ma.AquaFans.ru

Сè што сакавте да знаете за полжавите

Cодржина

Ампулија (лат. Pomacea bridgesii) е голем, светла и популарна полжав во аквариум. Одржувањето едноставно е лесно, но има важни детали при хранењето. По потекло од Амазон, каде живее низ целата должина, со тек на време се шири на Хаваи, Југоисточна Азија, па дури и на Флорида..

Честопати можете да забележите како во аквариум ампулата се крева на површината, ја истегнува цевката за дишење и почнува да пумпа кислород во себе. Нејзиниот респираторен систем е споредлив со белите дробови на риби, има жабри (од десната страна на телото) и бели дробови на левата страна.

Ампулите се многу добро прилагодени на животот во тропските предели, каде сувите периоди се наизменични со сезоната на дождови. Ова се рефлектираше во нивното тело, тие развија мускулна нога со заштитна вреќа прикачена на тоа. Користејќи ја оваа вреќа, тие го затвораат својот мијалник за да преживеат остатоци од вода и кал за време на сувата сезона.

Тие живеат во сите видови резервоари, во езерца, езера, реки, канали. И покрај фактот дека многу полжави се хермафродити, ампулариумите се хетеросексуални и им треба партнер за репродукција.

Опис

Иако најчестата боја е жолта, сепак тие постојат во многу различни бои. Покрај жолтиот ампулариум, можете да најдете бела, кафеава, па дури и скоро црна. Сега сините ампули станаа модерни, но тие не се многу различни во содржината и одгледувањето од жолта боја.


Кога го купувате, важно е да запомните дека расте многу повеќе од другите полжави. Тие се продаваат прилично мали, со дијаметар до 2,5 см, но можат да пораснат до големина од 8-10 см. Постојат поголеми што се многу добро хранети, и тие стануваат толку големи што можат да се натпреваруваат во големина со други гиганти - полжави од мариза.

Аквариумот содржи неколку различни типови ампули, кои се разликуваат едни од други во облик на школка. Expectивотниот век на ампуларија во аквариумот е 2 години.

Содржина на ампула во аквариум

Ако се чуваат сами, тогаш многу мал аквариум, околу 40 литри, е доволно за нив. Бидејќи полжавите јадат аквариум ампули, тие се многу, исто така, многу отпад после нив, ќе биде точно да се распределат барем 10-12 литри волумен за еден. Со оглед на тоа што тие репродуцираат пријатно, не треба да се чуваат многу.

Но, бидејќи самиот ампулар ретко се содржи во самиот аквариум, подобро е да се смета на поголем волумен на аквариумот. Значи, за 3-4 полжави + риба, потребни ви се околу 100 литри. Се разбира, многу зависи од вашите услови и детали. Но, обично, 10 литри на ампула нема да ве изневерат.

Yellowолтите ампули се целосно мирни, никогаш не допирајте риби или безрбетници. Постои заблуда дека напаѓаат риби. Но, ова се должи на фактот дека полжавите се чистачи и јадат мртва риба, но се чини дека убиле риба. Ниту еден полжав не е способен да фати, фаќа и убива здрава и активна риба.

Но, ампулариумот со риби е многу вознемирувачки. Тие можат да ги отсечат своите антени, како што се суматранските шипки, или дури и целосно да ги уништат, како што се џуџе тетрадон, фахака, зелен тетрадон, боцја кловн или големи циклиди.

Некои нема да можат да јадат големи полжави, но малите ќе бидат изнесени под чиста. И големите ќе бидат грицкани во секоја можност, што исто така нема да го зголеми нивното здравје. Без`рбетниците исто така можат да станат проблем - ракчиња и ракови, тие стручно избираат полжави од школки и јадат.

Органи на вид и дишење
Органи на вид и дишење

Хранење

Како да се хранат аквариумските ампули? Сè е многу едноставно, тие јадат скоро секаков вид храна. Покрај тоа што ќе јадат секаква храна што ќе им ја дадете, тие ќе јадат и сè што можат да најдат во аквариумот. Плус вклучуваат фактот дека јадат храна после други жители, спречувајќи ги да гние и да ја расипуваат водата.

Најлесно е да се храни ампулата со апчиња за сом и зеленчук. Особено тие сакаат краставица, тиквички, салата, дури и тиква. Мора да се почитуваат два услови - вриејте зеленчук неколку минути и не чувајте ги во аквариум повеќе од еден ден, бидејќи водата станува многу облачна.

Тие, исто така, јадат живо храна со задоволство, јаделе црви од крв и создавач на цевки. Но, тука е неопходно да можат да го достигнат, односно чисто дно, а во општата аквариум, како по правило, добиточната храна има време да падне во земја.


