ma.AquaFans.ru

Колку години полжавите живеат дома?

Полжавот е мекотел од гастропод класа. Тешко е да се меша со други животни поради присуството на заштитна обвивка и бавниот животен стил. Овие уникатни мекотели се вкорени не само во дивината, туку и дома. Фановите на аквариуми често ги користат, но не знаат колку полжави живеат. Овој индикатор зависи од многу фактори кои можат значително да го продолжат животот на домашно милениче..

Полжави
Полжавите можат да се чуваат во домашниот аквариум

Општи информации

Секој што сака да има мекотел во својот аквариум треба да ја знае нејзината структура, однесување и навики на јадење. Од ова зависи само животниот век на полжавот, туку и неговото здравје.

Место структура

Не многу оспособените луѓе честопати се нарекуваат полжави на сите гастроподи со надворешни лушпи. Сепак, тоа не е целосно точно. Главната карактеристика на овие мекотели е структурата на телото. Се состои од 4 главни делови:

 • главата;
 • нозе;
 • набори на мантија;
 • внатрешна торба.
Полжави на разлика
Покрај школка, полжавите имаат и други структурни карактеристики

Овој жител на аквариумот се движи со помош на мускулна контракција, кои создаваат движења слични на бранови. За помазно и поудобно движење на тврда површина, кожата на полжави дава посебна слуз.

Во внатрешноста на обвивката на животното е внатрешна кеса, извртена во форма на спирала. Покрај тоа, мекотел има жабри, со помош на кои се чувствува удобно во водната средина. Сместени се во мантија и се состојат од повеќе делови (влезен и излезен сифон). Исто така, во облеката се:

 • бубрежни канали;
 • цревата;
 • екскреторен систем;
 • гениталии
 • белите дробови (само на копнени суштества).

Посебно внимание заслужува глава на полжав. Ги содржи сите најважни органи на животното, како што е усната шуплина, произлегува со очи и пипала, кои делуваат како орган на допир.

Сите полжави, како и многу други мекотели, имаат заштитна обвивка. Се состои од такви слоеви:

 1. Периостратум. Тој е најтенкиот од сите и се состои од конхиолин протеин. Овој слој штити од надворешни фактори и ја покрива целата обвивка..
 2. Ostracum. Се состои од калциум карбонат и е основа на целата "куќа" на мекотел.
 3. Хипостракција. Ова е внатрешниот слој на обвивката што го контактира телото на кохлеата..

Хранење од полжавПреференциите на храна на сите гастроподи директно зависат од нивното живеалиште. Поради нивната мала подвижност, полжавите немаат право да ја решат храната и да јадат сè што им доаѓа. Разновидноста на нивните „јадења“ е неверојатна. Следното може да биде вклучено во исхраната:

 • риба СРЈ;
 • ракови;
 • инсекти
 • Црви
Храна за полжави
Полжавите се сештојади, но мора да се внимава да се обезбеди дека имаат доволно калциум во нивната исхрана.
 • карион;
 • остатоци од растенија;
 • Свежи растенија
 • помали полжави.

Типична храна за жителите на суши може да биде растителни лисја, бобинки, трева, кора од дрвја, овошје и зеленчук.

Главниот минерал за сите видови полжави е калциум. Таа мора да биде вклучена во исхраната на животното, во спротивно суштеството ќе започне да ја јаде својата школка, што ќе доведе до негово уништување. Inhabitantsителите на аквариумот можат да се хранат со такви деликатеси:

 • растенија за аквариум;
 • храна за риби;
 • ситно сецкан зеленчук и овошје;
 • таблети од алги;
 • лушпа од јајца.

Lifeивотниот векЕден од главните индикатори за правилна грижа на полжавите е нивниот животен век. Тоа зависи од многу компоненти, со кои ќе може да се ужива во убавината на овие суштества за многу години..

Клучни фактори

Секој вид полжав е уникатен и има свои карактеристики, кои на еден или друг начин влијаат врз животниот век. Сите тие веќе долго време се изучуваат и им овозможуваат на loversубителите на аквариум правилно да се грижат за своите миленици..

