ma.AquaFans.ru

Ампулија: одржување, репродукција и грижа

Одгледувачите сакаат да се ослободат од некои полжави, но голема и убава ампула може да стане добредојдено милениче за акварист. Непретенциозно и плодно, може да донесе многу придобивки во домот на аквариумот.

Ампулуријата расте доволно голема - 10-15 см, честопати има светла боја: најчеста боја е со жолта или кафеава школка, но покрај нив, во продавниците за миленичиња можете да најдете многу други бои - од снежно-бела до сина или дури и црна.

Ампулата е скромен кон условите во животната средина, но сепак има свои нијанси:

 1. Пристап до атмосферски воздух. За целосно дишење, мекотел има жабри од десно и цевка за дишење од лево. Со негова помош, полжавот заробува воздух и паѓа на дното со камен, со што збунува неискусен одгледувач. Не грижи се, ова е само нејзиниот начин за брзо стигнување на дното.

  Ампуларијата дише со својот пробосцис.

 2. Покријте за аквариумот. Многу причини можат да поттикнат ампула да го истражуваат светот надвор од капацитетот: желбата да се постават јајца, да земат здив, да бараат храна. Во секој случај, откако ќе поминете долго време надвор од водата, мекотецот ќе умре, затоа треба да го покриете аквариумот.
 3. Волумен на резервоарот. Ампулеуријата е голем полжав, затоа бара доста големи количини вода: на неколку лица им требаат 40-50 литри.
 4. Минерално ѓубриво. Во мека вода, може да се случи влошување на обвивката, разграничување, пукнатини и оштетување. За да се избегне ова, се препорачува да се зголеми тврдоста на водата и да се воведат минерални материи во аквариумот.
 5. Температура на вода. Колку е поголема, толку е поактивна кохлеата, но постои една „БОЛ“ - метаболизмот се забрзува со зголемување на температурата, што значи дека очекуваниот животен век е намален. Така, на температура од 20-22 ° C, ампулата ќе живее 2-3 години, а на температура од 26-28 ° C, животниот век ќе биде од 16-18 месеци.
 6. Мртвите мекотели мора да се отстранат од аквариумот, бидејќи се распаѓаат, тие можат многу да ја расипат водата. За да разберете дали ампула е жива или не, само извадете ја од водата и измијте ја. Ако полжавот е мртов, лут мирис ќе го пријави.

Голем полжав е корисен затоа што јаде многу - ја јаде преостанатата храна од дното, мртва вегетација, мртва риба и ракови, ги чисти wallsидовите на аквариумот, со што се намалува бројот на чистења. Младите ампули се во можност да го уништат факулирањето на кафеави и црвени алги - црна брада и флип-апостолки, за што тие се многу омилени од акваристите.

Вилиците на ампулариумот се претвораат во радула или „ренде“ со помош на која полжавот може да го извалка дури и најтешкиот фаул.Но, треба да се запомни дека во случај на доење, може да се префрли на водни растенија. За да се избегне ова, можете да организирате хранење мекотели:

 • апчиња за сом;
 • попарена зелена салата, зелка;
 • краставица
 • тиквички;
 • моркови.

Одгледување

Ампуларијата не е хермафродит, како и повеќето полжави. Ова значи дека за да добиете потомство, треба да соберете хетеросексуална двојка. Невозможно е да се одреди сексот, па ако сопственикот планира да се размножува, тогаш треба да земете мало стадо од 4-6 лица.

Штом се исполнат две хетеросексуални полжави, тие го започнуваат процесот на парење. Прескокнувањето е доста тешко, еден пар ампули почнува да се преплетува. По danceубовниот танц, мекотелите се лази во различни насоки, а женката почнува да се подготвува за положување јајца. Сексуално зрела жена може да чува машки секс производи за неколку месеци.Веднаш штом жената е подготвена да положи јајца, таа се крева на површината и започнува со процесот на положување, избирајќи стакло како подлога и на неа полагаат бледо розови лепливи јајца, кои се покриени со калциумска обвивка од контакт со воздух. Развој на јајца е можно само на површината и при висока влажност. Стапката на инкубација зависи од температурата и влажноста и може да трае од 7 до 15 дена.

Ампуlyарија лежи над површината на водата.

По завршувањето на процесот на инкубација, децата го киснале калциумскиот кожурец и паѓаат во вода. Ако сакате да избегнете потомство од влегување во аквариум, тогаш под theидањето можете да ставите половина од пластичното шише во кое ќе паѓаат новороденчиња.

Ампулите се прилично плодни, па затоа треба да се контролира бројот на полжави, инаку малите полжави брзо го исполнуваат аквариумот, расипувајќи го неговиот изглед и јадат вегетација. За среќа, овие мекотели се доста вредни, и тие можат да бидат предадени на познати акваристи или дури и да се одведат во продавница за миленичиња..

Грижа за млади ампулари

Малолетни лица можат да се одгледуваат и во заеднички аквариум и во растечки. Последната опција е подобро, бидејќи во овој случај е полесно:

 • контролирајте го процесот на растење;
 • регулирање на добиточната храна;
 • изврши постигнување на млади полжави.

Како почетна храна, се користат мелени дафнија, гамарус и храна од риби, жолчка и лигњи. Како што расте, ампулата треба да се пренесе на добиточна храна за возрасни: попарени зелени, сецкана тубула, коронетра, крвопролевање. Завршената храна треба да се отстрани, во спротивно ќе ја загади водата.

Компатибилност

Ампуларијата е компатибилна со скоро сите видови риби, освен:

 • агресивни шипки;
 • циклид;
 • ботови;
 • тетрадони.

Навистина сакаат да ги гризат полжавите со мустаќи, или дури и целосно да ја цицаат или да ја гризат школка. Ракови од ракови можат да донесат многу проблеми на мекотел:

 • аквариум рак;
 • ракчиња.

Хелен не се плаши од големи ампули, но малолетниците ќе јадат предаторски полжави.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Ампулија: одржување, репродукција и грижа