ma.AquaFans.ru

Што јадат пржени од глупости во првите денови од животот

Гупи пржете во аквариумот.

Femaleенскиот глупост раѓа младенчиња подготвени за подводен живот, па затоа веднаш им треба хранење. За да им се обезбеди целосна диета, неопходно е да се даде висококвалитетно и разновидно врвно облекување. Како да се нахрани пржени од глупости, така што тие се развиваат правилно?

Гупи СРЈ.

Брендирани типови на добиточна храна

За да го нахраните СРЈ дома, можете да нарачате специјализирана храна за домашни миленици од познати производители во продавници за миленичиња. Сточна храна за СРЈ на брендовите Тетра, ЈБЛ, Сера (решенија и суви мешавини) се многу популарни. Кои се придобивките од брендираните младенчиња со гупи??

  1. Тие ја стимулираат бојата на СРЈ поради содржината на витамини А и Д.
  2. Тие содржат витамин Т, каротин, калциум, кои придонесуваат за раст.
  3. За време на подготовката на брендирана храна, се користи методот на ултравиолетово зрачење на производот така што во него се уништуваат микроби.

Гупи СРЈ хранење.Тетра Микро Мин е популарна брендирана храна што можете да ја дадете во првите денови од животот. Ги содржи потребните витамини и минерали, така што СРЈ растат правилно. Смесата има изглед на кршен прав, затоа е совршено апсорбирана од мали риби, чии големини се 4-10 мм.

Микро во прав JBL Novo Tom Guppy е балансирана диета која содржи протеини и минерални додатоци.

JBL за пржени глупости.Сера Микропан и Сера Микрон - корисно врвно облекување за рибиња од пржени и живописни риби, кое може да се даде уште од првите денови од животот. Формира хранлив филм на алги клетки на површината на водата, во кои има корисни бактерии. Фрај изедете ги кога ќе се гладни.

Погледнете како храните гипти пржете со спирулина.

Природна храна

Како да се хранат пржени од глупости ако не е можно да се купат брендирана храна? Постојат многу опции, така што можете да користите рендана жива храна која можете да ја готвите дома. Таквата диета е максимално фокусирана на природните услови за живеење..

Хранење на СРЈ.

Од првите денови од животот, пржени со ѓупчиња се препорачуваат да даваат жива прашина, за една недела можете да се префрлите на ротационерите, ракчиња од саламура, мали крвопролевање, циклопи и микроорганизми. Можете исто така да направите свои мешавини од млеко и пилешко јајца. Тие треба да бидат ситно сецкани, така што малата уста на рибата може да фати храна.

  1. Се хранат со јајца Варете тврдо варено јајце, извадете ја жолчката, исецкајте го на фин ренде и потопете го во чаша вода. Добиената мешавина мора добро да се меша додека не се формира хомогена маса. Земете dropper и инјектирајте го растворот во аквариум.

Гупи СРЈ јајце.

  1. Млекување облекување. Ставете сад со млеко во сад со врела вода, каде што постепено испарува. Прашокот што ќе испадне треба да се собере и да се даде на младата риба.
  2. Во живо добиточна храна. Можете да одгледувате дома микробранова печка, што е чист протеин. Промешајте во пченка и вода (до густа, кисела павлака) и додадете четвртина лажичка квасец. Микробраста треба да се активира во добиената кашеста маса. Подобро е да го позајмите од познат акварист, или да го пронајдете во природа. Тие се наоѓаат меѓу влажни паднати лисја (имаат бела боја). За неколку дена, црвите ќе бидат доволни за да го нахранат ситниот СРЈ.

Погледнете како guppy СРЈ јадат нематода.

  1. Добиточна храна. Гупите се сештојади риби, така што нивните младенчиња треба да добијат и дел од растителни влакна. Можете да дадете зелени алги во брендирана храна или да растат во аквариум. Нема да има проблем со ова, бидејќи фитопланктонот (мали алги) и зоопланктонот (живи микроорганизми) се наоѓаат во сите аквариуми. Малите алги се одлично хранење за СРЈ, бидејќи големината на секој дел од ова растение не е во дијаметар повеќе од 1 мм.

Фитопланктон за гипти СРЈ.

  1. Растењето на фитопланктонот дома не е толку тешко. Неопходно е да се прелива малку аквариум вода во садот за стакло и да се стави на прозорецот на директна сончева светлина. Theе се вклучи процесот на фотосинтеза, а алгите ќе почнат да се размножуваат побрзо.
  2. По 2 дена, водата ќе стане зеленикава нијанса. Тогаш може да се додаде во мали количини во аквариумот со пржено глупче. Првите денови од животот тие ќе ја јадат оваа растителна храна со задоволство. Во зима, за да го стимулирате растот на фитопланктонот, треба да ставите резервоар со аквариум вода под блескаво ламба, но избегнувајте прегревање на водата.
Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Што јадат пржени од глупости во првите денови од животот