ma.AquaFans.ru

Ахатина - роговиден пријател на човекот

Полжав Ахатина

Ахатина е прилично голем полжав што личи на грозје вообичаено за средни ширини. Неговата големина е зачудувачка: обично Акатина расте до 20 см, но некои примероци можат да достигнат 30 см.

Имаат прекрасни мулти-обоени школки, бројот на кадрици на кои зависи од возраста на полжавот. Старите обично имаат 7-9 кадрици. Кадриците обично одат спротивно од стрелките на часовникот, иако се наоѓа и обратниот редослед..

Татковината на Акатина е далечна, топла Африка. Во нивното природно живеалиште, тие се штетници, бидејќи се хранат со култивирани растенија. Во Европа, Акатина се чува како домашни миленици, но во дивината во нашите ширини не се наоѓаат..

Ахатина се многу скромен миленици. Лесно е да се грижите за нив, тие не бараат посебно внимание, а исто така лесно го толерираат долгото отсуство на сопственици. Точно, полжавите не припаѓаат на многу дружеубиви миленичиња, а чудата на обука се исто така премногу тешки за нив. Максимум што може да се очекува од полжав - ќе го препознае неговиот сопственик.

Каде да се купи?

Прво прашање: каде да се најде таков гостин? Акатина може да се купи во продавницата за миленичиња. Исто така, на Интернет на социјалните мрежи има огромен број групи посветени на одгледување и грижа за полжави. Честопати се нудат деца во овие заедници.

купи ахатина

Опрема за полжави

Полжавот, како и секое милениче, има потреба од свој дом. И не многу специфично, за разлика од, на пример, риба или змии. Обично, куќата Ахатина е или пластичен сад или аквариум. Големината се зема по стапка од 10 литри на полжав.

куќа за ахатинаКуќата мора да биде покриена со капак, во спротивно полжавите ќе патуваат низ станот. Треба да се направат дупки за вентилација.

куќа за ахатина

Услови на притвор

Почвата е наредена на дното на куќата - супстрат од тресет и сецкан кокос влакно. Во овој случај, слојот на почвата треба да биде 5-7 см.

Почвата и wallsидовите на куќата мора да се испрскаат неколку пати на ден со вода од шише со спреј. Нивото на влага обично се прилагодува со око. Ако има премногу вода, тогаш полжавите ќе го поминат цело време на theидовите на куќата. Ако влагата не е доволна, тогаш миленичињата ќе се кријат во мијалникот.

Патем, полжавите сакаат да се закопаат во земја. Затоа, не плашете се од тоа.Што се однесува до температурниот режим, оптималната температура за полжавите е 25-28 степени Целзиусови. Но, тие се чувствуваат одлично на собна температура..

Со намалување на температурата, ахатините стануваат бавни и летаргични. Кога за нив станува навистина студено, тие хибернираат. Без оштетување на здравјето, полжавот може да спие до два месеци. Овој квалитет може да се користи кога сопствениците треба да одат на долг службен пат. Доволно е да се намали температурата во куќата, така што полжавот хибернира. По враќањето, треба само да го измиете под проток на топла вода. Полжавот ќе се разбуди, но ќе биде многу гладен.

Некои сопственици ставаат мали контејнери со вода во куќата. Ахатините сакаат да пливаат - ова е факт. Но, мора да се внимава. Прво, садот мора да биде плитко, во спротивно полжавот може да задави. Имаше моменти кога Акатина случајно се лизна од theидовите на една куќа и падна директно во водата. Во оваа ситуација, миленичето може да се удави од страв. Исто така, резервоарот за вода треба да биде добро фиксиран. Полжавите се во можност да ја превртат и истураат вода. И отстранете го сето ова <убавината> сопственикот ќе мора.

Хранење

Хранењето на Акатина не е тешко. Тие многу добро знаат што е добро за нив, а што не. Затоа е невозможно да се отрујат. Единствено што Ахатина е строго контраиндицирано е сол и зачини. Затоа, не ги хранајте полжавите солени, пиперки, зачинети, зачинети.

хранење ахатина

И по природа, младите полжави се хранат со стебла и лисја, а старите полжави претпочитаат малку расипани растенија. Во заробеништво, полжавите обично се хранат со овошје, зеленчук, трева и лисја..

Големината на храната треба да биде споредлива со големината на полжавите. И ако возрасната Ахатина добро може да јаде никулец краставица, тогаш мал полжав може да се задуши, закопувајќи во исклучително големо парче банана.

Храната треба да се менува. Ако постојано давате само, на пример, краставици, полжавот ќе се навикне на нив и ќе одбие да јаде друго.

За полжавот да расте голем и убав, потребен е калциум. Школка служи не само како заштита, туку и како еден вид скелет - сите внатрешни органи на кохлеата се прикачени на неа. Убава и голема школка со недостаток на калциум нема. Затоа, Ахатина се меша со храна или специјални адитиви или мелени лушпи од сурови јајца. Школка дури може да се постави на земја - самите полжави ќе ја пронајдат и јадат.

Бидејќи Ахатина растат цел живот, им треба калциум во текот на целиот живот. Патем, бојата на полжавите зависи од тоа што јадат. Значи, сопственикот на полжавот има шанса да се одгледува <дизајнерска копија>.

Не грижи се за вода. Полжавите ја лижат влагата од идовите на куќата. Затоа, толку е важно да ги испрскате со вода неколку пати на ден..

Одгледување

Ахатина се хермафродити. Затоа, две полжави се доволни за силно и здраво семејство од полжави.

Поединците обично лежат 200-300 јајца 5-6 пати годишно. Развој на јајца трае околу две недели. Во тоа време, подобро е да не се допираме или отстрануваме аквариумот уште еднаш за да не се наруши theидањето.

одгледување Акатина

Новороденчињата полжави најпрво се хранат со лушпата на сопствените јајца, а потоа преминуваат на <возрасен> храна. Младата Ахатина расте многу брзо и достигнува импресивна големина за една година. Потоа, растот постепено се забавува, но малку по малку продолжува во текот на животот. Акатина живее во просек 7-10 години.
Gиновските полжави се пребирливи, но доста егзотични миленичиња. Тие се доволно дружеубиви за да станат фаворити во семејството. Покрај тоа, тие не бараат постојано внимание, не предизвикуваат алергии, живеат добро сами и, доколку е потребно, секогаш можат да одат во хибернација. Со други зборови, совршени миленичиња!

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Ахатина - роговиден пријател на човекот