ma.AquaFans.ru

Како изгледа сребрениот крап и каде живее рибата и нејзината максимална тежина

Овој жител на резервоари за слатководни води некогаш бил доведен во СССР од Кина, и од тогаш неговото население во Русија се зголемило многу пати. Сребрениот крап се цени и за неговата хранлива вредност и за неговата способност да ги прочисти изворите на вода од цветни со користење на уникатен жабрен апарат и да ги направи транспарентни. И го доби своето име заради необичната структура на главата.

Голем сребрен крап
Сребрен крап - жител на резервоари за слатководни води некогаш бил воведен во СССР од Кина

Опис на риба

Сребрениот крап припаѓа на семејството крап. Ова е пелагична риба, односно не живее на дното, туку во горниот слој на вода. Неговото друго име е сребрен крап. Сребрениот крап изгледа прилично чуден.

Изглед

Сребрениот крап е прилично голема риба. Неговите лица достигнуваат должина на метар, а максималната тежина на сребрениот крап може да биде 50 кг. Карактеристична карактеристика на овој вид риба е неговото широко чело, кое изгледа уште поголемо заради ниско поставени очи. Неговата долната вилица е напредна напред во однос на горната, а очите се наоѓаат под усниот јаз.

Наместо заби, устата на сребрен крап е опремена со таканаречен апарат за филтрирање. Претставува споени жабри, кои играат улога на филтер при хранење на планктон.

Сребрениот крап има мали скали со сребрена нијанса и темни перки со зашилени краеви. Кожата на рибата е особено густа, поради неговата висока моторна активност. Горниот дел од грбот и главата се малку потемни од останатите делови.

Навики и исхрана

Сребрениот крап има стабилен животен стил. Населени во горната водна колона, училиштата за риби го поминуваат поголемиот дел од времето во движење и производство на храна. Сребрениот крап претпочитаат добро загреана вода, затоа што во вакви услови имаат повеќе храна, така што се чувствуваат подобро во јужните региони или во телата на водата што се вештачки загреваат, на пример, поради електрани.

Не ги сакате овие риби и брзото движење на вода. Во таквите резервоари тие не заостануваат, претпочитајќи места со застоена вода или светлосна струја. Колку е поголема температурата на водата, толку е поблизу сребрениот крап до површината. До падот, тој акумулира маснотии, а во зима, хибернира, наоѓајќи засолниште на дното.

Сребрен крап
Сребрениот крап не го сака брзото движење на водата во езерцето


Како СРЈ, сребрениот крап се храни со зоопланктон и, созреал, поминува да засади храна во форма на сино-зелена едноклеточни алги. Во пролетта, кога сè уште има малку алги, рибата е принудена да биде задоволна со детритус - органски талог од дното на резервоарот. Исхраната на различни видови сребрен крап се разликува малку во однос на растителната и животинската храна. Просечниот животен век на рибата е 20 години.

Областа за мрестење и дистрибуција

Пубертетот во сребрени трупови кои живеат на југ е побрз. Ова се случува кога рибата достигнува возраст од 4-5 години. Во региони со умерена клима, сребрениот крап почнува да се мрести на возраст од 8 години. Воведувањето риба во овој период е потврдено од нивната сиво-сина боја..

Сребрен крап
Зрелоста во сребрени трупи доаѓа до 5-6 години

Главниот услов за почеток на парење и последователно фрлање на јајца е температурата на водата. Треба да биде најмалку 20 степени. Сребрените крапи се многу плодни. Нивните женки положуваат во просек 500,000 јајца, кои се прикачени на theидовите на алги. СРЈ се раѓаат веќе 24 часа по положувањето на јајцата, а нивниот жабрен апарат се формира кога ќе достигнат должина од 5,5 см.

