ma.AquaFans.ru

Препораки за нега на риба со меч риба во аквариум

Препораки за нега на риба со меч риба во аквариумПрепораки за нега на риба со меч риба во аквариум

Леснотијата на грижа и непретенциозноста на рибите со мечови им овозможува на сите, дури и неискусните држачи на аквариум, успешно да ги одржуваат. Одржувањето на овие риби не бара создавање посебни услови. Тие треба доволно чиста свежа вода и постојано хранење. Способноста да коегзистираат во истиот аквариум со кои било други жители на аквариумот и голема можност за репродукција се само мал дел од предностите на овој вид..

Однадвор припаѓаат на семејството Печилијански риби, однадвор има разлики помеѓу женката и мажјакот. Сексуалните карактеристики на машките се присуството на слично задно перка на мечот. Издолженото тело има мала компресија на страните. Бидејќи и по природа и во домашно езерце, хранењето се јавува одозгора, устата се формира кај рибите, таа е превртена, за удобен внес на храна.

Мечувалец на Гелер во аквариум

Мечувалец на Гелер во аквариум

Телото на мажјакот е малку помало од женското. И, исто така, структурата на аналниот перка меѓу подовите е различна. Максималната должина на телото за жени може да достигне 8-10 см, за машки 2 см помалку. Татковината на мечувачот има претежно топла клима, така што оптималната температура на водата за овој вид риба со фино зрачење треба да ги исполни и овие барања (повеќе за ова подолу).

Во случај да доминира бројот на жени во резервоарот, тогаш тие можат да го променат полот. Перница слична на меч расте на каудалното перка и аналниот заоблен перка се претвора во гоноподија - рамна и остра. Заболените лица дури можат да ја исполнат својата сексуална функција, но повеќе од половина од потомците во овој случај ќе бидат жени.

Ние зборуваме повеќе за размножување на мечувалци во посебна статија..

Шарена светла боја беше развиена како резултат на лабораториско истражување, во процес на преминување на нив со други видови на пецилија. Бојата може да варира значително: лимон жолта, црвена, слаба, па дури и црна.

Во природата, овие лица не исполнуваат друга боја освен зелената.

Татковина на рибиТатковина на риби во свежи води на Јужна Америка, Мексико, Хондурас или Гватемала, каде протокот е бавен или отсутен.

Колку мечувалци живеат во аквариуми

Просечниот животен век дома е пет години. Бидејќи во природата живеат во густо обраснати езерца, треба да купите растенија за аквариумот. Willе создадат засолниште за СРЈ и ќе ја задушат светлата дневна светлина..

Компатибилност

Компатибилноста со другите риби е добра. Тие можат да живеат со други претставници од еден вид, па дури и грабливи риби не се плашат од нив. Иако меѓу себе, машките можат да бидат агресивни. Но, ваквото однесување честопати се карактеризира со ривалство и за женката и по природа и во аквариум, репродукцијата останува на прво место. За да можат мажјаците да се соберат едни со други, не е неопходно да се населат само две лица во резервоар, подобро е да има повеќе од нив, но бројот на жени во аквариум треба да биде еднаков со нив. Тие нема да се соберат само со оние агресивни и грабливи птичји птици, кои се поголеми од нив и едноставно можат да јадат мала риба. Овие можат да бидат циклиди, кои вклучуваат рак или астроноти.

Мечувалец Црвен

Мечувалец Црвен

Одржување и грижа

Мечевите риби се риби кои се за inубувале во сопствениците на аквариумот заради нивната непретенциозност во грижата. Татковината на рибите е Јужна Америка и затоа аквариумот со мечувалци мора да исполни неколку едноставни барања:

 • температурата на водата треба да се одржува на ниво од 20–26 ° С, максимално и краткорочно намалување, евентуално до 15 ° С;
 • индикаторот за киселост на водата треба да биде на ниво од 7–8 pH, што може лесно да се одреди со помош на специјални ленти за тестирање;
 • контрола на тврдоста на водата, која може да се движи од 8 до 25 DH;
 • обезбедување аерација и прочистување на водата;
 • направете стандардни промени на водата за 1/3 од вкупниот волумен.


Мечот на риба во аквариум може да живее и со сол и во свежа вода, така што водата од аквариум може да биде солена за да се собере заедно со другите жители. Да се ​​грижите за мечувалците не бара напор, еве, главната работа е да не претерувате и запомнете дека овие риби не сакаат светлина, тие се навикнати да живеат меѓу густи густини.

Хранење

Не се бара посебна храна. Рибите можат да јадат „од заедничка маса“, заедно со сите други жители на резервоарот. Разновидна диета ќе им овозможи да се развиваат, растат активни и здрави..

Кога храните мечувалци, треба да се земат предвид неколку опции:

 1. Специјализирана сува храна, замрзнати крвни црви или дафнија.
 2. Само-подготвена храна од растителни компоненти - алги или спанаќ, како и попарена со врела вода, за омекнување, лисја од коприва или зелена салата.
 3. Дополнително врвно облекување во форма на варени жолчки од јајца или мелени крекери.

При хранење, исто така е подобро да се придржувате до режимот на регуларност, бидејќи мечувалец е незаситна риба. Неколкудневна диета ќе биде корисна и ќе помогне да се избегне појава на болест против оваа позадина. По апстиненцијата, хранењето е подобро да се започне полека, за да не се предизвика прејадување.

Во отсуство на филтер, треба сами да го отстраните остатокот од храната, во спротивно водата ќе се влоши брзо, и за мечувалците, како и за другите видови пецили.

Болести

Болестите на мечувалците се ретки. Но, сепак, ако сопственикот не се грижи доволно, оваа скромен риба, мечувалец, исто така може да се разболи. Како и инфекции, храната може да навлезе во вода, што последователно предизвикува жител на аквариумот да се разболи, а појавата на поединецот веднаш ќе каже за тоа.

Можно е да се утврди дека миленичето не е добро од неколку знаци:

 • мечувалец лежи на дното или замрзна на едно место;
 • рибата изгледа незгодно, се фаќа против камења, случајно брза во резервоар, се одвива;
 • нема апетит;
 • абдоменот отекува;
 • перките се свиткани;
 • бели или облачни дамки на телото;
 • парчиња пиштоли.

Купувањето нови миленичиња мора да се направи одговорно и внимателно. На пример, присуството на осип или рани, мал пиштол на телото или плакета сугерира дека нов мечувалец во аквариумот ќе предизвика болест на други лица.

Мечувалец портокал

Мечувалец портокал

Мечот е подложен на заболувања и габични заболувања. Во овој случај, третманот е едноставен ако во резервоарот се наоѓаат само оние риби што можат да постојат во солена вода. За секој еден литар аквариум треба да разредете една лажица сол без слајд.

Ако мечувалец лежи на дното или замрзнат, тоа може да зборува не само за воведување на инфекции со храна, туку и за хипотермија на поединецот. Студот ќе помине за неколку дена, ако цело време бидете сигурни дека водата не се лади под нивото нормално за овој вид.

Мечот мора да биде издвоен што е можно поскоро од другите. Така, други лица можат да бидат зачувани. Заразената риба не смее да лежи во вода дури и еден ден. Во овие случаи, неопходно е да се третираат со раствори на трипафлавин или биомицин.

Заклучок

Науката за аквариумот е фасцинантна активност. Мечувачите се прилично лесни за чување, така што можете да уживате во нив долго време во вашиот аквариум! И секоја болест може да се спречи однапред, само треба да го следите вашиот аквариум.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Препораки за нега на риба со меч риба во аквариум