ma.AquaFans.ru

Работа на победникот на натпреварот: `цихлидни војни`

Неодамна, на страниците на нашиот ресурс помина натпревар „Циклидните војни“, чија цел беше да привлече внимание на огромно и многу интересно семејство на риби - цихлиди. Делото на победникот е објавено подолу - искрена и интересна приказна. Се надеваме дека линиите на авторот ќе ги допрат срцата на многу акваристи и ќе развијат искрена loveубов кон циклидите и нашето заедничко хоби.

Влегување во конкуренција: Записникот од Јури Рибак

Се сеќавам на моето детство. Трето одделение. А, линиите од книгата, добиени со големи тешкотии: „Циклидите се големи агресивни предатори ... бла бла ... не можете да направите ништо со трева ... не можете да ги одделите ниту женското и машкото со стакло, во спротивно тие ќе убиваат едни со други . ”Потоа ќе ги погледнете сликите и мислите дека Бог сè уште е таму. Ако беше, како можеше да дозволи таквата убавина да биде толку лоша? Воздивнувате, ставете ја книгата на полицата и вратете се на вашите варварски мечеви. И во мојата глава долго време седев слики од книгата. Веќе во 3Д.

Поминаа години. Линиите од таа книга беа заглавени во мозокот со нокти. Табу Нема циклиди. Но, мислите постојано од следниот пат се претворија во овој ќор-сокак со толку привлечно и привлечно како забрането овошје, името - цихлиди. Веќе прочитав еден куп книги за нив, и научив многу, но не се осмелив да започнам. Сепак, како и сите мои неколку познати акваристи. И нивната неодлучноста неволно ми се предаде на мене.

1991 година. Петар. После два месеци проучување, добив тегла од 60 литри. За среќа, во близина на институтот имаше продавница за миленичиња со три риби и разни додатоци за аквариум. Водата во Санкт Петербург е самата мекост. Затоа, бисерниот гурмами, ходниците и неоните и слично живееја со мене без проблеми.

Потоа, тука беше пазарот Кондратиевски и еден старец, кој, генерално, ме привлече цихлиди. Точно, без да го знаете тоа. Се сеќавате како Твардовски? „Од илјадници лица би препознала мало момче, но кое име заборавив да го прашам“. Така е и со мене. Само во мојот случај - старец. Се сеќавам на неговото старо мало палто, капа што беше видел, носени пантолони и тегла од три литри во рацете со некаква риба. Се сеќавам на неговото збрчкано, суво лице. Но, како се вика - не праша. На крајот на краиштата, тие риби, кои тој ги држеше во рацете, и ме запозна со тоа забрането овошје наречено Циклиди. Тој, веројатно, веќе не е жив, тој старец. Затоа, царството за него е небото. И многу благодарам.

И, наместо зажалување отколку што не интересирав, ги купив од нив овие четири сиви, непотписи, шарени риби. Донесе во неговата соба во студентски дом, лансирана во аквариумот. И - книги. Идентификација. Мислам дека го претпоставам - црно-жичаниот циклазом. Па, добро, мислам дека нека бидат. Барем ќе се обидам да видам во пракса што знаев во теорија.

На почетокот не се случи ништо интересно. Lивееше и живееше. Не им обрнав внимание. Ги гледав моите гарами сè повеќе. Тие беа многу убави. Како и да е, само аквариумот ми помогна многу со своето присуство. Морално. По сите парови, лекциите, понекогаш - забава, гледањето риба делуваше на мирен начин..

Затоа, по февруарските празници, со нетрпение со нетрпение се упатив кон Санкт Петербург, во хостелот. Како е рибата таму без мене? Доаѓам, ја отворам вратата - хорор. Само ужасно. Целата трева лебдеше по површината во искинати парчиња во друштво на труповите гурами и две циклази. Коридорите седеа зад филтерот за воздушниот сообраќај, плашејќи се да си го извадат носот. Неоните, најверојатно, отишле да се хранат. Премногу хранлив. И што е најважно - почвата. Тој беше сè, како булдожер, се префрли на едната страна на аквариумот, а напротив застана згоден маж.

Лутина само ме удри! Па, ова е неопходно! Тогаш разобличи ја мојата убавина, со таква ревност создадена. Решително одев во аквариумот, со намера да се справам со овие штетници. Но, се приближував, видов машко храбро брза кон мене со запалени очи и меки жабри и перки! И само чашата го спречи да ме заврши!

Да кажам дека бев во шок е да не кажам ништо. Возбуда, луда радост, исчекување на нешто неразбирливо ме преврте. Дали рибата е како куче? Дали има интелигенција? Хм? Видов дека таа намерно се упатила кон мене за да се избрка. Земајќи здив, почнав внимателно да го испитам моето тело на вода. Или не мој? Езерцето ми беше убаво. И тогаш се појавија и други сопственици, кои убавината ја гледаат на свој начин.

