ma.AquaFans.ru

Каде живее езерцето што плива полжав и што јаде

Во резервоари, реки, градини, живеат многу различни полжави, но најчестиот вид е езерцето. Livesивее на места каде има доволно влага, така што може да се види низ целиот свет. Овој мекотел честопати е населен во аквариуми, бидејќи се справува со плакетата што се формира на стакло, камења или други предмети и интересно е да се набудува таков полжав.

езерцето
Пондовиќ се справува со плакетата што се формира на чашата на аквариумот.

Опис на мекотел

Езерце е полжав полжав кој има добро развиена спирална обвивка. Самата обвивка се состои од пет или шест свиоци. Од една страна има уста, а од друга страна остар врв. Сигурно го штити мекото тело на кохлеата од разни негативни ефекти и механичко оштетување..

Езерцето дише со помош на белите дробови, и затоа е принудено периодично да се искачува на површината на водата. На самиот раб на мијалникот има посебна тркалезна дупка што само води кон белите дробови. И таму е што крвта се збогатува со кислород и јаглерод диоксид.

Телото на езерцето се состои од три главни делови:

 • главата;
 • торзото;
 • нозе.

Подножјето на жител на слатководни води го зафаќа абдоминалниот дел од телото. Таа е мускулна, со нејзина помош полжавот се движи на површината. Theивотниот циклус на мекотели е доста краток, бидејќи во зима сите умираат. Во зависност од видот, езерцата се разликуваат едни од други по бојата на школка, трупот и нозете, а може да имаат и различна форма и дебелина на обвивката.

Најчести типовиПолжавите се уникатни животни кои не прават штета на луѓето, напротив, тие се од голема корист, бидејќи тие активно јадат разни плевели, добро го чистат аквариумот од растот и дури имаат лековити својства. Во природата, постојат многу опции за езерцето, од кои секоја има свои карактеристики.

Но, најчести се следниве видови:

 1. Езерцето е големо, или обично. Ова е најголемиот претставник на семејството. Школка може да достигне 6 см во должина и 3 см во ширина. На неа има широка уста, како и од пет до шест вртења. Идовите на мијалникот обично се темно кафеава боја, но тие се тенки и про translирни. Телото на таков полжав има зеленикаво-сива нијанса. Овој вид се наоѓа во многу тела на свежа вода..
 2. Мало езерце. Таквиот полжав е лесно препознатлив по истакната нагоре и издолжена обвивка, која има бледо жолта боја. Кадрици од овој вид секогаш се вртат десно и имаат до седум револуции. Школка на жител на слатководни е издржлив, но е многу тенка и транспарентна. Неговата максимална должина е 1,2 см, а нејзината ширина е само 0,5 см. Телото на овој мекотел има сива нијанса. Овој вид е широко распространет низ целата територија на Русија. Често може да се види во реки, езерца, па дури и барички..

  Заеднички езерце
  Прудовикс активно јадат разни плевели, добро го чистат аквариумот од раст, па дури имаат лековити својства.

 3. Езерцето езерцето. Кај овој вид, школка изгледа како остар конус. Неговата висина е 3,2 см, а широчината е 1 см. Устата на лушпата е мала, а нејзината боја е кафеава, скоро црна. Телото на мекотел има зеленикаво-сива нијанса и живее во плитки резервоари.
 4. Овозно езерце. Овој вид има многу кревка школка, а првиот навивам е третина од устата. Неговата максимална големина достигнува 1,5 см во ширина и 2,7 см во висина. Школка е речиси транспарентна и има светло розова боја. Полжавот го добил своето име заради овусниот облик на устата. Телото има светло маслиново или сиво боја. Таквиот мекотел може да живее на големи длабочини, често се наоѓа во тивки реки и езера.
 5. Уво полжав. Устата на овој мекотел наликува на човечко уво по изглед и форма. Школка има сиво-жолта боја, и е многу тенка. Широк е 2,8 см и висок 3,5 см Телото има жолто-зелена боја со многу прскања. Овој вид се наоѓа не само во резервоарите, туку и на камењата и дрвјата..

Постојат и други видови на овие мекотели, но тие се многу поретки. На пример, има такви езерца кои живеат на длабочина до 250 м или на надморска височина од 5 илјади метри.Исхрана и репродукција

Големото езерце се храни главно со растителна храна. Во природата јаде разни плевели, алги, па дури и расипани растенија. Во аквариумот, со помош на долг јазик, тој ја гребе плочата што се формира на wallsидовите. И овој мекотел јаде секоја храна што се населува на дното.

Како дополнителен врвен облекување во аквариумот, можете да ставите мали парчиња лушпа од јајце и креда. Од растителна храна, полжави може да се даде јаболка, зелка, тиквички, тиква, моркови, зелена салата.

Езерце од полжав
Во природата, езерцето јаде разни плевели, алги, па дури и расипани растенија..

Прудовики, како и многу други полжави, се хермафродити, но оплодувањето во нив се јавува на крст начин. И, тие исто така можат да ги оплодат своите јајца. Овие loversубители на влага одеднаш лежат голем број јајца, кои се затворени во посебен про transparentирен мукозен спојка. Обично има издолжена форма и е прикачена на разни подводни предмети, најчесто на вегетацијата. Понекогаш во една таква спојка има до 300 јајца.

Самите јајца се мали и скоро транспарентни. Околу еден месец подоцна, од нив излегуваат мали полжави, кои, според надворешни знаци, не се разликуваат од возрасните лица. Езерцените се доста активно размножување, затоа, ако се во аквариум, треба периодично да го отстранувате вишокот asonидање. Во заробеништво, овие мекотели можат да живеат до две години, а во овој период тие лежат јајца до 500 пати.

Тешкотии во одржувањето и болеста

Прудовиците се целосно скромен животни, но главната тешкотија во нивното чување е тоа тие можат да носат опасни болести, што на прв поглед е скоро невозможно да се препознае. Најчеста болест кај овие мекотели е габична инфекција. И ако ставите заразена индивидуа во заеднички аквариум со риби и други жители, тогаш тоа може брзо да ја шири инфекцијата.

За да ја избегнете оваа состојба, пред да го ставите езерцето во заеднички аквариум, треба да го чувате во карантин неколку дена. Во овој период, треба да го ставате секој ден неколку минути во слаб раствор на калиум перманганат или сол од маса.

Ако полжавот не троши точна количина минерали и елементи во трагови, тогаш theидовите на нејзината школка може да започнат да се оштетуваат или тенка надвор. Во овој случај, езерцето треба да се храни со производи кои содржат висока содржина на калциум. По некое време, мијалникот ќе порасне и целосно ќе се опорави.

Кога го чувате езерцето во аквариум, важно е да се осигурате дека тие не го пренаситуваат и да ја контролираат нивната репродукција. Ако има премногу полжави, тогаш тие ќе почнат активно да јадат млади алги, а во аквариумот ќе има постојан недостаток на кислород кај другите жители.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Каде живее езерцето што плива полжав и што јаде