ma.AquaFans.ru

Одржување и нега на аквариум риба мечувалец

Луѓето честопати започнуваат со аквариум риба дома за мир на умот. Честите гости на вештачки резервоари се мечувалци. Активните и убави подводни жители се одликуваат со разновидност на видови и лесна грижа. Мирни миленичиња се идеални за заеднички аквариуми. Но, дури и содржината на мечувалката бара компетентен пристап, па почетниците треба да ги дознаат потребните информации за овој вид.

мечувалец риба
Мечевите риба се доста чести кај домашните аквариуми

Потекло и опис

Месари живеат во Централна и Северна Америка. Најчесто може да се најдат во Мексико, Гватемала и Хондурас. Liveивеат во брзи реки, мирни езерца, свежи и здодевни води.. Рибите се чуваат во изобилство густо, каде што наоѓаат да хранат разни инсекти и алги. Бојата на поединците кои живеат во природа е многу побледа од онаа на вештачки изведените форми.

Мечувалот (лат. Xiphophorus) припаѓа на живиот вид, кој се состои од семејни пецилијански нарачки на карпа-како. Откриено од овие подводни жители германскиот натуралист Карл Бартоломеус Гелер.

Рибите се карактеризираат со оригинална опашка во облик на меч. Поради оваа карактеристична особина, претставникот на фауната бил наречен мечувалец. Опашката на рибата може да биде тркалезна или во форма на зрак. Издолженото тело е рамно на страните. Невообичаено обликот на устата е малку нагоре. Ова им олеснува на рибите да проголтаат храна од површината на водата. Боење може да биде било. Кај некои видови, перките и телото се различни по боја..

мечувалец риба
Рибите со меч се карактеризираат со оригинална опашка во форма на меч

Alesенките обично се поголеми од машките и се карактеризираат со заоблени перки. Мажјаците имаат посветла боја и издолжена опашка. Под природни услови, рибите достигнуваат должина од 12 см .Сега што живеат во вештачки акумулации растат само до 7-8 см, но под најповолни услови може да бидат и поголеми. Во просек, мечувалците живеат 4-5 години.

Овие риби имаат друга карактеристика. Ако во стадото значително доминираат женките, тогаш тие можат да го променат својот пол во машки. Во нив се појавуваат xiphoid caudal перка и гоноподија. Променетите лица се однесуваат како машки и се грижат за жени, но тие не носат потомство.

Сорти на мечувалци

Природната боја на рибите со ксифоидни опашки е зелена со сива нијанса. Како резултат на преминување на нив со пецилијата, се одгледуваа многу други сорти што можат да бидат светли или темни нијанси. Тие исто така се разликуваат по формата на телото и перките..

Сорти на аквариум риба мечувалец:

 • Зелена Се карактеризира со маслино-кафеава боја. На телото има една или повеќе лесни ленти по телото. Мечот се одликува со фринг во боја..
 • Лимон Албинистичката форма на зелениот мечувалец има необична жолта боја со зеленикав сјај. Овој подвид е тешко да се одгледува, бидејќи потомството ретко ги задржува карактеристиките на нивните родители.
 • Бугарско бело. Друг албино што е нестабилно при размножување. Децата обично се разликуваат по видови од производителите.
 • Црвено Мечот го добил со преминување на зелениот вид и црвената пецилија, од која го добил црвениот пигмент.

  црвен мечувалец
  Црвениот мечувалец беше изнесен со преминување на зелените видови и црвената пецилија

 • Црно Хибрид на зелен мечувалец и црна пасилија. Рибата е црна со сина или зелена нијанса. Вишокот на пигмент негативно влијае на репродукцијата на лица кои често се болни.
 • Чинц, или тробојка. Овој вид се карактеризира со бело тело, на кое се наоѓаат големи црни и црвени дамки..
 • Виножито. Оваа сорта ретко се продава во продавници за миленичиња. Рибата може да биде со различни бои, но најчесто има примероци со сива, портокалова и зелена нијанса, од страните на кои има црвени ленти.
 • Yellowолта или планина. Крем од жолта риба се одликува со мали врвови и бледо зигзаг ленти на страните.
 • Бриндел. Овој подвид е најмалку заболен од болести. Се одликува со црн меч. Постојат црни точки на црвениот дел од телото.

И, исто така, одгледувачите донесоа црно-опашка, лајсна опашка, висока перка, Виена и други форми на мечувалци. Некои сорти формираат превез или три-лобусни перки, додека други формираа двојни ксифоидни опашки..

