ma.AquaFans.ru

Прекрасна слатководна аквариумска риба

Убавината е релативен концепт, затоа што секој претпочита одредена боја и изглед. Постојат многу убави риби кои привлекуваат внимание со светла боја или перка структура. Но, има ограничен број на подводни жители прилагодени да живеат во аквариум и да можат заедно да коегзистираат. Овие карактеристики треба да се земат предвид при населување езерце..

убава слатководна риба
Гупи е една од најпопуларните риби за аквариумот.

Мала и средна големина

Пред да го решите аквариумот, важно е да се земе предвид нејзината големина, бидејќи на големи риби им треба простор. И, исто така, треба да се земе во предвид дека постојат месојадни видови, близината до која ќе биде опасна за малите риби. Меѓу малите претставници Особено белешка се:

 • Данио розова - преместување на мали суштества од семејството Карпов. Оригиналната боја им го даде популарното име „женско порибување“ - тие се карактеризираат со перки од тигар и темно сино шарено тело. Препорачливо е да ги одгледувате во стада - така што тие ќе изгледаат спектакуларно, тие ќе станат особено забележливи на сина позадина.
 • Гупи - Популарна и ефтина аквариумска риба со големина од 4 до 8 см. Зачудувачкото перка, што има многу бои, привлекува внимание. Непретенциозноста може да се припише на неговите предности - таа е агресивна и не е важна за храната, се размножува брзо.
 • лупус мала убава риба
  Слична мала риба, околу 8 см.

  Pelvikachromis - благодарение на шарената боја, рибата е позната и како папагал. Е живописен претставник на Циклиди. Мажјаците ги привлекуваат кафеава грб и сино-виолетова невестинска страна, а кај жените долниот дел на стомакот има црвена нијанса.

 • Апистограм Рамирези - малку кралица со вистинска круна на главата. Има жолта боја на каросеријата со сина нијанса, предниот дел од задниот дел е покриен со црвено-кафеава скала. Стомакот и грлото се златни во боја, а пред очите има црна лента. Во прилог на оваа величественост, целото тело е распрснето со нејасни места од зелена и сина боја. Сликата е крунисана со про transparentирни перки со црвена фралија, а главата на перка е истакната во црна боја и личи на круна.
апистограм ramirezi пеперутка
Голем број риби имаат привлечна боја.
 • Пеперутка од хром - Оваа мала и мобилна риба има мала перка во форма на тиара и навистина кралска боја. Телото на „пеперугата“ е обоено жолто со светло синкаво сјај. Грлото и градите на убавината се златни во боја. Оригиналните перки се транспарентни со црвена граница. За разлика од машките, женките имаат розова или малина абдомен. Покрај тоа, машкото е малку поголемо и има издолжена луцидна `рбетна перка.
 • Прекрасна риба од аквариум заслужува посебно внимание. Неон. Овие пријателски и мирни жители претпочитаат да останат во пакет. Тие имаат должина на тело од само 2 см, но нивниот животен век достигнува околу 4 години. Тие се издвојуваат со светло црвена лента на транспарентно сребро тело.

Во ова видео ќе научите повеќе за рибите за аквариумот:

Патки од мандарини се најретките и најубавите риба од аквариум. Тие растат до 6 см и имаат зачудувачка боја - сини и тиркизни ленти и дамки наведени од ултрамарин се расфрлани на торзото од портокал.

Но, тие бараат многу грижа и не можат да се одгледуваат во аквариум, така што цената на чудото е голема.

Невообичаена Acara

Родното место на рибата е Јужна Америка. Се карактеризира со мала големина до 10 см во должина и вагата треперува во сини тонови. Сјајните точки се расфрлаат по целото тело, а црните ленти трчаат по телото. Изгледа спектакуларно перки на црвено-портокалова боја.

Alesенките имаат значителна разлика - за време на периодот на мрестење нивната боја станува уште посветла, но за одгледување им требаат засолништа од камен. Тиркизна Акара е агресивна кон своите соседи, но со соодветна грижа и голема големина на аквариумот, таа може да коегзистира мирно со другите жители.

