ma.AquaFans.ru

Јодотрофаус sprenger: содржина, размножување, компатибилност

Малавичните циклиди се толку светли што можат ненамерно да се мешаат со морскиот живот. Овој квалитет го користат некои акваристи за да создадат псевдо-море - аквариум на слатководна вода што личи на корален гребен. Подвижна, разнобојна риба дефинитивно ќе привлече внимание долго време. Спенџер јодотроф - еден од најистакнатите циклиди што ќе го најде своето место во аквариумот во видовите.

Лаванда мбуна - риба со средна големина - нејзината должина не надминува 10 см. Во заробеништво, како по правило, малку помалку - до 7,5 см.

Овој цихлид беше наречен `рѓосан за необична боја што навистина наликува на` рѓа: средината на телото е сина со виолетова нијанса, но контурата на телото е црвена, слична на бојата на јод - друго објаснување за потеклото на друго име - јодрофија.

Во аквариум, оваа подвижна риба ги населува долните и средните слоеви, честопати го крши земјата, влече камчиња и школки, во целина, се обидува да го опреми живеалиштето за себе. Некои одгледувачи забележуваат интелигенција на домашни миленици - тие се среќаваат со сопственикот, молат за храна, спремно јадат од раце.

Млавцата од лаванда е скромен во нејзината грижа и може да ја чува секој аматер-акварист кој се осмелува да „направи конзерва на Малавијците“. Иако самата риба е тврда, како и другите циклиди, таа „поставува“ одредени барања за местото на живеење, од кои зависи убавината на неговиот изглед:

 • Еден пар риба ќе бара аквариум од 80 литри. Ако планирате да ги споделите соседите или содржината на групата, тогаш мора да се зголеми јачината на звукот.
 • Присуството на засолништа е предуслов за аквариум со малавични циклиди. За овие цели, можете да користите превртени глинени садови, гртови и мангрова грицки, кои ќе го поделат просторот во зони.
 • Пренаселеноста доведува до постојан стрес, кавга и тепачки, што може да има тажен исход.
 • Поради тенденцијата да копате почва и да извлечете вегетација, ќе мора да го напуштите зеленилото или да одберете тврди лисја растенија засадени во тенџере.
 • Како почва, песок или фини камчиња може да се користат..

Препорачани параметри за вода:

 • температура: 25-29 ° C;
 • киселост: 7,5–8,8 pH. Не сака кисела вода и може да почне да боли во неа;
 • цврстина: 10-25 ° dGH;
 • потребни се филтрација и аерација;
 • неделната вода се менува 25% од вкупниот број.

Хранење

Во природата, тоа е сештојадна риба, но растителната храна преовладува во нејзината исхрана. Во заробеништво, активно јаде сува, жива и замрзната храна: артемија, тубула, крвни црви, корпетра.Особено внимание треба да се посвети на исхраната на растенијата, што треба да биде честа појава. Сопственикот може да ги задоволи неговите „јодици“ со тиквички, краставици, зелка, зелена салата или сува храна со додавање на спирулина.

Циклидите се склони кон прејадување, а јодотрофијата на Спренгер не е исклучок. За да спречите дебелина, закажете денови за пости на возрасни риби еднаш неделно.

Одгледување

Овие риби се полигамни, а нивниот пубертет се јавува со должина на тело од 4 см. Ако волуменот на аквариумот дозволува, може да содржи група на лица - една машка и неколку женски, сите заедно ќе се размножат.

Да се ​​разликува полот на рибите е тешка, но изводлива задача. Мажјаците се посветли, помасивни, нивните дорзални и анални перки се вперени, а дамките од кавијар на аналниот перка се изобилни и различни..