Постојат многу места каде е пронајден сребрен крап. Како прво, тоа е реката Амур, како и целиот азиски и европски дел на Русија. Населува реки, езера, езерца и канали со добро загреана вода и длабочина од најмалку 3 метри и избегнува места со силна струја.Видови сребро крап

Постојат 3 типа сребрен крап. 2 од нив се појавија природно, а третиот го одгледуваа вештачки одгледувачи:

 1. Бел сребрен крап. Има посветла боја, а главата е 15-20% од вкупната должина на телото. Се храни исклучиво од алги и, благодарение на својот жабрен апарат, совршено го чисти своето живеалиште од пајката и ја прави водата транспарентна. Има тенденција да скокне од вода кога ќе се најде на нејзината површина. Во САД, дури и лов со самострел за овој вид риба.

  украсен сребрен крап
  Постојат 3 типа сребрен крап. 2 од нив се појавија природно, а третиот го одгледуваа одгледувачи

 2. Мотли сребрен крап. Исто така се нарекува голема глава затоа што главата на риба од овој вид сочинува скоро 50% од целата должина. Во исхраната на видови на мрсели, покрај растителната храна, присутен е и биопланктон. Благодарение на ова, расте и се развива побрзо од својот бел конгеген.
 3. Хибрид. Добиени со вкрстување на двата претходни видови. Тој има помала глава во однос на телото, а тежината на таков сребрен крап е поголема. Оваа риба не е пребирлива во храната и, покрај фито- и зоопланктонот, може да јаде и мали ракови. И се карактеризира со зголемена отпорност на ниски температури на водата.

За жал, популацијата на бел сребрен крап во Русија постепено опаѓа. Ова се должи на фактот дека овие лица се развиваат побавно од роднините на другите видови. На крајот на краиштата, нивната исхрана се заснова само на растителни материјали.

Функции за фаќање

Се препорачува да се фати сребрен крап пред или по периодот на мрест. Ако има доволно храна во езерцето, рибите нема да одговорат на никакви мамки, а риболов ќе биде неефикасен.

Во други периоди, за да фатите сребрен крап, ќе ви требаат опрема како што се:

 1. Плови со дебелина на риболов линија од 0,25-0,35 см. За чисти езерца, препорачливо е да изберете линија со синкава нијанса, тогаш рибите нема да се исплашат. Подобро е да се постави плови хоризонтално или малку да се подигне. Таквата шипка може да издржи само риба со тежина до 2 кг.

  голем сребрен крап
  Подобро е да се фати сребрен крап пред или по мрестење.

 2. Дона Не бара плови и е одлично за големи примероци риби. Линијата за таква опрема треба да биде густа и издржлива. Наместо тоа, можете да земете специјална чипка или монофил.
 3. Плови со лизгачки плови, кој е фиксиран од двете страни. Основата за таков уред може да послужи како фидер-цевка што се носи на пена.

Како мамка, можете да користите парчиња млади алги, зелен грашок, свеж краставица или специјален технопланктон. Во некои случаи, рибата ја проголта јадицата без никаква приврзаност..

Расте сребрен крап
Во некои случаи, додека риболов, рибата ја проголта јадицата без никаква приврзаност.

Хранлива вредност

Сочното месо од сребрен крап се одликува со одличен вкус и ниска содржина на калории. 100 грама од него содржи само 86 kcal. Од нив:

 • 91% од протеините;
 • 9% маснотии;
 • 1% јаглени хидрати.

Протеините содржани во месото од оваа риба совршено се апсорбираат и го заситуваат организмот. Сребрениот крап содржи витамини А, Б, ПП и Е, како и фосфор, калциум, натриум и сулфур. Природни аминокиселини, кои играат голема улога во метаболичките процеси што се случуваат во организмот, исто така се присутни во него..

Од сребрен крап се подготвуваат огромен број на разни јадења, почнувајќи со супи и завршувајќи со котлети. Сите тие се разликуваат не само во одличен вкус, туку и во исклучителни придобивки..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Како изгледа сребрениот крап и каде живее рибата и нејзината максимална тежина