашина, користев обичен медицински шприц од 2 кубици. Извади тегла од сенката - додека сите цилијати беа на врвот, во близина на површината, внимателно ги избра со шприц и ги истури директно во аквариумот со СРЈ. Обидете се да не ја тресете водата во теглата, со цел да се исклучи навлегувањето на голем број бактерии во аквариумот, ова може негативно да влијае на СРЈ, дури и до тотална смрт. Бидејќи течноста со жива прашина се користи, потребно е да се додаде свежа зовриена вода на собна температура или стара вода од аквариумот до саканата количина во теглата. Исто така, не треба да се заборави да се хранат цилиите еднаш на секои 2-3 дена, со 3-4 капки млеко. Покрај кора од банана и млеко, истовремено можете да додадете и други состојки со храна, како што се кожи од зеленчук и (или) сушено овошје, итн. Колку се поразновидни овие состојки, толку повеќе хранлива е живата прашина..

Сакам да ве предупредам !!! Не се занесувајте со количината на состојки, водата може да згасне. Во такво опкружување, цилијатите нема да се размножуваат и да умрат.

Благодарение на живата прашина, го намалив бројот на извори на пржени на три пати на ден, цилијатите се целосно изедени, водата во растечкиот аквариум не се влошува, СРЈ почна да расте и да се развива побрзо.

Како што растат малолетниците, можете да го пренесете на поголема храна во живо. Па, тоа е сè. Ако има какви било прашања на оваа тема, јас ќе одговорам со задоволство. Среќно на сите!

Видео од прав во живо за одгледување риби

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » = Liveива прашина за срј =