Содржина на полжави дома
За да го зголемите животниот век на полжавите, не ја ограничувајте нивната исхрана само на храна со риби

Колку полжави живеат дома зависи од неколку клучни фактори.. Меѓу нив се следниве:

 1. Правилна исхрана. Тоа е основа на долг и здрав живот на мекотел. Некои видови на аквариум се навикнуваат на храна многу брзо и консумираат друга храна без многу желба. За да го избегнете ова, треба да ја менувате диетата што е можно почесто и да вклучите нови производи во неа.
 2. За животните да живеат долг живот, тие мора да бидат заштитени од ненадејни промени во температурата.
 3. Школки треба постојано да се хранат со калциум карбонат. Тоа е многу важно за нивното тело и помага да се развиваат нормално. Оваа супстанца е содржана во школка со пилешки јајца, како и креда.
 4. На копно, полжавите треба да одржат ниво на влага што е пријатно за нив..
 5. Кога размножувате, најдобро е да ги засадите во посебен аквариум. Така, можете да ги заштитите јајцата и идните млади животни од аквариум риба, која ќе ја јадат со задоволство.
Полжав во аквариум
Аквариум каде живеат полжави, подобро е да се покријат
 1. Многу е важно да се контролира бројот на мекотели во аквариумот. Во големи количини, тие можат да им наштетат на останатите жители или едноставно да започнат да гладуваат.
 2. Кога чувате и одгледувате полжави, многу е важно да не го оставите горниот капак на аквариумот отворен. Некои видови се во можност да се искачат на вертикална бариера и да се искачуваат нагоре..
 3. Во никој случај не треба да давате полжави било солена храна. Солта е смртоносен отров за нив. Кога ќе влезе во телото, животното брзо умира.

Болести и штетници

Сите мекотели на гастропод немаат многу силен имунитет, затоа, ако неправилно се одржат, можат да се разболат и да умрат. Willе зависи од ова колку години полжави живеат во аквариум. За да спречите негативни последици, треба да знаете какви болести имаат полжавите. Најопасните меѓу нив се:

 1. Испукан, перфориран или скршен мијалник. Оваа болест е многу почеста од другите и може да предизвика смрт на животното. Ако се открие и најмала штета, неопходно е веднаш да се стави мекотел во друг аквариум и да се зголеми количината на калциум во неговата диета. Покрај тоа, неопходно е да му се обезбедат идеални услови за живеење, како што е целосен одмор, оптимална температура на водата, висока влажност (за земјишни видови).
 2. Ламинирање на школка. Во повеќето случаи, овој проблем се јавува како резултат на неухранетост. Други причини за нејзино појавување може да бидат сериозни стресови на кои животното било изложено (остар пад на температурата, глад), како и лошата наследност.
Болести од полжави
Полжавите имаат голем број на болести што треба да ги знае сопственикот на аквариумот.
 1. Бела облога на "куќата" на мекотел. Се појавува под неправилни услови или стареење на животното. Понекогаш причината за таквата болест е привлечност, која се појави како резултат на изложеност на обвивката на какви било надворешни фактори.
 2. Изгореници Со неправилна грижа, полжавот може да добие хемиски или термички изгореници. Првите знаци се минимална подвижност и засолниште во мијалникот. За подобрување на состојбата, зголемувањето на влажноста и вклучувањето на сочна храна (краставици, домати, тиквички, тикви, лубеница, јагоди, јаболка, круши и др.) Во дневната исхрана ќе помогне.
 3. Труење Таквиот проблем се јавува како резултат на слаб квалитет или застоена храна. На првиот знак, треба веднаш да ги отстраните остатоците од старата храна и да истурете нови (понови).
 4. Пролапс на органи. Се јавува кога е повредена. Може да биде предизвикана не само од кој било предмет во аквариумот, туку и од влијанието на неговите други жители.
 5. Само-грицкање. Честопати има ситуации во кои мекотелката почнува да ја јаде својата школка. Таквиот необичен ефект се јавува поради недостаток на калциум во неговото тело. Други причини може да вклучуваат сериозен стрес и лоша наследност..

Природни непријатели

Полжавите, како и сите гастроподи, се едни од најомилените производи на многу жители на вода и земја. Поради ова, тие често умираат и не живеат до потребната возраст. Дома, елиминацијата на непријателите од природен полжав од аквариумот ќе помогне да се реши овој проблем.. Овие вклучуваат такви жители на аквариум:

 • гурами;
 • циклиди;
 • аквариум ракчиња;
 • превез, телескоп, лав глава и други претставници на семејството Голдфис.
Услови на полжав
Некои видови аквариум риби јадат полжави.

