ma.AquaFans.ru

Каде се наоѓа риба од бисер и како да се готви

Постојат голем број на различни риби. Тие се разликуваат по големина, форма, боја, живеалиште. Многу од нив риболов. Во топлите тропски води може да најдете бисерни риби. Тие се одликуваат со убава боја на мајка-бисер..

мрачен
Риба од бисер го добила своето име благодарение на сребрените скали

Овие водни жители припаѓаат на семејството Карапус, кое има неколку видови.

Општи карактеристики на риби

Според легендата, една риба некако паднала во крилјата на остриги. Како резултат, нејзиното тело доби мајка на бисер пигмент и карактеристична боја. Претставниците на ова семејство се нарекуваат бисери од целиот свет. Индиски, пацифички и атлантски океани - тука се наоѓаат бисерни риби. Со ова заедничко име се подразбира не само карападата. Следниве риби имаат Iridescent скали:

  • мрачен;
  • кутум;
  • крап.

фати улов
Маска е и риба од бисер

Некои претставници се наоѓаат на морињата. Риба од бисер порано била извор на бисерен пигмент. Луѓето беа во можност да ги обработуваат своите скали и да ја извлечат вистинската супстанција од нив..

Карапузовите ретко се користат за готвење, бидејќи тие се со мала големина. Но, мрачни или крап се вклопуваат.

Опис на Карапус

Семејството Карапус вклучува 27 видови. Во суштина тие водат начин на живот на дното и на дното. Телото е долго и странично компресирано, издолжено до опашката. Овие се бесценети морски бисерни риби кои живеат во умерено топли води.. Тие можат да водат различен животен стил:

  • независно;
  • паразитски;
  • commensal.
риба од карапас
Просечната должина на рибата карпаци е 7-8 см


Во ларвалната фаза на развој, карападата води планктонски начин на живот и се крева мирно во колоната за вода. Некои видови водат симбиотски начин на живот. Тие го напаѓаат телото на морска краставица и се хранат со нејзините гонади и бели дробови на вода..

Благодарение на регенерацијата на изгубените делови, таквата унија е потполно безопасна за носителот. Понекогаш карападата се наоѓа во шуплината вездена риба и другите морски жители. Просечната должина на една личност е 7-8 см.

Крап и крој

Карпот се наоѓа во Црното, Каспиското и морското Мармара. Некои рибари го нарекуваат „црноморско роја“. Бојата со сребро-бисер се создава заради големиот број минијатурни скали. Во природата, крапот живее до 12 години. Просечната должина на една личност достигнува 50 см, нејзината тежина е 7 кг. Рибарите најчесто успеваат да фатат примероци до 2 кг.

Карактеристична боја на крап:

  • бел абдомен;
  • сребрени страни;
  • темно назад.

Постојат видови кои живеат во морињата, но пливаат да се мрестираат во реките. Останатите живеат само во слатководни тела на вода. Крапот се храни со ракови, мекотели и безрбетници. Поединците почнуваат да се размножуваат во четвртата година од животот. Карпот некогаш беше комерцијална риба, но како резултат на изградбата на брани и загадување на водните тела, нејзиното изобилство нагло се намали. Затоа, уловот на таква риба е забранет..

крап
Главната диета на крап е мекотели и ракови

Постои подвидови на крап - кутум. Ивее во Каспиското Море. Однадвор, не се разликува од крапот, но повеќе прилагодени на солена вода и има силни заби, благодарение на што е во состојба да јаде школки со тврди клапи. Кутум се однесува на миграторска риба; мрестење се одвива во телата на слатководните води.

Во XX век биле направени обиди за вештачко населување Кутум во Азовското Море, но тие биле неуспешни. Изобилството на видовите е сè уште мало..

Мрачен начин на живот

Друга риба од бисер е мрачна. Неговата должина не надминува 20 см, а тежината не надминува 100 грама. Ги населува водите на умерената зона на Русија. Мрачните скали се темни со зеленикава нијанса; од страните е челична боја. Претпочита да живее во горните слоеви на вода.

бисер мрачен
Уклејка претпочита горните води

Крварењето се храни со планктони и мртви инсекти. Лесно е да се најде на површината на езерото, бидејќи води активен животен стил. Тоа е постојаното движење што ја штити рибата од опасноста од јадење. Во текот на ноќта, мрачни се кријат под густини на површински растенија или гранки.

Раси активно од мај до септември, поставува јајца на секои 15 дена.

Тој нема комерцијална вредност заради малата големина. Но, некои рибари сметаат дека е погоден за риболов. Најчесто мрачно сушено.

Рецепт риба од бисер

Лесно е да се готви бисерна риба од бисер. Најдобро е да се направи sprats надвор од тоа. Willе им требаат околу 5 кг риба. Труповите се исчистени од нараквици и глави. Кожата излегува лесно, само држете ја на раката.

спрати
Сприти - наједноставно јадење со риба од бисер

По чистењето, сите трупови се ставаат во сад и се солени. За еден ден, рибата се чисти на ладно место. За ова време, тоа ќе биде импрегнирано и ќе добие еластичност..

Во следната фаза, труповите се ставаат во тава. Секој слој е исполнет со зачини. по вкус (пиперки, каранфилче, ловоров лисја, итн.). Како резултат на "пита" се истура со растително масло. Капацитетот се става во рерната да се растопува два часа на температура не поголема од 40 ° С. Готовиот производ се пренесува во стерилизирани тегли.

Стапчето може да се пржи. За ова, рибите се чистат од влезови и глави. Труповите се валани во мешавина од сол и зачинуваат, по што оставаат да маринираат 20 минути. Потоа, тие се пржат во масло во врела тава.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Каде се наоѓа риба од бисер и како да се готви