На дното на една голема дупка, во еден агол, всушност на стакло, видов камен испрскан со кавијар. И над него, мавтајќи со перки, стоеше една убава женка со светла боја од бронзено злато.

За една минута разбрав многу. И фактот дека им простував. И тоа секогаш ќе простувам. И дека ќе се прилагодувам на нив, а не обратно. И што е тоа - риба, и сè друго - убава слика, не повеќе. И дека се паметни. И што - засекогаш.

Така, за една минута станав циклидофил, циклидоманијак, циклидиот. Сè што можете да повикате. Суштината на ова не се менува. Циклиди - ова е она што ме окупира повеќе од 25 години. И, се надевам, понатаму мојата loveубов кон нив нема да заврши.

Потоа, сè беше: мрест, разочарување и први паѓања и први загуби и многу различни типови циклиди, но не можам да го заборавам тој момент, бидејќи тоа беше првиот. Првиот впечаток. Прва убов.

Ова е дел од циклидите со кои сакав. И има. Се надевам меѓусебно.

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:



Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:



Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Работа на победникот на натпреварот:

Клучен збор.

Можете да зборувате за циклиди бесконечно. За нивната убавина, форма, боја. На индивидуалноста на секоја индивидуа. Но, најважно е интелигенцијата. Тие навистина бараат да јадат. Тие точно знаат кој е сопственик и кој е гостин. Тие ќе го изберат најискриениот агол за својот дом. Willе ја исцрпат тревата, ако постои можност, кријат зад оваа трева, предатор може да ја искористи пред куќата. Тие ги хранат децата и се грижат за нив како луѓе. Ги носат децата на прошетка. И тие може да имаат скандали во семејството! Тие избираат партнер за живот. Иако има харем. (Малавскиот џигит. Изгледа како различна религија.) Тие го бранат својот дом, бестрашно ги напаѓаат проблемите, неколку пати поголема од нивната големина. И со нив има комични ситуации!

Еве еден. Така се случи што во аквариумот имав црно-ленти циклазоми. Веќе дванаесет години по настаните опишани погоре. Машки и две женски. Ние ќе ги наречеме сопруг, сопруга и девојка. Двојката избра пештера во левиот агол на аквариумот, и девојка во десниот. Двојката живееше заедно, а другарка си го чистеше својот дом, со надеж дека ќе го запознаат принцот на бел коњ. Па дури и неколку пати положуваше јајца, се грижеше за неа, висеше перки, но сè беше залудно, како што и вие самите разбирате. Набудувањето на нејзините постапки предизвикало штета, но немало кој да ја даде. И не можев да најдам принц..

Откако парот положи јајца и сите тешкотии во грижата за потомството паднаа на ... на рамената, или перките на жената. Мажот висел низ куќата и не правел ништо. Честа појава. Пријател виде згоден маж и почна да го повикува во нејзиното гнездо. Мажот некако се двоумеше, но сепак почна да се приближува до куќата на девојчето. Таа, гледајќи ја неговата неодлучност, започна да танцува и почна да го привлекува уште поревно. А сепак, таа тргна на патот! Замавна во пештерата и му дадов таков „бел танц“ што дури и му завидував! Само златото на стомакот трепери на танц! Земи ме, ти лошо! Но, тогаш сопругата виде дека нема сопруг и тргна во потрага. Јас дури и не тргнав во потрага, но намерно отидов кај сосед за пресметка. (Додека ја гледавме оваа слика со мојата сопруга, го здивнувавме.) Сопругата влегла во куќата на соседот, неколкупати удри во заводникот и го возеше нејзиниот сопруг дома! И дома, таа му даваше манжетни неколку пати и веќе не ја остави без надзор.

Myена ми и јас, гледајќи ја оваа слика, не им верувавме на нашите очи. И тие се смееја од срце. Сè е како луѓето.

Или неодамна. Две убави никарагвански циклазоми живеат во моите две големи пештери. Машката тетка не можеше да одлучи. Сега на едно, потоа на друго. Alesенките меѓу себе мажјаците споделуваат секој ден, врските се решат, а тој испушта дупка и нула емоции. Одреден е. Пловидба во близина на една пештера - едната ја мавташе опашката и ја повикува во пештерата, во близина на другата пештера - ја убедува другата девојка. Така, плива веќе неколку дена од пештера до пештера. Веќе се прашувам како ќе заврши работата. Како Дедо Барбара.

КОНКУРЕНЦИЈАТА ПОДДРШКА СО ПОДДРШКА

ФИРМИ ППД „ВАЛТА ПЕТ ПРОИЗВОДИ“ И Брендови

Хидро во сите продавници на земјата!

БЛАГОДАРКИ ЗА ОДГОВОРНИ ЦЕЛИ И КВАЛИТАТИВНИ производи

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Работа на победникот на натпреварот: `цихлидни војни`