ma.AquaFans.ru

Езерско езерце во градината

Езерско езерце во градината

Езерото, езерцето во земјата со свои раце!

Ако замислите оригинален состав во имотот на вашата земја, тогаш неговиот центар може да биде езерцето направено од човекот, кое ќе го воодушеви окото со својот шарм. Неговото присуство ќе има смирувачки ефект врз светот околу себе, како резултат на спротивставените обрасци и форми што ќе се создадат при изградбата на овој вештачки резервоар. Ако се подготвите однапред, тогаш ќе ви треба многу малку време и енергија за неговата изградба. Needе ни требаат следниве материјали и алатки: канап или гумена цевка за да се создаде контурата на идното езерце - специјален филм со темна боја за покривање на бреговите и на дното, кој е доволно силен за да ги создаде страните од камења или тули - лопата - ниво - цемент, песок - збир на водени растенија .

Подобро е да се постават дното и рабовите на идното езерце со силен филм, чија вкупна количина е лесно да се пресмета дали е позната длабочината, ширината и должината на планираното езерце. Треба да се наоѓа на отворено подрачје, по можност од сончевата страна. Но, што е најважно, треба да биде видливо од прозорците на вашата селска куќа. Ова често ќе му овозможи да му се восхитувам преку прозорецот, а исто така ќе го набудува и однесувањето на децата што играат на неговиот брег.Најдобрата опција за изградба на украсно езерце самостојно е слободен ден. Огледалото на површината на водата треба да биде најмалку 3 м2 за да се одржи биолошката рамнотежа. Длабочината треба да се направи најмалку 45 см. Чистите карпи на брегот треба да бидат не повеќе од 60 степени. Прописите за градење се како што следи.

• Ние го поставивме кабелот или цревото по должината на контурата на замисленото езерце. Извадуваме почва. Во исто време, внимателно набудуваме дека во јамата на темелите не остануваат остри предмети - камења, корени, гранчиња - што можат да го прободат филмот. Подобро е да направите брегови со полиња на кои можете да поставите садови со водни растенија..• Дното на јамата е хоризонтално. Проверуваме со помош на ниво и табла. Ние го пополнуваме со тенок слој песок - во рок од 8 см за да го заштитиме филмот.

• Ние го шириме филмот точно по дното и банките, притискајќи го одозгора со тули или камења, за да не се спушти надолу. Вишокот филм треба да се исече, оставајќи граница не повеќе од 25 см околу целиот периметар..

• Препорачливо е да се зацементира работ на езерцето, слепа област направена од надвиснати камења или тули над водата, криејќи се од очите поставата на бреговите на филмот и границата.

Наполнете со вода, ставете вода лилјани, што ќе ја засити водата со кислород. И последната - лансираме мала риба - Карпи кои, Караси, Карпс, Толстобик, Пајк, Стерлет, чија должина не е поголема од 8 см. Може да станат аквариуми и жители на реките..

Направи си-езерце езерце во градината
1


Направете се-езерце езерце во градината
2


Направи си-езерце езерце во градината
3

Направи си-езерце езерце во градината
4

Направете се-езерце езерце во градината
5

Направете се-езерце езерце во градината
6
Дополнителна приказна за нашите членови на форумот:
Па, за да започне со тоа, она што првично треба да се утврди е каква риба сакате да ја содржи: ако ова е, на пример, ротанска глава, ископајте езерце со кој било волумен - ќе замрзне-стопи јазик и да се размножи .. Ако решивте да добиете крап, на пример - добро, исто така е интересно - можете да го населите во буре, во када и повторно во тркало од трактор (ова го сторивме неколку години), забавно е, пријателите ќе дојдат да пијат пиво - во исто време оди на риболов јазик ,но според принципот: фатена-ослободена) .Исто така, во украсни езерца можете да содржите секакви езерски комерцијални риби, па дури и есетра, но ајде да разговараме за нијансите на чување декоративна риба, имено копи, крапови, златна рипка од комета, расипски крап (добро, како комети - само кратки опашки). Кипските трупи најчесто се чуваат на отворено во езерца, но исто така живеат добро во големи аквариуми..

Тие се скромни да се хранат, добродушни, скромен, брзо се навикнуваат на луѓето, а некои дури можат да се допрат. Кои се чувствува одлично во езерца / градинарски базени во текот на целата година, но има некои правила за уредување на езерцето (кои малку се разликуваат во зависност од регионот, главно од длабочината на јамата за зимување). Доколку се исполнети потребните услови во езерцето, рибите не се плашат од мраз . Кај карпите можат да живеат во големо и мало езерце. Но, ако не им се обезбеди езерце со доволна големина, тогаш растот и развојот на рибите ќе бидат многу бавни, што на крајот ќе доведе до непоправливи последици: кои ќе растат полни, кратки и затемни. И, дури и ако ги пренесете во езерце со потребните услови, изгледот на рибата нема да се промени. Затоа, ако одлучите сериозно да започнете копи крап, потребна ви е специјално опремена езерце - со дренажен систем и филтер.