Аквариумот е обвиткан со рамни камења и отворени области со песок - сите овие материјали ќе послужат како подлога за мрестење. Температурата треба да биде 25-27 ° C, киселост - 8.0-8,5 pH. 2 недели пред мрестење, производителите активно се хранат со високо протеини во живо или замрзната храна за да добијат високо квалитетни производи за секс.Машкото зафаќа огромна територија со рамен камен и започнува, со трепетливи движења, да им ја демонстрира на минувачките жени целата убавина на нивната боја. Ако жената е подготвена за размножување, таа ќе покаже интерес за неговото додворување, и заедно ќе одат на теренот за мрест.

Енката лежи јајца во мали порции, по што таа веднаш ја крпнува. Таа зазема светли точки на аналниот перка на машкото за јајцата што заборави да ги собере. Ената започнува да се натегнува на аналниот машки пол, принудувајќи го да ослободи млеко, кое влегува во нејзината уста и ги оплодува јајцата. Процесот се повторува неколку пати додека не се избришат сите јајца и се стават во усната шуплина на жената. Плодноста на `рѓосаните циклиди е обично 5-60 јајца..

Theенката носи јајца во устата 2-3 недели. Цело ова време, таа не јадела ништо, а нејзината гушавост изгледа бута. Поради стресот, таа може предвреме да го исплука потомството или да го јаде, па доколку има многу петелки соседи во аквариумот, се препорачува женската да биде засадена.

Дадењето јајца е многу тежок момент за жена, бидејќи нејзината уста е затворена и не може да се заштити. Пред мрестење, се препорачува правилно да се стопи, бидејќи ќе има 3 недели глад.

Понекогаш, по периодот на инкубација, жената може да одбие да го ослободи СРЈ. Ова е полн со катастрофални последици и за неа и за нејзините потомци. Како по правило, во нејзината уста може да се види целосно формирана СРЈ обидувајќи се да излезе, но веднаш цицана од женката. Во овој случај, се препорачува да и се помогне на „мајката при породување“. За да го направите ова, користете слив со вода и чепкалка за заби, што ја свиткува вилицата на женката. Како по правило, СРЈ пливаат сами. Рибата мора да се држи цврсто во овој момент..

Во некои случаи, акваристите ги „тресат“ производителите пред предвиденото време за да ги соберат ларвите и сами да ги одгледуваат. Во овој случај, наместо чепкалка за заби, се користи цевка, со која малолетниците се мијат надвор од усната шуплина на жената.

Ако инкубацијата беше успешна, а бебињата се постари, женката го плука потомството, кое веднаш започнува да се храни самостојно. Во тоа време, неопходно е да се хранат со Artemia nauplii или ситно мелени снегулки кои содржат спирулина. Малолетните лица растат брзо и стануваат сексуално зрели во рок од неколку месеци.

За безбедност на младите животни, се препорачува да се исфрли од возрасни во аквариум за раст.

Компатибилност

Овој прекрасен џуџест африкански цихлид има воздржан темперамент, а неговата големина ви овозможува да го чувате во мали контејнери. Соседите треба да бидат избрани мудро, бидејќи оваа риба не може секогаш да ги одврати особено агресивните циклиди.

Одделно, вреди да се спомене интраспецифична агресија. Подобро е да чувате двојка или харем со еден маж и неколку жени. Блискоста на неколку машки е можно само со голем обем на аквариум.

Најдобрата опција е со другите цилаиди на Малави од групата Мбуна.

Врз основа на горенаведеното, добри соседи за јодрофејот ќе бидат:

 • други циклиди од групата Мбуна: жолта, ауратуса, пионгаса, демасони, итн .;
 • barbs (освен мирни);
 • каламојти и полиперус;
 • Лабео
 • метинис;
 • ботови;
 • сом од големи ланци;
 • цикломи.

Не се препорачува соседство:

 • живописна;
 • мали арамии (неонски, тетрали, итн.);
 • златна риба;
 • петелки;
 • апистограми;
 • скаларија;
 • полжави и ракчиња.
Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Јодотрофаус sprenger: содржина, размножување, компатибилност