Риба Акара
Бојата на оваа риба е побогата со мрестење

Видови на Гарами

Гурами е една од најубавите риби од аквариум со слатководни риби. Обично тие растат до 8-10 см во должина. Имаат рамно издолжено тело и убави перки. Постојат многу бои., меѓу кои се вообичаени:

 • бисер - редок вид со сребро тело и виолетова нијанса на скали, лесни точки се расфрлани по телото и изгледаат како бисери, перките се сини;
 • злато размножување со златно тело и две точки на страните на темна боја;
 • лунарен - има специфичен сиво-син прелив и долги антени;
 • забележан - тие се карактеризираат со маслинови лушпи и сребрени страни.

Необичен во храна - соодветна сува и жива храна, отпорна на болести. За нивно одржување ви е потребен аквариум со капацитет од 130 литри и мирна вода.

Популарна дискусијаДискусот е риба со средна големина, достигнува до 20 см во природната средина на сливот на Амазон, а во заробеништво расте до 10 см .Таа се појави во Европа на почетокот на минатиот век. Името на подводното суштество одговара на обликот на телото - срамнет со диск од страните. Резивите обично минуваат низ телото, а перките имаат црвен тон. Има многу форми и бои..

Рибата е префинета во услови, бара посебен режим на хранење и температурата на водата е околу 28 степени. Многу простор и редовно заменување на водата е клучот за здравјето на егзотично милениче.

Познатата скаларија

Големината на Скаларија е директно пропорционална со големината на резервоарот, во природата расте до 15 см во должина и 25 см во висина. Телото има облик на ромб и издолжени перки. Понекогаш се нарекува ангелска риба. Главните бои се пригушени зелени, маслинови со вертикални ленти. Повеќето од светли риби за аквариумот вештачки се одгледуваат. Мермерни видови, зебри, злато, црна боја се широко распространети. Ретко е розово блескаво.

ангелска риба ангел риба
Овие риби живеат во училиштето

Удобното живеење бара неделна делумна промена на водата и заситеност на кислород.

Обликот на садот е по можност висок и не многу долг. Една од предностите е сеприсутниот јужноамерикански циклиди, но живиот изглед на добиточната храна исто така треба да биде вклучен во менито. Ова се школување на агресивни риби, затоа треба да изберете соседи како.

Златна рипкаОвие риби првенствено се поврзани со исполнување на желбите. Опашката убавица е подвиг на сребрен крапски крап, денес се избрани многу видови на различни големини, форми и бои. Во основа, нејзината големина не надминува 15 см без опашка, но во специјалните резервоари може да пораснат до 35 см. Телото има издолжена форма, малку компресирана од страните. Постојат видови со големи надуени очи..

Најпопуларните меѓу акваристите се сорти со црвена, бледо розова, жолта и црна боја. Риба со кратко тело може да преживее само 15 години, а долгорочните риби се долготрајни, нивниот животен век достигнува 40 години. Тие се скромен во одржувањето, препорачливо е да им овозможат на класичен аквариум со добра филтрација и аерација. Тие се склони кон дебелина, затоа треба да ја следите количината на добиточна храна.

Златната риба е пријателска, може да се чуваат заедно со други видови, но подобро е да се чува превезот одделно. Тие се карактеризираат со бавноста и слабиот поглед, така што подвижните соседи можат да ги остават без храна.

Риба долга
Овие риби живеат околу 15 години

Борба против петел

Сијамски петел е агресивна риба со атрактивен изглед. Татковината на badass е Тајланд. Максималната должина на трупот на претставниците на Сијами достигнува 8 см. Полумесечниот петел има заоблена долга опашка, а круната опашка се одликува со ексцизивни филиформни перки. Видовите се разликуваат по боја:

 • монофонични лица можат да бидат црвени, жолти, бели, црни, сини, зелени, јорговани и портокалови;
 • кај видови со две бои, телото има една боја, а перките имаат друга;
 • разнобојни - дамки од разни форми и бои се расфрлани на телото;
 • Камбоџа - се карактеризира со бледа тоналност на телото и светли перки;
 • пеперутка - совети од перка спротивставени од бела боја.

