ma.AquaFans.ru

Прашања да се запрашате пред да купите нови риби

Избор на риба водена од принципот - ми се допаѓа, ова е најкраткиот пат до разочарување. Сите риби бараат различни услови, па дури имаат различен карактер. Соодветно на тоа, треба да ја изберете рибата така што тие да бидат компатибилни и да не штетат едни на други. Исто така, неопходно е да се разберат кои услови на притвор им се потребни. На некои им е потребна ладна вода, на други им е потребна топла, на некои се активни во текот на денот, на други во текот на ноќта итн. Ајде да се обидеме да дознаеме..
1380746_564526896954269_634152490_н1380746_564526896954269_634152490_н


Еве неколку едноставни прашања на кои треба да одговорите пред да купите:
Колку риба ми треба? Околу еден литар вода на сантиметар тело.

Колку може да се вклопи во мојот аквариум? Некои видови риби живеат само во училиштата, некои претпочитаат осаменост.



Дали условите се погодни за мене во аквариумот? Растенија се потребни за некои видови, на други им треба засолниште, или брз проток или мека земја во која можат да закопуваат.

Дали е водата соодветна? Во основа, сите видови риби добро се прилагодуваат на водата во аквариумот, но треба да размислите при изборот - за некои ви треба многу мека или многу тврда вода.



Дали растат големи? Во продавницата, рибите може да бидат мали, но во аквариумот растат до големина на чудовиште.

Дали рибата е агресивна? Повеќето од рибите се мирни, но некои можат да бидат агресивни кон поединците од нивните видови, некои може да бидат предатори или да ја заштитат нивната територија.

Најдоброто нешто што треба да направите пред да купите е да одите во продавници за миленичиња, да видите што продаваат, запомнете го името и потоа да пронајдете информации за нив на Интернет и да откриете дали ви одговара или не..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Прашања да се запрашате пред да купите нови риби