Во дивината, полжавите имаат уште повеќе непријатели. Сите од нив уживаат мекотели со задоволство, бидејќи се хранливи и лесно достапни.. Водните жители на дивината имаат такви непријатели:

 • сардина, габии, скуша, харинга;
 • морска ;везда;
 • ракови на пустиник;
 • пастрмка;
 • жаби;
 • херони и штркови.
Диви полжави
Во дивината, полжавите имаат многу повеќе непријатели отколку во аквариум

Landителите на земјиштето не се лишени од вниманието на грабливците. Тие се напаѓани не само од цицачи, туку и од влекачи, како и од птици. Непријателите на копнените полжави се:

 • дрозд;
 • сите видови гуштери;
 • дива свиња;
 • еж;
 • крт.

Услови на притвор

Со цел да утврдите колку долго живеат големи полжави и да ја максимизираат оваа бројка, мора да се обидете да им обезбедите удобни услови за живот. Секој вид има свои нијанси на содржина, но во повеќето случаи тие се многу слични. Овие вклучуваат:

 1. Волуметриски сад за содржина. Потребни се најмалку 10 литри вода за еден голем полжав.
 2. Аквариум со полжави не треба да стои веднаш до лампи и други тела за осветлување. Покрај тоа, неопходно е да се исклучи директната сончева светлина.
 3. Тресет, кора од дрвја, пилевина може да се користат како земја.
Содржина на полжави
За еден полжав е потребен простор од најмалку 0,01 м3 (10 литри вода)
 1. За лица со аквариум, треба постојано да одржувате температура на водата од +25 ° C до +30 ° C.
 2. За копнени полжави, треба да одржите постојано ниво на влага и да ја следите состојбата на легло.
 3. Контејнерот во кој живеат полжавите мора редовно да се чистат..

Аквариум или терариум стогодишници

Од сите видови полжави што можат да се чуваат дома, се издвојуваат неколку стогодишници. Многу од нив припаѓаат на големи мекотели и можат да достигнат навистина големи димензии.. Стогодишници се:

 1. Ахатина. Овој вид на мекотели може да ги израдува сопствениците најмалку 5 години, и со соодветна грижа и почитување на сите правила за одржување - 10 години. Во дивината, тие се доста ретки и предизвикуваат непоправлива штета на земјоделството. Поради ова, тие често стануваат човечки жртви и ретко живеат во возраста на „пензионирање“.
Полжав од грозје
Максималниот животен век на полжав од грозје е 7 години
 1. Грозје. За да разберете колку долго живее полжав од грозје, треба да создадете најудобни услови за тоа. Ако сè е направено правилно, тогаш таа може да живее од 6 до 7 години. Овој вид има можност да регенерира органи, затоа, дури и со сериозно оштетување, може да преживее и да се врати во нормала.
 2. Мариса Неговото природно живеалиште е мочуриштата, езерата, реките и другите тела на вода со богата вегетација. Во аквариум, таа се чувствува не помалку удобно и може да живее до 4 години.
 3. Ампуларија. Одржувањето на температурата на водата од 23-25 ​​° C е неопходно за овој вид полжав. Во такви услови, таа може да живее околу 4 години..
 4. Одг Овие претставници на гастроподи се многу светли, првично насликани и изгледаат одлично во аквариумот. Нивниот главен недостаток е животниот век, што е само 1 година.
Полжав Тиломеланија
Тиломеланија ќе го украси вашиот аквариум со својата необична форма на школка
 1. Црвена калем. Оваа слатководна убавина е скромен за храна, па дури може да јаде и морков. Таа е во состојба да живее најмалку две години.
 2. Тиломеланија. Една од најубавите полжави, за која се потребни посебни услови на притвор. На loversубителите на аквариумот им се советува да го чуваат одвоено од другите видови. Така, таа може да живее многу подолго и да достигне возраст од 7 години.
 3. Неретина. Lивее околу една година, но често раси во овој период. За аквариумот е многу корисно, затоа што јаде поголем дел од скапаните алги.
 4. Елена. А карактеристика на овој вид е можноста да јадат други мекотели. Livesивее околу две години и добро се размножува.
 5. Пагода Овој полжав води ноќен животен стил, за кој не е многу сакан. За 2 години од своето постоење, тој е во состојба да се справи со вишокот алги и растенија..

Полжавите се прекрасни суштества кои не само што можат да станат украс на аквариумот, туку и да донесат придобивки. Со правилно одржување и усогласеност со сите препораки на професионалци, можете значително да го продолжите животот и да уживате во нивната убавина.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Колку години полжавите живеат дома?