Кокери се погодни за чување во мал аквариум. Тие исто така можат да дишат воздух..

Хирург за сина риба

Невозможно е да не се забележи оваа водна птица - поединците имаат интензивно сино торзо, црн грб и опашка од лимон. Второто заедничко име е кралскиот хирург. Телото е силно компресирано на страните и достигнува 30 см. Задниот дел е обоен црно, телото е темно сино..

Риба во движење има потреба од пространа аквариум на гребен со засолништа и тунели. Како и да е, мора да се постапува внимателно, бидејќи отровните лопати се наоѓаат на телото. Има мироубив карактер и добро постои и во групи на видови и со други жители..

хирург на сина риба
Оваа риба треба пространа аквариум

Големи претставници на водниот свет

Аквариум со волумен од повеќе од 300 литри е вистинско богатство. Можно е да се пресоздаде затворен екосистем во него од кој било рајски подводен агол. Следниве видови се во побарувачка кај огромните риби:

 1. Птеригоплихт - Медицинска сестра кај риби од пијало. Има атрактивна боја на тигар; големината на возрасно лице во заробеништво не надминува 30 см. Таа мирно коегзистира со пливање на риби во средниот и горниот слој.
 2. Арована - риба со издолжено тело во должина до 70 см и заситена боја. Лови инсекти скокајќи од водата, така што можете да го одгледувате во аквариум со свежа вода од 600 л.
 3. Карп кои - Јапонска украсна риба, во должина од 70 см. За удобно одржување, потребен е капацитет од 800 литри. Има сребрено тело со црвени светли точки. Шубанкини, комети, дискуси - идеални соседи за предатор.
декоративен крап кој
Оваа риба достигнува 70 см во должина

Големите риби се привлекуваат не само според нивната големина, тие можат да имаат разнобојна боја и необична форма. Дома, ретко може да се најдат, најчесто тие се чуваат во канцелариски и изложбени простории.

Оринок или црвена опашка сом

Ова е голем жител на аквариумот, потребен е капацитет од околу 500 литри. Големината на сом достигнува 60 см. Тој беше fondубител на акваристите за можноста да контактирате со некое лице и да јадете храна од рака, ви дозволува да се самоубиете. Има сино торзо со бел стомак и црвена опашка..

Рибата ја штити својата територија и ги смета другите жители како храна, затоа е пожелно да се реши самостојно или со членовите на семејството. Не е во состојба да се репродуцира во аквариумот, така што цената за поединец е висока. Пожелно е да се постават камења на дното, бидејќи од влијанието на опашката тие можат да летаат и да ја скршат стаклото.

Мастастембелус

Ова е предаторска риба со форма на змија, достигнува 50 см во должина од 8 см во ширина. Привлекува со светло црвени ленти на темно сиво торзото и можност за комуникација со сопственикот. Постепено, можете да го навикнете на рачно хранење, омилен третман - аквариум ракчиња.

Треба да се чува во аквариуми од повеќе од 300 литри, додека се препорачува да се постават вештачки растенија, бидејќи рибата има тенденција да се копа во корените. Пожелно е да се размножуваат повеќе од една личност - интраспецијалното агресија нема да дозволи мирен соживот. Треба да го поставите со големи мобилни риби. Потребна е претпазливост при чистење на аквариумот, бидејќи шила на задниот дел од мастастемфелусот испуштаат отровна течност..

Убавината на подводниот свет е впечатлива по својот раскош и разновидност, а декоративната убава риба за аквариум им дава на своите сопственици радост и спокојство. Макотрпна работа на научниците ви овозможува да изберете од различни хибриди соодветен вид по големина и боја.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Прекрасна слатководна аквариумска риба