ma.AquaFans.ru

Топ 10 најстрашни риби во светот

Природата создаде голем број на бизарни и страшни риби, кои со голем успех би можеле да глумат во хорор филмови. За да го направите ова, тие не треба да бидат крвопијци, само погледнете го нивниот изглед за да не спијат намигнување цела ноќ.Најстрашните риби на светот живеат длабоко во океанските води. Научниците малку ги проучувале длабочините на океанот. Заедно со прекрасни и убави претставници на видовите морски `рбетници, монструозните суштества пливаат таму.

Шарена сом
Најстрашната риба во светот живее длабоко во океанските води. Научниците малку ги проучувале длабочините на океанот.

Најстрашен и крвав

Рибите се најчудната група на `рбетници на нашата планета. Тие се сосема различни, а некои од нив се понеобични и грди од останатите..

За повеќето од нас, најстрашно е ајкула, но покрај тоа, има и други многу опасни суштества во океаните и морињата, средба со која можеби не завршува на најдобар начин.

Топ 10 најстрашни риби во светот вклучуваат:

 1. Бела ајкула. Најстрашен во океаните е белата ајкула, таа е голема и многу крвава. Суштеството е толку огромно што сите морски жители, освен големите китови и китовите убијци, се нејзин плен. Јаде и човечко месо. Во морничавата уста на бела ајкула има многу редови остри заби кои постојано се ажурираат. Должината на ова чудовиште достигнува десет метри. Голем плен, како печат или маж, таа лесно каснува на половина.
 2. Брауни ајкула живее длабоко во океанот, но нејзиното население не е многу големо. Научниците знаат малку за навиките на овој чудовиште. Theивотното живее во океанските води на длабочина од повеќе од двесте метри. Ајкулата-кафеава е исто така наречена гоблин за нејзиниот голем и ужасен раст на главата и застрашувачки вилици напредува напред. Колекционерите навистина ги ценат нејзините вилици.
 3. Паку. Има должина од еден метар, тежи околу дваесет и пет килограми. Во нејзината уста има заби многу слични на човечките заби. Првично, Паку живеел во амазонските води, сега може да се најде во Азија и Северна Америка. Во 1994 година, во Нова Гвинеја, двајца рибари беа нападнати од непознато чудовиште кое ги раскина телата. Рибарите умреле од загуба на крв. Како што се дознало подоцна, мажите биле нападнати од страшна риба.

  Риба Пачу
  Црвениот паку има структура на забите слична на онаа на човекот.

 4. Вампир харацин. Тој е споредуван со грофот Дракула. `Рбетниците имаат должина од околу еден и пол метри и тежат четиринаесет килограми. Харацин е обдарен со големи огради во големина до шеснаесет сантиметри, што ги залепува во својот плен, укажувајќи на внатрешниот орган на жртвата.
 5. Iantинов змија. Оваа риба го привлече вниманието на светската заедница кога се гледаше во умерени води, бидејќи носи опасност од ширење на чума. Ова е многу жесток предатор долг еден и пол метри и тежи до дваесет и пет килограми. Theиновската змија глава лесно се справува со средно животно кое ќе се сретне на својот пат. Со остри заби и силни мускули ги напаѓа сите што пливаат на нејзината територија. Особено оваа креација е агресивна во заштитата на своето потомство.

  џиновска змија
  Theиновската змија е многу жесток предатор долг еден и пол метри и тежи до дваесет и пет килограми.

 6. Платни рампи. Овие морски чудовишта се долги до седум метри и тежат повеќе од 2500 килограми. Во античко време, сликата на оваа риба ја користеле луѓето како пречка за легендите. Но, овие рампи со рампа се безбедни, бидејќи тие се многу срамежливи. Но, треба да бидете колку што е можно подалеку од нив - нивниот остар нос може да го намали телото на едно лице на половина.
 7. Атлантик групаци. Во неговото јадро, групер е огромна перка, чија тежина достигнува повеќе од двесте килограми. Нуркачите во нуркање честопати фотографираат во близина на оваа риба, што не сака таква фотосесија и затоа ризичните нуркачи добиваат обележја на нивните тела. Некои луѓе платиле со животот кога го сретнале ова животно на пат..
 8. Риба од тигар Голијат. Не е инфериорен во својата крвоженост на ајкула, а неговиот лик е како ликот на пирана. Тигарот Голијат се смета за најопасна риба од слатководна вода која има големи остри заби. Големи индивидуи од овој вид живеат во реката Конго.

  Риба од тигар Голијат
  Тигарот Голијат се смета за најопасна риба од слатководна вода која има големи остри заби..

 9. Хируршка риба. Ова суштество со извонредна убавина има должина од повеќе од еден метар. Тој нема остри заби, но опашката е остра брич. Експертите не препорачуваат да се наоѓате во водата каде плива ова морско суштество, бидејќи откако ќе се сретнете со него долг и болен третман.
 10. Европски риболовци. Второто име на оваа риба е monkfish. Оваа несмасна риба може совршено да се маскира. Таа јаде друга риба. Но, категорично не им се советува да се сретнат со неа, бидејќи малкумина успеале да избегаат непоколебливи од нејзините ужасни вилици.
 11. Психоделична жаба риба. Откриено е во 2009 година во индонезиските води. Има огромна рамна глава, сини очи и многу голема уста. Риба од жаба го мами својот плен со раст на главата, што е многу слично на црв од мачкање.

  Риба од психоделична жаба
  Риба од психоделична жаба е откриена во 2009 година во индонезиските води..

 12. Шарена сом. Ова суштество има ужасни вилици со остри засеци предни и заби за џвакање што стојат зад себе. Шарената сом живее во студените води на Атлантикот, ова го принудува да произведе свои протеини против замрзнување, кои не дозволуваат крвта да замрзне на температура од -1 степен.
 13. Лонгхорн Сабер. Има многу гаден изглед. Суштеството има многу голема глава, а телото е обоено црно. Тенките долги заби се видливи од вилиците. Сабретоите живеат многу длабоко во Атлантскиот, Пацифичкиот и Индискиот океан. Овие застрашувачки суштества се хранат со лигњи, ракови и мали риби.

И, исто така може да се споменат видови како што се: маслиново сом, риба со глава од Атлантик и огромен групер.

Морски суштества страшно

Флората и фауната на нашата планета е богата со својата разновидност. Некои видови на морски жители предизвикуваат страв и ужас кај луѓето. Следниве животински видови се сметаат за грди и застрашувачки од повеќето луѓе:

 1. Iantинов изопод - голем рак на длабоко море.
 2. Виолетово тремоптопус или октопод ќебе.
 3. Рипката риба е риба од длабоко море на психолечното семејство.
 4. Болшерот - има огромна уста за истегнување.
 5. Јазик што го проголта дрвените куќи - паразитски рак.

Ова не е целиот список на морски животни кои предизвикуваат ужас кај луѓето, можат да го убијат или да осакатуваат. Голем број на ужасни суштества живеат во морски води, многу од нив сè уште не се изучувани од науката..

Интересни факти за рибите

Овие суштества се појавија на планетата долго пред диносаурусите. Некои од нив пливаат наназад, други летаат, а некој испушта електрични импулси. Дури и на големи длабочини, овие суштества одлично ги разликуваат боите..

Китовата ајкула, која достигнува должина од 20 метри, не ја сака „тешката музика“. Многу плажи вклучуваат карпи за да ги исплашат животните.

Мирис на Редфин - се смета за единствениот пријатна застапеност на морските `рбетници во ова време. И сината туна го зазема местото на честа на најкрвавите жители на длабочините на морето.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Топ 10 најстрашни риби во светот