Меѓу широкиот спектар на водни миленичиња, тешко е да се разликуваат најдобрите видови, но честопати акваристите раѓаат црвени лица. Во еден резервоар можете да содржи неколку видови на мечувалци. Нивното потомство се добива со најразлични бои и дезени. Но, да се поправат знаците на нови случаи е тешко, затоа, само професионалци се ангажирани во нивниот избор.Правила за чување во аквариум

Непретенциозноста на рибите од мечувалката и нејзината грижа го прави еден од најдобрите миленичиња во аквариум. Но, за здрав раст и развој на подводните жители, се препорачува да се создадат сите потребни услови.

Аквариумот е избран во правоаголна форма. За 4,5 мечувачи ќе ви треба капацитет од најмалку 30 литри. Во такви услови, тие ќе можат да се движат слободно и да не се мешаат едни со други. Најдобро е да го поставите резервоарот на добро осветлено место, но подалеку од директна сончева светлина и батерии. Бидејќи рибите често скокаат од водата, затворете го капакот со капакот..

Оптималната температура за мечувалците ќе биде + 23−26 степени. Рибите можат да издржат пониски стапки (до +17 степени). Водата треба да биде со киселост од 7–8 pH и цврстина од 8–25 dH. Како почва, погодни се мали школки со мориња, камчиња или украсни камчиња.

За голем аквариум со голем број риби, ќе ви треба посебен уред за да ја збогатите водата со кислород. Ако садот содржи не повеќе од 5 миленичиња, тогаш можете да направите без аератор.

Во вештачки резервоар, алги мора да бидат засадени, што не само што ќе го украсуваат, туку ќе произведува и кислород, што е неопходно за риби. Покрај тоа, овој зеленчук ќе ви помогне како дополнителна храна за мечувачите. Подебели од растенија ќе бидат одлично засолниште за криење на СРЈ од возрасни, но треба да ги направите премногу дебели.

Хранење рибиНа мечувалците им треба балансирана диета. Бидејќи тие се скромен во храната, нивната диета може да биде разновидна. Јадат секаква храна: зеленчук, жива и сува. Со правилно хранење, рибите добро се развиваат и живеат долго.

Следната храна е погодна за мечувалци:

 • крвоток;
 • дафнија;
 • циклопи;
 • Артемија
 • Спанаќ
 • салата;
 • коприва;
 • производител на цевки;
 • жолчка од јајце;
 • посно месо;
 • лигњи;
 • сушен леб.
се хранат десно
Нахранете мечувалци треба да биде не повеќе од двапати на ден

Производите треба да се пре-сецкаат, а салатата треба да се попари во врела вода. Нахранете ја рибата треба да биде не повеќе од двапати на ден. Во утринските часови може да им се даде сува храна, а во вечерните часови зеленчук. Бидејќи мечувачите се незаситни, тие во делови им фрлаат храна. Еднаш неделно, миленичињата за вода имаат ден за постот.

Од сува храна, се препорачува да се набави Тетра. Компанијата произведува производи за секој вид риба одделно. Асортиманот исто така вклучува храна за пржење и подобрување на осветленоста на бојата на подводните жители.

Ако има потреба од одмор, сопственикот може да ги остави мечувалците без храна 1-2 недели. Иако тие можат да траат толку долго, препорачливо е да ставите повеќе алги во аквариум за нив. За време на отсуството на домаќинот, рибите можат да јадат извалка формирана на лисјата на грмушките и theидовите на резервоарот. Ако има мали полжави во аквариумот, мечувалците можат да ги истресат од лушпите и да ги јадат..

месо од риба од мечки
Мечувалците можат да живеат до 14 дена без храна

Компатибилен со други риби

Одржувањето на мечувалци во аквариум не предизвикува проблеми ако живеат со своите роднини. Но, понекогаш се појавуваат судири меѓу мажјаците. Ова обично се случува ако две машки живеат во резервоарот и се борат за територијата. Експертите советуваат да се здобијат со најмалку три машки за да се избегнат ваквите ситуации.