Главните оптимални карактеристики на водата: температурата на водата од 15-30С, но температурите од 2C до 35C исто така лесно се толерираат-
pH 7-7,5, но може да толерира алкалност во опсег од 5,5-9-
кислородот е 4-5 мг / л, но исто така е способен за транспорт на кислород до 0,5 мг / л. Условите за загадување се доста прифатливи и некомплицирани, односно тие се типични за нашите резервоари што се на отворено.Сите видови на злато се идеални како соседи риба (комета преку целата година, остатокот само во топлиот период) и сом. Езерца за копи крап:

За изградба на езерцето, може да се користат два материјали: со бетонска основа и со мека хидроизолација. Како втора, се користи синтетичка гума (EPDM) (Или, како мојата, тест за пердув, односно привремено езерце направено од обичен густ полиетилен за оранжерии е еден вид „буџетско езерце“). Со него, можете да создадете езерца со која било форма и големина. Ако има остар камења во почвата, тогаш исто така е неопходно да се користи руно (специјален подлога), со што ќе се спречи оштетување на користениот филм EPDM (овој материјал може да се замени со неткаена ткаенина за оранжерии во два слоја - бидејќи руно е исто така не е евтино). Езерце со бетонска основа е поскапо, но најтрајно. Бетонското езерце ви овозможува да создадете вертикални вертикални банки, што заштедува простор со зголемување на волуменот на водата во езерцето.

Препорачани минимални големини на езерцето:
-длабочина од 1,4м,
-волумен 8t (3m x 2,46m x 1,23m).
Треба да се запомни дека кои се доста активни риби, тие треба да пливаат, и соодветно на тоа им треба пространа езерце. Секако, нема конкретни податоци за тоа колку длабочина и волумен треба да биде езерцето, бидејќи сето тоа зависи од тоа колку копи карпи сакате да ги населите во езерцето....

Езерско езерце во градината

Writeе напишам малку за грижата и хранењето:
Да се ​​мисли дека е полесно да се добие езерце во градината, значи да се биде грешно. Како и да е, бескрајното задоволство што езерцето ви го дава заедно со својата флора и дива фауна - локалните жители на вода и гостите кои се приближуваат кон водата - е повеќе од вреди да се трудите.

