ma.AquaFans.ru

Brachypelma albopilosum: содржина на пајак на brachipelma albopilosum

Brachipelma albopilosum е пајак тарантула кој е идеален за чување дома. Тој се здоби со неизмерна популарност кај loversубителите на егзотичност заради неговата непретенциозност, мирна диспозиција и невообичаено убав изглед - има големо тело покриено со влакна, што му дава прилично привлечен изглед. Покрај тоа, залак на брахипелма албопилозум не претставува апсолутно никаква опасност за луѓето, бидејќи во неговата плунка нема токсини. Spенската пајак живее доволно долго - до 20 години.

Brachypelma albopilosum
Залак од брахипелма албопилозум не претставува апсолутно никаква опасност за луѓето.

Опис на пајакот

Пајакот брахипелма албопилосум е претставник на богатата фауна на шумите Костарика и Хондурас. Бидејќи неговата цена не е толку висока, секој може да добие такво необично милениче.

Brachypelma albopilosum l3 беше прогласен за тарантула благодарение на една слика напишана во XVIII век според познатата истражувачка Марија Сибил Мериан. Во своите дела, жената детално го опишала процесот на напад на брахипелма на колибри десно во нејзиното гнездо, а уметникот создал платно со ликот на оваа акција. Плунката на тарантулата не е опасна за луѓето, но во природни услови пајакот користи иритирачки влакна лоцирани по целото тело за одбрана. Затоа, веднаш штом ќе почне да ги чешла, итно е да се оддалечите од него. Инаку, влакната на лицето може да ги иритираат мукозните мембрани..

Надворешни карактеристики

За разлика од другите тарантули, брахипелмата има прилично скромна боја, но тоа не го спречува пајакот да изгледа шик.

Brachipelma albopilosum ги има следниве надворешни карактеристики:

 • телото е обоено во златна бронзена боја;
 • максималната должина на телото достигнува 7 см;
 • густи влакна, кои го покриваат целото тело на пајакот, имаат темно кафеава или црна сенка со розови нијанси;
 • може да направи големи установи на шепи (до 16 см).

По природа, ова е прилично мирно, неактивно животно, способно да седне цел ден на една позиција без дури и да се движи. Сепак, на млада возраст, брахипелма албопилосум се карактеризира со висока активност и подвижност, затоа е неопходно постојано да се следи дека капакот на терариумот е затворен, во спротивно пајакот ќе избега. Треба да го земете во ваши раце со голема грижа за да не ја исплашите тарантулата. Во спротивно, тој може да ја изгуби косата..

Пајакот Brachipelma albopilosum
Во млада возраст, брахипелмата албопилозум е многу активна и подвижна..

Albopilosum претпочита да живее под логови или камења, како и во земјени празнини. Тој дури може да си го направи и својот дом со копање наминка. Има одличен вид како ноќен ловец.

Пролевање на брахипелма албопилозумЗа време на периодот на топење, што се јавува во текот на целиот живот на тарантулата, се забележува негов активен раст и развој. Со почетокот на овој период, можете да забележите промена во однесувањето на пајакот. Ова е изразено на следново:

 • постои намалување на апетитот до целосно отфрлање на храната;
 • станува неактивен и може дури и целосно да замрзне;
 • бегалата потемни.

Пред почетокот на стопењето, тарантулата започнува да се подготвува - ткае килим од мрежата. Самиот процес на подготовка, како и должината на периодот по молење, се движи од една до 24 недела. Директно топење трае околу 20 минути, по што тарантулата лежи на својата душек со шепите нагоре или на нејзината страна..

Нарушувања во процесите (руптура на нова кожа или нецелосно лупење на стара) може да предизвикаат смрт на тарантула. Причините за компликациите не се прецизно утврдени, но се претпоставува дека ова се должи на претерано висока или, обратно, многу ниска влажност. Покрај ова, нарушувањата можат да бидат предизвикани од силен стрес или немирна состојба на пајакот.

