ma.AquaFans.ru

Риби од школки од мисисипи: опис и живеалиште

Карапасата на Мисисипи, или алигаторска штука, се смета за еден од најголемите претставници на слатководни риби. Неверојатни по нивната големина, примероците од ова животно ги преплашија локалните жители уште пред 100 години. Сепак, и покрај прекрасниот изглед и огромната големина на штука, тоа не е опасно за луѓето, иако има многу легенди за овој чудовиште. За среќа, никој од нив нема вистински документарен доказ, а без факти тие се само митови.

Таквата риба не е опасна за луѓето

Потекло и опсег

Предците на оваа прекрасна риба се појавија на Земјата на почетокот на епохата, во втората ера на палеогениот период - еоценот, која траеше од околу 56 до 33 милиони години пред нашата ера. е. За време на овие времиња, се појавија многу нови нарачки на цицачи и риби, поради остра затоплување на климата на планетата. Затоа, до ден-денес преживеа вистинска религиозна риба, населувајќи ги реките и морињата многу долго пред појавата на човекот.

Во моментов, алигаторот штука живее во долините на реката Мисисипи и нејзините притоки во Северна и Централна Америка, како и во Канада. Преферира голема количина на застојана и спора вода; ја има дури и во мочуришните мочурливи области. Ова е една од ретките слатководни риби што сака да се насели во солени езерца. Понекогаш претставниците на овој вид можат да се видат на Карипското Море и околу островот Куба.

големини на карапеса
Мисисипи Карапаце - Тип на риба од слатководни

Таа, исто така сака речните делта обраснати со бујна вегетација, каде што штука се загрева во горните слоеви на водата и го апсорбира кислородот од воздухот. Поради можноста на карпацетата да дише низ устата, не се грижи за нивото на аерација во езерцето.

Семејството на карапеса вклучува 7 тековно постојни видови на штука:

  • Мисисипиан
  • Мексикански
  • Кубанец
  • петна;
  • долг врат;
  • тапи или кратко крилни карапери;
  • флорида штука.

Најголем претставник од нив е оклопната штука на Мисисипи. Неговите димензии достигнуваат 3-4 метри во должина со тежина од 160-200 кг.

Опис и карактеристики на штукаТелото на алигаторната риба е покриено со многу тешки ромбоидни ваги што наликуваат на школка, која служеше како извор на потеклото на неговото име. Во принцип, оваа риба многу слично на обична штука бојата на телото и опашката и делумно формата на главата. Силните вилици на карапазот се опремени со густо поставени заби во форма на игла..

аквариум и школка
Голем број карактеристики на риба се споредливи со штука

Ин виво

Штука е во состојба да јаде мал алигатор со своите моќни вилици. Сепак, ова е само претпоставка, всушност, овие риби не градат крокодили, претпочитајќи мали ракови и риби. Иако со недостаток на храна, алигаторните риби минуваат на желки, ракови, па дури и на морков.

Карападата се смета за многу бавен предатор што сака да лови сам од заседа - главно ноќе. Иако тој може да јаде попладне. Во принцип, алигаторната штука е многу незаситна предатор, и покрај фактот дека расте релативно бавно. Поради бавноста карапаса прилагодени да користат неколку тактики за успешен лов.

  1. Штука заседа има кај повеќето алги и лушпи. Кога потенцијалната жртва плива релативно близу, таа прави остар грч и ја грабнува.
  2. Карападата може долго време, како лог, да стои неподвижна во средните слоеви на водената колона, чекајќи плен да се приближи на кратко растојание.
  3. Мали млади животни ловат во пакувања, поставени во низа и возејќи мала риба поблизу до брегот. Штом немаат каде да пливаат, предаторите ги напаѓаат, гризејќи се на половина и голтаат.

Штука јаде многу, стомакот е во состојба да прими повеќе од 20 кг риба.

Carapace се смета дека е во критична состојба, на работ на истребување, а на намалувањето на бројот на добиточна храна се под влијание повеќе од намалувањето на количината на добиточна храна отколку за комерцијалната улов.

второто име е карапеса
Карапас има голем број на тактики за лов

Иако, се разбира, ловокрадците, исто така, активно ловат за оваа риба заради одличниот вкус на нежното месо.

Пубертет и репродукција

Мажјаците достигнуваат пубертет на возраст од шест години, а женките после 10 години. Вреди да се очекува животниот век на претставниците на ова семејство - женките можат да живеат 50 години, додека машките не повеќе од 30 години. Репродуцирајќи, претставници на оклопното семејство лежеше отровен кавијар црвена или зелена во езерцето флора. Периодот на мрестење трае од доцна пролет до средината на летото.

Главата на каракасата над водата наликува на алигатор, па понекогаш луѓето се исплашат, збунувајќи го со опасен влекач. Сепак, рибарите ја користат оваа навика да ја пресметаат нивната позиција.

Фаќање слатководна риба

Карапасата е од голема вредност за спортскиот риболов, бидејќи трофејот е многу импресивен. Риболов, како спорт, подразбира фаќање риби со помош на справи кои се безбедни за тоа - на пример, моќна пливачка шипка за риболов, мамка во овој случај може успешно да се служи во живо мамка или парчиња риба.

По неколку фотографии и видеа, гигантската штука обично се пушта во езерцето..

храна за школка
Карапасата не е агресивен вид риби

За риболов прачки користете голем плови, силен челичен поводник долг половина метар и голема трокреветна кука со мамка. Може да користите и вртење со големи воблери со површина.

Решетката се спушта, во просек, до длабочина од еден метар, бидејќи сликите остануваат поблиску до горните слоеви на вода. Во пресрет на залак, ќе мора да бидете трпеливи, караказот не сака брзање и може да седне во заседа неколку часа. Препорачливо е да се рибите од брод, па затоа е поудобно да се маневрирате.

Штука на карпаци има флегматичен карактер и не покажува агресија кога е фатена, така што можете сами да го фатите. За да повлечете голема индивидуа од вода, користете ласо - фрлете јаже под капаците на жабри и затегнете, така што каракасата е многу полесно да се влече на бродот.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Риби од школки од мисисипи: опис и живеалиште