Кога езерцето веќе е изградено, а растенијата започнаа, многу наскоро ќе научите да се грижите за тоа, така што секогаш ќе го израдува окото. Главните сезонски дела се накратко наведени подолу..
БЕЛЕЕ
Ако во зима водата во езерцето се загреваше со електричен грејач, време беше да се отстрани и да се вклучи филтерот ако е исклучен за зима.
Во крајбрежните и хигрофилни мочуришни растенија, се сечат мртви кафеави стебла што останале за зимата. Декоративни житни култури исечени на нови зелени пука.
Штом температурата се искачи над 5-6 Ц, повторно започнете со хранење на риби (тие воопшто не ја хранат рибата, инаку болести на дигестивниот тракт, па дури и смрт), давајќи им малку храна со висок протеин. Доколку ги хранат вашите миленици со професионална храна - тие мора да го наведат периодот на хранење со овој вид храна.Температурата е оптимална за нејзина асимилација од страна на рибите и возраста или големината на рибите за кои е погодна.
Проверете ја рибата за видливи знаци на болест што може да се појават во текот на зимата..
Исчистете ги алгите од поплочени или дрвени површини.Ако се предвидува мраз, покријте ги тендерите рано-цветни растенија со материјал за градина за покривање..
Во мали езерца, додека новите лебдечки лисја сè уште не пораснале во воданите лилјани, замаглувајќи ја површината на резервоарот, светлиот и продолжен сјај на пролетното сонце може да предизвика брз раст на алги. „Цветањето“ на вода ќе помине само по себе, кога ќе се развијат површински лисја.
ЛЕТО
Сега е време вегетативно да ги размножувате растенијата ако премногу пораснале или ако ви треба нов саден материјал. До ова време, сите водни растенија треба да имаат целосно развиени, особено оние кои растат целосно под вода и го збогатуваат со кислород. Тие треба да бидат исечени постојано, така што подводните стебла да не растат премногу долго и да се шират на површината на езерцето..
Во ова време, рибата е многу активна, но обидете се да не ја претерате. Подобро е да се храниш почесто, но малку по малку и никогаш да не даваш повеќе храна отколку што може да јаде за пет минути.
За водни растенија, особено за вода лилјани, ѓубрива се продаваат во форма на гранули кои полека растворливи или во вреќи со пропустлива ткаенина. Тие се ставаат во садови со растенија под самата површина на компост (мешавина од почва).
Потопните решетки за пумпање се затнуваат брзо ако влакната на алгите се близу. Редовно проверувајте ја чистотата на екраните, инаку пумпата нема да може да работи со полна моќност..
Ако риба живее во езерцето, не исклучувајте ја пумпата во топли ноќи, испумпувајќи вода во поток или фонтана за да ја одржите потребната содржина на кислород во неа. Ако нема пумпа, повремено испрскајте ја површината со црево Отстранете ги филаментозните алги за да не се претворат во густи непроодни густи делови во кои малите риби можат да се заплеткаат..
За забава, можете да внесете во езерцето такви тенки растенија што лебдат, како што се Ејхорнија, или воден зумбул (Eichomia spp.) Bringе донесам еден таков „тест“ пред некој ден и фстаци, или салата со вода (Pistiaspp.) Од кои обично целосно во нашите аквариуми (во езерцето, тие растат многу поголеми заради услови близу до местата на раст).
Автоматско
Растенијата потопени во вода се разредуваат и се сечат на есен, во спротивно во зима ќе изгниет во водата, загадувајќи го и земајќи кислород од рибите.
Ако времето е топло, на рибите им се дава храна богата со растителни влакна, како гранули од семе од пченични микроб, се додека температурата не се спушти на 6 ° C.
Заштитете ги деликатните крајбрежни растенија од студот. Кога лисјата на такви големи лисја од растенија како караница и оружје исушат од првите мразови, покријте ги со овие поцрнети лисја одозгора, покријте ги со паднати лисја за да ги заштитите од студот.
Затегнете ја површината на езерцето со мрежа, така што есенските лисја не потонат. Фати топло-уби-сè лебдечки растенија од езерцето - тие се чуваат дома во зима, во топла просторија на влажен компост (мешавина од почва или во аквариум, или ако има подмножество - тие се отстрануваат "за зимување").
ЗИМЕ : Кога грубите зими и телата на вода замрзнуваат долго време, главниот проблем е мразот.
Гас на метан, ослободен за време на распаѓање на мртвите растенија, не избега во атмосферата, туку се акумулира под мраз. Бидејќи метанот нема излез, тој повторно се апсорбира со вода, која станува токсична за рибите. Околу вклучениот електричен грејач во мраз, мала дупка што не замрзнува постојано ќе остане (да не се меша со котел) се смееш ).
Друга опција: можете да ставите врел тенџере на мраз и да држите додека не се формира дупка под неа. И така, секој ден до почетокот на топлината - сè додека мразот не се стопи или покрие таква дупка со обвивка од пена, изградена под дијаметарот на тенџерето. Невозможно е да се пробие мраз од дупка во мразот: шок-бран може да зашемети неподвижна риба за спиење.Проширениот дебел мраз може да ги уништи wallsидовите на езерцето. Почесто отколку не коси, но вертикалните wallsидови страдаат од ова. Фрлање еластични предмети во вода, на пример, топчиња изработени од порозна гума, вода цилиндри или дрвени блокови, тие, како еден вид амортизери, ќе го ублажат притисокот.
Повлечете го снегот од мразот за да го направите полесен под него во езерцето. Во топли зими: ако пумпата продолжи да пумпа вода во потокот, подигнете ја одоздола, така што на површината вози постудена вода и не го нарушува скапоцениот слој на топла вода на дното на резервоарот.
Ако за време на загревањето рибата се разбуди и стана активна, не предавајте се на искушението да ја нахрани.
Ако има долготраен период на сушење на ветровите во вашата област кога нивото на водата во езерцето значително паѓа, треба да додадете вода на тоа исто како што правите во лето.
Фати мрежа со случајни лисја кои летаат во езерцето за време на силен ветер. Во многу студени денови, џуџести форми на лилјани со вода во плитко езерце може да замрзнат. Додека времето не се подобри, пренесете ги привремено во аквариум, во топлина.
Ве покануваме на нашата ФОРУМ, каде се истакнуваат сите нијанси на уредување на езерцето. Ние сме заинтересирани за вашето мислење и прашања.!
Видео за создавање езерце во земјата
Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Езерско езерце во градината