Нега и

Оптималниот индикатор за температура е + 24–28 степени, додека влажноста на воздухот треба да биде околу 70–80%. Доколку е потребно, куќата на тарантулата е опремена со дополнителен уред за греење, на пример, флуоресцентна ламба. Вие не можете да оставите пајак на директна сончева светлина - тоа ќе го уништи. За одржување на потребното ниво на влажност, подлогата е испрскана, но не го правете тоа премногу обилно и често, бидејќи мувла може да се појави од влага. Ако тоа се случи, подлогата мора итно да се замени.Храна на пајак

Албопилозум спаѓа во групата ноќни предатори кои се хранат со мали инсекти и `рбетници. Покрај фактот дека пајакот има исклучителен вид, добро се чувствува и секоја вибрација што се јавува во воздухот, како и разни, дури и најслаби, мириси. Токму овие квалитети му овозможуваат успешно да лови. Откако ја украл жртвата, брахипелмата цврсто се прилепува кон неа со предните страни и ги залепува острите удари.

Следниве видови на инсекти се идеално прилагодени за хранење тарантула дома:

 • штурци;
 • ситни црви црви;
 • мали мермерни лебарки;
 • крвоток.
Црви од брашно
Следниве видови на инсекти се идеални за исхрана на тарантула дома..

Растечката личност се храни на секои 2-3 дена, возрасната личност прима храна само на секои 7 дена. Големите инсекти, чии големини ги надминуваат димензиите на самата тарантула, се поделени на делови, а доколку е потребно, тие се убиени. Факт е дека пајаците тинејџери можат да се исплашат од подвижна жртва. Кога brahipelma достигне пубертет, следната храна се внесува во диетата:

 • скакулци;
 • големи лебарки;
 • најмалку три штурци на еден оброк;
 • глувче за новороденче.

Менито на тарантулата треба да содржи доволно хранливи материи за да му обезбеди на инсектот задоволувачки појадок. По секое хранење, неопходно е да се провери состојбата на абдоменот - не треба да биде многу треска и мала. Но, не вреди да се прејадува, бидејќи тоа може да предизвика развој на хернија.

Размножување на тарантули

Пубертетот кај жените се јавува на возраст од 3-5 години, кај мажи - во 2,5−3 години. Репродукција на домашни пајаци brachypelma albopilosum успешно се јавува во заробеништво, додека тие даваат бројни потомци.

Поединци кои достигнале другар од пубертет од октомври до мај, односно во сезоната на дождови. Пред сезоната на парење, женката мора да биде добро хранета, што ќе го спречи можното јадење на машкото и манифестацијата на целата агресија кон него. Во овој случај, шансите за успешно оплодување се значително зголемени, а со тоа се гарантира приемот на голем број млади лица во блиска иднина.

По повторното повторување на машкото на женско, потребно е да почекате додека не се наплатат сијалиците. На крајот на процесот на репродукција, ново-направениот татко е испратен назад во неговиот терариум. Ако сè помина добро, женката почнува да ткае кожурец, кој потоа лежи јајца. Нивниот број може да варира од 300 до 1000 парчиња. По 6 недели, ќе се појават ларви, чиј раст и развој се јавува со интензивно темпо. За неколку недели, младите пајаци се подготвени за независно живеење.

Brachipelma allbopilus tarantula
Сексуалната зрелост кај жените се јавува на возраст од 3-5 години, кај мажи - во 2,5−3 години.

Предности и недостатоци

Како и сите претставници на флората и фауната, пајакот брахипелма има свои предности и недостатоци.. Меѓу позитивните квалитети се следниве:

 • непретенциозност во грижата и одржувањето;
 • мирен, агресивен карактер;
 • долг период на живот - до 20 години, дури и лица кои живееле 35 години се сретнале;
 • релативно ниска цена.

Се разбира, присутни се и недостатоци на алболилозум, но тие се прилично мали:

 • присуство на иритирачки влакна;
 • бавен раст;
 • неподвижност.

Во принцип, содржината на brachypelma albopilosum е прилично едноставна, така што нема да предизвика многу проблеми. Покрај тоа, brachypelma albopilosum спаѓа во групата прилично мирни инсекти со кои секој може да се собере. Единствено што треба да се запамети е да се биде претпазлив кога испуштате влакна, бидејќи тие ги иритираат човековите мукозни мембрани и можат да предизвикаат алергиска реакција..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Brachypelma albopilosum: содржина на пајак на brachipelma albopilosum