ma.AquaFans.ru

Атлантска сина марлинска риба - сон за рибар за коцкање

Еден од најпопуларните видови спортски риболов е ловот на марлин риба, претставник на зраците со зраци, семејството на марлин. Осамениот предатор има импресивни димензии, вкусно месо и висока содржина на маснотии, што особено се цени во риболов.

Сина марлин
Лов на риби во Марлин е еден од најпопуларните типови спортски риболов.

Токму оваа чудо риба во неговата приказна „Старецот и морето“ ја опиша Ернест Хемингвеј, неговата издржливост, борбата за живот, величина и сила. За жал, ајкулата го проголта уловот, а старецот го доби само скелетот, но неговата храброст и ревност, толку обоена опишана од авторот, сè уште ги инспирира модерните рибари да го освојат отвореното море.

Надворешни карактеристики

Атлантската сина маринка, ака „сина марка“, што на грчки значи „краток оган“, припаѓа на редот на семејството на перцифорно марлин, род на зрачна риба.

Сите видови на марлин имаат иста структура на телото - разликите се видливи во бојата и формата на перките. Заеднички се:

 • издолжено тело;
 • долга вилица во форма на копја, што е 20% од целата должина на телото;
 • полумесечина опашка;
 • висока грбна перка;
 • светла привлечна боја.

Femенките се секогаш поголеми и можат да достигнат 5 метри во должина и 500 кг во маса, додека машкото расте 3-4 пати помалку, со тежина до 160-200 кг. Според неверодостојни извори, била фатена жена со тежина од 820 кг, но податоците не биле официјално снимени.

На задната страна на марлин има две перки, првата има 39–43 зраци, втората има 6-7 зраци. Задниот дел обично е темно сина или сина боја со темни попречни ленти, стомакот и страните се сребрени. Бојата се менува во зависност од емотивната состојба на рибата, на пример, при лов, грбот е обоен во светло сина боја, а во мирување е темно сина. Темно кафеави перки.

Во текот на целата површина на телото има издолжена скала. На вилицата во форма на копје има мали остри заби кои личат на датотека. Копјето е многу издржливо, имало случаи кога едриличарот ги нападнал чамците и ја прободел кожата низ.

Сорти и нивните разликиКако и сите риби, и марлин има свои сорти, малку различни во форма на перка и сенка на скали. Принципот на лов и начин на живот се слични, а сите видови се јадат., а нивното месо е во посебна побарувачка во рестораните во многу земји.

 1. Црниот марлин е гигант на семејството. На перните на црниот изглед им недостасува флексибилност, првата грбна перка е долга со остри зраци, втората е помала и помала во големина. Опашката е во форма на срп, со тенки лобуси. Бојата е темно сина, поблиску до црната, стомакот е сребрена. Димензиите на гигантот му овозможуваат да потоне на длабочина од два километри со температура од 15 степени.
 2. Шарената марлин се разликува од своите роднини не само во специфичната боја, туку и во големината на носот. Рибата со средна големина достигнува маса од 500 кг, има неподвижни перки и поразновидна боја: грбот е сина, навиена со лесни попречни линии, на среброто на стомакот тие се сини.
 3. Сината марлин, или сината, има можност да ја смени нијансата кога ловат. Задниот дел е темно сина со карактеристични ленти, стомакот е сребрен, перките се темни, високи, флексибилни, горивни во специјален оддел на задниот дел.

Сите типови се вистински тркачи, поради специфичната структура на телото тие брзо се здобиваат со брзина и лесно маневрираат, видот на пливање е сличен на ајкулата.

Живеалиште

Марлините се единечни риби и ретко одат во стада од повеќе од 3-4 лица. Тие претпочитаат да ловат на површината на водата на отворено море - за риби, како и лигњи.

Главното живеалиште е Атлантскиот океан, нејзините тропски и умерени води се далеку од крајбрежјето, но некои поединци можат да пливаат во плитка вода и во полицата. Рибите ретко пливаат во водите со температура под 23 степени и подлабоки од 50 метри, иако според одредени извори, марлин дури може да потоне до длабочина од 1800 метри.

Марлин
Марлините се единечни риби и ретко се спуштаат во стада од повеќе од 3-4 лица

Лесно собира брзина од 100 км на час, на ова му помагаат стесното странично тело и грбната перка во форма на плови, која се крие во посебен вдлабнатина од задниот дел.

Лови главно со голема брзина, пирсирајќи риби со копја - модифицирана горната вилица, напаѓа бродови и мали јахти заради интерес и забава..

Основа на храна

Да се ​​биде предатор по природа, сините марински риби пленуваат на скуша, туна, летачка риба и повремено лигњи и цефалопи. Гледајќи училиште риба, едриличарот забрзува и напаѓа, ветувајќи исплашен плен на копјето или голтајќи по патот. Водата што паѓа во устата за време на ловот минува низ жабри, збогатувајќи го телото со кислород и му дава енергија на предаторот.

Сезоната за мрестење скуша се смета за вистински празник., тогаш овие места буквално се исполнат со зраци од перка и други предаторски риби.

Интересни факти

Атлантскиот гигант е најголемата риба со коски и практично нема непријатели, малкумина се осмелуваат да нападнат риба од 2-5 метри.
Вкусното, вредно месо, како и рекордните големини, ги мотивираат многу рибари да ризикуваат риболов, но по фотосесијата повеќето од заробените трофеи беа ослободени назад кон морето. Постојат многу гласини и легенди за гигантските риби, еве неколку од нив:

 1. Борбата со еден марлин може да трае повеќе од 30 часа. Во надеж дека ќе се ослободи од опрема, рибата лебди со голема брзина или оди до длабочина додека не се исцрпи или солзи.
 2. На дното на едрилицата била пронајдена виличка во форма на копја, прободувајќи ја поставата и дебел слој од дабово дрво. Овој факт укажува на јачината и брзината на предаторот, како и јачината на копјата..
 3. Во близина на брегот на Перу, фатен е едриличар со тежина од 700 килограми.

  Сина марлин
  Мерлин е најголемата коскена риба и практично нема непријатели.

 4. Рекордната тежина на рибите е забележана на почетокот на векот и изнесувала 818 кг со должина на телото од работ на опашката до врвот на копјата - 5 метри.
 5. Максималната возраст на пловидба достигнува 27 години за жени и 18 години за мажи.
 6. Брзината на лов е 110 км на час, рибите вешто скокаат од водата, пробивајќи ја летачката риба со копјето на мува.
 7. Предаторите воодушевени од забавата често напаѓаат бродови и чамци.
 8. Растојанието од сезонските миграции достигнува 7 илјади милји.
 9. Од природните непријатели, можат да се разликуваат само ајкули..

Марлините раси, расипувајќи во мали стада, поединци за кои се смета дека се 2-4 години се сметаат за сексуално зрели. Сезоната за парење паѓа на почетокот на есента, по оплодувањето, женката е во состојба да положи до 7 милиони јајца.

Младите пржени ги носат струите во различни делови на Атлантскиот океан, многу умираат од нападот на поголема риба.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Атлантска сина марлинска риба - сон за рибар за коцкање