ma.AquaFans.ru

Molliesia - како да се разликува женско од машко

molliesia

Науката за аквариум денес привлекува многу луѓе. Со аквариуми ги красат градските станови, па дури и канцелариите. Интересно е да се разгледа декоративната риба во мало езерце создадено во станот. Само изборот на риба нема да боли за прво да откриете во какви услови можат да живеат. Многу поединци имаат голема чувствителност, за нивното одржување ќе треба да потрошат многу напор. Полесно е да се вклучите во репродукција на мечувалци, гупови или мекотели. Некои акваричари не знаат како да прават разлика меѓу мажјаци и жени..

Натуралистот може да ги разликува мековите гледајќи како се уредува аналниот перка. Alesенките имаат тркалезна перка. Кај мажјакот, овој екстремитет е навиен, како што може да се види на фотографијата. Тие можат да се разликуваат со едуциран генитален орган - гоноподија.

машка и женска мелезија

Како да се разликува женско

Разликата помеѓу женките е во нивната големина. Малку е веројатно дека можете да најдете голем машко. Но, машкото има многу светла боја, а телото има големи перки.

Молинезијата може да се одгледува во нормално опкружување. Посебни услови за тоа не се потребни. Главната работа е дека температурата во аквариумот е 22-30 степени. Острите промени за рибите се штетни. Водата мора да биде чиста. Нејзиниот цут не смее да се дозволи.

Упатства за утврдување на полот на мелезија

  1. Инспекција на рибите и пронаоѓање на нивната анална перка. Треба да го погледнете стомакот на една личност и да го пронајдете анусот. Се наоѓа веднаш до опашката на каудалното перка. Ако поединецот е женски, тогаш има триаголен перка, ако е машко, тогаш обликот на перката личи на цевка. Со ова перка, поединецот произведува внатрешно ѓубрење, бидејќи рибите се живописни. Овој атрибут се користи за да се утврди полот на секоја риба што живее..
  2. Постојат индивидуи на мелиниа, кои се одликуваат по големината. Машкиот е помал од женскиот. Активноста на машките е поголема. Таа зборува за можноста на поединецот да произведува здраво потомство. Пловидниот тип на молезија е различен од вообичаеното.
  3. Возрасната машка индивидуа Mollienesia velifera има огромна грбна перка во форма на плови, затоа оваа риба се вика Парусна: фото

Theенката има вообичаена мала голема дорзална перка.Одат во продавница или на пазарот за риби, треба да можете да разликувате девојче од момче, затоа што задачата на продавачот е брзо да ги продаде своите производи, и тој можеби не ги разбира таквите проблеми. Можете да добиете убава риба во аквариум, само што треба да има можност да се размножува.

Се разбира, кој не би сакал да добие луксузна молезија со спарени перки во форма на големи четки. Само во овој случај тешко е да се разликува машкото од женското, затоа што близнакот ќе заврши и со голема четка. Иста работа со аналниот перка. Ова се случува затоа што оваа риба е создадена од два вида на поединци и се нарекува гупинезија. Откако се сопнавте на слична риба во продавницата, вреди да се знае дека е стерилна и не е погодна за одгледување.

Може ли да го дознаам полот на СРЈ

Ако ги земеме предвид овие риби на живописна основа, тогаш вреди да се обрне внимание на големината на нивниот абдомен. Бремените лица се засадени во друг дел од аквариумот. Ова е неопходно за потомството да не го јаде татковци. Во посебен аквариум направете густи насади. СРЈ сака да се скрие под нив. Ако нема посебен аквариум, тогаш женките се изолираат со специјални уреди.СРЈ јадете цилијати и друга мала жива храна. Нивната храна треба да има растителни компоненти: фото

При размножување на едриличарски вид, треба да се користат големи аквариуми, бидејќи овој вид е способен да порасне до 12 см во должина. Не ставајте големи риби во живо со СРЈ. Тие можат да ги јадат.

Пол на редовни или балон кутриња не се утврдува веднаш. Кога имаат пубертет, станува јасно кој ќе биде таткото и кој ќе биде мајката: фото

Колку се болни мажјаци и жени од мелезија

Со неправилно одржување, хранење и грижа, жителите на аквариумот почнуваат да се чувствуваат лошо, едноставно не можат да кажат за тоа. Честопати, епидемијата се знае кога е предоцна.

Водната средина мора да има поволни услови за живеење за да не се појави инфекција. Исто така, се појавува како резултат на хипотермија. Болеста се манифестира со точки, мозолчиња на телото на домашно милениче. Може да се забележат покачени места или рани. Црните лица добиваат меланоза. Ова доведува до зголемена пигментација на кожата. Како резултат, се формира тумор..

пареа од мелесија

Превентивните мерки се спроведуваат во согласност со температурниот режим на водата, проверете дали миленичињата јаделе чиста храна. Измиена почва и декорација.

Секој заболен жител на водната средина е одвоен од здраво општество. Пациентите треба да бидат во друг карантин резервоар со урамнотежена исхрана, без оглед на полот. Кога ќе се опорават, нивниот изглед и однесување ќе се подобрат и ќе биде можно да се стават во здрава риба.

Ако однапред знаете за сите овие карактеристики, тогаш во аквариумот нема да има никакви негативни манифестации, а нејзините жители секогаш ќе ги воодушевуваат своите сопственици со својата убавина.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Molliesia - како да се разликува женско од машко