Но запомнете дека ампулариумите лесно ги оштетуваат младите растителни лисја и нежните видови, јадејќи ги на трупот. За да се спречи тоа да се случи, треба дарежливо да ги хранате зеленчук и добиточна храна што содржи спирулина.

ОдгледувањеКако растат ампулите? За разлика од многу полжави во аквариум, тие не се хермафродити и ви требаат машки и женски за успешно размножување. Најлесен начин да се добие таков пар е да се купат 6 полжави одеднаш, што практично гарантира лица од различен пол.

Кога ќе станат сексуално зрели, тие самите ќе започнат да се разведуваат, за да бидат стимулирани, не е потребна акција. Како да се разбере што се случи? За време на парењето, машкото и женското се спојуваат едни со други, а мажјаците секогаш на врвот.

Откако ќе се заврши парењето, женката ползи надвор од водата и остава голем број јајца над површината на водата. Кавијарот е бледо розова боја и треба да се наоѓа над површината на водата, а не да се фрла во неа инаку едноставно ќе исчезне.

Површината на телето се калцифицира кога е изложена на воздух и бебињата се целосно безбедни.

Малите полжави излегуваат по неколку недели, под услов температурата на околината да биде 21-27C, а влажноста е доволна. Новороденчињата се прилично големи, целосно формирани и немаат посебна грижа..

Кавијар на ампулар
Кавијар на ампулар

Најпопуларни прашања

Ампуларија положи јајца. Што да правам?

Ако не ве интересира полжавите да влезат во генералниот аквариум, тогаш ... ништо. Со постојана влажност и температура, кавијарот или јајцата од ампулата ќе се изведат, ќе паднат во вода и ќе започнат со целосно независен живот. Фаќањето на нив не е проблем, но ако сакате, можете да го ставите инкубаторот од пластично шише под theидањето. Малите полжави ќе паднат таму и можете да ги пренесете во обичен аквариум.

Ампулија не го поместува неколку дена тоа што се случи?

Најверојатно таа починала ако не се помрдне неколку дена. Едноставен начин да го разберете ова е да го извадите полжавот и да го мирисате. Но, внимателно, мирисот може да биде многу силен. Ампулариумот на мртвите полжави во аквариумот мора да се отстрани, бидејќи тие многу брзо се распаѓаат и може да ја уништат водата.

Сакам да дадам зеленчук, но тие се појавуваат. Како да се биде?

Многу едноставно, боцкајте парче не вилушка или која било не`рѓосувачка ставка.

Дали ампуларите расипуваат растенија?

Да, некои видови можат, особено ако се гладни. Како да се бориме? Нахранете ги во целост.

Сакам да започнам ампула, но се плашам дека ќе се разведат. Како да ги контролирате?Ова воопшто не е проблем. Прво, кавијарот е голем и над вода, многу е тешко да не се забележи. Второ, полжавите самите се големи, па дури и со рацете само ги фаќаат. Па, и повеќе начини да се ослободите од полжави ќе најдете тука.

Дали треба некако да создадам место каде можат да положат јајца?

Доволно е аквариумот да биде покриен. Во просторот помеѓу капакот и водата се создаваат идеални услови за кавијар. И да, подобро е да се покријат, затоа што ампулариумите можат да лазат на патување.

Моето полжав е веќе многу голема, колку повеќе ќе порасне?

Со добро хранење, типот на ампула Pomacea maculata може да достигне 15 cm во дијаметар. Но, како по правило, тие се со дијаметар од 5-8 см.

Мојот дел од телото беше откинат од мојот ампулариум, што да правам?

Ништо, тие имаат прекрасна способност да се регенерираат. Како по правило, изгубен орган ќе расте во рок од 25 дена. Може да биде малку помал, но целосно оперативен. Тие дури и ги обновуваат очите.

Како ампулариумите пренесуваат солена вода?

Ако постепено ја зголемувате концентрацијата, тогаш тие издржат мала соленост. Ако полжавот престане да ползи надвор од школка со зголемување, тогаш намалете се додека не биде предоцна.

Дали толерираат паразитски ампулации?

Да, постојат неколку видови за кои тие се носители. Како и да е, ампулариумите се спротивставуваат доволно добро и се многу поотпорни на паразити..


Постои еден паразит што претставува опасност за луѓето (нематодата Ангиостронглолус кантонензис). Нејзин главен носител е стаорец, а едно лице може да се зарази ако јаде сурови полжави. Во ретки случаи, тоа предизвикува оштетување на нервниот систем, па дури и смрт.


