ma.AquaFans.ru

Придобивките и штетите на аквариум `ролна`

Ролна полжав.

Кохлеаниот полжав (лат. Планорбис) е член на родот Сигилата, семејство Планорбида.

Секој од нас имаше можност да се запознае со полжави уште во раното детство, ги забележавме нивните бавни движења на стебленцата на грозјето или на песочниот брег. Од една страна, овие „удари“ се штетници за растенија, од друга страна, тие се составен дел од екосистемот на планетата.

Во нашата земја, калемите од роговица од полжав живеат во слатководни тела вода. Тие го сакаат бавниот проток и застојаната вода, места со густи. Во такви реки и езера често има многу расипани растенија, каде овие животни не само што живеат, туку и се хранат со остатоци од изумрени лисја. Калемите станаа жители на аквариумот благодарение на напорите на акваристите, кои создадоа оптимални услови за живеење за тропски полжави кои не сакаат топлина. Излегува дека „руски“ полжави се со помала веројатност да се најдат во нашите домови отколку мекотели од свежи води на далечните земји.

Планорбис


Полжави на лист.

Опис

Ролна полжав ќе може да живее во секој аквариум на слатководна вода. Благодарение на мијалникот на класична форма, лесно се прилагодува на параметрите на водата. Бојата на мекотел може да варира, како и големината. Големината на обвивката на возрасно лице е 3,5 см во дијаметар и 1 см во ширина. Исхрана - диети од алги и храна од риби. Полжавите на калемите можат да бидат еден вид индикатор за квалитетот на аквариумската вода: ако се издигнат до горниот слој на вода, тогаш е време да ги замените.

Полжавите се смирувачки ... можете да гледате и да медитирате. )

Има многу дебати за тоа дали серпентина е штетна за другите жители на обичниот сад. Од една страна, тие брзо носат потомство што ќе го наполни скоро целиот простор. Од друга страна, ако правилно го следите аквариумот, тогаш калемите нема да имаат непријатели.Се верува дека калемите во wallsидовите на аквариумот ги јадат и расипуваат растенијата. Всушност, тие јадат веќе мртви алги. Мекотелите имаат премногу слаби заби за да направат дупки на лопатките. Со задоволство ќе јадат полумртно, гнојно растение.

Кога има многу калеми, аквариумот сè уште изгледа неуредно:

Содржина на калем

Тие се прилагодуваат на широките температурни опсези, така што може да се чуваат во ист резервоар со тропска риба. Нема потреба да ги хранат, бидејќи главната храна е остатоци од недовршената храна за риби. Ако рибите не се ниту лепливи, ниту гладни, полжавите ќе имаат доволно храна. Покрај тонење капсули и друга храна, калемите јадат и расипани аквариумски растенија, зеленикава обвивка на чашата на садот и биолошки филм на површината на водата. Новородените полжави често се засадуваат во групи на расипан лист на ослабено растение. Овие се одлични медицински сестри на резервоарот, бидејќи само заболените растенија јадат, оставајќи здрави сами. Ако се зголеми популацијата на калеми, големината на секој поединец се намалува.

Полжав на семејството на семејството Планорбиде.


Полжав.Полжавите во аквариумот можат да го движат своето тело на површината на водата кога нивната обвивка е свртена надолу. Пловечките способности се појавуваат како резултат на протокот на воздух што полжавот го лансира во својата обвивка. Останува на вода благодарение на микроорганизмите на површината на водата. Ако случајно го допрете полжавот, тој веднаш ќе ослободи воздух од лушпата и ќе потоне на дното, погрешно ве греши за предатор. Под wallsидовите на мантијата има пулмонална празнина, која му овозможува на полжавот да апсорбира атмосферски воздух, благодарение на што може да преживее дури и во загадена вода со мала содржина на растворен кислород..

Како да се одгледуваат

За да се зголеми популацијата на калеми во theидовите на аквариумот, доволно е една или две лица. Полжавите се хермафродити, способни за само-оплодување и репродукција. Тие лежат јајца на внатрешната страна на листот на аквариумот, самиот кавијар е доволно силен и транспарентен, така што рибите не го забележуваат и јадат. Друга работа е дека бројот на СРЈ се намалува кога ги јадат возрасни риби. Оставајќи го аквариумот 2-3 дена без набудување, ќе забележите како се намалил бројот на мали полжави. Нормално хранената риба не плен на ролна..

Погледнете ги макарите во аквариумот.

Голем број на школки во аквариумот укажува на прекумерно хранење риби. Потоа треба сами да ја намалите количината на добиточна храна и да ги истерате полжавите од садот.

Можеби ќе сакате да се ослободите од калемите - погледнете видео за тоа како да го направите ова:

Некои одгледувачи растат ролни во аквариум како посебна храна за риби, или како независни миленичиња. Во вакви аквариуми почвата не се истура, наместо тоа, се поставуваат лебдечки растенија кои се скромен во одржувањето (елодеа, валисерија, хорнворт). Полжавите се хранат со зелена салата и спанаќ, сува храна со риби и зовриена зелка попарена со врела вода..

Аквариум ролна.


Група полжави на дното на аквариумот.

Аквариумските калеми се прекрасни суштества кои носат чистота и спокојство на секое тело на вода. Таквите миленичиња се апсолутно скромен и безбеден за сите жители на аквариумот и за самата личност.

Погледнете исто така: Аквариум полжав меланија.

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Придобивките и штетите на аквариум `ролна`