Соседите пред лицето на другите видови риби за мечувалците треба да бидат избрани внимателно, затоа што не можат да се соберат со сите. Можете да додадете на нив:

 • Неон
 • малолетни лица;
 • трње;
 • зебрафиш
 • guppies;
 • мелезија;
 • скаларен;
 • соми.
Мечувалец
Мечувалците не се агресивни, но можат да извадат опашки од други видови риби

Мирните мечувалци ретко покажуваат агресија кон другите видови водни животи, но можат да извадат перки и опашки од риба од превез. Понекогаш старите мажјаци ги напаѓаат другите, но таквите индивидуи се многу ретки. Мечевите риби можат да бидат агресивни во тесните аквариуми. Не се препорачува да се засадат риби со ксифоидни опашки на астронози, акари, цикломи и други насилни видови..

Услови за одгледување

Бидејќи мечувалците дејствуваат како живи риби, нивните пржени се појавуваат не во форма на јајца, туку веќе целосно формирани. За одгледување земи една машка и три до четири жени. Ако има повеќе од пет мечувалци во аквариумот, тогаш треба да има најмалку три машки. Енките избираат најпродуктивни мажјаци за големи телесни големини и перки.

Нема потреба да се стимулираат мечувачите да се репродуцираат, бидејќи машките се секогаш активни. Но, условите може да бидат малку подобри: температурата на водата е поставена во резервоарот на + 26-27 степени. Нивото на нитрати и амонијак треба да биде ниско, а киселоста треба да биде помеѓу 6,8 и 7,8 pH..

бел мечувал
Не е неопходно да се стимулира размножување на мечувалци, тие се веќе активни

Мажјакот ги оплоди јајцата во телото на женката, што таа ги носи 30-40 дена. Неопходно е да се следи идната мајка, која на крајот растат масти. Наскоро се формира темна дамка во близина на нејзиниот анус, а тоа се очите на пржени што се видливи низ нејзиното тело. Ова значи дека е време женката да се пренесе во друг сад. Ако идното потомство остане во заедничкиот резервоар, други возрасни мечувалци можат да ги јадат.

Нега на потомство

За да го зачувате СРЈ, треба да купите нов аквариум или мал сад од 15-20 л, каде што треба да додадете алги, меѓу кои идното потомство ќе се скрие. Покрај тоа, во вакви густини, полесно е жените да раѓаат.

Бројот на младенчиња во едно легло зависи од возраста на жената, нејзината големина и условите на животната средина. Едно време, женката може да донесе од 15 до 150 пржени. По раѓањето, таа се пресадува назад во општата аквариум..

Белгиски бел мечувалец
Едно време, женката може да донесе од 15 до 150 пржени.

СРЈ на мечувалците се одликува со својата активност и постојано чувство на глад. Како храна, им се даваат жолчки од јајце, рендано житни култури и Artemia nauplii. На нив може да им се даде и спиролина и растителни снегулки. Младите лица треба да бидат додадени во обичниот резервоар кога се доволно силни и растат во големи димензии. Бидејќи тие развиваат на различни начини, засадете ги во мали групи во аквариумот..

Понекогаш женките раѓаат пржени без учество на мажјаци. Тие го чуваат млекото на машкото во телото неколку месеци и се оплодуваат. Ова може да се случи повеќе од еднаш кај рибите..

Одгледување мечувалци во вештачки услови е прилично едноставно. Доколку не се планира да се насели во аквариумот со голем број риби, тогаш активните мажи кои постојано бркаат женки треба често да се испраќаат во различен резервоар.

Можни болести

Месари ретко се разболуваат. Обично, тие имаат проблеми како резултат на лошите услови за живеење или слабата квалитетна храна, од која фаќаат настинка или инфекција. Габични заболувања лесно се елиминираат по карантин во солена течност. Со таква вода, ќе биде можно да се исчисти надворешната обвивка на рибите и да се убијат штетните бактерии и паразити.

Откако стекнале водни миленичиња, треба внимателно да се испитаат. На нивното тело не треба да има плакета, пиштоли, осип и чиреви, што укажува на присуство на болести. Лек жабри и скали ќе испаднат со раствори на трипофлавин и биомицин.

белгиски мечувалец
Погодените лица треба да бидат ставени во солена бања

Ако мечот е болен, тогаш тој треба да се стави во солена бања 10-15 минути. За 1 литар вода, потребна е 1 лажица сол. Тогаш рибата може да се стави во слаб раствор на метиленско сино, додека температурата на течноста е поставена на +26 степени.

Остра промена на киселоста на водната средина предизвикува стрес кај аквариумските риби. Ова може да се избегне со одржување стабилна pH вредност..

Сподели на социјалните мрежи:

Слично
» » Одржување и нега на аквариум риба мечувалец