Но, немате апсолутно од што да се плашите. Ампулите можат да се заразат само ако живеат во природа, каде што заразените глодари се соседи. Тешко е да се замисли дека локалните ампулари одгледувани во аквариумот можат да стапат во контакт со нив. Но, дури и ако е така, тогаш сепак треба да јадете суров полжав.

Дали ампуларна хибернација?

Да, за време на сувата сезона во природата, може да има некои видови. Но, не им треба во аквариумот.

Моите ампули немаат иста боја на некои места, каква е работата?

Ова се должи на фактот дека во одреден момент тие престанаа да растат (промена на живеалиштето, недостаток на храна, друга вода) и штом сè беше добро, тие веднаш го вратија поранешниот квалитет на мијалникот. Но, трагата остана. Во ред е, главната работа е да ги одржувате добро.

Во моите ампули, лушпата е уништена. Поради тоа што е тоа?

За да формираат школки, полжавите го вари калциумот од вода. Ако имате многу стара, или многу мека вода, тогаш може едноставно да се пропушти. И нејзината одбрана, нејзината лушпа пука. Не е тешко да се поправи, барем да се замени дел од водата со свежа вода или да се додадат минерали за да се направи водата поцврста.
Но, имајте на ум дека тие можат да запечатуваат дупки во мијалникот, но понекогаш врвот на мијалникот исчезнува и тие не можат да го вратат. Сепак, ова не им пречи многу..

Најдов празна ампуларна обвивка. Некој ја јадеше?

Најверојатно таа самата починала. Видовите риби што можат да ги јадат се веќе наведени погоре. Но, ако умре сам по себе, многу брзо се распаѓа, бидејќи се состои во целост од протеини.

Колку ампулариуми живеат?

Силно зависи од условите на притвор и температурата. На ниски температури до 3 години, а на температура од 25 ° C само 12-16 месеци. На повисоки температури, ампулите се поактивни, растат и се размножуваат побрзо..

Но, несаканиот ефект е забрзан метаболизам и, соодветно на тоа, рана смрт. Температурата за чување на ампулата може да варира помеѓу 18 - 28 ° C

Дали ампуларијата ќе преживее во езерцето?

Во текот на летото, доста, бидејќи тие можат да живеат на температура од 18-28 ° C. Но, во есен, вие разбирате ....

Моите ампули не се активни, често не се движат. Се хранам нормално, условите се добри.

Ако не умреа (види погоре за проверка), тогаш сè е добро. Самите полжави се прилично мрзливи суштества, тие имаат само две желби да јадат или растат. Според тоа, кога овие желби не се таму, тие само спијат.
Или имате ниска температура на водата, како што напишавме погоре.

Мојата ампула се појави на површина и лебди на површината. Таа почина?

Не мора. Како што веќе споменавме погоре, тие се доста мрзливи, и бидејќи го дишат воздухот што се пумпа под мијалникот, можеби ќе лебдат сами за себе. Проверка на тоа што не е во ред со неа е многу едноставно. Извадете од водата и видете дали полжавот брзо го затвора мијалникот, тогаш сè е во ред. Мускулите на починатиот се релаксираат и таа не се движи.

Колку време е потребно за да се изведе ампула од рое?

Две до четири недели, во зависност од температурата и влажноста.

Дали ампулариумите се репродуцираат во текот на целата година?

Да, но многу помалку во зима.

Зошто умре ампуларот?

Тешко е да се каже сигурно, може да има многу причини. Но, како по правило, тие умираат во обични аквариуми ... од глад. Ова е голем полжав, за да се живее и да расте потребна е многу храна, но во генералниот аквариум нема доволно.

Може ли ампула да живее без вода?

Се разбира дека не, тоа е воден полжав. Ако видите како таа ползи надвор од водата, па дури и лази надвор од аквариумот, тоа значи дека женката бара место каде да положи јајца. Во овој случај, треба да ги затворите нејзините излегувања од тоа, во спротивно таа ќе лази и ќе умре. За кавијарот ви треба место со висока температура и влажност, обично идеалното место е под капакот на аквариумот или стаклото.

Ампулија јаде риба?

Како што рековме, само мртвите. Таа нема ниту брзина ниту заби за лов на риби. Но, јадеше мртва риба со задоволство.

Ампулурија е закопана во земја?

Не, таа е преголема, ќе требаат напори на мал булдожер.

Дали е можно да се содржат ампуларија и желки со црвена боја??

Можно е ампулариумите за желки со црвена боја да бидат одлична храна. Шега. Не можете, причината е веќе именувана.

Ампуларија и хелена се здружуваат?

Возрасни, да. За хелена, ампулата за возрасни е јасно недостапна, но тие можат да јадат мали.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Сè што сакавте да знаете за полжавите